Uproep J vrijmaking van Indië f voor de r Kolonel de Bruine doei een beroep op gezonde kerels Niet alleen kennis en bekwaamheid, maar ook een goed moreel Vervolg art. Komt de Marine enz. van pag. 1 De duur van deze oorlog zal voor een groot gedeelte afhangen van de inspanning, welke ook wij ons daarvoor getroostenwij in het bijzonder, omdat tot dusverre slechts een zeer klein gedeelte van ons volk in de oorlog daadwerkelijk betrokken is geweest. Wat kunnen wij dan wel niet verwachten van de 9 millioen Nederlanders, wanneer die ziqh geheel inzetten. Ik ben van mening, 'tiat wij de'oorlog met Japan niet te licht moeten tillen. Ik geloof niet, dat Japan het snel zal opgeven. Het zal werkelijk tot het laatst doorvechten, uit schaamte de ver liezende partij te zijn. Het is nodig, dat elk op zijn plaats en naar beste kunnen aandeel neemt in deze strijd. Ik bedoel niet, dat iedereen zich nu direct voor de Marine moet gaan melden. Als iemand, om een voorbeeld te noemen, medisch student is, moet hij zich niet schamen zijn studie te voltooien en hier te blijven. Is hij afgestudeerd, laat hij dan echter overwegen, of het niet zijn taak is als dokter naar Indië te gaan. Voorloopig geen opleiding in Den Helder. Zal de opleiding voor de Marine weer in Den Helder gevestigd worden? Voorlopig niet, wij beschikken niet over de middelen daartoe. De op leiding is begonnen in Engeland en zal daar voorlopig blijven. Als wij de opleiding hier weer kunnen overnemen, hoop ik dat de oorlog met Japan voorbij is. Hoe gaat het met de mensen, kolonel, die vóór de oorlog bij de Marine waren en hier tijdens de bezetting bleven; zullen zij direct in actieve dienst kunnen treden? tt Het Marine-personeel moet belangrijk worden aangevuld. Er zijn tijdens de oor log veel verbeteringen aangebracht en nieuwe methoden ingevoerd waar het de oorlogstechniek betreft. Ook kennis van de Engelse taal zal vaak nodig blijken in ver band met het opnemen van berichten. Het Marine-personeel, dat de Duitse bezetting meemaakte, moet dus wel eerst een proef tijd doormaken. Zo ineens weer aan boord dienst doen, dat gaat waarschijnlijk niet. Wordt de haven van Den Helder nog vergroot? Dat zal afhangen van de vloot- opbouw en de vernieuwing van de vloot. De toestand van familieleden in Engeland. Kolonel Bueninck verzocht ons nog de aandacht te vestigen op het volgende: Velen viagen naar de toestand van familie leden in Engeland. Indien men geen slecht berichf gehad heeft, is de kans zeer groot, natuurlijk niet 100 dat de betreffende persoon nog in leven is, hoewel de moge lijkheid bestaat, dat hij zwaar ziek is of ge wond. Inlichtingen over familieleden, die bij de Marine waren, kan men bekomen bij: C. O. Navel Headquarters, Royal Netherlands Navy, 4 North Row, London West I. Zodra de verbinding met Engeland weer tot stand is gekomen, worden deze brieven doorgestuurd. Men wordt dringend verzocht de correspondentie te beperken tot persoon lijke familieberichten. Ouder Marinepersoueel wordt ook verstaan het personeel van het Loodswezen, dat in Holland is achtergebleven. Het moet zich melden bij de Marinecoinmandanteu in Den Helder, IJmuiden, Rotterdam en Vlissingen. In de dagbladen en tijdschriften welke thans in de bevrijde delen van ons vader land verschijnen, is een advertentie opge nomen, waarin werd bekend gemaakt, dat er voor een aantal reserve-officieren van het Ned. leger gelegenheid bestaat o;n over te gaan als reserve officier naar het Corps der Mariniers. Deze advertentie is kort en zakelijk ge houden en vereist nadere toelichting. Reeds geruime tijd geleden Werd door de Neder landse regering besloten, dat onmiddellijk na de bevrijding van Nederland een troe penmacht zal worden gevormd bestemd voor deelneming aan de strijd in het Verre Oosten. De taak welke aan deze nieuw te vormen eenheid was toegedacht, had een zuiver maritiem karakter. De strijd in de Stille Oceaan is van geheel andere aard dan die in Europa. Ginds is het een strijd om het meesterschap ter zee en in de lucht, gepaard gaande met een voorwaarts schuiven der landstrijdkrachten van het ene eiland naar hef andere. Hierdoor is het beeld van de strijd een aaneenschakeling van amphi- bie-ondernemingen, de ene landing na de andere. Het uitvoeren van landingen ver eist speciale training en uitrusting. Vooral voor de eenheden die de z.g. spearheads zijn, en die de bruggehoofden moeten vormen, is het zeer gewenst, zo niet noodzakelijk, dat die zijn samengesteld uit mannen voor wie het7 water geen vreemd element is. Deze nieuw t^ vormen troepenmacht, waarvan om begrijpelijke redenen weinig kan worden gezegd aangaande de getal sterkte, zal tot taak hebben een plaats in te nemen in de voorste rijen der komende amphibische ondernemingen, de landingen, welke de bevrijding van ons Indië zullen hebben in te luiden. Behoudens de hierboven weergegeven summiere doelstelling heeft de regering de eis gesteld dat spoed, zeer veel spoed zou worden betracht bij de vorming van deze troepenmacht. Om deze reden werd, ook al weer geruime tijd geleden, beschikbaar per soneel van het Corps Mariniers van alle delen der wereld samengetrokken in de V.S. van Amerika, om met hulp van het Amerikaanse zustercorps bekend en ver trouwd te worden gemaakt met de modern ste landingsmethoden en landingsrpiddelen. Deze gemoderniseerde en sterk uitgebreide eenheid van het Corps Mariniers, welke regelmatig zal worden aangevuld en ver sterkt, wordt dus gevormd en opgeleid in de V.S. Het U.S. Marine Corps verleende daar bij alle door ons gevraagde hulp. Organisa tie, bewapening en uitrusting zullen ultra modern zijn. Hoewel ik over de organisatie niet in bizonderheden kan en mag treden, kan ik toch wel vermelden dai zij bestaat uit in fanterie, artillerie, genie, tanks In amphibi sche tractorverbanden, moderne inlichtin gen- en verbindingsdiensten e.d. Hoewel reeds zeer veel flinke jongeren zich hebben aange meld en gedeeltelijk reeds zijn opgeleid en het Corps Mariniers mede is pvergegaan tot het opleiden tot officier van uitblinkende be roeps-onderofficieren en manschappen uit eigen gelederen, bestaat er nog behoefte Onze mariniers, de „zwarte duivels" zoals ze in de Meidagen van 1940 ge noemd werden, hebben zich in de strijd om Rotterdam, op de Afsluitdijk en andere plaatsen zo geweerd, dat er meerdere glorie is gekomen om de naam van het korps. Het korps mariniers heeft altijd een goede naam gehad en onze Marine, maar ook onze burgers mogen trots zijn op hun zeesoldaten, die door hun kranige houding en hun prima africh ting steeds de aandacht getrokken heb ben waar zij zich vertoonden. De gelederen van het korps zijn ge dund en onze Marine roept om ver sterking van het Marinierskorps. De kolonel der mariniers, M. R. de Bruine, plaatste voor eenige weken in het maritiem bijvoegsel van „Je Maintien- drai", de volgende oproep, die wij in onze krant gaarne overnemen, c. aan een zeker aantal officieren, die reeds over grotere militaire ervaring en capaci teiten beschikken. Zij zijn bestemd om de functies in te nemen, welke in militair ver band aan meer ervaren mannen, aan meer met lefderschap vertrouwde mannen wor den toebedeeld. Hiervoor wordt dus een beroep op U gedaan. Staven moeten nog worden gecompleteerd, nog openstaande lei dende functies in compagnieën, batterijen e.d. worden bezet. Het is hiervoor, ik herhaal het, dat wij een beroep doen op U, die meent zich te moeten beschouwen als meer of minder er varen officier in stafdienst, artillerie, genie, motordienst verbindingsdienst, militaire ad ministratie e.d. In de advertenties zijn leeftijdsgrenzen aangegeven, daar de dienst uiteraard een zeer zware veelal ook physiek voorbe reiding vereist. Mochten er echter onder U zijn die deze leeftijdsgrenzen overschrijden, doch die zich bewust zijn van een nog uit stekende gezondheid, lichaamskracht en uithoudingsvermogen, laten zij zich opgeven. En ten langen leste nog dit: het gaat wjer- kelijk niet alleen om physiek, kennis en be kwaamheid; minstens evenzeer om het moreel. Zij, die zich opgeven, moeten zich er van bewust zijn dat zeer grote ontberingen hun te wachten staan: tropenhitte, tropenregens, bos- en bergterreinen, modderige sawahs, tropen-oorlogvoering is uw is ons voorland. Behoudens een goede physiek is daarom mede onontbeerlijk de goede geest. Zij, die zich opgeven, moeten bezield zijn van een wel bewuste, weldoordachte ernst en de wil om zich ten volle in te zetten in het vervullen van de grote plicht die op ons rust tegen over het rijk overzee. Mogen velen uwer aan deze oproep gehoor geven. Het is een zware taak die ons wacht, maar ook een eervolle. Het eeuwenoude Corps der Mariniers treedt aan voor het vervullen van de Nederlandse plicht tegenover Indië nu, wèl modern be wapend, nu wèl van moderne hulpmiddelen voorzien en wèl op een zodanige sterkte, dat het zich ten volle kan doen gelden. Wij hebben U nodig, opdat wij in de plaats kunnen treden van de kameraden die wij in de achter ons liggende jaren voor goed of tijdelijk verloren.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2