De Jeugd spreekt Onze mannen komen thuis Nat. Historisch ^Museum heropent Mijnengevaar blijft Rode Kruis-avond De repatrieering verloopt vlot Tijdens de bevrijdingsfeesten waren er velen, die zeiden: ,,Ik steek niet eerder de vlag uit of „hij" moet thuis wezen En nu zien we die vlaggen. Dan hier, dan daar is er een rijtje huizen, waar onze driekleur wordt uit gesteken. In deze huizen heerst blijd schap, want Jan of Kees of soms Ma- rie kwam weer thuis. Heerlijke ogen blikken zijn dat, wanneer na dagen en weken van gespannen uitzien eindelijk nog plotseling de geliefde voor de deur staat. Dan zijn ter woorden tekort om uiting te geven aan de vreugde of ze concentreren zich in de juichende naamroep van de terugkerende. Onze mannen komen weer thuis! De trein stoomt binnen. Elke middag om ongeveer half drie komt nu in Alkmaar een trein met re- patrieerenden binnen. Deze brengt dan dan hen mee, die in de loop van de morgen uit het Zuiden en Oosten van het land in Amsterdam aankwamen en bestemd zijn' voor het andere deel van Noord-Holland. Tegen die tijd is alles op en bij het station in afwachting. Op het perron staan mannen van het Rode Kruis klaar voor assistentie. Daar komt de trein. Een zware locomotief en en kele eerste- en twede-klasse-rijtuigen- De portieren zwaaien oj^en, pakken en koffers worden uitgeladen en daar zijn dan de jongens ook. Ze dragen allerlei kledingstukken. Niets past bij elkaar De meesten verloren alles bij de bom bardementen, maar „voorzagen" zich zelf wel van het nodige. Dat noemt men dan heroveren. Treden de repatrieerenden het sta tionsgebouw binnen dan wordt hun gpvraagd wat hun woonplaats is, in verband met het verdere vervoer. Dit wordt genoteerd. De mensen voor Alk maar zelf .gaan naar een café aan de overkant van het station, de anderen blijven in het station zelf. Hier wordt een warme maaltijd verstrekt. De man nen kunnen direct aan tafel gaan en meisjes van de „Driehoek" zorgen, dat de borden gevuld worden. Leuk, da^ "werk van deze meisjs. Zij dragen een band om de arm met de woorden „Welkom in Alkmaar". Behalve bij het eten helpen zij ook koffers sjouwen- Goed zo meisjes! De mensen willen echter niets liever dan vlug naar huis. Dat kan, qrant voor het stationsgebouw staan autobussen gereed, die naar verschillende richtin gen rijden en de mannen stuk voor stuk naar huis brengen. Deze auto's zijn daartoe door de Auto-Bevrach- tingsdienst met goedkeuring van de Verkeersinspectie beschikbaar gesteld. In de stationshall spreken we reeds enkele terugkeerenden. Iemand, die in Z.-Duitsland werkte en via Zwitserland en Frankrijk terugkeerde, kan zijn ent housiasme over de ontvangst in Zwit serland niet voor zich houden. .Schrijft u als 't u belieft in de krant, dat wij daar in Zwitserland zo reusachtig goed ontvangen zijn" vraagt hij mij. „Er kwam een trein met 800 Hollandse jon gens binnen in een stad in Zwitserland. werden ontzettend toegejuicht. Met handen vol werden de pakjes sigaret ten en de chocolade in de trein gegooid De burgers kochten voor ons de win kels leeg. Ook in Frankrijk werden we goed ontvangen". Met de bus naar huis. Voor het station staat ook een auto bus klaar die de terugkerenden zal brengen naar de Noordkop. We zoeken vast een plaatsje achter in. Langzaam vult de bus zich. Ook Helderse jon gens zie ik, bekende gezichten. Kna pen waarmee je vroeger op school liep. Met vreugde schudden we elkaar de hand. Zij kwamen er gped af en dat is een felicitatie waard. Een der jon gens draagt een arm in het vgdpand- Op onze vraag hoe dat gebeurd i5, ant woordt hij: „Concentratiekamp". Een S.S.-man sloeg hem zijn arm kapot, ook een paar tenen werden gebroken.. Een jonge man uit Ewijcksluis heaft in Duitsland een levensgezellin gevonden: Een Russisch meisje.... De bus vertrekt, eerst naar Den Helder! Tijdens de rit wordt er veel gespro ken, losse flarden van droeve en vrolijke gebeurtenissen vangen we op. j'Na de eerste ^^strubbelingen verloopt het repatriëeringswerk in Nederland nu vrij vlot, dat merken we wel uit de verhalen, die we horen. Overal staat men voor hen klaar. Er wordt steeds goed voor eten gezorgd. Zo kregen b.v. de jongens die uit het zuiden kwamen in 's Hertogenbosch brood met spek, na de boottocht naar Rotterdam een blik met cakes. Bagage behoeven z« niet te dragen- Ook daarvoor wordt gezorgd. Administratief verloopt de zaak ook goed. Bij de grens wordt iedereen genoteerd en ontvangt de witte D.P.