HELDERSCHE COURANT Eén der dunst bevolkte streken der aarde= NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De zeilen gehesen Het feest te Amsterdam begonnen Kent U Canada? BINNENLAND Eerst in de nazomer enig treinverkeer Grote drukte in Rotterdam Nieuwe ministers beëdigd Woningschaarste Meer werk op de werf 95.000 Nederlandse joden vermoord Ons voedsel deze winter Kinderbijslag verhoogd Oorlogsslachtoffers WOENSDAG 27 JUNI 1945. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60, Postabonnementen f 3.00 Op het schip van staat zijn de zeilen gehesen en is men de vaart begonnen. Het zal een moeilijke tocht worden, een vaart die zal gaan langs de ondiepten van voikswantrouwen, langs klippen van critiek, door draaikolken- en stroomversnellingen, waarbij het er op aan zal komen of de kapitein het stuur goed in handen houdt of dat hij in de diepte zal worden gezogen of uit de koers zal zeilen. Wij. het Nederlandse volk, zullen deze vaart met spanning volgen en wij willen kapitein en op varenden aan het begin van hun tocht een goede reis toeroepen. Want een goede reis betekent ook voor ons volk rust, betekent herstel van het econo misch leven, betekent vernieuwing van de innerlijke kracht van ons volk. Een stranding van het staatsschip kan voor- ons volk noodlottig worden. Wij hopen dus, dat het door alle moeilijkheden heen de weg zal weten te vinden. Het is gemakkelijk om op de samen stelling van de nieuwe regering cri tiek te oefenen. Noch het a r. volks deel, noch de chr.-historischen, noch de christen-democraten vonden er een plaats in. Voor de communisten was er geen zetel. Het kan dus niet een ka binet op brede basis worden genoemd, ook geen nationaal kabinet in de bete kenis, dat alle partijen er zitting in hebben. We hebben dit ministerie méér te zien als een vakministerie en we hebben het vertrouwen, dat de ver schiltere» portefeuillles worden be heerd door mensen van grote be kwaamheid. ministers met arbeidslust en met de wil om de moeilijkheden, die vele zijn, te overwinnen. We hebben daarom deze nieuwe re gering met vertrouwen tegemoet te tre den. We hebben onze critiek, waarmee we tegenwoordig zo gauw klaar zijn. voorlopig achterwege te laten. Dat de christelijke partijen, die we hierboven noemden, niet vertegen woordigd zijn. laat zich min of meer verstaan, omdat men. zoals het Parool meedeelde, in deze kringen terugkeer van het vooroorlogse parlement wenste, aangevuld met dames en heren, die op de candidatenüjsten van 1937 voorkwa men. Maar dat wenst ons volk in meerder heid niet. Wij willen niet terug tot vóór 1940 en dat gevaar zou bestaan, als men de oude figuren weer op hun ze tels zou plaatsen- Wij moeten in dit overgangskabinet ook geen partijpo litiek hebben, maar een zakenkabinet, dat zich werpt op een oplossing van de velerlei problemen. Dat de communisten geen plaats von den. is te betreuren, n de eerste plaats omdat deze groep daardoor medever antwoordelijkheid zou hebben gedragen voor de handelingen van de regering, 'n de tweeoe plaats, omdat men haar dan n'et de gelegenheid gegeven zou hebben aan de kant te staan en critiek te oefenen. Dat ze dat niet laten zal. bleek gisterenavond reeds uit het hoofdartikel van de Waarheid. Wij wachten af hoe het alles gaan zal en hopen, dat dit ministerie het vol Zal houden totdat door verkiezingen "Ot volk zijn eigen kabinet zal oproe ren en zijn eigen regering kiezen. B. Het bevrijdingsfeest te Amsterdam is begonnen en vooreerst scheen het een bevrijdingsfeest zonder zon. Dat was de belangrijkste waarneming, die de ontwakende Amsterdammer gister morgen deed, zo schrijft „Het Vrije Volk". Een grauwe lucht stond over de ®tad, maar juist teg -n zo grauwe lucht kwamen de kleuren, die haar feest kleed verven, goed uit. Hoe fris is het oranje, hoe, sprekend het rood-wit- blauw tegen een egale wolkenhemel. Alleen: er hadden wat meer vlaggen moeten zijn, wij hopen, dat die er nog komen, want van alle feestviering, zo kwistig aangebracht door comité en burgerij vormt de vlag het mooiste en ^aardigste ornament CanadaDe naam van