Mode Uit Donkere Tijd BUITENLANDS OVERZICHT Nieuwe opgravingen Het Wandelbos WAT BRENGT PARIJS? In Magazijn 6 van de Rijks werf. Tonnen koper boven de grond gebracht. Wij schreven in onze courant reeds enkele malen artikelen over het op graven van materialen, die op de Rijks werf weggewerkt waren en daardoor niet in handen kwamen van de Duit sers. Dat mede dodr deze artikelen zo vele werfarbeiders zouden komen op dagen, die eveneens materiaal onder de grond hadden verborgen, was zelfs voor de werfdirectie een openbaring. Een van de meest frappante staaltjes van het verbergen van koper heeft wel in magazijn 6 van de Rijkswerf plaats gevonden, waar we eveneens een kijk je bij de opgravingen namen. Dit grote magazijn is geheel met klinkerstenen geplaveid en het was al lesbehalve eenvoudig om materiaal in grote hoeveelheden zonder meer weg te werken. Toch heeft men hiertoe onder leiding van den bewaarder Beu- kema, die het initiatief nam, kans ge zien- Tijdens de uren, dat men weinig kans liep, dat de Duitsers een kijkje in het magazijn zouden nemen, heeft men de straat opgebroken, op tal van plaatsen gaten gegraven en koper, lood en zink in de grond laten verdwijnen, daarna werd het magazijn weer bestraat. Ver schillende keren was het op 't kantje af of men was tegen de lamp gevlo gen. En zo kwamen werkelijk enorme hoeveelheden koper uit de grond. Gie- telingen, klepkasten, tandwielen, pa trijspoorten, roosters, grote en kleine scheepsschroeven, zelfs de koperen ka.- nonnen, die van historisch grote waar de zijn en vóór de oorlog in de hal van het Kon. Instituut stonden, kwa men udt de grond. Tal van koperen koppen van grana ten waren verborgen, terwijl zink en lood in belangrijke hoeveelheid te voorschijn kwam. Het totaal gewicht aan koper, dat op de Rijkswerf is opgegraven zal ze ker niet ver van 100 ton zijn. Een grote waarde vertegénwoordigt ook een kleine hoeveelheid platina, die door den heer Van Heuvel zuinig is bewaard en uit een verborgen hoekje in een kluis weer in handen van de werfdirectie werd gesteld. Dit voorjaar waren de salons van de grote Franse modehuizen gevuld met dames, die afgunstig de nieuwste Pa- rijse creaties bewonderden. Afgunstig, omdat de kleren voorzien waren van een etiket, waarop heel misleidend stond, dat dergelijke kleding het vol gend seizoen gedragen zon worden. Misschien, dat in de toekomst deze wens in vervulling mag gaan, doch voorlopig zal de doorsnee vrouw in Frankrijk tevreden moeten zijn met een heel bescheiden nabootsing. Er moge in Parijs meer stof toegestaan zijn dan in de Verenigde Staten voor verschillen de kledingstukken, zóveel, dat ieder zich kan hullen in gewaden die meters verslinden, is er toch niet- Lucien Lelong presenteert een mid- .dagjapon met heel eenvoudig lijfje zonder garnering. Op de heupen een dubbele drapering, op de linkerheup precies onder de taille, op de rechter heup iets lager. De rok is geplisseerd. Een mantel van Mad Carpentier trekt sterk de aandacht door de overdreven wijde mouwen, die met ontelbare plooid en bewerkt. De rug is wijd, verticaal aangezet en eigenaardig ge plooid en bewerkt. DeD rug is wijd, zonder naden. Robert Piguet lanceert een avond toilet van rose satijn met lange, even slepende rok, die sterk geplooid aan de ongeveer 10 cm. brede tailleband gezet is, waardoor de stof onder de taille enigszins wijduit gaat staan. Over het simpele lijfje wordt een soort pele- tussen Bergen en Schoort vrij Het doet ons genoegen te kun nen melden, dat de mooie wan delbossen tussen, Schoorl en Ber gen weer voor het publiek toe gankelijk zijn. Men dient zich echter niet buiten de paden te begeven. Laat men er ook voor zorgen niet onnodig hout te ver nielen. Men spare onze bossen. De duinen zijn nog verboden. In elk geval betekent dit, dat er voor „het seizoen" in Bergen en Schoorl weer enig perspectief komt! De heer Volkmaars Districtscommissaris N P V Tot districtscommissaris van de Ne derlandse Padvindersvereniging is met ingang van 13 Juni j.1. benoemd de heer E- J. H. Volkmaars. In Padvinderskringen wordt dit feijj, zeer toegejuicht, aangezien men de overtuiging bezit, dat hier gesproken kan worden van „the right man on de right place". De heer Volkmaars, die vroeger zelf Padvinder is geweest, heeft zich tij dens de Duitse bezetting zeer ver dienstelijk gemaakt met illegaal werk. Wij wensen de Padvinders geluk met deze benoeming; zij zullen in den heer Volkmaars iemand vindan, die werke lijk leiding kan geven en zal mede leven met de jongeren en hun pro blemen. PROF. DR. P. P. VAN BERKUM COMMISSARIS VOOR HET RECHTS HERSTEL. Onze oud-stadgenoot Prof. Dr. P. P. van Berkum is, naar wij vernemen, be noemd tot militair commissaris voor het Rechtsherstel voor het gehele Ne derlandse gebied. De rang die Prof. Dr. P. P. van Berkum heeft gekregan is die van res.