-kaart. Op het geld is con trole. F 54mag behouden worden, het overige wordt door het grenscom- missariaat in bewaring genomen. Hier voor ontvangt men een kwitantie. Het vervoer door Nederland gaat snel- Als je eenmaal op weg bent, ga je vlug naar huis. De jongens waren daar over heel gevreden. Deze hele organisatie, die klopt als een bus, wordt uitgevoerd door het Nationaal Volksherstel in nauwe samenwerking met de L.O. en het Ned. Rode Kruis. Het meeste werk geschiedt geheel vrij willig. We horen veel negatieve gelui den, men hoort veel critiek, maar wij prijzen ons gelukkig hier nu een een woord van lof en waardering te mogen uiten. Hulde voor dit werk! In Den Helder en verschillende andere plaatsen leverden we onze jon gens af en toen we in Alkmaar terug keerden, wisten we. dat weer in meer harten de spanning week en plaats maakte voor vreugde en dankbaarheid. W. K- DE HELDERSCHE COURANT OPENT EEN RUBRIEK VOOR JONGEREN. De jeugd-van-vóór-1940 sliep. Anders werd het tijdens de oorlog. Toen ging de harde werkelijkheid een belangrijk woordje meespreken, de jonge mensen werden ruw ge wekt uit hun slappe houding ten opzichte van het nationaal- en we reldgebeuren. Toen werden de ogen van de jongeren geopend. Ieder reageerde op zijn wijze op de loktonen van het Nationaal-Socia- lisme: er waren groepen, die direct een afwijzende houding aannamen ten opzichte van de bezetters; zij zijn langzamerhand de leden van de verzetsbeweging geworden. Daar waren helaas ook jongeren, die vol komen uit het lood geslagen wer den, zij vielen deels ten slachtoffer aan het fascisme, anderdeels aan de zwarte handel, terwijl weer een groot gedeelte volkomen op het slechte pad geraakte. Een laatste, en zeker geen onbelangrijke groep, werd dermate door de oorlogsver schrikkingen aangegrepen, dat de ze jonge mensen het tot hun ideaal maakten de vrede te propageren niet slechts nationaal, maar ook in ternationaal. Voorts was daar nog de groep van de onverschillige oor- logsmoeden. Over het algemeen genomen zijn de jonge-mensen-van-vandaag vol belangstelling voor de problemen, die tijdens en na de bezettingspe riode geregen zijn. Na vijf jaren van lichamelijke ellende en geestelijke onderdrukking heeft de jeugd haar ketenen verbroken. De jongeren zijn vrij, zij willen meehelpen aan da morele en materiele opbouw van de maatschappij- Werkelijk, de meesten lopen daarvoor warm. Te lang moest hun brandend idealisme be sloten blijven binnen de vier muren van een kamertje, wa%r zij onder- Hét Natuur-Historisch Museum, gevestigd in de le Vroonstraat, zal over tweè a drie weken heropenen. Naar wij vernemen hebben de collecties van het museum geen schade tengevolge van de oorlog op gelopen; slechts door vocht is een en ander beschadigd. Momenteel wordt het Museum schoon gemaakt, zodat de heropenijjg binnenkort plaats kan vinden. Wij wijzen er op, dat de leiding van het Nat. Hist. Museum het plan heeft opgevat naast het geven van onderwijs het museum uit te brei den tot streekmuseum- Tentoonstel lingen over onze omgeving zullen gehouden worden. Rode Kruisvoorstellingen een succes Donderdag 14 Juni j.1. vond in de Witte Bioscoop een filmvoorstelling plaats, waarvan de opbrengst geheel ten bate viel aan het Nederlandse Rode Kruis. De belangstelling was zo groot, dat de heer Van Twisk besloot6 hetzelfde programma met hetzelfde doel eveneens in het Tivolitheater te geven nog diezelfde avond. De „Grote Dictator" alleen voor leden van het N. R. K. In een kort toespraakje zette de heer Van Twisk het doel van de bioscoopvoorstelling uiteen/ Hij sti muleerde de aanwezigen het aanmel dingsformulier voor lidmaatschap van het Rode Kruis in de pauze in te vul len en de minimum contributie con tant te storten. Voorts kondigde hij de beroemde film „De grote Dictator" met Charly Chaplin aan, welke in de toekomst zal worden gedraaid alleen voor leden van het Rode Kruis. Deze voorstelling zal gratis zijn. Het programma. Na een kort voorprogramma, waar in wij een prachtige zwemsportfilm gedoken waren of gevaarlijk werk verrichtten voor de verzetsbeweging, of slechts omdat razzia's dreigden. N u zijn zij vrij, en hun ideaal moet uitgeleefd worden. Zij hebben in het algemeen de beste bedoelingen, het is niet hun plan de oudere generatie met zijn grotere levenservaring, met zijn bezonkener gedachten, met zijn wijzer beleid nu maar zonder meer opzij te zetten. Integendeel, de jongeren-van-nu be seffen maar al te goed, dat s a- menwerking tussen oud en jong, arm en rijk, man. en vrouw, de enige weg is om werkelijk tot een betere samenleving te komen. Maar daarvoor vragen zij geen schampere glimlach, geen domper op hun idealisme, zij