Stadsnieuws Jutters geeft! Buurtfeesten „Vogelwijk". Casino DE ESPERANTO-BEWEGING HERLEEFT SPORT Jongeren De Nederlandse Jeugd gemeenschap. Zwervende harten... Steunt het werk van de hark in deze en de volgende we«k Radio-toespraak mr. Mulder. Aan de radio-toespraak, .die wet houder mr. Muider Zaterdagavond voor de HR.C.O. gehouden heeft, ent- Jen en wij het volgende: Gij allen kent het woord: Het is za liger te geven dan te ontvangen en dat is zeker hier van pas. Om in een ptad als Den Helder, welke zelf uit •vele wonden bloedt, toch nog een be roep te doen op Uw vrijgevigheid, •ijkt haast te veel gevraagd, maar wij weten, dat ondanks vele eigen zorgen «en noden de Helderse burgers niet Kouden willen overgeslagen worden om te getuigen door de daad, ■dat zij meeleven en mede willen lijden met het stuk geslagen leven van hon derdduizenden medeburgers in Neder land. Neen. het is niet te veel ge vraagd éan burgers, die zelf van vele goederen en kleren door bombarde- inenten. evacuatie, slechte behuizing, iieen en weer reizen, diefstal enz. zijn Beroofd, want juist door het beleven an hun eigen moeilijkheden zien zij e nood van hen, die geheel of ge- eeltelijk door oorlogsgeweld hun iefste en meest nodige zaken zijn wijt geraakt, veel scherper en leven gij zich in die zorg en nood van an- ldere getroffenen veel intenser in dan Kij, die gelukkig hun have -en goed in Beze oorlogstijd gespaard zagen. Peilende Uw gevoelens In deze heeft het plaatselijk comité van de Hulp Ac tie Rode Kruis, kortweg genoemd H.A. R.K. ook hier een inzameling van Boederen georganiseerd. Wij meenden Bij deze actie alle burgers van Den (Helder te moeten betrekken, zowel (wat betreft het geven als het ontvan- Igen dezer goederen. Op voorstel van onzen burgemeester Ritmeester worden hiertoe de straat- |en buurtcomité's ingeschakeld- Zij zul- len ervoor zorgen, dat U de formulie ren ontvangt, waarop U kunt invullen Wat U wilt geven. Zij halen na 2 da- Ben de ingevulde formulieren bij U terug en daarna zamelen zij een ieder ixi zijn straat of wijk bü TT dé 'door U Keeds klaar gezette goederen. Zo kan ten ieder medewerken voor dit goede BoeL De door U en het gehele land ge- Reven goederen vormen tezamen met Be door Engeland en Amerika ge schonken en door onze regering aldaar Aangekochte goederen het algemene Bepót, waaruit getracht zal worden, Eorveel mogelijk de nood van alle oor-' logsslachtoffers in de breedste zin van het woord genomen en van a s. moe ders in ons land, dus ook in Den Hel der, te lenigen. Ijl hoeverre men hier in slagen zal hangt ook van U af. Kinderen in onze stad; er zijn dui nden kinderen die al hun speelgoed erloren hebben en zouden jullie nog nen spelen met je speelgoed, ter- 1 jullie weten, dat er zoveel kinde- sn snakken naar wat aardigs? Nee et waar. ook jullie gevoelen, dat je r een taak hebt. Sta wat van je [oede speelgoed en boeken af, want tegenheid om het te repareren is er iet; en jullie harten zullen licht zijn, t je weet, dpt nu kinderen, die Biets hebben, ermee zullen gaan spelen, r Jutters, geeft met milde hand, steekt BP de dagen der inzameling Uw vlag gen uit, iet Uw gaven klaar en laat Bet feest der inzameling één van de gebeurtenissen zijn in de geschiedenis gas Den Helder, waarop ook gij ten golle trots kunt zij». Öp SO Juni j.1. werd voor de volwas- Benen een buurtfeest georganiseerd jBoor de buurtcommissie Vogelwijk". f 't