ONZE BURGEMEESTER IJ IhNEN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOESRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA hervai zijn ambt Zijn optimisme ongebroken Grote verwachtingen van Den Helder Aanpakken is het parool! Burgerlijke Stand. Predikbeurten. ZATERDAG 2 JÜNI 1945 HOOFDREDACTEUR: J W Het is niet gemakkelijk geweest, in de vijf jaren die achter ons liggen, de zonzijde van het leven te vinden. Integendeel rondom ons was duis ternis en verderf en slechts de opti misten ontwaarden lichtplekken aan de donkere hfimel, die zich over Europa spande en xlie velen het uit zicht op beter toekomst volkomen be nam. Nu blijkt achteraf, dat de optimis ten toch gelijk hebben gehad en dat ook nu bewaarheid is, dat achter de wolken de zon schijnt. Wie echter heeft gemeend, dat op de vijfde Mei van het jaar 1945, het wolkenfloers volkomen scheuren zou en het licht van de nieuwe dag in volle klaar heid zou lichten over ons geteisterd werelddeel, die heeft zich schrome lijk vergist, die heeft getoond weinig werkelijkheidszin te bezitten- Er is licht, maar het wordt nog omfloerst door de rook die van de verwoeste landen van Europa, ten hemel stijgt. De lichtpunten op te zoeken, dat is de taak van ieder, die het goed meent met zijn medemensen. Er tel kens weer op te wijzen, dat we win nen, dat we uit de chaos naar een geordende wereld gaan, dat het spook van de honger verdreven is, dat langzaam aan zich de wereld herstelt van de slagen, die haar vijf jaren lang zijn toegebracht. We winnen, dat constateren we dan in de eerste plaats aan de rui mere voedseltoewijzingen. Wat is er sinds een maand veel veranderd. Er ligt nu spek in de kast, er is 's mid dags weer jus op tafel, onze koek trommels zijn gevuld, er was weer suiker in onze thee en koffie. Kort om, er is weer zoetheid in het leven. Maar er zijn ook andere tekenen, die er op wijzen, dat we winnen. Het water stroomt weer dag en nacht uit onze kranen, er is weer krachtstroom voor de vitale bedrijven en daar brandt het licht weer. Wij, Helderse evacué's in Alkmaar, hebben van de week weer voor het eerst na maan den van zwijgen de klokken van de grote kerk hun lied horen zingen over de stad. Zingende klokken, is het geen symbool van de zang, die er weer in het leven gekomen is? Wij winnen! Er is geen afbraak meer maar langzaam aan gaan we opbouwen- De luiken verdwijnen van de vensters, huisschilders vernieuwen reclames, een pui wordt opge- ^Pt, een kozijn krijgt een kwast verf. Er komt weer leven. Zeker, het Saat alles nog langzaam, maar er is °ok zo veel vernield, er is zo veel op te knappen, voordat het leven weer 2i]n normale gang kan gaan. Wij winnen, dat zij ons voorlopig genoeg en daarop willen we letten temidden van veel, dat ons nog niet vredigt en dat ons nog met zorg vervult. B. Donderdag 31 Mei- Er is een drukke bedrijvigheid in de flatwoning aan de Cliostraat, het huis waar mevr. Ritmeester en haar dochter sedert haar verbanning uit Den Helder, hebben gewoond en waar sinds 10 dagen ook onze burgemeester weer thuis is. Of eigenlijk is dat niet juist gezegd, want „thuis" hebben noch mevrouw Ritmeester, noch haar dochter zich ooit in Amsterdam ge voeld en burgemeester Ritmeester had nog maat nauwelijks zijn voet binnen de deur van dit huis gezet, of hij maakte zijn plannen voor de terugkeer naar Den Helder. En nu staan daar in de hall en in de kamers kisten en koffers, manden en palcken, de lopers zijn opgenomen en de doeken van de wand, want vanavond nog gaat de fam. Ritmees ter terug naar Nieuwediep en „mor genochtend om half negen zit ik op het Raadhuis", zegt de burgemeester. Er is vreugde en