vragen van de kant van de ouderen slechts b e- g r i p. Jongeren zijn fel, hevig, en dik wijls ongemotiveerd in hun uitingen; zij zullen de ouderen vaak betich ten van „slap geklets" van „ge zeur", van „terug te willen naar de tijd van vóór 1940". Zij menen dat niet zo, het is meer een reactie op de tijd van vóór de oorlog en tij dens de oorlog. Voor de tiende Mei, waarop voor ons de oorlog begon, sliep jong Nederland, vele jongeren erkennen dat openlijk. Maar nu zijn zij wakker, klaar wakker; zij heb ben nagedacht over de vroegere maatschappij, zij hebben hun con clusie tijdens de oorlog getrokken, zij hebben critiek; gemotiveerd en opbouwend. Zij hebben één groot doel, dat zij langs vele wegen willen bereiken: de wereld beter te maken! Daarom wil de Heldersche Cou rant de jeugd in de gelegenheid stel len zelf haar stem te verheffen in een eigen rubriek. Hierin kunnen wij de vele vraagstukken, die de jeugd bezig houden, naar wij ho pen openlijk bespreken- Ook voor de jongeren staan de kolommen van de Heldersche Courant open. Wij twijfelen niet of gr zal een dank baar gebruik van worden gemaakt. de B. De Noordzee ligt vol mijnen. Duitse, Hollandse en Engelse pro jectielen zijn bij honderdtallen te water gelaten en hoe ijverig men ze ook opspoort, er is niet aan te ontkomen, dat nog vele drijvende mijnen het varen nog lange tijd onveilig zullen maken. Dit be tekent ook, dat het gevaar van exploiderende mijnen tegen de Hollandse kust nog niet tot het verleden behoort, al is de marine op haar qui vive. Mijnen-demontage-ploegen, waar onder heel wat Duitsers, zijn langs heel de kust gestationneerd en gaan op het eerste sein van kustwacht of andere instanties uit om de gevaarlijke projectielen te demonteren. bewonderden, een muziekfilmpje en een geestige gekleurde tekenfilm van Walt Disney, werd de hoofdfilm „On- ly Angels have Wings" vertoond. De hoofdrollen werden gespeeld door Carry Grant en Jean Arthur, terwijl de regie bij Howard Hawkes berustte. Het verhaal speelt zich af in de nabijheid van de havenstad Barranca in Zuid-Amerika, waar een aantal mannen een luchtlijn exploiteren. De moeilijkheden, welke zich hierbij voordoen, zijn talrijk en groot. Wij leren de piloten kennen als ruwe ke rels met harten van goud en een grote liefde voor de luchtvaart. Na vele intriges, spannende en tragische momenten vinden de chef van het maatschappijtje en de toevallige be zoeksters elkander. Goede vliegeropnamen, waarbij de nodige trucs werden gebruikt, en re alistische spelmomenten brachten sfeer in het verhaal. Niettegenstaande enkele technische storingen, welke hun oorsprong von den in de moeilijkheden verbonden ->an -het vertonen van de rolprent in twee theaters, vormde de film een succes. Grote opbrengst. Aan het slot van de avond deelde de heer Van Twisk mede, dat de entré voor beide theaters 3765.50 bedragen had. de B. WIERINGEN. In Cinema de Haan werd Woenscjgtg 13 Juni j.1. een avond gegeven ter ere van de terugkeer van den Burge meester, den heer Kolf, en diens gezin in zijn Gemeente. Tevens werd deze avond benut voor propaganda voor het Rode Kruis. Medewerking verleenden de Toneel vereniging Amicitia, het nieuw opge richte Wiron Symphonie-orkest en enige dames en heren, die zang. decla matie en gymnastiek ten beste gaven. Door plotseling vertrek van de Engelse en Canadese troepen, moest het pro gramma aanmerkelijk gewijzigd wor den, daar zij nu niet hun medewerking konden verlenan. Na opening door den voorzitter van Amicitia, die namens deze vereniging en het orkest den Burgemeester en diens gezin in hartelijke woorden weg kom heette, werd een bloemenhulde aangeboden. Het program werd vlot afgewerkt. De nieuw gevormde muziekvereniging onder leiding van den heer Boon heeft bewezen, wat bereikt kan worden door willen en kunnen. Zij verdienen een grote pluim voor hun werk, in het bijzonder de dirigent- De toneelvereni ging Amicitia heeft reeds haar sporen verdiend en leverde ook nu weer voor treffelijk werk. De heer M. Kooij. de heer J. Mol en Marie Rotgan/ brachten enige liederen ten gehore, die geheel in het kader van de bevrijding pasten. Voorts werden nog goocheltoeren verricht. Het geheel was een geslaagde avond. Bij sluiting dankte de Burgemeester voor het vele en mooie werk en de hulde hem en zijn gezin gebracht. Hu sprak de hoop uit, dat de samenwer king weer zou zijn als voorheen en dankte de Wieringer bevolking voor de grote steun, die zijn gezin ondervonden had tijdens zijn verblijf in gevangen schap. L.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2