HELDERSCHE COURANT Onze Marine roept U! De wederopbouw van de Koninklijke Marine Her-evacuatie-problemen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Op een mijn gelopen Wij bouwen DINSDAG 19 JUNI 1945 VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.25, Postabonnementen f 2.70 Direct na de bevrijding van ons vaderland werden in alle plaatsen en dus ook in Den Helder, de bekende platen van het Alg. Ned. Comité „On ze Marine" aangeplakt om de be langstelling te wekken van het Ne derlandse volk voor zijn marine. De oude en vertrouwde matrozenmuts symboliseerde de marine en trok de aandacht, zoals de enkele in ons land teruggekeerde marineman de aan dacht trok en zoals, naar wij hopen van blijvenden aard, de marine de voortdurende belangstelling zal heb ben van het Nederlandse volk. Om dit laatste gaat 't! De marine moet de voortdurende belangstelling hebben van het Nederlandse volk. Dat is, in grote trekken ook, het doel van het Alg. Ned. Comité „Onze Ma rine" en ter bereiking van dit doel bleef genoemd comité ook gedurende de Duitse bezetting werkzaam. Na tuurlijk hadden" de Duitsers de werk zaamheden van het comité „Onze Marine" verboden en alle bezittingen in beslag genomen, maar onder de bekende naam „De Heldersche Post" welke naam beschikbaar gesteld was door drukkerij De Boer te Den Helder ging het comité „Onze Ma rine" in het geheim verder met het trekken van de belangstelling van het Nederlandse volk voor zijn man nen-ter-zee. Het zou ons te ver voeren om nu reeds uitvoerige mededelingen te doen betreffende de werkwijze en de resultaten van het comité „Onze Ma rine"; genoeg zij te vermelden, dat meer dan 10.000 deelnemers (over het gehele land verspreid, en zelfs tot diep in Duitsland doorgedrongen) me dewerkten om de belangstelling vpor onze marine te blijven propageren. Er is ontzaglijk veel werk verzet en er werden zeer belangrijke plannen voor de toekomst uitgewerkt. Het spreekt van zelf, dat thans de gelegenheid gunstiger is om in het openbaar dit werk voort te zetten. Maar wil het doel bereikt worden, wil de marine (te verstaan in zeemacht, koopvaardij e. d.) in het hart van het Nederlandse volk verankerd zijn en blijven, dan is de medewerking van vele malen tienduizenden noodzake- )k- Ook in Den Helder wordt nu een krachtige poging ondernomen om aantal contribuanten te vergroten, rjraks, als onze zeemacht in Den "elder weer haar basis vindt, dan moet hier een krachtige afdeling aan wezig Zjjn die het contact tussen marine en burgerij verstevigt en in "et nationale leven een deel vormt van het over geheel Nederland wer kende comité „Onze Marine". Meer dan ooit zal het nodig zijn dit comi té te versterken. Vooreerst is de oor- Tog met Japan nog niet gewonnen. Indië moet bevrijd worden en het comité heeft dus nog tot taak alle krachten in te spannen en iedereen te overtuigen hoe noodzakelijk het is oM de marine versterkt wordt en spoedig gereed is. Daarnaast heeft het comité tot taak de mannen ter zee te 'aten zien, dat zij die achter blijven, met hen medeleven en waar nodig ter z'jde staan. Maar zelfs al zou de Ja panner spoedig op de knieën liggen, dan nog is het noodzakelijk dat het comité „Onze Marine" ^ctief blijft want er zal ontzaglijk veel te her stellen zijn op maritiem gebied en het zal nimmer meer mogen voorko men dat de marine Wordt verwaar loosd. Van Den Helder wordt dus ver wacht dat ook daar een sterke groep van contribuanten komt van het cofnité „Ónze Marine". Zo spoedig mogelijk zal een eigen kantoor te Den Helder worden inge richt. doch zolang dit nog niet moge lijk is kan men zich opgeven bij den Voor wij de kwestie van de vloot- basis, een vraagstuk dat Den Helder vanzelfsprekend na aan het hart ligt, gaan bespreken, moeten wij ons eerst een algemeen beeld vormen van de samenstelling van de Koninklijke Nederlandse Marine in de toekomst. Onze marine beschikte voor de oorlog en ook