ERVARINGEN in het concentratiekamp te Amersfoort NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEORAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Kerk roept! Een Heldersche jongen vertelt: I jNDERGRONDSE BENZINE? DONDERDAG JUNI 1945 HELDERSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ADVERTENTIES 11 CT. PER MM. ABONNEMENT PER KWARTAAL Een woord van bezinning. De Kerk, en dit woord geldt zowel voor de Katholieke als voor de Pro testantse kerken, heeft in de jaren van de bezetting haar taak wel be grepen. Meermalen is, van kansels en katheders, een ernstig woord van protest geuit tegen de maatregelen, door den bezetter genomen. In naam van het Hoofd der Kerk, Christus, heeft de gelovige wereld geprotes teerd tegen het gruwelijke onrecht en de rechtsverkrachting door den vij and bedreven. Menig katholiek gees telijke en vele predikanten hebben hun verzet moeten boeten in de con centratiekampen van het Nazi-regiem. Velen hebben hun leven geofferd. Nu is er de vrede en weer roept de Kerk het Nederlandse volk tot ern stige bezinning. In een boodschap van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, die voor enige weken van alle kansels werd afgelezen, richt de Kerk zich tot het Nederlandse volk en wijst op de grote verantwoorde lijkheid, die de herkregen vrijheid ons oplegt. In deze boodschap wordt o.m. ge zegd: De Christelijke Kerk, haar deel der verantwoordelijkheid dragende, zal daarbij steeds wijzen op Jezus Chris tus, den waarachtigen Bevrijder der wereld en op Zijn reddende Bood schap. Het is op grond daarvan, dat zij thans tot heel het Nederlandse volk zegt: bouw Uw sociale leven op de grondslag der christelijke gerech tigheid en der onderlinge verant woordelijkheid. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij van het volk, van de Overheid en naar ambtenaren, dat de zwarte han del radicaal een einde hebbe, dat cor ruptie worde gebannen en het ver trouwen in gezags- en controle-orga nen worde hersteld. Als er nog lange tijd sober en misschien armelijk moet worden geleefd, eist de gerechtig heid dat wij tezamen in solidariteit dit lot zullen dragen; misbruik van vertrouwensposities ten eigen bate, bevoorrechting en weelde van enkele groepen zijn tegenover de grote nood van het geheel volstrekt on duldbaar. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij van heel het volk, van de Over heid, werkgevers en bedrijfsleiders, dat de uit het buitenland terugkeren- e arbeiders zo spoedig mogelijk in ®'|eh omgeving zullen worden inge- chakeld in het normale productier- Proces. In naam dezer gerechtigheid vraagt U krachtige maatregelen tegen alle orlogswir^t en vermogensaanwas Jdens en tengevolge van de oorlog, in «aam dezer gerechtigheid vraagt 1 van heel het volk, in het bijzon- er van werkgevers, kapitaalbezitters n arbeiders, dat zij niet zullen te rugkeren tot de schrijnende klasse- egenstellingen en felle klassenstrijd a.h het verleden, maar alle krachten Vg inspannen tot een rechtsorde n de arbeid, waarin de arbeider als Tantwoordelijk medewerker wordt end en zijn bestaanszekerheid is gewaarborgd. d IrLnaam dezer gerechtigheid vraagt ?e Kerk van heel het volk, van den oogst geplaatste tot den eenvoudig- van allen die verantwoordelijk heid dragen in enige tak van het conomische, sociale en politieke le- en dat in hechte eendracht en on- aatzuchtige gemeenschapszin niets 'orde nagelaten om de vloek en de ehande der werkloosheid te voor komen. De boodschap besluit met de vol gende woorden: De Kerk, die in opdracht van haar eer dienend staat te midden van volk, voelt de nood der huidige in. Bfl de N. S. F.-ploeg. Toen nam men mij pp de kleerma kerij. Ik ben er maar vijf dagen ge weest, toen ging ik naar de N. S. F. Ik had n.1. een ingenieur aangeklampt en gevraagd of ik bij de N- S. F.