GELOFTE binnenland en wat doet men nu? Koffie Kvoorbereiding' sterftecijfers dalen Schotjesgeest Een Nationale Adviescommissie BUITENLAND. SPORT Een aantal leden .van de S.S. en N-SB. heeft een poging gedaan om Mussert en Blokzijl, die in de gevan genis aan de Casuarisstraat te 's-Gra- venhage waren opgesloten, te ont zetten. Deze poging mislukte, doch in het hierbij ontstane gevecht werd één B.S.-man gedood. Wij denken aan de maatregelen, die de moffen in zo'n geval namen en vragen: wat gebeurt er nü? Hoeveel gijzelaars zouden ze bij een dergelijke overval omgebracht hebben? Wie krijgt een fiets? In een vergadering van vakgroepen voor het rijwielbedrijf is door den secretaris, den heer P. W. Wels, na drukkelijk gewaarschuwd tegen het aanleggen van lijsten van liefhebbers voor een nieuwe fiets, zo meldt „Het Vrije Volk". In de naaste toekomst kan er n.1. slechts sprake zijn van een streng doorgevoerde distributie van dit artikel. Alleen particulieren die op grond van hun beroep een fiets node kunnen ontberen, zullen in aanmer king komen. Model, prijs, uitvoering, tijd van afleveringdit alles is nog onbekend. Het Nederlandse productie apparaat is leeggeroofd, ingrediënten voor de bandenindustrie mankeren Textiel-postie ongunstig Met de textiel is het treurig gesteld, zo meldt „Het Vrije Volk". Er bestaat niet alleen in Nederland een groot te kort, over de gehele wereld zit men voor hetzelfde probleem. In Amerika en Engeland is alle materiaal voor de oorlogvoering gereserveerd. Niettemin is een klein kwantum voor die cate gorieën van de Nederlandse bevol king afgestaan, die er het meeste be hoefte aan hebben. Dit zijn in de eer ste plaats de gerepatrieerden, die veelal in lompen uit Duitsland komen. In Nederland zelf kunnen alleen enige fabrieken in het Zuiden werken. Algemene distributie zal nog lang op zich moeten laten wachten. Uit Amerika zijn duizenden kilo grammen koffie aangekomen, aldus fieldt het Commissariaat Noodvoor- ziening. Volgende week komt dit Product in de distributie- Er wordt ?er Perso°n verstrekt, doch uitend aan volwassenen. 1400 autobussen voor forensen D ®ver enige weken treinen? 14nr>e 1 f^erlandse Spoorwegen willen zn „a,U,en tfeschikbaar stellen, -Trouw". ■an uf6 !ralecten UtrechtHilversum vorige week~HAmeiïf00rt rijden S1"dS enige ochtends en des avonds for* aUtobussen ten behoeve van het zijn denVfr'Ceer' Voor andere trajecten gen vankï11611 t0t het op gang brsn" vordcj interlocale verkeer in ge- Uilvers n werd ook de busdienst wijse m~~Amsterdam op bescheiden v. k 6rvat °P bewijzsn van de K. voorh 3' ecbter wel enige weken duren sterdam 66rste forensentrein op Am- Paalde Za' lopen' waarbij aan be- zal u,rJLr°epen van personen voorrang worden verleend. ste^wei? Haag 18 gedurende de laat- verbete 6611 11161 onbelangrijke neemb/'ng ln de sterftecijfers waar- gat r,/a^ tweede week van Mei 203 do sterftegevallen, de derde van ju Vlerde 142 en de eerste week het non1 109- Daarmee nadert men Wa,. van 1944 zeer dicht. Sonde Amsterdam betreft zijn de vol- Week Cljlers bekend: In de tweede s,terftI,Van Mei (bevrijdingsweek) 435 de „j. ®fval'en, de derde week 256, van de week 285, en de eerste week Juni 215. In het oude Nederlandse leger be stond een veel te scherpe scheiding tussen sterren en strepen. In 't nieu we Nederlandse leger moet dat an ders worden, is het algemeen oor deel. Een verkeerd begin wordt dan evenwel gemaakt te Hilversum, waar het pas geopende bureau voor oorlogs vrijwilligers twee wachtkamers heeft: éen voor de heren officieren en één voor alles wat geen sterren draagt. „Trouw". Kinderuitzending gaat door Van de „Nationale Commissie tot Uitzenden van Nederlandse Kinde ren 1945" verneemt „Het Parool", dat deze haar werk zal beginnen met het uitzenden in deze zomer van voorlopig 2000 kinderen naar Bra bant, 3000 naar Groningen en 3000 naar Friesland- Bovendien komen er uitzendingen naar Zwitserland, En geland. Frankrijk en België. Over de gelegenheid tot aanmelding moet na der bericht worden afgewacht. 