HELDERSCHE COURANT DEN HELDER VLOOTBASIS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Geld en Jeugd schuldig. De verliezen van onze marine „Zwart geld'' effectief getroffen! WOENSDAG 20 JTJNI 194S VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60, Postabonnementen f 3.00 De jeugd van onze tijd heeft het begrip van de waarde van het geld volkomen verloren. Het geld werd in heel veel gevallen te gemakkelijk verkregen. De handel en weermachts- arbeid is daarvan de schuld. Het geld werd aan de andere kant, ook in ar beidersgezinnen, bij handenvol uitge geven. De abnormaal hoge prijzen, die betaald werden voor de meest nodige voedingsmiddelen, waren oor zaak dat de jeugd, die over deze uit gaven hoorde, het begrip moest krij gen, dat geld eigenlijk van geen waarde was. Dat begrip is gevaarlijk. Deze jonge mensen komen straks in de maat schappij voor het aanbieden van hun arbeidskrachten en zullen dan een loon ontvangen, dat naar hun be grip een zakcent is en meer niet. Ze kunnen daardoor een minderwaar digheidsbegrip krijgen van hun capa citeiten, die met zo weinig geld ge honoreerd worden. Ze kunnen ook weigeren voor „zo'n grijpstuiver" aan de slag te gaan. En dat alles is de oorzaak van de wanbegrippen, die hun in deze tijd zijn bijgebracht. We noemen hieronder enige voor beelden van recente datum, die op duidelijke wijze demonstreren, dat onze jonge mensen, onze kinderen vaak, geen begrip meer hebben van geldswaarde. Ergens op een plein stopte een Canadese wagen. Een drie tal jongens, zeker niet ouder dan 13 en 14 jaar, sprongen op de auto af en gebaarden naar den chauffeur, dat ze een sigaret wilden hebben. De chauffeur wees de jongens af. Toen stak er één een bankbiljet van een gulden naar boven en even daarna werd de gulden ingewisseld voor een sigaret. De an dere jongen stak een briefje van 2.50 in de cabine. Weer een sigaret. De derde gaf een gulden voor een sigaret. De auto reed weg. De jon gens gingen aarv de kant van de weg zitten en verdampten in vijf minuten hun duurgekochte rookgerei. We willen hier niet wijzen op de volkomen verkeerde houding van de zen Canadees, slechts op het feit, dat kinderen voor drie sigaretten 4.50 betaalden. Hoe komen deze kinderen aan dat geld? En weten de ouders, dat hun kinderen met zoveel geld op zak lopen en op zo lichtzinnige wijze met geld omspringen? Zo ze het we ten, dan zijn de ouders schuldig aan dit verderf van hun kinderen en zo het hun niet bekend is, dan bewijst het, dat de ouders te weinig inte resse hebben gehad voor de gangen van hun kinderen. En ook dan zijn ze Een ander geval. Een van de kinderen, een jongen van 17 jaar, van een goede kennis van me. komt dezer dagen uit school thuis met de mededeling: „Ziezo, ik heb vandaag 75.verdiend." Op de vraag van zijn verbaasde ouders, hoe dat mogelijk was, vertel- óe hij, dat hij een partij sigaretten- Papier van een mede-scholier had ge kocht voor 100.en dat hij deze Partij op weg naar huis had verkocht voor 175.Zijn ouders namen hem ernstig onderhanden over deze zwar te handel en verboden hem deze handeltjes ooit weer te doen. Deze jongen vertelde tenminste eerlijk, dat hij „dit zaakje" gedaan had, maar hoevelen zullen het ver zwijgen. En hoeveel misdadige zwar te handelaren misbruiken deze jon gens voor hun eigen duistere werk? Deze handeltjes zijn funest voor onze jeugd, omdat ze zich moeilijk en anders met tegénzin zullen aanpas sen aan het normale leven en aan de normale lonen En daarheen gaan we toch weer. Zeker, het zullen lonen In een vorig artikel toonden wij aan, dat Nederland een krachtige Marine tot zijn beschikking zal moe ten hebben om de belangen van ons land in Oost en West te dienen. Behalve in Nederlands-Oost-Indië, zal eveneens in het moederland een basis voor deze vloot nodig zijn. Welke eisen moeten wij aan de vlootbasis in Nederland stellen? Wij willen trachten op deze vraag een aqtwoord te geven. Strategisch moet de basis zo gele gen zijn, dat oorlogsschepen van daaruit snel het zeegebied om en in Nederland bereiken kunnen. Cen trale ligging biedt dus de meeste efficiëntie. Bovendien is het gewenst, dat