HELDERSCHE COURAN glazen huis Het reizen vrij! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINEEN EN ANNA PAULOWNA WOENSDAG 13 JUNI 194S HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.25Postabonnementen f 2.70 In een III (Slot). „We hebben niets geleerd", dat is een uitdrukking die men dikwijls hoort in onze dagen. En men bedoelt dan, dat we in de vijf jaren van ver drukking en beknotting van onze rechten en vrijheden niet geleerd hebben verdraagzamer te zijn tegen over onze medemensen, dat er nog een even grote rivaliteit is, dat men elkaar onderling het licht in de ogen nog niet gunt. In zijn algemeenheid is dit waar. Het was ook niet te verwachten, dat we van deze oorlog iets goeds zouden leren en wie zijn ogen de kost geeft in deze na-oorlogse wereld, die ziet dezelfde strijd als voor 1940. Het heeft er zelfs veel van, dat de onder linge kamp nog is toegenomen en dat komt natuurlijk, omdat men zich opnieuw een plaats moet veroveren in deze nieuwe wereld en het recht van den sterkste nog steeds geldt. We hebben weinig goeds van de Duitsers geleerd, we hebben veel verkeerds gezien en gehoord en al licht daarvan iets meegenomen. Dat laatste is geen denkbeeldig gevaar. Vijf jaar lang is de wereld doortrok ken geweest van de Nationaal-socia- listische zuurdesem, door pers en ra dio en bioscoap in 't volk vergiftigd en al was er gelukkig ook tegengif, er is toch veel, dat is doorgedrongen in de geest van duizenden Nederlan ders, zonder dat men zich bewust is, dat men in zijn gedachtenwereld be zwangerd is door die Nazi-propagan- da. De laatste weken zijn veleif van onze Joodse vrienden teruggekeerd. We hebben ons daarover verheugd. Het heeft ons goed gedaan, dat er zooveel huizen en harten hebben opengestaan om de meest verdrukte groep van onze bevolking te be schermen tegen de misdadige over vallen en moordpartijen van de Duit sers. Vele leden van de Helderse Joodse gemeenschap zijn helaas ge vallen in handen van den vijand en wij zullen hen nooit meer terug zien. De teruggekeerden zijn veranderd, althans verschillenden van hen. De levendigheid, het Oosterse karakter nu eenmaal eigen, is weg. Voor de gijn is de ernst in de plaats geko men, hun levensvreugde is waar schijnlijk voor goed gedood. Er zijn er echter ook. die met dezelfde druk te, met dezelfde opgewektheid het leven weer tegemoet treden, want net is niet te ontkennen, het Joodse volk is vitaal, in physiek en in geeste lijk opzicht. Het pakt zijn zaken weer aan, reddert de ontredderde boel en gaat weer beginnen. Veertig jaar van verdrukking in Egypte, zeventig jaar van Babyloni sche ballingschap, eeuwen van vij andschap en verstrooidheid over de gehele wereld, hebben het Joodse volk niet kunnen vernietigen. Vijf laar van Duitse terreur hebben dat °ok niet kunnen doen. Wat ze mis- schien wel hebben kunnen doen, dat is bij velen een geest van anti-semi- tisme kweken. ■.Ze zijn niet veranderd", zegt de man op de straat en de burger in zijn huiskamer lanceert die opmer king ook zo langs z'n neus weg. En beiden voelen niet, dat deze opmeiv king eigenlijk zijn oorzaak vindt in de Nationaal-socialistische propagan da, in de Nazi-zuurdesem die het volk doortrok. Wij moeten dan ook tegen derge lijke uitlatingen ten sterkste protes teren. We gaan niet meedoen aan het anti-semitisme, in welke vorm ook, we willen die Duitse anti-geest uitroeien en zullen ons daarom ver zetten tegen alles wat blijk geeft In N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht. Het reizen in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht is nu werkelijk vrij. Men kan weer over het N.