dat land daar aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan heeft voor ons gedurende de laatste maanden een bizondere klank gekregen. Canada het is het land van hen, die mede vochten voor onze vrijheid, het land van de soldaten, die hier in Ne derland met zoveel enthousiasme werden ontvangen. Door hun komst en de kennisma king met de Canadezen groeide bii ons ook de belangstelling voor dat uitgestrekte nog wild romantische land daar ver weg. Wij werden er ons tevens van bewust dat onze parate kennis van Canada niet bijster groot was en hebben niet geaarzeld die kennis aan te vullen. Als we op onze beurt U in een klein bestek willen gaan vertellen van dit land, vragen we ons af waarmee te --tinnen. Voor ons 1 g- gen enkele foto's uit The Mooie Leaf, het blad dor Can. Strijdkrachten. Stuk voor stuk zouden ze je inspi reren om te gaan vertellen over schoonheid van het landschap, de houtvlotters, de grot» ""'C "'i1-' - werken, de buffelkudden in de prairies. Als je die foto's ziet, word je bevangen door een onweer staanbare drang al dat so,,"T,o en ongekende met e'gen ogen te gaan 'len. te trekken door de woeste vlakten, te zwerven over de wilde ketens van het Rotsgebergte. En^ je kunt je voorstellen hoe groot het verlangen moet zijn van onze Cana dezen weer naar huis te mogen, wef met eigen voeten hun geboorteland te kunnen betreden- Groter dan de Ver. Staten. Canada is na Brits-Indië het be langrijkste overzeese deel van het Britse wereldriik. Het staat in de band van het Empire als een domi nion, wat betekent dat het land ziin eigen regering en wetgeving heeft. Als opperste regeerder bewaart de Koning van Engeland de band tussen de Dominions en het Moederland. Dat de Dominions met Engeland toch weer één sterk geheel vormen, be wijst wel de krachtige en onmisbare steun, welke zij thans in de grote oorlogvoering leverea. Canada omvat het hele gebied ten Noorden van de Ver. Staten en ten Oosten van Alaska en beslaat een oppervlakte groter dan die der V. S. en bijna die van Europa. Als ge dan weet dat het bevolkingsaantal zweeft tussen de 10 en 11 millioen. Vunt ge U enige idee vormen van de zeer dunne bevolking. Het be tekent ongeveer 1 inwoner per vier kante k m. In ons land is dat geta' 245 in België 271, in Engeland 190 Grote gebieden zijn geheel of zogoed als geheel onbewoonbaar. De dichtst bevolkte streken vinden we in het Zuidoosten. Welke mensen wonen er? Canada is een jong en slechts in het Zuiden dichter bevolkt land. De bevolking neemt snel toe, vooral door immigratie uit de V. S. en heeft zich gedurende de laatste halve eeuw bijna verdriedubbeld. De vesti ging van boeren wordt door de regering aangemoedigd. De grond schijnt er niet duur te zijn. In grote gebieden heeft men slechts bij de spoorwegen vast« woonplaatsen- De oorspronkelijke bevolking bestaat uit Indianen o.a- de Athapasken, Al- gonkins en de Eskimo's. Het stam verband bleef in dit nog niet zo ge civiliseerde land beter bewaard dan in de V.S. De Indianen leven gro tendeels van de jacht en van de ver koop van pelzen aan (Je blanken. De andere bevolking is afkomstig van immigratie. In het begin (sinds ongeveer 1603) kwamen de kolonisten vooral uit Frankrijk. Sedert het ver lies van Canada aan Engeland trok ken er meer Engelsen heen (1703). De Fransen bewaarden in het oos ten hun eigen zeden en tradities. Hun taal is daar met die der Engel sen gelijkgesteld. Nog heden ten da ge spreekt 80 pet. van de bevolking van de provincie Quebec Frans- De Fransen zijn trouw katholiek. De „Engelse" Canadesen zijn merendeels protestants. In het Westen hebben velen zich met de Indianen vermengd. Overi gens is het aantal nationaliteiten in Canada zeer groot. De boekverkopers in Winnipeg hebben de Bijbel in 48 talen in voorraad! Behalve de grote contingenten En gelsen en Fransen, tellen ook de Schotten en Ieren elk meer dan een millioen kolonisten. Er zijn meer dan 100.000 Russen en ook een groot aantal Hollanders: 117.506! (Slot volgt). Op 1 Sept. a s- hoopt men de lijnen Amsterdam-Haarlem en Rotterdam- D ,n Haag gereed te