O.O.M. La. P. M. BROUWER, Breezand N.H. Trekking Lotisico BOEREN EN TUINDERS DROGISTERIJ „DE VIJZEL" BROUWER's ZADEN RECLAME STUDIO PIONIER. naar 4 Juni a.s. Aan onze Engelse landingsvaartuigen in de haven Voor het vervoer der Duitsers. ONDERLINGE OORLOGSSCHADE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Burgerlijke Stand. C. W. SPIERENBURG VAN GALENSTRAAT 61 HOOPT U BINNENKORT WEER GEHEEL VAN DIENST TE KUNNEN ZIJN. THEO VERBEY, verschaven van 28 Mei EEN NIEUW TIJDPERK IS AANGEBROKEN Wendt U voor deelname tot de bekende hoofdagentschappen en agentschappen. De wnd. voedselcommissaris voor Noord-Holland schrijft ons: De tijd is gekomen, dat wij in krachtige samenwerking kunnen be ginnen aan het herstel van ons economisch leven. Het voornaamste onderdeel van dit economisch leven is de voorziening van het nodige voedsel aan allen. En wij allen, welke plaats wij ook in nemen, verlangen, dat zo spoedig mo gelijk een einde komt aan het ont duiken van het nu teruggekeerde Nederlandse gezag, dat het geregle- menteer over het bedrijfsleven nu geleidelijk tot het nodigste wordt be perkt. Wij beseffen, dat wij in de opbouw aan ons zelf moeten begin nen en dat de ondernemers in het bedrijf er het meest toe kunnen bij dragen, dat de greep op hun bedrij ven tot het noodzakelijkste beperkt wordt. De Voedselcommissaris bouwt zijn apparaat, dat als gevolg van het schrikbewind der Duitsers enigermate ontredderd was, weer op. Hij wil dit op een doelmatige wijze doen en heeft daarbij de medewerking nodig van allen, die zich rondom de voed selproductie bewegen. Er wordt naar gestreefd, een sfeer van vertrouwen en begrip te wekken en daarom zal hij zich niet meer werpen op de velerlei overtredingen, die in het verleden zijn gemaakt. De berechting van boeren en contro leurs op grond van dit verleden is een zaak voor den Nederlandsen rechter. Er wordt dus getracht op een schone lei te beginnen, opdat boeren en ambtenaren elkaar weer vrij in de ogen kunnen zien- Dege nen, wier geweten vrij is, zullen met frisse moed en verademing kunnen deelnemen aan de grote taak, welke ons allen wacht. Bij de landbouwbedrijven zit nog tarwe verborgen, lopen kippen teveel, wordt nog gekarnd, zit nog een vai ken verscholen. Deze overtredingen werden vóór 5 Mei in vele gevallen gerangschikt onder het begrip „Goed Nederlander". Nu wil een goed Ne derlander ontlast worden van derge lijke overtredingen en wij zullen hem helpen. Als voorloper op de Mei-inventari satie aan de bedrijven, komen op zichters en controleurs op bezoek en noteren de werkelijk openhartig ver strekte voorraadgegevens. Deze gegevens zullen als zodanig niet dienen voor het instellen van een vervolging, doch uitsluitend voor het verkrijgen van een goede orde- Iemand, die te veel tarwe heeft, kan dit inleveren. Iemand, die teveel kippen heeft, kan deze in afwachting van een nadere regeling behouden, maar zal naar evenredigheid eieren moeten leveren voor zijn landge noten. Als er taptemelk of ondermelk voor de kalveren betrokken kan wor den, is het achterhouden van melk anders dan voor gezinsbehoefte niet toelaatbaar. De afgifte van melk aan de boerderijen moet vanaf nu be perkt worden tot de voorgeschreven rantsoeneering van eigen personeel en clandestiene verkoop aan de bur gerij moet beëindigd worden. Iemand, die één of meer varkens heeft, kan deze behouden op huis- slachtingsvergunning of mestcontract °vereenkomstig de normale regelen. Als de schapenstapel weer vrijge geven wordt, is dit een grote tege moetkoming voor de praktijk. Maar daaraan koppelt de overheid de stel- ,8e verwachting, dat de normale uit stoot van schapen en lammeren ter beschikking komt van het Bedrijf schap en niet van de zwarte handel. ou zij in deze verwachting teleur gesteld worden, dan is opnieuw in- gr'-)Pen aanstonds te verwachten- i Met deze eenvoudige voorbeelden is r°egelicht, hoe de Voedselcommissaris 