-ploeg geplaatst kon worden. Daar had je het goed. Je was verlost van het buiten appèl en kreeg extra voeding". ,,Ik werd voorgeroepen. Men vroeg mij of ik in Delft studeerde. Iemand, die in de kamer aanwezig was, knikte me toe, dat ik ja moest zeggen. Ik be greep daaruit, dat ik de meeste kans had, als ik zei in Delft te studeren en zei dus „Ja". Ik werd geplaatst en had het van die tijd af stukken beter. Trouwens, toen voelden wij ook reeds de grote invloed van het werk van het Rode Kruis, waardoor na Pasen een grote .verandering ten goede is ge komen. We kregen van Pasen af wekelijks de pakketten van het R. Kruis- Daarin zat brood, kaas, suiker, jam. spek, vi tamine, biscuits. Eens in de twee we ken kwam dan het z.g. boerenpakket. waarin dikwijls een stukje spek of eieren in was. Eén keer vonden we een pakje shag en één keer een pakje sigaretten. Dat was een feest. Vóór deze tijd bestond het middag eten uit een waterige soep, wat aard appelen en weinig groente. Je behield altijd een leeg gevoel in je maag. Eens was er een pakket gestolen. Je had er tenslotte van alles zitten in het kamp- Naast de politieke gevange nen, waartoe ik behoorde en die het sterkst onder controle stonden, waren er ook de zwarte handelaren, zij die Joden begunstigd hadden en de radio luisteraars of bezitters van niet-inge- leverde toestellen. Aan uiterlijke kenmerken is de aard van de overtreding te zien. De politieke gevangenen hebben een rode bal en drie hoek. Een rode bal met blauwe driehoek ziji^de radio- gevallen. Een blflfee drie hoek met gele punt zïjn de ge vallen van Jodenbegunstiging. Een gele bal zijn de Joden- Een zwarte driehoek zijn de zwarte handelaren. Er waren onder al deze elementen ook heel wat ongure typen. Enigen daarvan hadden een pakket gestolen, 's Nachts om 12 uur moesten we allen voor de bedden aantreden. Met een hond werden de daders opgespoord. Het waren drie jongens. Als straf kre gen ze 200 stokslagen, waarvan de eerste vijftig door de Duitsers werden toegebracht, de andere door de Hol landse knuppelaars; dat waren mis dadige S.S.-typen. Ze slaan je overal raak. Eén van de jongens is aan de gevolgen overleden. Toen ik nog maar enkele dagen in het kamp was. werd één van de kamp samenleving smartelijk en diep en legt hem aan het geweten van ieder Nederlander. In deze nood getuigt zij van de profetische, apostolische liefde en verantwoordelijkheid, die Jezus Christus in de wereld ontstoken heeft en ontsteekt. Zijn geest leide ons volk voort op de weg tot waarachtige vernieuwing in gerechtigheid en vrede! Tot zover dit woord van de Ned. Herv. Kerk. Laat ons hopen, dat deze stem tot ons volk niet is als een stem des roependen in de woestijn, maar dat het volk de ernst zal verstaan waarvan deze boodschap getuigt en zijn verantwoordelijkheid tegenover den naaste zal gevoelen. B. bewoners doodgeschoten. Hij bukte zich over een van de afrasteringen heen om een peukje sigaret qp te rapen en of men nu dacht, dat hij wilde ont vluchten, weet ik niet, maar men schoot hem als een hond neer. Aan ontvluchten viel overigens niet te denken. Je had rond het kamp acht posten met mitrailleurs en drie zware afrasteringen prikkeldraad. En bij het werk waren altijd Duitse wachten met automatische wapens. Eén van de zwaarste straffen, was de bunkerstraf. Die kreeg je b.v. bij het binnensmokkelen van brieven of pakjes. De bunker was een kleine, donkere cel, vreselijk vies, waar je zonder eten of drinken in moest. Er zijn kampbe woners, die er zes weken in gezeten hebben- Ze kregen dan natuurlijk wa ter en brood. Geen eenheid onder de kamp bewoners. „Hoe was de geest onder de kamp bewoners?", vragen we. Nu, die liet nogal eens wat te wen sen over. Er was geen eenheid. Men bestal en beroofde elkaar, vooral van geld en sigaretten. Men vormde ook groepjes. De intellectuelen zochten el kaar en isoleerden zich zo'n beetje. Er was allerlei slag van mensen. De jongste in het kamp was een theolo gisch student van 19 jaar, de oudste een communist van 73 jaar- Het was een gemengd gezelschap. Er waren studenten en politie-agenten, marktverkopers, een effectenhandelaar en een grossier, de gemeente-secretaris van Haarlem en de officier van Justi tie van Rotterdam- Een pastoor uit Venlo. die onderduikers had geholpen en een kapelaan, voor het verbergen van onderduikers. Ds Molenaar, een orth. Herv. predikant, die letterlijk voor alles zat. o.m- voor het verber gen van Engelse vliegers en voar het huisvesten van onderduikers. Burge meester Slager van Wormerveer, die geweigerd