Krachtdadig ingrijpen om inflatie te voorkomen Stadsnieuws Het informatiebureau van het Rode Kruis Minister Liefting spreekt: FILM TIVOLI Waarom wij vechten, I. Voorspel tot de oorlog Het drama van Putten De bijeenkomst van de Grote Drie - i Centrum van vreugde - v en tragiek Meerdere malen hebben in ons Jflad mededelingen en artikeltjes ge- ptaan van en over het Informatiebu- jgeau van het Rode Kruis, afd. Den Kelder. Tot nu toe was onze plaats- |rulmte te beperkt om eens iets meer ipver het Helderse Rode Kruiswerk te vertellen. Dezer dagen brachten wij een be soek aan den heer F. N. Winter, Voorzitter van de Helderse afdeling Het is een kleine, maar gezellige kamer, waarin wij ons bevinden; een vertrek, waar sinds vijf Mei van dit Jaar honderden mensen in- en uit gingen, die kwamen om inlichtingen te vragen of te geven over personen, die vermist zijn of waren. De heer Winter vertelde ons, hoe ontzaglijk druk het was en hoe hij, na het gewone werk, de arbeid voor het Rode Kruis verrichtte. Wel was het werk dankbaar, omdat altijd in- maar dikwijls moeilijk en droevig, lichtingen konden worden verstrekt, als de heer Winter 's avonds per fiets de Polder in moest om een fa milie mede te delen, dat: vader, man of broer nimmer naar huis zou terugkeren- Op onze vraag of men zich over het algemeen hield aan de tijden van bezoek, antwoordde de voorzitter, dat. de geheledag door mensen ko ven om inlichtingen over vrienden of bloedverwanten te vragen, vooral 's Zondags krijgt hij veel bezoek van buiten de stad. De medewerking bleek helaas lang niet overal even groot te zijn: op de oproep voor automobilisten, welke Jn de Heldersche Courant indertijd (werd afgedrukt kwam geen enkele 'chauffeur om zijn diensten te verle nen bij het dikwijls zeer dringende vervoer van zieken naar of van Den •Helder. Alleen de Koninklijke Mari- «e biedt zijn diensten geregeld aan. De heer Winter vertelde ons het 'droevige geval van een meisje, dat in een der sanatoria verpleegd wordt en dat door doktoren reeds is opge geven. „Dat meisje moet naar Den Helder om te sterven in eigen omge ving en stad, doch ik kan g§en gele genheid of instantie vinden, die het patiëntje naar hier vervoeren wil". Inderdaad zijn dat treurige feiten en wij hopen, dat hier spoedig ver betering ln komt: men heeft de plicht dergelijke mensen te helpen! De heer Winter vertelde ons nog ieen plan: hij wil pogen een autobus roor een enkele Zondag te laten rij den naar de Veluwe; veel mensen kan hij op deze tocht naar hun plaatsen van bestemming brengen en andere, die terug moeten, mee naar -Den Helder nemen. De autobus is er co goed als zeker, chauffeurs hebben zich vrijwillig voor deze tocht aan geboden, alleen.-., er is geen benzine! Centrum van vreugde en tragiek doemden wij het vertrekje op de bo- rverdieping van Molengracht no. inderdaad, maar ook van teleur stelling! lichting te geven betreffende de oor zaken en omstandigheden, welke tot de oorlog leidden, en de grondbegin selen, waarvoor de Verenigde Volke ren strijden, kenbaar te! maken. De films zijn opgebouwd uit fragmenten van journaals waaronder Duitse, buitgemaakte oorlogsfilms en worden toegelicht met strategische kaarten. Wij krijgen vooral een duidelijk, natuurlijk zeer eenzijdig, beeld van de wijze, waarop men de jeugd pas klaar maakte voor de weermacht, te beginnen op school, waar de Duitse kinderen leerden, dat „Hitier hun God" was, vervolgens in de jeugd organisatie (verkapte legerorganisa- tie) waarna hun „opleiding" vol tooid werd in liet leger. Voorts laat de film ons zien welke „dromen" de agressors koesterden; zij kwamen alle neer op hetzelfde feit: de we reld te beheersen. Wij zien, hoe bijvoorbeeld in Duitsland de kerken worden inge schakeld in het opv >edingsproces van H:l!er en Rcsenberg, hoe de kerken zelfs werden uitgeschakeld, hoe de leugenpropaganda het volk ophitst, hoe de „Führer" zijn holle frasen uitbuldert- Een interessante, realistische film waarbij wij echter de propagandisti sche strekking niet uit het oog mo gen verliezen. Filmisch meesterlijk gemonteerd hoewel de film veel te vermoeiend is door de „zware" kost, waarvan wij heel wat te „verhap