Middags werd begonnen met wed- ■trijden. zoals hardlopen, touwtrekken Bnz., terwijl besloten werd met een Bemengde estafette. Beschikbaar waren Besteld pijn. 80 fraaie prijzen en boter koeken. "s Avonds om 8 uur werd een gecos- Homeerd bal aangevangen, waarvoor leen twintigtal prijzen werd uitgeloofd E>e jury had een zeer zware taak. ge- rlen de prachtige en originele co6- uums. 82 deelnemers dongen naar de Brijzen Om 11 uur hield voorzitter De Beurs «en toespraak, waarin hij de gevalle- Ei. trit de Vogelwijk herdacht, diè en bulten Nederland het leven lie- Voorts bracht de voorzitter hulde Ban aüan. die mede geholpen hadden ten da buurtfeesten tot «en succes te «taken. Om half drie in de nacht eindigde „Casino", eens in ere. Werd puin en pulver-steen- Droef staren Helder's heren En dames niet alleen. Ook ouders en veel kind'ran Herinneren de vreugd'. Die binnen zijne muren, Vaak gaven veel geneugt! In het voorbije leven. Was hier hun beste tijd: De dag-sleur werd verdreven Door grappen en jolijt! Toneel, muziek en zangkunst, Gaf lach of droeve traan: Casino stond met dansgunst In 't NIEUWEDIEP VOORAAN! Toch zal het weer herrijzen, Bij d' opbouw onzer stad En w' ons gelukkig prijzen Als 't een „Casino" had. Laat dan de hoop niet varen. Wat wee de oorlog bracht. 't Kan moeite en zorgen baren, Maar 't nieuwe leven lacht! Reeds staat aan één der grachten, Weer een „Casino" klaar. De VOLKSBOND is veranderd: Men neme een kijkje maar. Daar zijn weer goede zaken Voor het publiek gereed: Men ga zich weer vermaken, Zoals men vroeger deed! Molengracht. N. S. Bakker. Na vijf jaren lang door den bezetter te zijn verboden, maakt de Esperanto- beweging zich gereed om haar mooie werk, dat zij gedurende de bezetting alleen maar „illegaal" kon doen, weder openlijk te hervatten. Zoals zovele verenigingen, moeten ook de Esperantoclubs van de grond af beginner*, Hun bezit werd in beslag genomen: de verenigingsgelden werden geblokkeerd en later overgemaakt naar nationaal-socialistische instanties, de bibliotheken, het propaganda-materiaal en de verenigingsbescheiden werden verbrand en verder werd iedere acti viteit verboden- Dit alles geschiedde, omdat, volgens de Duitsers, „uit hoofde van de geo grafische ligging van Duitsland en de overheersende positie van het De^d Rijk, de Duitse taal de voertaal in het „nieuwe Europa" moest worden." Bo vendien was de Esperanto-beweging. wegens haar internationaal en humani tair karakter een hinderpaal voor de nationaal-socialistische ideeën. Ten slotte zouden de Esperanto-clubs, vol gens de nazi's haarden van marxisti sche propaganda zijn en zou er een volksbederv ende invloed van uitgaan. Evenals in zovele andere gevallen, was deze motivering van de Duitsers even onzinnig als leugenachtig. In verschillende plaatsen zijn de Es perantoclubs hun werk weer begonnen. Ook de Helderse clubs zullen weer spoedig op gang komen; een handicap is. dat hun leden nog overal verspreid zijn, maar als de re-evacuatie voltooid is, zal ook dit bezwaar spoedig zijn op- gehevsn. De Noord-Hollandse Esperanto-propa- gandavereniging „La Norda Stelo" komt, voor 't eerst na 5 jaren, op a-s. Zondag 1 Juli te Schagen bijeen. Het zal voor vele Esperantisten in ons ge west een mooie gelegenheid zijn, het verloren contact te hernieuwen- Hockey. HERMES SPEELT 1—1 TEGEN HflGELS.TEAM. Zaterdagmiddag had Hermes een Engels team uit Alkmaar te gast. De