-Zeekanaal en vindt de enige belemmering nog in de z.g. afgezette gebieden, b.v. Den Helder. Maar het zal waarschijnlijk niet lang meer du ren of ook onze stad zal weer zon der speciale vergunningen betre den kunnen worden. Voor het reizen buiten de hier boven genoemde provincies zal men nog de gebruikelijke weg hebben te bewandelen om via het M. G. een vergunning aan te vragen. Den Helder gaat bouwen Onze stad heeft een tekort aan woningen. Maar behalve dat bestaat er een grote vraag naar gebouwen, die voor de gemeenschap noodzake lijk zijn. Wij verloren naast een be langrijk aantal scholen, een theater, een bioscoop en gemeentegebouwen. Daarbij komt nog, dat er vóór de oorlog reeds een tekort bestond aan sportvelden voor voetbal-, tennis- en hockeyverenigingen, zwembaden en tennisbanen. De oorlog heeft ons land millioe- nen gekost, inderdaa'd is de natio nale financiële positie niet van dien 'aard, dat zij leiden kan tot groot optimisme maar diezelfde oorlog is er de oorzaak van geweest, dat men losser van zijn geld kwam te staan, dat men, waar het ging om hulp te bieden aan onderduikers of onder gronds werk te bevorderen, zich verplicht gevoelde daadwerkelijk te steunen. In vele opzichten is de be langstelling voor maatschappelijke problemen toegenomen, zo zelfs, dat men, als men de noodzakelijkheid van sommige zaken inziet, ook ten- volle bereid is financiële steun te hieden. Den Helder gaat bouwen! Daarbij dienen die gebouwen voor te gaan, welke direct nodig zijn. Toch mogen wij niet vergeten, dat naast de ge bouwen waar men heel ernstige za ken pleegt, er toch ook opgericht moeten worden, waar onze burgers de nodige ontspanning verschaft wordt; ontspanning en inspanning moeten met elkander in evenwicht zijn, slechts dan is het mogelijk zijn dagelijks werk efficiënt te verrich ten. Wij twijfelen er niet aan of scho len zullen er zeker komen, evenmin zal men vergeten Sociale Zaken weer onderdak te geven, maar laat men toch vooral ook rekening hou den met het grote tekort aan de dingen voor ontspanning. Bouwen kost geld, doch wij geloven, dat men in deze oorlog wel geleerd heeft, dat geld moet rollen, dat het gebruikt moet worden om de gemeenschap, dus ook ons, te dienen. Dus, Den Helder zal harmonisch opgebouwd moeten worden. smetstof te zijn van deze propaganda. Onze Joodse vrienden zij hebben rekening te houden met deze geest en in hun optreden zelf geen aanlei ding te geven tot dergelijke opmer kingen, maar wij, die het Duitse juk van ons hebben afgeschud, zullen ook ons moeten ontdoen van edere geest, die tracht de geest van het Nationaal-socialisme levend te hou den. B- S D A P-afdeling opgericht Vrijdagavond j.1. vond in Casino aan de Molengracht een bijeenkomst plaats, belegd door enige initiatief nemers, om te komen tot de herop richting van een afdeling der S.D. A.P. Een groot aantal personen uit diverse kringen had aan de uitnodi ging gehoor gegeven. In zijn inleidend woord wees de heer P. S. van der Vaart er op, dat voor elk weldenkend Nederlander duidelijk moet zijn, dat een terugkeer naar de toestand van vóór Mei 1940 ongewenst is. Wij dienen te werken aan de wederopbouw der wereld op de grondslag der nationale eenheid. Hiervoor is een sterk staatkundig leven noodzakelijk. Ons volk heeft dat in het verleden veel te vaak uit het oog verloren. Het staatkundige leven moet tot ontwikkeling komen door de politieke wilsvorming der massa. Er dienen twee stromingen te worden onderscheiden: een radicale en een conservatieve. De stroming, welke richting kan geven aan de radicale en vooruitstrevende gedach ten, zal zijn de democratisch-socialis- tische beweging. Wij aanvaarden niet de noodzaak van scheiding naar godsdienstige beginselen. Ook de S.D.A.P. heeft uit de oorlog geleerd en zal niet terugkeren in haar oude vorm. De basis zal worden ver breed, de naam worden gewijzigd en oude vormen worden afgeschaft. Een nieuw beginselprogramma zal wor den samengesteld, zodra het houden •van een landelijke conferentie mo gelijk is. Op de inleiding volgde een geani meerde gedachtenwisseling, waaraan verscheidene aanwezigen deelnamen. Ook van Vrijz. Dem. zijde was veel belangstelling. Alvorens stappen te •ioen om tot grcftere politiske samen werking met de S.D.A.P. te komen, wilden de .Vrijz. Dem. eerst het standnunt van hun hoofdbestuur af wachten. Het voorlopige bestuur zal, tot aan de eerstvolgende ledenvergadering, bestaan uit de heren P. S. van der Vaart, voorzitter, D. van der Mast, Fazanfenstraat 22, secretaris en J. H. Smith, penningmeester. Bioscoopvoorstelling ten ba'e van het Rode Kruis Donderdag 14 Juni a.s., zal in het bioscooptheater „De Witte" een filmvoorstelling worden gehouden, waarvan de opbrengst geheel ten bate van het Nederlandse Rode Kruis zal komen. Als hoofdfilm zal gedraaid