-lt.-kol. Hij was voorheen hoogleeraar in de economie in Tilburg. Het doet prettig aan dat men zooveel vertrouwen stelt in onzen oud-stadge noot en dat juist hij het is, die zo'n belangrijke rol zal gaan spelen in de wederopbouw van ons land. rine gedragen, met diepe, V-vormige halsuitsnijding. Het geheel wordt ge completeerd door een corsage van ro se satijn, die boven de tailleband be vestigd is- Jeanne Lanvin toont ons een avond japon van donkere tafzijde, met matig wijde rok. De brede schouderkraag is afgezet met een bijna even brede strook kant. De in Amerika zo populaire vierkan te schouder zagen wij in het geheel niet. Over het algemeen geeft de hui dige Parijse mode het figuur een on natuurlijk aanzien, door de overdreven ballonmouwen sn heupverbreding. In de Verenigde Staten is het verboden te veel stof te verbruiken, een mantel voor de standaardmaat 16 (dat is dus ongeveer onze maat 42) mag b.v, niet langer zijn dan 105 cm., terwijl voor de omtrek 150 cm. is toegestaan. Dit heeft waarschijnlijk de cape-mode in Amerika zeer in de hand gewerkt. Hoe onpractisch de overdreven ge drapeerde kleding voor overdag ook moge zijn. voor avondkleding blijft dit wel heel geschikt, hoewel wij betwij felen of de sprookjesachtigrijke japon nen spoedig algemeen gedragen kun nen worden. Uit de gehele grootse opzet van de Parijse shows blijkt wel, dat de Fran se haute couture er alles op zet, niet tegenstaande de huidige moeilijkheden en concurrentie, Parijs wederom tot 's werelds grootste modecentrum te maken. I Hieronder laten we een gedicht uit het Geuzenliedboek volgen, dat tot titel draagt: BEZETTE STAD. De gevels smeken om een kwaststreek verf, kozijnkwadraten staan ontkleurd te fladd'ren; door open ramen vod-gordijnen fladd'ren; de huizen rotten weg aan het verderf, dat twee jaar lang ook aan de Vemen vrat, waaruit de laatste leeftocht werd gestolen. De ratten vluchtten naar de stadsriolen, Nu 't Entrepot geen kruimel voer meer had. De étalages zijn vol leeg karton. Een gaaf stuk goed is nergens meer te kopen. al zou je driemaal dwars door Mokum lopen. Het zeer vreet door, als 's nachts van elk perron een afgeladen trein met kool vertrekt naar 't plebs, dat plots een oorlog is b.egonnen, dat boter minder achtte dan kanonnen, waar dat nu aan het Russisch front verrekt. Doorziekt sleept Holland zijn t vermolmd bestaan. De kindren klepp'ren op kapotte klompen, confectiepakkies rafelen tot lompen, en Jantje kan zó naar de bliksem gaan. Het mensenhart staat in de riipe zweer. Het hoort niet meer de klank van reine accoorden. 't Liefst sloegen we vandaag nog aan het moorden, het wachten is alleen maar op de keer, op 't uur, dat Duitsland in ^elkander zakt, dat ordeloze horden zullen vluchten, dat w' opgekropte woede kunnen luchten, dat onze bijl in Moffenkoppen hakt. Voor één ding zijn we nu al meer dan bang; Dat Engeland 't Duits gebroed zal in bescherming nemen, als het, verslagen, laf om hulp zal 'temen Nee, laat ze hongren, fel en hard en lang! Voorwaar. Ik zeg U, volk van Nederland, werpt af Uw haten, wil Uw vijand minnen, dan voer Ik u mijn stille vreugden binn en. Gedenk mijn lijden, mijn doorboorde hand. Ds Tollenaar Terug Dinsdagmiddag 12 Juni j.1. is ds. F. Tollenaar, predikant van de gerefor meerde gemeente hier ter stede, uit zijn onderduikersoord in Den Helder terug gekomen Ds. Tollenaar werd 10 Augustus 1942 voor de eerste maal gegrepen. Verdacht vanVrij-Nederland-activiteit werd hij tot 1 jaar en 9 maanden ver oordeeld. Burgemeester Ritmeester wist echter te bewerken, in verband met de afvoer van Helderse evacué's naar Friesland, dat ds. Tollenaar na 4 maanden zijn vrijheid herkreeg. In Februari 1944 kreeg ds. Tolle naar bericht zich aan de gevangenis in Utrecht te melden om de straf, welke hij nog te goed had, te onder gaan. De predikant aarzelde niet en dook onder met zijn gehele gezin. Een broer in Zwolle zorgde voor onder dak. Dat de Duitsers de opsporing van ds. Tollenaar wensten blijkt wel uit het feit, dat