'n. eendrachtige samenwerking met 'Jri, hedrijfsgenoten het goede spoor korte tijd wil trachten te vinden, als gezegd, behoeft hij daarbij medewerking. Hij verwacht, dat de landbouwwerkgevers zijn controleurs zullen inlichten omtrent de varkens, welke de werknemers hebben. Want het is niet toelaatbaar, dat iemand zijn varken ten koste van ons aller graan mest voor eigen gebruik en tegelijkertijd het vleesaandeel consu meert uit de geallieerde aanvoeren. Zeer zeker zullen er boeren en ar beiders zijn, die zich vlak bij de voedselbron niet tevreden stellen met het distributierantsoen. Zij die nen echter te bedenken, dat onze grote havensteden vlak bij de bron van de geallieerde aanvoeren, suiker, vet, vlees e.d. zitten en de?e aanvoe ren ook volledig voor algemene distributie moeten afstaan. Ontstaat er eens een vervoersmoeilijkheid, dan komt het voor dat zich b.v- de melk op het land ophoopt en dat het rantsoen op het platteland noodge dwongen eens plaatselijk te hoog is. Omgekeerd kan het geval zich voor doen, dat een stedelijk centrum van een bepaald levensmiddel eens iets te veel krijgt. Deze tijdelijke kleine afwijkingen moet men als onvermij delijk aanvaarden en er niet de ge dachte aan ontlenen, dat de voedsel voorziening verward is. Zo is in openhartige bewoordingen de basis voor de voedselvoorziening van eigen bodem verduidelijkt: ver trouwen, rede en orde. Wij allen kunnen alleen hierdoor uit de moeilijkheden geraken, waar in wij door de omstandigheden ver zonken zijn. Wie zich deze gedachte grondig eigen maakt, behoeft alleen maar de straf te verwachten, die zijn eigen geweten van vóór 5 Mei ver wacht en welke straf niet de voedsel commissaris maar de Nederlandse rechter hem zal opleggen. Wie echter meent, zich vanaf heden aan zijn burgerplichten te kunnen onttrekken en de eerlijke voeding van ons volk belemmert, zal in den voedselcommissaris zijn onverbidde- lijken tegenstander vinden. Deze zal zich voor 100 achter zijn controle apparaat plaatsen en ook hier een streep onder het verleden trekken. De hierboven in haar geheel aan gegeven gedragslijn is getoetst aan de opvatting van het Militair Gezag, hetwelk als hoogste regeringsinstantie voor de goede ordé en de rust in ons land momenteel verantwoordelijk is. En het kan gezegd worden dat deze gedragslijn in beginsel de instemming van het M.G. heeft. Met dien ver stande, dat er op gerekend moet worden, dat de lei slechts ééns schoon In de Helderse Courant van Woensdag 23 Mei Jl. schreven wij een stukje over de afvoering van de Duit se troepen. Hierin vertelden wij, dat de Duitsers vervoerd worden met scheepjes, die zeer klein waren en eigenlijk ongeschikt voor het trans port van zoveel mensen. Dit is intussen veranderd. Momenteel liggen er in de haven van Den Helder een groot aantal lan dingsvaartuigen, die dienst deden bij de invasie in Italië en Frankrijk. Deze schepen worden nu gebruikt voor de repatriëring van de Duitsers. Het zijn merkwaardige schepen: de lengte bedraagt ongeveer 60 meter, terwijl de breedte naar verhouding groot is. Op het achterschip bevindt zich de commandotoren, die evenals het gehele vaartuig van staal is ver vaardigd. Van een kleine mast, even eens op het achterschip geplaatst, wappert de Engelse vlag. De lan dingsvaartuigen zijn bewapend met enkele stukken licht geschut voor lucht- en zeedoelen; zij staan op het achterschip opgesteld. Het merkwaardigste van de sche pen is wel de typische bouw. De bak eindigt betrekkelijk breed, terwijl de neus gevormd wordt door een klep, die bij de landing neergelaten kan worden, zodat een soort enterbrug ontstaat, waarlangs de troepen en voertuigen aan land kunnen komen. De landingsboten ziin zeer ruim: naar onze schatting kunnen er twee of drie normale personenauto's naast elkander in staan, terwijl er achter elkaar plaats is voor een vijf tot zes auto's- Deze scheepjes nu zullen de