stukken" krijgen. Het-voorprogramma was keurig in orde: interessant wereldnieuws met de opname van de onderteke ning van de onvoorwaardelijke over gave, de bevrijdingsfeesten in Enge land, Schotland en Noorwegen; „Een dag op een Brits slagschip" en een heel goede rolprent van het leven en werken in Voor-Indië. „Waarom wij vechten" is een reeks flocumentatiefilms in de jaren 1942 en 1943 door het Amerikaanse De partement van Oorlog vervaardigd, geregiseerd door Frank Capra en be- s'emd voor de Amerikaanse Strijd krachten. De film bestaat uit.meer delen o.a. „Voorspel tot de Oorlog", „De Nazi's slaan hun slag", „Verdeel en heers", „De slag om Engeland" en „De slag enri RuslandDe taak ervan laat hteh (fcnken al] zijn bestemd Einge tijd geleden is een ambulance uit Nederland naar Duitsland vertrok ken om te zoeken naar de 600 mannen, die door de Duitsers verleden jaar uit Putten zijn gedeporteerd. Men had een lijst met 21 namen van personen, die nog in levsn.zouden zijn. Men heeft echter niets bereikt, alleen weet men. dat ook van deze 21 een aantal dood is. Van de overigen is geen spoor meer te vinden. De ambulance heeft ver schillende concentratiekampen bezocht en overal de sporen van mens onterende behandeling van gevangenen gevonden. De strijd in het Verre Oosten In het gebied van Balikpapan rukken de geallieerde troepen ver der op. Alleen bij het vliegveld van Manggar, ten N. O. van Balikpa pan, bieden de Japanners hevige tegenstand. Volgens Japanse berichten zijn Britse oorlogsschepen begonnen met het vegen van mijnen in de zeeweg naar Sangapore (ten Noor den van Sumatra). Geallieerde bommenwerpers heb ben punten -op Celebes, Java en Timor gebombardeerd. De aanvallen op Kioesjioe werden voortgezet. 150 Amerikaanse vliegtuigen, w.o. super forten, hebben aanvallen -ge daan op vliegvelden bij Tokio, Yokohama en Osaka. 3 Amerikaanse vliegdekschepen zijn getroffen door 5 Japanse „zelfmoordvliegtuigen"- De schepen werden slechts licht beschadigd en konden in actie blijven. De vlieg dekschepen opereerden in het ge bied van de Sakasjima-eilanden. Bij deze operatie werd de Britse tor pedojager „Ulster" buiten gevecht gesteld. Volgens de Japanse pers zijn er in Japan grote moeilijkheden ln de voedselvoorziening ontstaan tenge volge van de geallieerde luchtaan vallen. Tegen Ferdonnet, een berucht Frans collaborateur, zal Woensdag as. de doodstraf worden geëist. de oudste zoon van den Engelsen minister Eden, die vlieger was bil de R.A.F., wordt in Birma vermist. De Vlaamse dichter August van Cauwelaert is te Antwerpen na een •peratie cvsrieóe» Helpt hen die in moeilijkheden zitten Mede om de gistermorgen afge kondigde financiële maatregel toe te lichten, sprak gisteravond de mi nister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck over de maatregelen, die de regering zou nemen om ons geld wezen te saneren. Prof. Lieftinck noemde' drie beweegredenen. Ie. De regering wenst op drastische wijze de hand te leggen op alle geld, dat tijdens de bezetting op laakbare wijze is verdiend. Ook al brengt dat enig ongerief voor de gezonden toch moet de kanker van het be smette geld rigoureus worden uit gesneden. 2e. Is het dringend noodzakelijk, dat de geldhoeveelheid in ons land wordt ingekrompen. Het bedrag van de bankbiljetten in circulatie, dat in 1939 goed één milliard gulden be droeg, is in de bezettingstijd tot méér dan vijf milliard gestegen- Daarnaast zijn er nog de zilverbons, de saldi van de rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst en bij de particuliere banken, die eveneens sterk zijn gestegen. Het regelmatige werk moet hervat- Min. Lieftink vervolgde: Als hier niet krachtdadig wordt ingegrepen, dreigt niet alleen een rampspoedige inflatie, maar is er niet de minste garantie, dat de toch al zo schaarse goe deren en de beschikbare arbeids krachten op die plaatsen terecht zullen komen, waar daaraan de meest nijpende behoefte bestaat. Ook de lust om het normale en regelmatige werk te hervatten en hierbjj gaat het, landgenoten, om het „er op of er onder" wordt op bedenkelijke wijze ge remd door de mogelijkheden, die er nog altijd bestaan om op de zwarte markt ongerechtvaardigde winsten en verdiensten te ma ken. Zwarte handelaren en colla borateurs getroffen. 