dankbaarheid in het gezin van onzen burgemeester. Vreugde omdat ze weer terug gaan naar de stad, die hun in de jaren dat ze er woonden en werkten lief is ge worden, dankbaarheid omdat het ge zin weer vereenigd is, na twee bange en zorgvolle jaren van scheiding. We voelen, dat we eigenlijk wel zeer ongelegen moeten komen, maar de hartelijkheid, waarmee we begroet worden, geeft ons toch vrijmoedigheid om een uurtje te blijven praten over het velleden, dat onze burgemeester nog maar liever niet aanroert en over de toekomst die hij vol verwachtin gen tegemoet treedt. We zitten meteen middenin de Hel derse problemen en al merken we aan het uiterlijk van burgemeester Ritmeester, dat deze jaren in het concentratiekamp hem physiek heb ben aangegrepen, we constateren met blijdschap, dat zijn geestkracht niets heeft ingeboet. Den Helder gaat een goede toe komst tegemoet, zo zegt de heer Rit meester, want natuurlijk wordt het de grootste Marinehaven van ons land, daarvoor heeft het zijn gunsti ge ligging, zijn marinewerf die klaar is om het werk op te vangen, zijn uitbreidingsmogelijkheden- Den Hel der moet worden opgebouwd en daar mee mogen geen jaren gemoeid zijn. Dat rnoet met spoed gebeuren en flink moet de zaak worden aange pakt. We moeten op het standpunt staan: „Nu of nooit". De plannen lagen klaar. Die moe ten uitgevoerd. Het station moet er uit. Stel je voor, dat we de zaak eerst vol laten bouwen en daarna tot de ontdekking komen, dat het toch eigenlijk anders had moeten zijn. Het nieuwe lyceum zal er moeten komen en het nieywe ziekenhuis is nodig. Den Helder heeft vele mogelijk heden. De bevolking was altijd erg monter, ze houdt ervan feest te vie ren, maar weet ook van werken en dat is een goede combinatie. Er zullen ongetwijfeld nog harde tijden komen- Velen zullen naar Indië moeten om het vrij te vechten. Dat is het behoud ook van ons land en ik ben ervan overtuigd, dat wij het vrij kunnen vechten. De Hollandse soldaat is goed." En zo praat onze burgemeester over de toekomst, zoals hij die ziet en waaronder hij zijn schouders zal Burgemeester RITMEESTER. zetten om de plannen te verwezen lijken. We zitten genoegelijk te luis teren. Het is nog dezelfde burge meester, die vóór 1940 de dingen groot durfde te zien en uit te voeren, waarvan we toen reeds voelden, dat hij voor onze stad, dank zij zijn goede relaties en zijn energie van grote beteekenis zou kunnen zijn. Ik heb voor Den Helder nooit een herbenoeming gehad, zo zegt de bur gemeester. De Moffen voelden daar niets voor. Er was eens een Duits of ficier, die mij vroeg: „Hoe stelt u zich het einde van de oorlog eigenlijk voor?" Hij wilde natuurlijk, van mij de verklaring dat Duitsland zou winnen. Ik heb hem niet anders ge zegd dan: „Werken, heel hard wer ken, niet bij de pakken neerzitten." En zo is het- Eerst moet de honger eruit en dan hebben we ook nog iets met Duitsland te verrekenen. Kleren, schoeisel, meubilair, het kan uit Duits land komen. Ze hebben het ons ont stolen, het zal terug. Ze hebben mij ook nog beroofd van m'n gouden horloge, m'Q trouwring, een gouden vulpotlood, een dasspeld en een groot bedrag aan geld. Het is een sleclït volk. We behoeven waarlijk geen consideratie met ze te hebben. Allen hebben dit systeem ge tolereerd en geloof niet, dat het na- tionaal-socialisme dood is. Ik heb wel anders gemerkt, ook op m'n terugreis. Iedereen gehoorzaamt stomweg de bevelen, die hem worden gegeven. Twintig mensen werden in ons kamp doodgeslagen^ omdat ze ge rookt hadden. Er waren veel buiten landers met tatouëringen, die werden gedood, de huid werd van hen afge trokken en die werd geprepareerd voor lampenkappen, die voor ons werden tentoongesteld- In één maand stierven 5500 tot 6000 mensen in ons kamp. Ze vielen dood naast je neer ze stierven als ratten. 