de basis ligt in de nabijheid van' een industrieel ontwikkeld achterland, dat in staat is alles te leveren waar de vloot behoefte aan heeft. Aan de andere kant is een zekere afstand tot het industriële achterland noodzakelijk om de scheepsbewegin- gen geheim te kunnen houden voor te nieuwsgierige ogen. Voorts is het het beste, dat de ha ven, welke de basis vormt van de Marine, niet voor commerciële doel einden gebruikt wordt. Marine, vis serij en koopvaardij moeten welis waar nauw samenwerken, doch moei lijkheden worden voorkomen, als de oorlogsvloot over een eigen haven be schikt; dit ook met het oog op spion- nage in vredestijd. Een vlootbasis moet door de aan wezigheid van fortificaties, vliegvel den en vlieghavens* in een sterke staat van verdediging gebracht kun nen worden, terwijl kazernes aanwe zig moeten zijn ter onderbrenging van het Marinepersoneel; dokken en een werf moeten gelegenheid bieden voor herstelwerkzaamheden. Beschikt de vlootbasis dan nog over een rede, welke door luchtdoel geschut en kustartillerie beveiligd kan worden, dan mogen wij de vloot basis ideaal noemen. Wij zijn van mening, dat Den Hel der, dat uit een oogpunt van traditie reeds het machtscentrum van de Ne derlandse Koninklijke Marine behoort te zijn, aan alle bovenstaande eisen voldoet. Vanuit Den Helder kunnen de Ma rine-eenheden de. Waddenzee, de Af sluitdijk met desnoods het IJsel- meer en de Noordzee snel bereiken. Het industriegebied om het Noord zeekanaal vormt een achterland, dat de vloot in Den Helder van al het nodige kan voorzien, terwijl aan de andere kant toch een zekere afstand tussen basis en industriegebied be waard blijft. Boven de havens van Rotterdam, Amsterdam, IJmuiden, Vlissingen. Delfzijl en de kleinere havens aan de Nieuwe Waterweg heeft Den Helder dit grote voordeel, dat de haven het Nieuwe Diep nage noeg niet voor commerciële doelein den wordt gebruikt. Fortificaties, die Den Helders haven en rede moeten verdedigen, zijn aanwezig. Het be lang van de rede van Texel zag men in de Gouden Eeuw reeds in. Vlieg velden bezat Den Helder in't vlieg kamp De Kooy en het vliegveld op Texel De Vlijt. Zij zijn door de Duit zijn, die zich hebben aangepast aan de gewijzigde omstandigheden en die hoger liggen dan die van 1940, maar die toch belachelijk laag lijken voor al die jongens, die met zwarte handel de laatste jaren honderden en dui zenden hebben „verdiend". Op de ouders rust de taak ook in. dit opzicht hun kinderen weer ge zonde begrippen bij te brengen. B. sers hevig toegetakeld, doch het moet mogelijk zijn ze weer voor gebruik gereed te maken. Bovendien is de kleine zeebaai De Mok geschikt voor vlieghaven. De Rijkswerf is in het bezit van dokgelegenheid, terwijl her stelwerkzaamheden daar verricht kunnen worden. Den Helder heeft het geluk gehad voor allesvernietigende bombarde menten gespaard gebleven te zijn, zo dat haven, Rijkswerf en fortificaties intact bleven. In dit verband willen wij nog wijzen op het artikeltje in Trouw van 18 Mei jl-, waarin ver meld wordt dat een Marine-detache ment onder leidufg van kolonel H. J. Bueninck bij een inspectie van de Helderse haven constateerde, dat de haven- en walinstallaties zich niet alleen in prima staat bevonden, maar zelfs nog verbeterd waren. Vergroting en modernisatie zal no dig zijn, doch Den Helder, wij menen hét voldoende en overtuigend aan getoond te hebben, bezit zoveel voor delen, dat het de meest geschikte plaats is voor vestiging van een eerste-klas vlootbasis voor een Koninklijke Marine. De Marine was in Den Helder en zal daar moeténblijven! De B. Minister van Marine bezoekt Den Helder Maandagmorgen heeft Z. Exc. de minister van Marine, J. de Booy, in gezelschap van den vice-admiraal E. Helfrich, een bezoek aan Den Helder gebracht om een generale indruk te krijgen van de toestand van de marinewerf en de marine. Overste Coolhaas, militair com mandant van de marinewerf, leidde den minister over de werf rond, ter wijl de commandant van de marine, overste J. S. Bax, den minister langs de haven geleidde en met hem een bezoek bracht apn het Kon. Instituut dat op het