De jeugd is actief Uit het PoSitierapport. STERKE STAALTJËS van oorlogsslachtoffers. Predikbeurten. Zondagsdienst Apotheken* Past op voor landmijnen Belangwekkende bijeenkomst. Plannen tot stichting van Heideree jeugdraad Donderdag 24 Mei jl. vond in het tijdelijk Casino een bijeenkomst plaats van vertegen woordigers van verschillende jeugdverenigin gen met het doel een onderzoek in te stellen naar de bereidheid van de jongeren om te ko men tot meer samenwerking tussen de vele jeugdorganisaties. De samenkomst, uitgaande van een aantal jonge mensen, werd gepresi deerd door den heer P. S. v. d. Vaart, terwijl de heer K. L. Otsen het onderwerp inleidde. Vrijwel alle politieke-, kerkelijke- en sportver enigingen waren door jongeren vertegenwoor digd, terwijl wij eveneens enkele ouderen op merkten. Als vertegenwoordiger van het Mili tair Gezag was aanwezig Luitenant de Vries. De voorzitter opende in sympathieke be woordingen de bijeenkomst, waarna de heer Otsen zijn inleiding hield. Spreker stond allereerst stil bij het feit, dat een bijeenkomst, waar zovele „vogels van ver schillend pluimage" vrijwillig verenigd waren, voor de oorlog nog nimmer plaats had. Daar om was hij zeer vêrheugd, het onderwerp, dat zo belangrijk is voor de toekomst van ons land, ja, de gehele wereld, in volle vrijheid te kun nen bespreken. Vervolgens schetste hij de wijze, waarop het fascisme gepoqgd heeft de jeugd te misbruiken voor eigen doelstellingen en de manier, waarop de Nederlandse jongeren reageerden. De heer Otsen memoreerde de betreurens waardige verdeeldheid, welke bestond op het gebied van jeugdverenigingen voor 1940, en ging voort: „Wij hebben altijd de mond vol gehad over vrijheid van geweten en eerbiediging van de overtuiging van onzen naaste. Als ik mij niet vergis, waren dit ook idealen, waarvoor in de afgelopen vijf jaren zo bloedig gestreden is. Maar hoe ter wereld kunnen wij de overtuiging van onzen naast en dienzelf gaan respecteren, wanneer wij volkomen onwetend zijn omtrent diens levensbeschouwing? Op de manier-van voor-de-oorlog is dat slechts een klein kunstje, dat er op neer komt, dat wij dien naaste vol komen zelfstandig naast ons laten voortleven en dat wij hem niet al te zeer zullen hinderen, wanneer hij ons echter ook alsjeblieft met rust laat. Het feit, dat wij met al onze naasten één volk, één samenleving vormen, moeten wij dan vooral doodzwijgen. Het is buitengewoon mak kelijk om aldus eerbied te hebben voor de levensopvatting van anderen, maar daarmede tonen wij, dat de leuzen als „vrijheid van ge weten" en „eerbiediging van de overtuiging van den naaste" slechts holle phrasen voor ons zijn." De inleider gaf een gefundeerd beeld van de ontwikkeling, van de denkbeelden van de jon geren gedurende de bezettingsperiode en legde er de nadruk op, dat nu de tijd daar is, om ge- zamenlijk te gaan arbeiden aan de weder opbouw van Nederland, niet alleen op mate rieel gebied, maar evenzeer* op geestelijk ter rein, zonder daarbij onze taak al!s wereldbur gers uit het oog te verliezen. De heer Otsen besloot zijn inleiding met het stellen van een plan om in Den Helder een Jeugdraad op te richten als onderdeel van een landelijke federatie uit alle jeugdverenigingen. Het doel van zon Jeugdraad zal zijn: het opvoedingswerk-tot-gemeenschapsmensen te sti muleren, de saamhorigheid in de jeugd te be vorderen, de maatschappelijke en culturelbe langen van de jongeren te behartigen en mede te werken aan de opvoeding van de ongeorga niseerde jeugd. Men zal dit doel trachten te bereiken door het houden van gemeenschappe lijke bijeenkomsten, het uitgeven van een orgaan en door aansluiting bij de