2000 zeelieden offerden hun leven Onder de moeilijkste omstandigheden en grootste gevaren hebben de Neder landse zeelieden hun deel bijgedragen tot de overwinning. Maar de tol is zwaar geweest. Tweeduizend Neder landse zeelieden hebben er het leven bij verloren, verklaarde de heer D. Hudig, directeur van de K. N. S. M., die zo juist In het vaderland is terug gekeerd. Dezer dagen werd door het Vader lands Comité en de Grote Advies- Commissie der Illegaliteit aan de Re gering een lijst met een vijftigtal na men overhandigd van personen, die te zamen als een Nationale Advies- Commissie zouden kunnen optreden in de periode, dat nog geen parlement fungeert. Het is de bedoeling, dat de door de op de genoemde lijst voor komende personen gevormde Nationale Advies-Commissie de Regering en eventueel het Militair Gezag van ad vies dient op het gebied van het al gemene Regeringsbeleid en met name de Regering bijstaat bij de oplossing van bet vraagstuk, op welke wijze zo spoedig mogelijk een parlement kan optreden. Aldus zal de Regering bij deze en dergelijke vraagstukken al thans enigszins kunnen peilen wat er in het volk leeft, aangezien bij de samenstelling van de lijst getracht is, de huidige belangrijke stromingen in ons volk op politiek, sociaal en eco nomisch gebied weer te geven. (Het Parool). Een Kilowatt per week De electriciteitsbedrijven zullen doorgaan vitale bedrijven aan te slui ten, maar zij zullen niet langer de hoofdzekeringen verwijderen in die percelen, die in het blok van zulke aansluitingen' gelegen zijn. Deze gelukkigen krijgen stroom doch slechts één kilowatt per week- Stad aan het schoon' Marsdiep wij zullen U herbouwen! Wij brengen U van heind' en ver de stenen aan! En elk^an ons draagt hoog een schat van schoon vertrouwen, dat g' als herboren stad eens aan de spits zult staan! Reeds klinkt een hamerslag en vallen d' eerste planken die 't broze huis beschermden in de eenzaamheid. De straten worden wakker door de blijde klanken waarmee een merel fluit van vreed' en lentetijd Dan rommelt zwaar een kar met huisraad opgeladen, het schonkig paard hangt log voorover in 't gareel. - Een kleine vissersschuit glijdt puffend langs de kaden en brengt als verse buit een kist of wat makreel. De tuinen bloeien wild, vol zachte vcorjaarskleuren de rode anemoon gaat schuil naast akelei, een oude meidoornboom hangt scheefgezakt te geuren Was ooit een voorjaarsdag zo weelderig en blij? Maar verder sterft de straat.in 't puin der oorlogsjaren en gaaot de brede kloof die leven scheidt en dood- Nog tracht een muurfragment d' herinn'ring le bewaren aan 't huis dat eens een menselijk geluk omsloot Bruinroestig prikkeldraad omkranst de zware palen in ongenaakbaarheid, die verder gaan belet. Een grauw-betonnen muur, waarop geweld moest falen, snijdt in de lentelucht zijn gramme silhouet. Daarachter ligt de zee! De zee van ons verlangen, die eindeloos 't bazalt van pier en glooiing kust. Een schrille vogelkreet blijft in het zonlicht hangen en wordt dan door het lieflijk golfgebruis gesust. De zon verzinkt in 't West, verguldt de wolk-spelonken en tovert naar de kim een goudvergloeiend pad. O, was ons in dit uur de stille vreugd geschonken van carillon-gebeier over d' avondstad en mochten uit die glans de schepen tot ons varen van hen, wier leven brak in trouwe heldenplicht; werd thans getroost het leed