13500 in 3 maanden. We sliepen in een zaal met 800 mensen, die met 100 -meer dan vol was geweest. Je lag er werkelijk als sardines in een blik en iedere nacht om 3 uur werd ik wakker en kon geen oog meer dicht doen, want dan was het er om te stikken. Maar kom, laten we er niet meer over pra- ABONNEMENT PER KWARTAAL ten, die tijd is voorbij, we moeten vooruit. Nog één vraag, burgemeester: „Welke beschuldigingen werden er eigenlijk tegen U ingebracht?" ,In de eerste plaats beschuldigde men mij van spionnage. Een spion uit Engeland, Anton de Wilde heeft kaarten vah me in handen gekregen van Den Helder en" omgeving. Ik had gegevens verstrekt aan Engeland over de fabrieken van radiobuizen in Duitsland en Oostenrijk, waar ze lagen en hoe ze uit de lucht te her kennen waren. Ik had opgegeven de weermachtsopslagplaatsen in Neder land en in België en ik werd be schuldigd van het organiseren van de gewapende macht in Den Helder; voorts van het helpen van onderdui kers en het verbergen van Joden, het hebben van wapenen en munitie- Ik had enige prima kerels naast me, o.a. den seg.maj. Steenaart, den korp- mach. Blaauboer, den reserve-kap. Lunshof en een schilder uit de Sluis dijkstraat, wiens naam me niet te binnen wil schieten. Ze hebben nooit iets kunnen bewij zen, want ik zweeg hoe ze ook ge tracht hebben het uit me te persen. We beëindigen ons gesprek, maar er is nóg veel te vertellen, veel over het verleden en nog meer over de toekomst. Voorlopig wil burgemeester Ritmeester echter niet liever dan on gestoord werken aan de vraagstuk ken die zich voordoen en trachten, zo spoedig mogelijk de mensen weer in Den Helder terug te krijgen- Die zorg is bii burgemeester Ritmeester zeker in goede handen en dat zij een ge ruststelling voor allen, die hunkeren naar het ogenblik van hun terugkeer naar Nieuwediep. B. DEN HELDER. Ondertrouwd Knobbe, Albert en van Straten, Aafje. Bevallen: M. C. Langhenkel Kikkert (z.) J. C. BoonSlinger (z.) T. van der PlasLangeveld (z.) N- E. PlaatsmanZeeman (d.) A. M. P. VerweijWesseling (d.) de Witde Jager (z.) R. GeertsemaVerblauw (z) A. KokHollander (z.) L. G. RidderGrommel (z.) - A. M. Make laar—IJbes (d.) Ch. M. M. Bruin Kleef (d.) M. van StrijenVink (z.) P- A. van Niersenvan Schagen (d.) Overleden Lagère. Pierre F. J. (4 jaar.) ReuversBakker, B. (51 j.) Zondag 3 Juni. Ned. Herv. Gem. (gebouw Palm straat), v-m. 10 u., ds. J. Borghardt. Geref. Kerk, Julianapark, 10 en 3.30 u., ds. H. J. Donner van Broek op Langendijk. Herst. Evang. Luth. Gem.. 10.30 u-, de heer J. K. Schendelaar. Onderwerp: „De weg tot den Vader". Herst. Apost. Gem., v-m. 9.30 u. en n.m. 3.30 u., Dienst. Woensdag n.m. 7-30 u.. dienst. Leger des Heils, Spoorgracht 35. Leidster: Kapiteine A. Wintervan Houwelingen; 10 u. v.m. Heiligings- dienst; 12 u. Zondagsschool. Evangelisatie Vijzelstraat, v.m. 10 en n.m. 7 u., Samenkomst: Woensdag n.m. 7.45 u. Bijbelkring; Donderdag n.m. 7.30 u. Vrouwenkrans; Zaterdag n.m. 7.30 u- Bidstond. WIERINGEN. Doopsgez. Gem. Hippolytushoef: 3. 10, 17 en 24 Juni, 10.30 uur, ds- Lugt. Herv. Kerken. 3 Juni: Oosterland 10.30 u., de heer v. d- Berg; Westerland 2.30 u., de heer v. d. Berg. 10 Juni: Hippolytus hoef 10.30 u„ de heer v. d. Berg; Den Oever 2.30 u.. de heer v. d. Berg- 17 Juni: Oosterland 10.30 u., de heer v. d. Berg; Westerland 2.30 u-, de heer v. d. Berg. 24 Juni: Hippolytushoef 10.30 u., de heer v. d. Berg; Den Oever 2.30 u., de heer v. d- Berg.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1