Federatie van Nederlandse Jeugdorganisaties. De samenstel ling van de Helderse Jeugdraad zal bestaan uit vertegenwoordigers der plaatselijke verenigin gen, een dagelijks bestuur, gekozen uit en door die vertegenwoordigers, terwijl door ouderen een Commissie van Bijstand zal worden toege$ voegd. De Helderse Jeugdraad zal dienen ter overkoepeling van de vele autonome jongeren- organisatie hier ter stede. Tijdens de nabespreking, welke op de in leiding van den heer Otsen volgde, bleek, dat het plan tot stichting van een jeugdraad-in- Den Helder grote instemming vond bij de aan-. wezigen. Natuurlijk kon geen der vertegen woordigers zich binden, daarvoor moest men eerst ruggespraak met de verschillende besturen der verenigingen houden. Tevens kwam aan het licht, dgt ook in andere steden in Neder land pogingen tot een samengaan van alle jon geren gedaan zijn. Men besloot einde Juni, als de verschillende besturen van het plan kennis zullen hebben ge nomen, een tweede bijeenkomst te organiseren, waar men ongetwijfeld tot de stichting van efcn Helderse Jeugdraad zal overgaan Na de traditioneele rondvraag sloot de heer Van der Vaart de bijeenkomst met een woord van lof voor den inleider, die reeds een eerste goed resultaat mocht boeken, en sprak de ver onderstelling uit, dat de plannen zeker zouden verwezenlijkt worden. Door het grote gebrek aan plaatsruimte kun nen wij hier niet verder over deze zeep-belang rijke kwestie uitweiden. Ter gelegener tijd ko men wij hierop nog terug. de B. Door de politie werd eeiï tweetal personen op heterdaad betrapt bij diefstal van meube len uit ontruimde woningen. De betrokken per sonen zijn in bewaring gesteld. Aan verschillende'personen werd gedurende de laatste tijd aan het bureau onderdak ver leend die wegens reismoeilijkheden gedwongen waren des nachts in Den Helder te blijven. Diverse personen deden aangifte van ver missing van hun rijwiel. Bij een bewoner van de Klaas Duitstraat werd ingebroken. Er wordt een bedrag aan geld vermist en enige levensmiddelen. Een aantal personen vertoefde zonder ver gunning in Den Helder. Enkele van hen zijn door de politie buiten de gemeente geleid, en anderen werden in arrest gesteld. Voorts werd nog aangifte gedaan van ver schillende inbraken. Een jutter in het Canadese leger Onze stadgenoot, de heer H. M. Douwes, werd in 1943 gedeporteerd naar Duitsland, waar hij werkzaam was in Berlijn. Na drie maanden gelukte het hem terug te keren naar Den Helder, waarna hij kans zag aan de Duit sers te ontkomen en onder te duiken in Bra bant, met name in Tilburg. Daar sloot hij zich aan bij de verzetsbeweging. Na de bevrijding van Zuid-Nederland meld de onze stadgenoot zich bij het Regiment Bra bant, dat spoedig na de vrijwording werd op gericht naast het Regiment Limburg om te voldoen aan het grote aantal aanmeldingen door Nederlandse jongens, die het tsls hun plicht voelden daadwerkelijk mede te helpen aan de algehele vrijmaking van ons land. /L)e heer Douwes werd ingedeeld bij de Stoot troepen en haalde reeds spoedig de rang van korporaal. Dezer dagen bracht de heer Douwes een kort bezoek aan Den Helder en nam een kijkje in het bedrijf van Drukkerij de Boer, waar hij enkele jaren in de binderij heeft gewerkt. Hij was zo vriendelijk ons het een en ander te ver tellen over zijn diensttijd. Korporaal Douwes heeft meegedaan aan patrouille-activiteit langs de Waal, Weinig is hiervan bekend, doch het is een feit, dat dit werk zeer belangrijk was eji voor de betrok kenen vermoeiend door het alsmaar op'de uit kijk staan en het ondernemen Van gevaarvolle verkenningstochten tot diep in de vijandelijke linies. Het gebeurde, dat tijdens