tijdens de oorlog over een absoluut onvoldoend aantal sche pen voor de verdediging van de Ne derlandse belangen in Europa, Ame rika en de Pacific. Te laat werd be gonnen met de uitbouw van de vloot, zodat Nederland tenslotte de oorlog aanving met een zwakke Marine, welke voor een groot deel bestond uit min of meer verouderde vaartuigen, terwijl slagschepen geheel ontbraken. Tijdens de vijandelijkheden heeft onze vloot zware verliezen geleden: van de drie lichte kruisers, waar over zij beschikte, is geen enkele over gebleven (de „Java" en de „De Ruyter" gingen onder tijdens de slag in de Javazee, waar Nederland zo dapper de strijd tegen de Japanse meerderheid aanbond; de „Sumatra" werd tijdens de invasie in Normandië gebruikt bij de aanleg van een nood haven). De beide kleine kruisers ..Tromp" en „Heemskerk" bleven be houden. De torpedojager „Van Ga len", welke tijdens de fatale Mei dagen van 1940 voor de kust van Holland ten onder ging, werd door nieuwbouw in Engeland door een jager van dezelfde naam vervangen. Alle andere torpedojagers gingen ver loren tijdens de slag in de Javazee, toen het vrijwel onmogelijk was uit die zee naar Australië te ontsnappen. De ..Isaac Sweers", een in Engeland afgebouwde jager, ging verloren tij dens de convooiëering van het ge weldige aantal schepen, dat de inva sielegers voor Noord-Afrika over de Atlantische Oceaan voerde. Onze on- derzeebootvloot, die zulk goed werk verrichtte, verloor vier eenheden, terwijl van het kleinere materieel o.a. een mijnenlegger en een mijnen veger verloren ging. Wij moeten de zaken reëel bekij ken. Doen wij dat, dan komen wij tot de conclusie, dat de zeegaande vloot van Nederland (de vloot dus, waarmee onze belangen actief ge diend worden) momenteel bestaat uit slechts 2 kleine kruisers van onge veer 3500 ton, een tweetal jagers, de „Van Galen" en de „Tjerk Hiddes", terwijl het onderzeebotenaantal slechts matig genoemd mag worden, v Een vraag, die allereerst rijst bij de wederopbouw van onze Marine is: Welke plaats zal de Nederlandse Weermacht-ter-zee innemen in de toekomstige machtsverhouding in Eu ropa en de Pacific? Uit een artikel „Onze toekomstige Weermacht in de Pacific", geplaatst in het bevrijdingsnummer van Je Maintiendrai, blijkt, dat de weer macht van het Koninkrijk der Ne derlanden haar nationaal karakter zal behouden, ook al zal zij op een nau we samenwerking met de Geallieerde mogendheden gebaseerd moeten zijn om Duitsland en Japan in bedwang te houden. heer Th. Bijlsma, Drukkerij De Boer, Koningstraat, op elke dag van 2 uur tot 5 uur. De oude en vertrouwde vrienden vai) het comité „Onze Ma rine", die tijdens de bezetting in Den Helder trouw medeleefden en mede werkten, worden verzocht hun con tributie eveneens bij den heer Bijlsma af te dragen. A. Met deze taak, die hopenlijk niet tot oorlog leiden zal, zal degelijk reke ning gehouden moeten worden bij de herbouw van de Nederlandse Marine. De Koninklijke Marine blijft Staats- marine, dat bleek reeds uit het in terview, dat wij kort na de bevrij ding met den kapitein ter zee, kolo nel H. J. Bueninck, hadden. Alleen dan is een gecoördineerde oorlogvoe ring ter zee mogelijk, dat. wil dus zeggen, dat alle zeestrijdkrachten op een bepaald punt op de meest effi ciënte wijze ingezet moetenkunnen worden. Daarbij moet de meest nau we samenwerking mogelijk zijn tus sen land-, lucht- en zeemacht. Nemen wij het hierboven geschre vene in aanmerking, dan komen wij tot de slotsom, dat de Nederlandse vloot, zoals die nu is samengesteld, voor deze taak niet berekend is. Belangrijke uitbouw van de vloot is noodzakelijk, waarbij wij de mening zijn toegedaan, dat niet met krui sers, torpedobootjagers en onderzee boten alleen de Marine op peil ge bracht kan worden, doch dat de vloot harmonisch opgebouwd zal moeten worden uit slagschepen. In Geallieerd verband zullen onze „grote broers" die kunnen leveren. Slagschepen heb