der eenzaamheid van jaren, de traan gewist van het door smart»geploegd gezicht Straks brengt de nacht ons rust. En in een eind loos malen, streelt over stad en land het nachtlicht van de zee. Dan, onder de beschutting dier gewiekte stralen,^ wordt in ons dankbaar hart de vaste wil tot beê: Stad aan het schoon' Marsdiep, wij zullen U herbouwen' We brengen U van heind' en ver de stenen aan! En eik van ons draagt hoog een schat van schoon vertrouwen dat g' als herboren stad eens aan de spits zult staan! Wieringerwaard. Mei '45- C. PRINSEN. Duitsland en Japan buiten de wereldhandel De Amerikaanse minister Morgen- thau heeft verklaard, dat- Duitsland en Japan volledig uitgeschakeld zul len worden van iedere toekomstige wereldhandel. Duitslands handel zal beperkt blijven tot Europa. In Duitsland straatverlichting De tram rijdt en er is gas. Wij lezen in „Trouw": In Berlijn rijdt de tram alweer, is de ondergrondse spoor gedeeltelijk weer in bedrijf, brandt de straatver lichting, is voldoende water en reeds gas. De bevolking krijgt voldoende brood en vlees. Café's, schouwbur gen en bioscopen zijn weer open. Dit alles lezen we in de „Tagliche Rundschau", een krant, driemaal zo groot als onze blaadjes. Dat de Russen met energie het economisch leven in Duitsland weer op gang brengen, valt te loven. Maar als in het zwaar geteisterde Berlijn de toestand reeds zo snel hersteld is, dan rijst de vraag of er met de Duitse oorlogsmisdadigers niet al te zacht gehandeld wordt in een tijd dat sommige der verbonden volken (o.a. Nederland) nog lang niet op het peil zijn van Berlijn. Weinig verzet op Borneo In een moordende hitte rukken de Australische troepen Brits- Noord Borneo binnen, zonder veel tegen stand te ontmoeten, aldus Associated Press. Reeds is de Golf van Broenei voor de geallieerde marine verzekerd. De Australiërs staan 20 km van de stad Broenei. Op Okinawa hebben de Japanners een capitulatie-aanbod verworpen. Voor het eerst hebben „Liberators" gisteren boven Japan gevlogen. Men gelooft in Moskou thans niet meer, dat Japan een vredesvoorstel aan Engeland en Amerika zal doen, daar de Japanners hopen op een lang durige oorlog, ten einde betere voor waarden te verkrijgen. Jan Colijn weer in Den Helder De Helderse bokser Jan Colijn is uit Duitsland teruggekeerd. Hij is licha melijk in goede conditie en hoopt bin nenkort zijn training bij zijn club „De Ring" weer te hervatten. Voor de Hel derse bokssport een belangrijke aan winst. Den Heider-Engels elftal gaat voorlopig niet door Omtrent de pogingen van den heer Van der Linde, een voetbal wedstrijd te organiseren tussen een sterk Engels elftal en een plaatse lijk elftal bestaande uit de meest vooraanstaande spelers van de vier plaatselijke verenigingen, vernemen wij het volgende: Het elftal van het detachement van de Royal Artillery, dat te Den Oever (Wieringen) is gestationneerd verklaarde zich gaarne bereid te Den Helder een wedstrijd te komen spelen. Aanvankelijk was deze ontmoe ting bepaald op 3 Juni, welke datum echter moest worden verschoven naar 10 Juni. Op dien datum waren door de verenigingen drie wedstrijden vast gesteld, welke moeilijk alle naar een latere datum konden worden ver schoven. In verband hiermede werd thans de datum 17 Juni gekozen, waarop echter opnieuw moeilijkheden zijn ontstaan doorgiet plotseling vertrek van de afdeling Artillery naar Arn hem. Mede in verband met het feit, dat onze verenigingen het plan van den heer Van der Linde gaarne zill- len steunen, zal al het mogelijke worden gedaan, een ontmoeting als hierboven bedoeld, op een latere datum te organiseren en in onze stad te doen plaatsvinden-

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3