had om mee te werken aan het transporteren van jongens naar Duitsland. Burgemeester Peters van Medemblik en burgemeester Nolet van Warmenhuizen- Er zat spoorwegperso neel en een buitengewoon Kamerheer van de Koningin. Er was een proot im porteur van zuivelproducten, die een Duitse wacht had omgekocht met 50.000, waardoor voor hem iedere week een pak van 20 kg. het kamp werd binnengesmokkeld. Daar profi teerden we allemaal van. (Wordt vervolgd). Op 't appèl voor ,,Ons Genoegen"* De zang- en operettevereniging „Ons Genoegen", directeur de heer A. Krijgsman, doet een beroep op de Helderse jeugd. Men gaat weer spelen en daarvoor heeft men nodig jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar. Men weet het, 't was altijd een genoegen bij „Ons Genoegen" en wij ondersteu nen deze oproep dus gaarne. Wie er meer van wil weten vervoe- ge zich bij mej. A. v. Spelden, Dahlia straat 43 of bij het secretariaat van de vereniging: Jonkerstraat 43. WIELERBAAN TE ALKMAAR? In „De Waarheid" lezen wij: Wij vernemen uit Alkmaar dat er plannen zijn om wederom een wie lerbaan te bouwen. Op dezelfde plaats waar de houten was zal nu een betonnen baan gelegd worden van 200 m. Het ligt in de bedoeling deze in Maart 1946 te openen. Hoe kwam de VX aan De Rijkswerf leverde 4 ton Wij hebben ons dikwijls afge vraagd, waar op het moment, dat de ondergrondse tot actie kwam en motorrijwielen en auto's langs de wegen snorden, de benzine vandaan gekomen was. Een dezer dagen werd dit raadsel voor ons opgehelderd. Het was in 1941, dat de Rijkswerf met vooruitziende blik het ogenblik zag naderen waarop een nijpend ge brek aan benzine zou ontstaan en om te voorkomen, dat alle benzine door de Duitsers zou worden ver bruikt heeft men toen, nadat vele bezwaren waren overwonnen, kans gezien om liefst 4 ton benzine op te slaan in een Shell-tank van den tankhouder Tauber te Anna Pau- lowna. Dat de heer Tauber hier door een groot risico liep, is van zelfsprekend. In September 1944 werden twee SS-officieren belast met de opspo ring van benzine en verschillende tanks werden gecontroleerd. Dit zijn spannende momenten geweest, aowel voor de Werfdirectie als voor den heer Tauber. Gelukkig vond men de tank met haar kostbare inhoud niet. En zo is onder leiding van een officier der N. B. S. enkele weken vóór de capitulatie, met levensgevaar voor de betrokken personen, 2600 liter benzine afgetapt en dat terwijl een kapitein Schneider, een zeer ge vaarlijk Duits individu, in Anna Paulowna de scepter zwaaide De hoeveelheid benzine, die op deze wijze in handen kwam van de ondergrondse heeft de eerste actie mogelijk gemaakt voor het gehele gebied tussen Den Helder en Scha- gen. Na de capitulatie heeft men ook het restant kunnen gebruiken voor het werk der N. B. S. Het is te begrijpen, dat de onder grondse de Rijkswerf dankbaar is ge weest voor deze daadwerkelijke steun bij haar werk. De Texelse bevrijding Het was anders. Een Texelse abonné, de heer A. J. Roskam, van Westermient, schrijft ons, dat ons bericht over de bevrij ding van Texel door de komst van 100 Canadezen niet helemaal juist is. Vooral heeft hij zich geërgerd aan het feit, dat in het bericht gespro ken werd van de strijd van de Duit sers tegen de Mongolen. Hij zegt hierover: Het betrof nl. een bataillon Geor- giërs (een Sovjet-Russische Repu bliek) dat tegen de Duitsers met wapenen ten strijd was getrokken. Na de capitulatie van Duitsland duurde hier de strijd voort, tot, na dat eerst enige malen besprekingen- waren gevoerd tussen Georgiërs en Canadezen, op 18 Mei (en niet, zo als foutief «werd vermeld, op 16 Mei) een 100-tal Canadezen het eiland betrad, waardoor de strijdende par tijen werden gescheiden. Het aantal gesneuvelde Georgiërs bedraagt plm. 550; dat der Duitsers is niet nauwkeurig bekend; het bedraagt volgens sommige mededelingen 2000, volgens anderen minder. In ieder geval ^ijn dus de getallen veel groter, dan door uw krant werd opgegeven. Tot zover onze abonné. Wij geven zijn opmerkingen zonder commentaar omdat ons ook al gebleken was, dat de berichten, die van de overkant kwamen, nogal tegenstrijdig waren.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1