HELDERSCHE COURANT ,,Zuid helpi Noord'' NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS TEXEL, WIERINGEN EN ANNA FAULOWNA Teleursiellende werkelijkh eid Opdracht aan de werven 5 a 6000 ton munitie TABAK OP KOMST Regering koopt goederen De kogel voor verraders Regering zal ingrijpen DINSDAG 26 JUNI 1945. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60, Postabonnementen i 3.00 De tijd, die achter ons ligt, is voor de jonge mensen wel het zwaarst ge weest. Zij waren gedoemd te wer ken voor den vijand öf onder te dui ken. Het eerste wilden ze niet, al thans degenen die uit het goede hout gesneden waren, het tweede bete kende voor velen een demoraliserend nietsdoen. Onderduiken stond im mers voor de meesten gelijk met wegkruipen in afwachtend nietsdoen. Is er moeilijker opdracht voor een jongen kerel, die vol energie zit? Duizenden hebben deze houding tot het laatst van de oorlog volgehou den. Het vooruitzicht, dat ze straks weer aan de slag zouden kunnen, heeft hen op de been gehouden. We hebben immers allen in de overtui ging geleefd, dat er na de oorlog een zo groot gebrek zou zijn aan arbeids krachten dat ieder de handen uit de mouwen zou kunnen steken- En die verwachting is voor velen min of meer op een teleurstelling uitgelopen. Velen staan nog aan de kant te wachten. Vijf van hun beste jaren zijn voorbijgegaan en nu zijn we bijna twee maanden bevrijd en dui zenden jonge mensen kunnen nog niet aan de slag. Dat is te betreuren. De energieken hebben het ge tracht. We hoorden van een jongen man. een stuurman, die van Den Helder naar Rotterdam was gefietst om zich aan te bieden bij de scheep vaartmaatschappijen. Hij had goede papieren, doch kwam zonder enig resultaat thuis. We kregen het ver haal van een jongen, met diploma vijfjarige H.B.S., die tal van wegen had afgezocht om als adelborst bij de Marine te komen- Doch zonder re sultaat. Dat verlamt de energie, dat •s een bittere ontgoocheling en ook nier weer krijgen we het idee, dat de betrokken autoriteiten deze zaak niet voldoende hebben voorbereid. Men heeft tegenover deze jonge mensen de plicht tot helpen. Er is weinig dat zo demoraliserend werkt als het 'nee, dat men overtollig is, dat men, zn werkkracht niet benutten kan. En dat is niet nodig. Er moet werk zijn of werk gevonden worden. Wij hebben enige dagen geleden geschreven over het ergerlijke feit. dat tal van arbeiders aan de kant van de weg staan en met de handen in de zakken kijken naar het werk dat anderen doen Dat is handenar beid, opruimingswerk, waarvoor tal- Uike krachten kunnen worden ge bruikt. Maar wat doet men voor onze intellectuele jongeren? Ook zij moe- ten aan de slag. Het is goed als zo de handen uit de mouwen steken, maar hun bestemming ligt elders en men moet voor hen de gelegenheid schepoen, dat hun een passende werkkring of studiemogelijkheid Wordt geopend. Men moet er voor waken, dat deze jonge mensen zich ov^rh°dig gaan voelen- °nze maatschappij heeft straks be hoefte aan de energie van jong Ne derland. Die energie moet niet ge- dood maar opgewekt worden en op onze regering rust deze taak. Aan de andere kant: onze jonge mensen moet de langzame gang van zaken echter niet te veel teleurstel- Keulen en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd, men moet ook hegrijpen, dat, al zijn er fouten en tekorten aan te wijzen, de taak van de huMige bestuurders uiterst moei lijk is en eerst als de regering, waar van de namen nu bekend gemaakt ZlJP, haar werkzaamheden begint, mag verwacht worden, dat er méér "in en tekening komt in de gang yan zaken op alle terreinen van het Met de eerste kinderuitzending naar Brabant (Van onzen bizonderen verslaggever). Na talrijke voorbereidingen ver trok Vrijdagmorgen j.1. de eerste zending kinderen uit de kop van Noord-Holland naar Brabant- Een half uur vóór de start was het al ge zellig druk op de Paardemarkt in Alkmaar. Moeders en vaders, zusjes en broertjes deden hem of haar, die voor 3 maanden weg zou gaan, uit geleide. De honderd kinderen wor den