ben hun deugdelijkheid niettegen staande het toegenomen gevaar uit de lucht .wel degelijk bewezen; krui sers bewapend met 15 cm geschut (de slagschepen moeten een kruisersnel heid bezitten, zodat zij de taak van de kruiser kunnen overnemen) torpe- doiagers. onderzeeboten en, door de belangrijkheid van het luchtwapen, enkele vliegdekschepen, terwijl vlieg- boten voor patrouillediensten in Indië onmisbaar zijn. Over de schepen voor kustverdediging willen wij hier niet spreken, dat is van secondair belang. Men kan bij de wederopbouw van de Marine uitgaan van de z.g. brede doelstelling, zoals deze voor de oor log werd gepropageerd. Uit financiële overwegingen en vanuit humaan standpunt bezien be schouwen wij een krachtige weer macht als een kwaad, doch als een noodzakelij k kwaad. de B. De motorsloep Den Helder 138 is vanmorgen om 7 uur, vermoedelijk bij paal 9 aan de Texelse kant, op een mijn gelopen. Aan boord bevonden zich de twee gebroeders Fillerup. Een van de broers J. was de schipper. Bei de mensen zijn omgekomen. De red dingsboot Dorus Rijkers is uitgevaren, maar heeft niets anders gevonden dan wrakhout o.a. een plank waar op stond H 138. Vestiging Diensten Ten gerieve van ieder drukken wij het volgende af. De bureaux: centrale boekhouding der gemeentebedrijven, gemeenteont vanger en centrale kas zijn thans ge vestigd: Spoorstraat 2 (2e étage van de firma Vroom en Dreesmann). De dienst van sociale zaken en maatschappelijk hulpbetoon zijn ge vestigd Kerkgracht 32 (hoek Van Galenstraat). De plaatselijk commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten houdt voorlopig zitting in het politiebureau (boven). De P. O. D. is gevestigd Keizer straat 11 (boven café Lion d'Or). Wij bouwen, ja wij moeten bouwen, Want alles is zo zeer kapot Door de oorlog en diens oorlogs- klauwen. Maar eerst, eerst vragen wij aan God: O God, leer ons, leer alle mensen Hoe of een oorlog nooit meer v keert, Niet hier, niet over onze grenzen En laat ons doen wat Gij ons leert. Nu bouwen, ja," nu gaan wij bouwen Gaan bouwen, zonder haat of wraak, Slechts recht en geen terreur aanschouwen, Een ieder mens die heeft tot taak, Om door de daad nu aan te tonen Niet wat hij deed, maar wat hij n doet. Want slechts door allen wordt het schone, Het schone bouwwerk sterk en goed. Wij moeten bouwen blijven, bouwen Door allen en voor allemaal, En daarbij dan op God vertrouwen Dat Hij ons wijst de juiste schaal Van 't evenwicht, waardoor kan blijven De Vrede voor de eeuwigheid. Het bouwen mag ons nooit meer drijven Naar oorlog of naar wapenstrijd. WALBOOM. Correspondentie* Wij ontvingen een groot aantal brieven van mensen, die een of an der bezwaar hebben tegen de maat regelen, die genomen zijn om de her evacuatie langs bepaalde lijnen te doen verlopen. In deze rubriek zullen wij hun vra gen en critiek behandelen. De eerste groep personen, die de aandacht vraagt is die der gepension- neerde leden van de Koninklijke Ma rine. Onder hen bevinden zich velen, die heel graag naar Den Helder zou den terugkeren. Tot onze spijt moeten wij dit ant woorden: Het gepensionneerde Marineperso neel, dat niet over een eigen wonfhg in Den Helder beschikt, zal, zolang de woningnood een feit is, niet naar Den Helder kunnen terugkeren. Zij, die een eigen huis hier ter stede bezitten, vormen een andere groep, die nog in behandeling genomen zal wor den. Zodra ons van bevoegde zijde hierover iets bekend wordt, zullen wij dit in ons blad kenbaar maken. Vele oud-Marinemensen protesteren tegen het feit, dat er nog zovele van hun collega's in Den Helder vertoeven, die daar konden blijven omdat zij wacht liepen of werkzaam waren bij de Duitse Weermacht. Deze kwestie is momenteel in be handeling genomen. Men wordt ver zocht in dezen nog wat geduld tet oefenen: het Militair Gezag ijvert naar een spoedige oplossing van dit vraag stuk. 7

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1