ogenblik dienst doet als kazerne voor het marinepersoneel. De minister, die zijn studiejaren als adelborst op het Instituut door bracht, toonde bizondere belangstel ling voor de toestand van dit ge bouw. Minister de Booy vond de stad Den Helder ernstig geteisterd. Namen oorlogsslachtoffers Bij den heer F. N.. Winter, Molen gracht no. 10, ligt thans ter inzage de lijst van oorlogsslachtoffers uit Roermond en de vervolglijst uit De- venter- MARINE-CANTINE WORDT KLAAR GEMAAKT. De Marine-cantine, die vrij onbe schadigd uit de strijd gekomen is, wordt momenteel weer klaar ge maakt voor haar bestemming, ont spanningslokaal voor onze Marine mensen. De Nederlandse Marine maakt be kend, dat de totale verliezen, ge leden door de Nederlandse marine sinds het begin van den strijd tegen Duitsland en Japan, tot de maand Mei 1945, bedragen: twee kruisers, negen torpedojagers, twaalf duikboten, drie kanon neerboten, acht mijnenleggers, twaalf mijnenvegers en vijftig an dere, niet nader genoemde een heden. „In en van de oorlog moet men niet rijker worden" aldus uitte zich de minister van Financiën, dr. W. P. G. M. Huijsmans, bij een be spreking van de financiële toestand van ons land. Het „zwarte geld" zal worden getroffen door een sluitend stelsel van ingrijpende maatregelen, in hoofdzaak van fiscale aard. Een fiscaal rechercheapparaat zal daartoe in het leven worden geroepen en wanneer de Nederlandse fiscus met het sleepnet gaat werken zullen er weinig zwarte" vissen ontsnappen. Een definitie van wat „zwart" en „niet zwart" is valt moeilijk te ge ven. Daarom wordt als criterium ge nomen: verkregen buitengewone in komsten gedurende de oorlog. Gulden aan Sterlingblok gebonden. Omtrent een mogelijke devaluatie herinnerde de minister er aan, dat krachtens de overeenkomst met de Britse regering de guldenskoers thans bedraagt 10.69 in het Pond. In Mei 1940 was deze koers circa 7.60. Uiteraard moet bij vaststel ling van de koers het algemeen be lang de dominerende factor zijn en juist daarom spreekt het vanzelf dat pariteitswijzigingen zoveel mogelijk moeten worden vermeden. Meer dan ooit moet men voelen, dat Nederland een klein landje is in een grote wereld. Wij kunnen in Ne derland geen afzonderlijke monetaire politiek gaan voeren. Wij zijn dan ook nauw aan het sterlingblok ge bonden. Het staat voor den minister vast, dat bij een ordelijk staatsbe stuur en een monetair beleid, dat gericht is op het algemeen belang, voor onze nationale valuta de nodige waardevastheid verzekerd is. Hard werken en gepaste soberheid. Het spreekt haast vanzelf, dat de Nederlandse staat de financiële ver plichtingen uvt hoofde van coupon betalingen op staatsleningen zal na komen. Want wanneer voor zijn munt de nodige waarborgen bestaan is ook ons staatscrediet in het bui tenland verzekerd. Men vergete evenwel niet, dat dit alles slechts be reikt kan worden, wanneer een ieder bereid is, door hard werken en ge paste soberheid het productieve ver mogen op te voeren. Een milliard voor 6 maanden reconstructie. Voor de reconstructie van ons land zijn in de toekomst grote bedragen nodig; met het aankoopprogramma voor de eerste zes maanden is een bedrag van een milliard gulden ge moeid. Loonbelasting blijft. Het spreekt haast vanzelf dat de belastingen, die in de toekomst zui len worden geheven, zwaar zullen zijn. Maar de belastingen zullen zo worden vastgesteld, dat het initiatief in de maatschappij daardoor niet ge dood wordt. Een prikkel tot liét geld verdienen zal moeten blijven be staan. In dit verband deelde de mi nister nog mede, dat de loonbelas ting wegens de grote voordelen voor de schatkist hieraan verbonden, ge handhaafd zal blijven. Hoofdredacteur: J. Bijlsma, Rem- brandtstraat 59. Alkmaar; Verslaggever stadsnieuws: Teako W- de Boer, Soem- bastraat 58, Den Helder: Sportredac teur: J. Bremer, Hugo de Grootstraat 10, Den Helder; Algemene reportage: W- Kok, Irisstraat 5, Alkmaar; Cor respondenten: W. J. Rey, Weverstraat, Den Burg. Texel; I. J. Gaakeer, Julia- nadorp: Ph F. J. de Wilde, Breezand; His Wilms. Hippolytushoef.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1