de predikant in het poli tieblad stond, terwijl een diaken in Den Helder gevangen werd genomen, die echter het adres van den dominé niet wist. Tijdens zijn onderduikersperiode kreeg ds. Tollenaar nog een ernstige hartaandoening, waarvan hij nu vrij wel hersteld is. De predikant is zeer verlangend het werk voor zijn gemeente te her vatten. De oorlog met Japan Een langdurige strijd? Het einde van de oorlog in het Verre Oosten betekent voor ons meer dan de vernietiging van het Gele gevaar, het betekent voor zeker vijftig procent van de Helderse bevolking het spoedig einde van de onzekerheid over man en vader, zoon of verloofde, waarvan men sinds enige jaren niets meer gehoord heeft, waarvan men niet weet of hij nog in leven is of dat hij zijn leven in dienst van het vaderland offerde. Wij verlan gen naar nieuws, nieuws uit ons Indië, nieuws van of over onze familieleden. De vraag naar een lange of korte duur van de strijd met Japan heeft dus voor onze lezers wel bizondere actuali teit. Het is met de strijd tegen Japan als de laatste maanden met de strijd tegerf Duitsland. De toestand van het land van de Rijzende Zon is even hopeloos als die van zijn vroegere bondgenoot Duitsland was, toen dat binnen de gren zen van eigen land was teruggedrongen. Ook Japan, dat aanvankelijk succes op succes boekte, dat zijn grenzen had uit- gebrejd tot diep in den Stillen Oceaan, is teruggedrongen tot het moederland. Het heeft zijn vloot teruggetrokken tot de verdediging van eigen land en heeft daardoor de bezettingslegers in de ver overde gebieden aan zijn lot moeten overlaten. Dat tekent wel zeer duidelijk de hopeloze positie van Japan. Het gaat er nu maar om hoe lang het deze ver loren strijd zal voortzetten. Zal het even verwoed en dwaas vechten als Duitsland, om de eindcatastrophe daar door zo lang mogelijk te verschuiven, of zal het, het hopeloze van zijn positie inziende, de wapenen, neerleggen en tot algehele capitulatie komen? Dat is een vraag, die natuurlijk moei lijk te beantwoorden is. Ongetwijfeld zullen de intensieve bombardementen van de Amerikanen er het hunne toe bijdragen om de eindbeslissing te for ceren en dit antwoord, in gunstige zin voor de geallieerden, te bespoedigen. Onmogelijk is het evenwel niet, dat Japan tot het laatst zal doorvechten. De mentaliteit van den Oosterling doet dat zelfs vrezen. En zou dit het geval zijn, dan kan de oorlog met Japan nog wel enige tijd duren omdat de geogra fische positie van Japan een lange duur van de strijd mogelijk maakt. De ..New'York Herald Tribune" heeft daarop enige weken geleden in een hoofdartikel gewezen- Het blad schreef daarbij over het feit dat de toevoerlij nen enorm larfg zijn, terwijl Japan zelf bestaat uit bergachtige eilanden. In Japan zijn slechts weinig grote wegen en spoorwegen. Het vlakke land bestaat uit 15 pet. van de totale oppervlakte. De geallieerde overmacht in de lucht én in artillerie moet zo groot worden, schreef het Amerikaanse blad, dat Japan's geografisch voordeel teniet wordt gedaan. De macht, die tegen Ja pan in de strijd gebracht kan worden, is zo groot, dat de Japanners zich niet lang met veel succes kunnen verde digen. Dit is ook onze hoop op een spoedig einde van deze oorlog. Het is voor ons zelfs de vraag of de Nederlandse strijd krachten. die zich bij duizenden voor de laatste ronde om Japan opgeven, nog wel in het vuur gebracht zullen wor den. En deze mening wordt door velen gedeeld, die een meer deskundig oor deel hebben. Laat ons hopen, dat ze bewaarheid \*>rdt, zodat ons Indtë spoedig zijn vrijheid herkrijge en wij in contact komen met de onzen, waarvan wij vijf jaar of langer gescheiden zijn- •Q PREDIKBEURTEN DEN HELDER. Zondag 17 Juni Herv. godsdienstoefening in de Doopsgezinde kerk (Kerkgracht), 10.30 uur. Voorgangster ds. Elink Schuur man. Ned. herv. gem. Dienst Palmstraat, 10 uur, ds. Borghardt, bed. H. Doop. Herst. Evang. Luth. Gem. Dienst Weezenstraat, 10.30 uur, de heer J- K. Schendelaar. Onderwerp. „De grote zuivering". Oud-Katholieke kerk. H. Dienst voorm. 8.30, past. H. J. Verheij. Gereformeerde kerk Julianapark, 10 en 3.30 uur, ds. F. Tollenaar- Julianadorp geen dienst. Herst. Ap. Gem., vm 9.30 en nm 3.30 uur, dienst. Woensdag: 7.30 uur dienst. Leger des Heils. Leider kapt. H' Winter, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool. 7.30 uur Verlossings* samenkomst.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2