verdeeld onder de verschillende leidsters en leiders. Deze hebben lijs ten met de namen van de hun toe vertrouwde kinderen. Elk kind wordt van een „naamkaartje" voorzien. Allen zien er keurig netjes uit. Ze hebben allen voor deze feestelijke gelegenheid hun beste kleren aan gekregen. Daar ko men de drie bussen al. Dr. Dijkhui zen en dr. v- d. Minne waren mede bij het vertrek aanwezig. Naar het Zuiden! Om half negen rijden we weg. Het afscheid valt reuze mee. De meesje kinderen zijn in de beste stemming. Het is ook maar geen feest voor hen! Drie maanden uit logeren. De stemming zit er direct in. Er wordt gezongen. Vaderlandse liede ren en ook „Wij gaan nog niet naar huis". Sommige kinderen zijn nog nooit in Amsterdam geweest en al? ze de stad binnenkomen, vragen ze me of ze ook de wolkenkrabbers zul len zien.... Buiten de hoofdstad hebben we helaas even pech, maar dan gaat het met frisse moed naar het Zuiden. Voorbij Amersfoort, op de Veluwe, komen we in het gebied waar dé oorlogswind woei. Zo nu en dan ligt een uitgebrande auto langs de weg- Bij Woudenberg en Scherpenzeel veel door granaatvuur beschadigde of vernielde huizen. De kinderen hebben er niet veel oog voor. Zij zingen, verloten pepermuntjes. Bij Renkum worden de vernielin gen erger. Van een landhuis staat niets meer; enkel een tuinbeeld op het verwilderde gazon bleef over. Langs de weg hier en daar zo maar tussen de dennen kleine witte kruis jes. Daar vochten en vielen soldaten voor onze vriiheid. Overal uit elkaar geslagen stellingen. De kinderen heb ben er nog steeds geen oog voor. Het gaat heuvel op en heuvel af en dat is leuker. Maar dan rijden we Arn hem binnen en dan zien ook de vreugdevolle kinderogen de oorlog- De ravage is ontzettend. Zó hadden we het ons niet gedacht. Puinhopen- een kaootgeslagen stad. De brug over de Rijn is kapot, maar ernaast is een dubbele noodbrug door de Canadezen binnen 5 weken aange legd, de „Foulkeshridge". Dan de Betuwe. Achter ons de verminkte stad met hoog erboven de ruïne van een kerktoren. Vóór ons de Betuwe .verknoeide, boomgaarden en geer enkel huis dat nog onbeschadigd bleef. Voorbïi Eist wordt de ver woesting mindgr. De weg Arnhem Niimegen is razend druk: één lange colonne auto's., auto's en nog eens auto's, veel met repatriërenden. Langs de weg in een sloot een ge strande tank.oo de nulnhonen van woningen bloeien de klaprozen. Dood en bloei.... Onderweg wordt nog een paar maal gestopt voor zeer noodzakelijke zaken- Via Nijmegen, waar de spoor brug stuk is maar een goede ver- keersbrug over de Waal ligt, naderen we Oss. Een pracht land is het hier: koren velden geel met blauwe koren bloemen, heerlijk golvend boomland schap. Is het wonder, dat de kinde ren iingen van Waar in 't brons groen eikenhout We zijn er! Dan Oss. De kinderen juichen.... nog een paar straten en we stoppen bij het ontvangstaton. Het comité van ontvangst is op zijn post. De kinderen worden gecontroleerd en kunnen direct aan tafel gaan! Er is melk, pap en broodies met vlees. Alles was keurig in orde! Het bleek, dat de gehele organisatie klopte als een bus. Moeder Zeegers uit het res taurant vroeg aan een der kinderen: „Hoe smaakt de ,.Osse" pap?" Waar op het kind laconiek antwoordde: „Heb je van osse ook pap?" De pleegouders komen de kinde ren afhalen. Toen de kinderen naar hun toekomstige woningen gingen waren er mensen oo straat, die vroe gen of er soms nog kinderen over waren! Dan hadden ze nog wel een plaatsje. 