3e. Wil de regering de maatrege len op het gebied der geldzuivering dienstbaar maken aan een zeer be langrijk fiscaal doel. De verdiensten van collaborateurs en zwarte han delaren voor zover zij in geld ver stoken zijn, zullen wij opvangen en registreren. Wij zullen niet aarze len de bewijslast van de rechtmatige verkrijging en van de goede trouw op hen te leggen, bij wie het be smette geld wordt aangetroffen. Bij de fatsoenlijke lieden, die er nog in overgrote getale zijn, behoeft dit geen bijzondere onrust te ver wekken. Zij zullen er gemakkelijk in slagen het onderzoek, indien dit hen treft, zonder bezwaar te door staan. Hierna legde de minister er de bij zondere nadruk op, dat de genomen maatregel slechts een onderdeel ia van de voorgenomen totale geldzui vering- Zij vindt al dadelijk een zeer belangrijk compliment in een voor ziening, die vandaag in het buiten land is getroffen. De centrale banken en andere financiële instellingen in het bui tenland is verzocht om aankopen van al het Nederlands bank- en muntpapier terstond te staken. De uitvoer van Nederlands geld is reeds lang verboden, zodat de aanwezig heid van grote bedragen daarvan buiten onze grenzen in vele geval len een onwettige handeling tot grondslag moet hebben. Bovendien treft men Nederlands geld in het buitenland in hoofdzaak als oppot- tingsmiddel aan. Aangezien een belangrijk deel van de bank- en muntbiljetten in het binnenlands betalingsverkeer een onmisbare rol vervullen en de mo netaire sanering in totale zin nog een nauwkeurige en lange voorbe reiding vereiste, was men genood zaakt deze trapsgewijze te doen plaatsvinden. De minister legde er echter de nadruk op, dat enig onder scheid ten aanzien van de verschil lende geldcoupures niet zou worden gemaakt. Wat gebeurt met de geblok keerde rekeningen? Drew Pearson. een bekend radio spreker te Washington, heeft gister avond voor de radio medegedeeld, dat president Truman reeds naar Berlijn was vertrokken voor de bijeenkomst van de „Big Three". Het Witte Huis heeft geweigerd dit bericht te bevesti gen of tegen te spreken. Pearson deel de voorts nog mede, dat de president ongeveer 100 adviseurs had meegeno men, dat Truman vijf zeven weken zou wegblijven en dat de president na het bezoek aan Berlijn ook nog naar Italië en Londen zou gaan. DAT IS NIET MIS- Naar uit Parijs wordt gemeld heb ben inbrekers uit de Banque de France een bedrag van «0 müboen francs gestolen. De minister beantwoordde vervol gens de vraag wat er met de ge blokkeerde rekeningen, welke de bank openen, in ruil voor de inge leverde f 100 biljetten zal gebeu ren. Aanstonds zult u daarmede be lasting kunnen betalen en zekerheid kunnen stellen voor belastingen, die u in de toekomst zult moeten beta len. Vooral voor den eenvoudigen man zal het een weinig bevredigende regeling zijn, le. zal de door hem ingeleverde som niet voor 100 pet" een blijvende fiscale bestemming krijgen en 2e. zullen er .gevallen zijn, waarin iemand in de ietwat on aangename positie komt te verkeren, dat de vrije beschikking over he door hem overgespaarde geld ine^'nn wordt geblokkeerd. Deze nadelen zijn tot mijn spijt bij een regeling» waarbij het om milliarden gaat, "iet te voorkomen, maar ik geef u de verzekering, dat niets, wat g°ed nii' voerbaar is, zal worden verzuim om aan deze bezwaren tegemoet t® komen. Tenslotte deed de minister een beroep op allen om ten opzichte va deze aangelegenheid elkaar z0\ mogelijk bij te staan, opdat ®in noten, die door deze maatregelen moeilijkheden zÉuden geraken, f> durende de eerst» dagen of wehel. aan wat kleinere coupures te Beperkt echter de onderii hulp tot betrouwbare personen. Wij «zijn van mening dat bij d lossing van het geweldige Prü°1 al van de sanering van onze .t ontwrichte geldwezen inderdaado voorkomen kan worden dat "^„jen den met de kwaden moeten p Wij spreken echter wel de e. uit, dat de aangekondigde J" ,hejd gelen tot leniging van deval- van de blokkade in bepaald* _"®,heid l«n, inderdaad de nodige soep «uilen blijken te bezitten-

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2