Duit sers over zee vervoeren. Er is plaats voor heel wat manschappen, terwijl hun reis zeker veiliger zal zijn dan met de surrogaat-mijnenvegertjes, waarmede zij een week geleden de terugtocht moesten maken. JULI AN ADORP. AANRIJDING. Zaterdagmiddag om 14 uur passeer de een lange file van auto's de Rijks weg. Ter hoogte van het pontveer Westeinde reden een paar vrachtwa gens zeer snel aan de linkerkant de andere wagens voorbij. Van de tegen overgestelde richting kwam een bak fiets. Een der vrachtwagens haalde voor deze fiets iets uit, daardoor moest een auto in de lange rij ook wijken en reed over een gat aan de kant van de weg, reed echter weer naar het midden maar werd door de aanrijder bij de voorwielen geramd en sloeg onderstboven. Nu liepen daar twee schippers aan de lijn te trekken en één hunner werd door de omval lende wagen aan het hoofd gewond. Een noodverband werd spoedig gelegd en de hulp van dr. Swaters inge roepen. De auto had weinig schade. Laan Copes v. Cattenburch 2 's-Gravenhage. Nu ons personeel weer' vrij kan werken, kunnen wij met kracht de schaderegeling ter hand nemen. Geeft Uw schade dus zoo spoedig mogelijk op'aan Uw makelaar of assurantiebezor ger teneinde ons in staat te stellen zoo snel mogelijk af te werken. HET BESTUUR. TEXEL. (Van 10 t/m 19 Mei). Geboren: Johannes I., z. van D. van der Plas en J. M. C. Weisz. Ag- nes A. M., d. van C. de Graaf en M. Kager- Adriaan C., z. van K. Mantje en L. C. Bruijnzeel. Cora M. G., d. van A. Kater en A. Gieles. Johanna V., d. van D- Maas en M. V. Hin. Petrus J., z. van J. A. Commandeur en C. M. Verberne. Catharina D. M„ d- van L. W. van Sambeek en G. B. Dernison. Ondertrouwd: K. Dogger en N. Pool. L. Borgman en G. Meedendorp. Overleden: Aaltje Kuiter 39 jaar. Annestatius F. Jorna 57 jaar. Dirk Slik 63 jaar. Gijsbert J. Duinker 42 jaar. Theodorus Smit 35 jaar. Alida M. Smit 33 jaar. Hendrik Ra ven 69 jaar. Gevonden: een ceintuur, kinder wantje, broche, portemonnaie, ket- wantje, broche, portempnnaie ket tinkje. TEXEL. (Van 19 t/m 25 Mei). Geboren: Willibrordus M.t zoon van J. van Heerwaarden en M. Gieles. Alida M„ d. yan H. Gomes en A- M. Smit- Jacob, z. van A. Bakker en C. Blom. Trijntje, d. van K. Lap en A. Koopman. Jan, z. van C. Lagerveld en C- S. Zegers. Maria A. I., d. van J. Visser en J. Dob. Ondertrouwd: R. Eelman en A. J. Roeper. Getrouwd: H- Nieboer en D. K. Eelman. J. van der Star en M. Koopman. Overleden: A. J. Bruin 68 jaar. C. D. Flens 49 jaar. D. C- Witte 32 jaar. A. Jullens 43 jaar. J. Roeper 30 jaar. M. Zegel 36 jaar. S- Drijver 34 jaar. P. A. A. Ruimers 60 jaar. J M. Duinker 40 jaar. A. Pen 28 jaar. H. Pen 23 jaar. J. Witte 27 jaar. J. A. Oremus 26 jaar. G. Broekman 23 jaar. W. Keijzer 23 jaar. P. Keijzer 19 jaar. C. A. Witte 19 jaar- N. Zuidema 24 jaar. J. de Ridder 21 jaar. gelegd in oorlogstijd, zullen bevrijd Nederland met de resultaten voeden! Wij prijzen ons ge lukkig, dat wij U ondanks de grote moeilijkheden vrij goed konden bedienen. De pootaardappelen kwamen er buiten onze schuld het slechtst af. In de toekomst hopen wij al Uw bestellingen tot in de puntjes te kunnen uitvoeren! Zaden, Pootaardappelen, Bloembollen. Tel. 385 zal de heropbouw van het economisch leven sterk bevorderen. Meer nog dan voorheen zal deze machtige hulp te baat worden genomen en krachtiger dan ooit zal zij haar invloed doen gelden. Als U die zijde van Uw zaak ook goed wilt aanpakken, roep dan de medewerking in van Tot vestigingsmogelijkheden aanwezig zijn luidt hettijdeiijk adres Zandvaart 173-V, Breezand N.-H. De Broodfabriek „De Eendracht" hoopt haar afnemers binnen de kortst mogelijke tijd weer op haar bekende, degelijke en vlugge wijze van het allerbeste brood te voorzien. Bii vestiging in de stad geeft U Uw adres wel even op aan óns Kantoor GRAVENSTRAAT 59. Directie Broodfabriek „DE EENDRACHT

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3