's Avonds bracht ik nog een be zoek aan een paar pleegouders. De ioncren. die door hen was ongenomen. bleek al direct met de kinderen des huizes vriendschap t^ b"bh°o gesto ten- Zij zullen het goed hebben in Oss Uw kinderen, weest daarvan ver zekerd Hoe werd „het" georganiseerd? Enkele ingezetenen onder leiding van den heer A. Leyten van Oss, na men z»" voor dit werk het initiatief. Men ~>elde in Oss en omgeving 1200 -°n van mensen, die in orin ieneeen waren kinderen on te ne-uen. .Met de slagzin: ,Zuid helDt Noord" werden gelden verza meld om de onkosten te bestrijden. Zo gaf b.v. een korfbalclub een revue welke f 2400 voor dit doel op bracht, etc. De ouders gaven zich spontaan op om de kinderen te ont vangen. Het is ook de bedoeling, dat de kinderen naar school gaan. He* comité in Oss zond de pleegouders °en circulaire met wenken, die osv- cholog'sch goed in elkaar zit- Zo is voor alles gezorgd. Veel eten. De kinderen zullen veel te eten krijgen. Ik noem voor de eerste week o.a. behalve de gewone rant soenen nog 4 eieren, pond vlees, zes repen chocolade, minstens één pond boter. De tweede week wordt dit nog verdubbeld. Het zeer actieve mag zeker een heel hartelijk woord van dank worden gehracht. Het was en is dik in orde. Ook het comité in Alkmaar veel dank voor het verrichte werk. In Oss was men zeer tevreden over de door Alkmaar verstrekte „gezinsrapporten". Een goed staaltje van samenwerking tot heil van het Nederlandse kind. maatschappelijk leven. De moed dus niet verloren jonge mensen. De toe komst wenkt en heeft jullie nodig! B. Wij vernemen, dat de geallieerden aan de Nederlandse scheepswerven een op dracht verlenen tot de bouw van niet minder dan 72 grotere en kleinere koopvaardijschepen. Dit is de grootste bestelling, ooit aan onze scheepsbouwers gedaan. Het materiaal zal door de geallieer den vU warden yerstrekb In de kop van Noord-Holland. In de kop van N.-Holland ligt naar schatting nog een vijf a zes duizend ton munitie. Dat oorlogs tuig is opgeborgen in opslagplaat sen, maar ook in de bunkers In landerijen en op plaatsen waar men het niet verwacht. Men zij dus gewaarschuwd! In Den Helder en omgeving zit waarschijnlijk nog een 1000 ton, dat is dus 1 millioen kg munitie en het is reeds meermalen voor gekomen, dat kinderen in het bui- tenveld jrtet granaten aan het spelen waren. Wij waarschuwen de ouders nogmaals ernstig voor dit gevaar, dat hun kinderen bedreigt. Bindt uw kinderen op het hart, dat zij nooit munitie aanraken, laat staan het beschouwen als speelgoed. Dodelijke ongelukken zullen an ders zeker niet uitblijven. Nu de tabaksindustrie in het Zuf-I den. zoals gemeld, weer in werking; is en een voorraad kan worden ?e-l vormd, zal binnenkort een gerege da toewijzing voor het gehele land kun nen geschieden, waarbij Noord ei* Zuid over één kam zullen worden geschoren. De gemiddelde consumen tenprijs voor sigaren zal 15 cent plus opcenten bedragen, vóór kerf tabak 26 cent plus opcenten per 4(9 gram, voor 20 cigaretten ongeveer 75 cent. (Parool) De Nederlandse regering heeft groto hoeveelheden producten van allerlei aard, waaraan in ons land grote be hoefte bestaat in het buitenland be steld- Alleen al in de Verenigde Staten bestelde zij 230(000 ton tarwe, 13.000 ton rijst. 9900 ton katoen. 3.000 ton tabak en 19.000 ton sojabonen. Voorts werden in de Zuid-Amerikaanse staten besteld 23.000 ton lijnzaad. 6300 ton tabak. 3200 ton hout, 2900 ton wol en 15.000 ton zeep. In Engeland werden bestellingen ge plaatst van 14.000 ton blik, 5300 ton tabak en 5000 ton zeep. Een gedeelte van deze goederen is reeds in Nederlandse havens aange komen- Sectie II van het Militair Gezag deelt mede. dat de krijgsraad te velde van het Militair Gezag de Nederlandera W. Salomons. T. Paques en H. M. Eggers, wegens hulpverlening aan den vijand, comité in Os? ter dood heeft veroordeeld. Zij waren in dienst getreden bij dn „Waffen SS" en hadden zich boven dien"-aan spionnage schuldig gemaakt. Deze doodvonnissen zijn thans door de kogel voltrokken. Sinds het verdwijnen van het archief van de P.O.D. in Amsterdam is de voortzetting van het werk vate deze belangrijke dienst vrijwel onipogelijlc gewor*% Van verschillende zijden heeft men in verband hiermede de aandacht van prof. Schermerhorn op de daardoor geschapen onmogelijke toestand gevestigd. Wij vernemen, dat de minister-president zich thans met deze aangelegenheid persoonlijk bezig houdt. zodat verwacht mag worden. 4^t de door het M- G. aangerichte wart i spoedig opgeruimd zal worden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1