hebben voor een bescheiden treinverkeer. Als de spoor brug bij Deventer hersteld is. hetgeen waarschijnlijk eveneens begin Septen - ber zal zijn. is er weer verbinding n e» Twente en het noorden moeeliik. De brug bij Zwolle zal vóór Januari ge reed zijn. De eers*e verbinding noord zuid koopt men Am», al klaar te heb ben Zij gaat over Nijmegen etv Culem- borg naar Utrecht. De verb-odm" Utrecht-Den Bosch »n die over de Moerdijk volgen later In het jaar. Herrijzend Nederland heeft bekend gemaakt, dat Zaterdag en Zondag in Rct'erd'm 20 schenen zijn aangekomen. Oc sommige punten in de haven is het bijna even druk als in de dagen vóór dc oorlog- De Koningin heeft op het Loo de mi nisters van het nieuwe kabinet be ëdigd. met uitzondering van de heren Van Kleffens, De Booy »n Beel, die als leden van het .vorige kabinet reeds be ëdigd waren. Binnenkort thee- Naar Herrijzend Nederland meldt, zal men binnenkort 25 gram thee per persoon per veertien dagen in distri butie brengen. ..Over de zender Herrijzend Nederland werd bekend gemaakt, dat. terwijl voor de invasie het aantal vernietigde wo ningen SOM bedroeg, dit aantal na de invasie gestegen is tot 1M.M*. Eind deze week voor 1000 man werk? De vorige week werkten reeds 650 mensen op de werf en het zag er naar uit, dat het einde van deze week of het begin van de volgende week, reeds 1000 arbei ders aan de slag zouden zijn. Er is werk op de werf. Veel oprui- mingswerk en tamelijk veel her stel- en reparatiewerkza'amheden. Dagelijks keren arbeiders van de werf en technische mensen terug naar Den Helder. In ver band met het woningvraagstuk laat men eerst zoveel mogelijk die mensen terugkeren, die de be schikking hebben over een eigen huis- Het transportvraagstuk le vert daarbij ook nog wel eens moeilijkheden op, omdat de nog niet ruime voorraad benzine een vlotte terugkeer stagneert. De verhuiskosten, die men in eerste instantie zelf heeft te dra gen. zullen, naar men ons van welingelichte zijde verzekerde, zeker worden terugbetaald. A.N.P.-Aneta meldt: Van de meer dan 100.000 Neaerlandsai Joden, die naar Polen en Duitsland^ werden gedeporteerd, zijn thans nietr* meer dan 1400 teruggekeerd. Het is ni* met zekerheid komen vast te staan, dat op deze kleine groep na, welke moge lijk in de naaste toekomst nog ieta groter zal blijken te zijn, ongeveer 95.000 Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen van Joodsen bloede door de Duitsers zijn vermoord. 34N gram brood per week. Deze winter, zo zegt het A. N. P„ kennelijk daartoe van bevoegde zijda in staat gesteld, zullen wij het stellig veel en veel beter hebben dan in de afgelopen winter, doch elke huis vrouw zal toch met beleid te werk moeten gaan, om hetgeen beschikbaar gesteld wordt uit te smeren. De aard appeloogst zal niet zo goed zijn door gebrek aan mest, koolzaad moet, even als vorige jaren, worden geteeld, da oogst van suikerbieten wordt vergroot. De hoge rantsoenen van het vlees zul len niet gehandhaafd kunnen worden. Wij krijgen op het ogenblik ongeveer 2000 calorieën per dag- Waarschijnlijk blijft het aardappelrantsoen 45 kg per week, hoewel bij de nieuwe, maar dan ook niet rotte nieuwe aardappelen, minder. Brood wordt 2400 gram per week: de biscuits zullen geleidelijk verdwijnen. Tarwevoorraden werden gevormd, die voor de komende winter toereikend zijn. Ten einde aan de moeilijkheden welke de huidige omstandigheden me debrengen, met name voor de grotere gezinnen, tegemoet te komen, heeft da regering bepaald, dat de uitkering in gevolge de Kinderbijslagwet, thans be dragende 0.20. resp. 0.25 per kind »n per dag. te rekenen van 1 Januari 1945 wordt verhoogd tot 0.40 per kind en per dag. De kosten van het levensonderhoud worden op dit ogenblik reeds be ïnvloed door belangrijke regeringssub sidies. welke zijn ver'eend om die koe ten zo laag mogelijk te houden (ANP.) In de tijdsperiode van 1940 tot en mei 1943. zo deelt Herrijzend Nederland me de, werden 2247 Nederlandse militaire* en 5971 burgers gedood ten gevolge va* oorlogsgeweld.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1