weersomstandigheden waren heel gunstig en het weinige publiek heeft kunnen genieten van een goed partijtje hockey. Wel viel het Engel se team ons feitelijk tegen, maar zij waren toch juist sterk genoeg om Hermes, dat voor het eerst weer in wedstrijdverband uitkwam, de handefï vol te geven. Bij het Engel se elftal speelden enige goede krachten mee en vooral de linksach ter gaf blijk de hockey-sport goed machtig te zijn. Maar ook de mid- half en midvoor deden goed werk. Bij Hermes was vanzelf Verfaille weer goed op dreef, doch ook Koorn en Tompot, alsmede Bakker en Ot- tenvanger deden voor de gasten geenszins onder. De wedstrijd zelf droeg een span nend karakter, waarbij de Engelsen wel een betere techniek demon- De Nederlandse Jeugdgemeenschap (N.JG.) op 11* Juli a.s. officieel gesticht worden. Deze plechtigheid vjndt plaats in de historische zaal in de St. Michelskapel, waar in 1579 de Unie van Utrecht werd onder tekend. In het statuut van de N.J.G. lezen wij het volgende: ,,De Nederlandse Jeugdgemeen schap stelt zich op het standpunt, dat de arbeid van alle jeugdwerk, dat zich bij haar aansluit, zich ten doel moet stellen de bevordering van waarden van hoger orde: ge rechtigheid, waarheid en naasten liefde, zoals deze in de historie van ons volk gegroeid zijn uit het Christendom en die in de eerbiedi ging van de medemens een van haar hoogste uitingen vinden"- Voorts is de N. J. G. bestemd de organisatie ter hand te nemen van nationale gedenkdagen, feesten enz., waaraan de jeugd in haar geheel deelneemt. Technische departementen zullen ten dienste staan van de leden van alle aangesloten organisaties. Ge dacht wordt aan watersport, lucht vaartsport, trekken en kamperen, volksdans en volkszang, jeugdher bergen, lekespel enz. Het is duidelijk, dat de N. J. G. geen verstarde eenheid voorstaat, doch iedere geloofsrichting of po litieke gezindheid in ere laat. Wel is het de bedoeling dat men dat wat gemeenschappelijk gedaan kan wor den ook samen doet, terwijl vooral een beter begrip tussen de leidende figuren van de jongerenvereni gingen voorgestaan wordt- Merkwaardig is het, dat de N J.G., I land. toch in Bet geheel geen dwang tvan \gjen! In het repatriëringscentrum in de Houtstraat te Eindhoven ge nieten we een warme maaltijd en komen in gesprek met een jonge Lithause vrouw. In enkele zinnen wordt ons ver teld over de lijdensweg van een ander volk. Eerst kwamen de Rus sen, na een jaar Russisch regime volgde de oorlog en plunderden de Duitsers het land. Lithauen ging kapot. Het is wel anders als de foto's, die de Duitsers in die jaren publiceerden over hun z.g- feeste lijke intocht in dat land. Vele vrouwen werden naar Duitschland gesleept om te werken. Deze jonge vrouw met haar klare ogen en prachtige witte tanden, werd of schoon ze juist ernstig ziek lag, ook weggevoerd en kwam in Bre- men terecht. Zij werd door de En gelsen bevrijd en kwam per vliegtuig naar Holland. Zij toont ons foto's van haar gewezen man eens soldaat in het Lithause leger. Hij stierf drie jaar geleden. Foto's van haar broer, haar zusters. Zij zou graag naar haar land terug willen, maar de Russen zijn er. Er ligt een diepe weemoed in haar blauwe ogen als ze ons over deze dingen vertelt. Jaren van verdriet liggen achter haar. „Ik ben nu acht en twintig jaar en elke dag word je ouder.... „Neen, nu wil ze naar Amerikd* en alle ellende van gedwongen arbeid, on derdrukking en