een aanval van een Duitse patrouille op een van de Ne derlandse stellingen één granaat in de stelling terecht kwam. De volgende morgen beweerde een van de jongens; dat hij met een lucifer de handgranaat gevonden had en hem, voor hij tot ontploffing kwam, naar de Duitsers terug wierp.' Kort geleden, tijdens de strijd op de Veluwe, werd Douwes' compagnie ingedeeld bij het le Canadese Leger, waarmede de Nederlanders buitengewoon prettig samenwerkten. Door de Canadezen werd hij in staat gesteld enige da gen met verlof te gaan om zijn ouders, die in St. Maartenvlotbrug geëvacueerd zijn, fe be zoeken. Wij wensen den heer Douwes het aller beste toe op zijn verdere avonturen, die hij ongetwijfeld zal meemaken, aangezien hij bij getekend heeft voor de periode lopende tot 3 maanden na het beëindigen van de wereld oorlog. Hij vertrekt binnenkort naar Engeland voor de opleiding voor onderofficier. wat Helderse Burgers tijdens de Duitse bezetting'deden Toen in 1941 op bevel van de Duitse overheid alle postduiven in Ne derland gedood moesten worden, had een enthousiast postduivenliefhebber de moed, negen jonge duiven achter te houden. Hij hield de vogels, die de eerste tijd met de mond gevoerd moes ten worden, op de vliering van zijn kosthuis. Het voer moest clandestjetl gekocht worden, hoewel ook menigmaal een collega-duivenvriend, die in het complot betrokken was, voor voedsel zorgdé. .•^7ier jaar lang leefden de postduiven op zolder, zonder dab iemand er iets van merkte, hoewel de buren een vaag vermoeden hadden: zij hoorden soms een wonderlijk geluid, dat leek op het gekoer-van-duivén. Duitsers, die het huis doorzochten naar fietsen, werden met een oud veljikel blijgemaakt ter- wille van de „zwarte" vogels. Nu zitten de duiven, wat onwennig -nog, in het ruime hok, dat tijdens de bezetting dienst deed als schoenmakers werkplaats. De duivenliefhebber, inder tijd bestuurslid van de Duivensportver eniging „Het Noorden", heeft door jjjn moed de Helderse postduivenwereld in het bezit gelaten van negen duiven, die nu zijn opgekweekt tot 28 van die prachtige vogels. NAMEN Bij denv heet F. N. Winter, Molengracht No. 10, tijdelijk voorzitter van de Helder- sche Afdeling van het Ned. Rode Kruis, ligt een lijst ter inzage van oorlogsslachtoffers i" de volgende steden: Venlo, Zutphen, Mijnendal, "Doetichem Hengelo, Viandenberg (Ov.), Eefde, De venter, Goor, Rijssen. Zondag 27 Mei. Ned. Herv. Gern. (gebouw Palmstraat) v.m. 10 uur ds. J. Borghardt. Geref. Gem. (Bethelkerk) v.m. 10 uur e0 n.m. 3.30 uur Leesdienst. Julianadorp 10.30 uur Leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. 10.30 uur de heer J. K. Schendelaar. Onderwerp: vreemde vraag". Herst, Apost. Gem. v.m. 9.30 uur en n.o 3.30 uur Dienst. Woensdag n.m. 7.30 uur Dienst. Evangelisatie Vijzelstraat v.m. 10 uur en n.m. 7 uur samenkomst. Woensdag n.m. 7.45 uur Bijbelkring. Donderdag n.m. 7.30 uur Vrouwenkrans. Zaterdag n.m. 7.30 uur Bidstond. Zondag 26 Mei: geopend D. de Bas, ^e' zerstraat. Van officiële zijde wordt er no9' maals dringend op gewezen, dat het betreden van de z.g. spergebieden grote gevaren met zich brengt. sommige plaatsen zijn reeds slachtof fers gevallen onder mensen, die de onvoorzichtigheid begingen dergelijk levensgevaarlijke 'terreinen te betreden- Pust dus <ip, ge speelt met Uw 'e' JULIANADORP 3L-Ï Boerenwoning afgebrand. Zaterdagmiddag te ongeveér 14.45 uVf._ aan de Langevliet de oude bewoond door het gezin W. O. tot de d- toe afgebrand. Door de droogte greep vuur zeer snel om zich heen, zodat aan .j sen niet viel te denken. Onvoorzichtiy met vuur is de oorzaak.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2