worden „Only Angels have Wings", een prachtige rolprent, welke kort voor de oorlog in Nederland werd ver toond, doch nog niet in Den Helder daaide. Piet van Twisk stelde de toegangs prijs voor deze voorstelling op 2.50 per hoofd, terwijl geen plaatsen be sproken kunnen worden. Wij vinden het idee van Piet, die weet wat het Rode Kruis presteerde, die aan den lijve ondevond, welke goede hulp het verleende in de ge vangenissen en concentratiekampen, een goed idee. Wij twijfelen er niet aan of ieder zal er graag een uurtje „rijen" voor over hebben om deze voorstelling tot een groot succes te maken. Lord 'n weijpdc de omwik Lofd Vansittart. die aandrong op Icontróle ter bescherming tegen ^wikkeling van geheime wapens, verklaarde: „Als de V 1. y 2 en V 3 een jaar eerder in de strijd waren.ge bracht, had het waarschijnlijk "net einde betekend van het Engelse eiland- Waren ze in de strijd ingeschakeld bij het begin van de oorlog, dan zou het het einde der beschaving betekend hebben." 200.000 Nederlandse strijdkrachten 150.000 VOOR INDIE. Naar A.N.P.-Aneta uit officiële bron verneemt, zal het totaal der Nederlandse strijdkrachten ongeveer 200.000 man bedragen. Hieronder zijn begrepen zowel de strijdkrachten, bestemd voor de operaties tegen Ja pan, als ook die, welke op het vaste land van Europa zullen dienst doen. In ruime trekken zal de samenstel ling ongeveer als volgt zijn. De expeditie-macht, bestemd voor de bevrijding van Indonesië, zal bestaan uit 3 divisies, totaal on geveer 100.000 man. Deze troepen zullen hun opleiding waarschijnlijk in Engeland ontvangen. Voorts zul len in Australië %15 gezagsbataljons (lichte infanterie) worden omgeleid, eveneens voor den strijd in de tro pen. Voor deze 15 gezagsbataljons zullen ten naaste bij 22.000 man noodig zijn. Samen met de marine en mariniers, die op ongeveer 30.000 man worden begroot en de paar dui zend man, die nodig zijn voor de N.I. C.A. (Ned. Indische Civiele Admini stratie) zullen er dus ruim 150.000 man bestemd zijn voor de bevrijding van onze overzeese gebiedsdelen en het handhaven van rust en orde aldaar. Voor de troepenmacht, die in Eu ropa gestationneerd wordt, zal rond 50.000 man worden ingeschakeld. Zoals eeds eerder medegedeeld, zullen de strijdkrachten in de eerste plaats woren samengesteld uit vrij willigers. Het daarna ontbrekende aantal troepen zal worden gerecru- teerd uit 2 a 3 lichtingen, waarvoor de jongste jaarklassen in aanmerking komen. Vóór het begin van het ko mende jaar zullen deze lichtingen echter niet worden opgeroepen, daar eerst het nodige kader moet wor den opgeleid. Demobilisatie van ons leger De regering heeft bij monde van den minister van oorlog, in leger order 8, van 23 Mei 1945, besloten tot gedeeltelijke demobilisatie van ons leger. De bedoeling hiervan is, dat het oude leger naar huis wordt gezonden als het nieuwe leger opkomt. De moeilijkheid is echter, dat deze nieuwe militairen met de moderne oorlogsvoering niet op de hoogte zijn en dat daarvoor dus mensen uit de practijk nodig zijn. Er is dan ook bepaald dat officieren voor demobi lisatie in aanmerking komen, als het gehele verdere leger gedemobi liseerd is. Alle militairen, die op 15 Mei 1940, 5 jaar in werkelijke dienst waren, daarbij worden ook gerekend de koopvaardijjaren voor onze koop- vaardijmensen, zullen uiterlijk 15 Juli naar huis gaan. Voor alle anderen zal er naar gestreeefd woden hen 6 maan den na het einde der vijandelijkheden in Euopa (9 Mei 1945) naar huis te krijgen. Nieuw Zuiveringsbesluit in voorbereiding Aangezien het zuiveringsbesluit (Stbl. e 14), hetwelk regelt de zuive ring van personen, die een openbare functie bekleden, in de practijk niet geheel blijkt te voldoen, heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken een kleine commissie van juristen inge steld, welke bezig is aan het ont werpen van een nieuw zuiveringsbe sluit. Daartoe he^t de commissie te vens kennis genomen van van andere zijde reeds ingediende commentaren en ontwerpen en van naar voren gebrachte bezwaren van verschillen de zijden, o.a. van de „illegaliteit". Bedoelde commissie staat onder voor zitterschap van prof. Cleveringa.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1