oorlog vergeten--." Ze beeft nu een Hollandse jon gen lief en wacht op een brief van hem en vraagt ons of Brum- men, waar „hij" woont ver weg is van Eindhoven. In dit gesprek peilen we weer de diepe ellende, de grote droefe nis welke de oorlog over de we reld bracht. We ontmoeten ze hier telkens weer, deze geslagenen. Zwervende mensen, zwervende hartenW. K. op de jongeren wil uitoefenen (men wijst staatsjeugdorganisatie af en wil het deelnemen aan hef jeugd werk geheel vrijwillig houden) zich voorvechter «toont van een verplicht halfjaar of kwartjaar sociale dienst voor alle jongeren. Het voorlopig bestuur van de N. J. G. is als volgt samengesteld: Dr. J. A. d§ Koning, voorzitter, Utrecht: mej. J. Aalbers, Utrecht; mevr. E. van den Boschde Jongh, Den Haag; ds. F. M. Kooyman, Bus- sum; A. Kuiper, Utrecht; A. van Mook, Amsterdam; J. Oosterlee, (Nijmegen) en dr. A. C. Ramselaar (Den Haag). Er wordt nog overleg gepleegd over een lid uit het katho lieke werk in Zuid-Nederland. Het secretariaat, dat voorlopig geleid wordt door den heer J. Peters, wordt in Amsterdam gevestigd. De gemeenschappelijke basis wordt dus in hoofdzaak gevormd door de waarden: gerechtigheid, waarheid en naastenliefde. Een duidelijk om schreven reëel doel bezit de N.J.G., althans voorlopig, niet. Gerechtig heid, waarheid en naastenliefde zijn inderdaad prachtige begrippen, die echter vaag zijn. Men kan onder deze zeer vage be grippen een groot deel van de Ne derlandse jongeren in zich opnemen- Daar komt in het statuut nog een vierde woord bij, dat voor velen een verschillende inhoud heeft, n.1. Christendom. Wij verwachten een toelichting op deze vier begrippen, zolang willen wij ons van critiek onthouden. Wel willen wij dit zeggen: De jon geren tonen, dat zij de eenheids gedachte niet slechts een gedachte laten blijven, doch werkelijke po gingen doen cgn ln de daad eenheid te vormen. Dit doet ons vertrouwen hebben in de toekomst van Neder- De ouderen kunnen er iets De B. str eerden, maar Hermes door haaC enthousiasme weer veel goed maak te. Kort voor de rust scoorden da Engelsen een doelpunt, zodat met de stand 01 de rust inging. In dg tweede helft was het spel weer goed verdeeld en het was voor de Heldersen een verdiend te- genpunt, dat door v. d. Plas werd gescoord. Bijna had Bakker Hermes nog de leiding gegeven, toen hij op weergaloze wijze door brak, maar op het laatste moment raakte hij de controle over de bal kwijt. Met de stand 11 kwam het einde. Overigens maakte onze stad wat de speelgelegenheid betreft te genover de Engelsen weer een povere indruk. Een veld dat voor hockey niet deugt en een kleedkamer, die nog steeds ruitloos is. Br- f Tennis. H.T.C--LEDEN SPELEN TEGEN ENGELSEN. Op de banen van de Rijks wei f speelden leden der H.T.C. enige wed strijden tegen de Engelsen. Het was mooi weer en er werd dan ook met animo gespeeld* De H.T.C. was over het algemeen sterker, wat wel zijn oorzaak vond in het gemis aan oefengelegenheid voor de Engel sen. Want ook bij tennis geldt: Prac- tice makes perfect. De uitslagen wa ren: Single: East—Bakker G. 3—5. 1— Russ—v.d. Poll 10—8, 0—6. Mixed: L. Flotat en Smith tegen G- Statema en Roelofs 1—6, 4—6. Doublé: Smith A. H. en Russ tegen de Groot en Bakker 06, 46. Na de wedstrijden werd aan leden der H.T.C. een gezellige avona aangeboden, die bijzonder geslaag" mocht heten.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2