Berlijn zoals hei is! Stadsnieuws LANGE JAAP WEER IN ACTIE. Komt er nog ijs deze zomer? K.V.H.-NIEUWS Correspondentie Wieringen. Wielerbaan Wieringen Texel. Lammerenmarkt te Texel Preekbeurt 15 Juli BUITENLAND De strijd in Nederl. Oost-lndië Orgelrecital in de Lutherse Kerk. Woensdagavond vond een orgelrecital plaats door Mevr. A. GraatfKamp op bet orgel van de Lutherse Kerk in de Weezenstraat. Het sympathieke gebaar van Mevr. GraaftKamp om gratis een orgelcon cert te geven, vond belangstelling bij de ingezetenen van Den Helder; de kerk was vrij goed bezet. Orgelmuziek kan zwaar zijn, plech- tig-gedragen, verheffend en machtig, of heel licht; het orgel is een instrument «net talloze mogelijkheden, mits., het bespeeld wordt door een artist, die naast een geboren muzikaliteit be schikt over een groot talent en tech nisch het instrumsnt beheerst.' Het „Wilt heden nu treden" had beter gekund en mooier; de strakke maat, een vereiste bij zulk een gedra gen muziekstuk, ontbrak, terwijl wij de Indruk kregen, dat de soliste boven haar krachten speelde. Het bleef te „moeilijk", het „los van het aardse" werd hier zeker niet bereikt. Het meest geslaagd vonden wij het derde punt van het programma .„Cantilène" van Oabriël Pierné, een vertolking, die uitblonk door luchtigheid en frisheid; Jan Nielands „Pastorale" mocht er, behoudens een zwak middenstuk, ook zijn, bekoorlijk en verheven. Het „Dankt nu allen God", een compositie van onzen beroemden organist Feike Asma, was minder geslaagd; ook hier kregen wij sterk het gevoel, dat de organiste boven haar krachten speelde, speelde. Over het geheel genomen: een drie kwartier orgelmuziek, die ons met verlangen naar de volgende avond doet uitzien. De collecte aan de uitgang bracht voldoende op om de onkosten te dek ken. Nog vijf orgelavonden. Mevrouw GraaffKamp zal nog vijf achtereenvolgende Woensdag avonden dergelijke concerten geven. .W 'j kunnen het niet anders dan ten zeerste waarderen, dat de orgeliste. die terecht veel belangstelling trekt, op zo onbaatzuchtige wijze deze or.'spanning brengt- De toegang tot deze avonden is geheel vrij, alleen aan de uitgang wordt een collecte gehoudn tot dek king van de kosten- Jaren was de vuurtoren op non- actief. In Mei 1940 werd het kostbare mechanisme, het kolossale apparaat van 4 m hoogte en middellijn, in opdracht van de Nederlandse regering vernie tigd. Een lamp van 8500 kaars werd door talloze lenzen en prisma's ver sterkt tot 9 millioen kaars. De Duitsers hebben gepoogd Lange 'Jaap weer brandend te krijgen; het is hun nimmer gelukt. Tom wij bij geruchte vernamen, dat 'de vuurtoren weer zou gaan draaien, gingen wij vanzelfsprekend een kijkje nemen. Na een eindeloze klimpartij, achttien trappen moesten „genomen" worden kwamen wij in de glazen koepel. Even werden wij geboeid door het fantastisch uitzicht op de wazige zee-einder en het vriendelijke Nieuwe diep, samengedrongen op het Noorde lijkste puntje van de Hollanden, rustig- tevreden onder het blakende licht van 'de zon. Hoog. maar toch nog nietig van onze standplaats, staat daar de gele watertoren met daarvóór de brede Javastraat. Wij zien de verwoeste vlakte van de ex-Oude Helder; nu pas BH"'ren wij, hoe groot die oppervlakte no' is. „Nieuwediep. ik hou van je." H-t klinkt overdreven, en sentimenteel wl'icht, maar het moet eruit! Terug tot het doel van deze tocht, x'-agen wij den torenwachter, den heer- J de Jong, verschillende dingen over b"t nieuwe mechanisme, dat Lange J->ap weer zichzelf doet zijn- Van hem en twee heren van de Technische Dienst van de Rijkskustverlichting, die bet weer mogelijk maakte, dat de vuurtoren weer draaien zal, hoorden wij, dat deze verlichting een totale lichtsterkte van ongeveer een half De vraag of er deze zomer nog consumptie-ijs zal worden ver- kocht, ligt vooral de jeugd na aan het hart. Wat de grondstoffen betreft: melkpoeder en aardap pelmeel zullen geen onoverko melijke hinderpaal vormen, maar de suikerpositie baarde de meeste zorgen. Het ligt nu ech ter in de bedoeling om zoodra de suikerpositie het toelaat, en dat zal hoogstwaarschijnlijk bin nen niet al te langen tijd 't geval zijn de fabrieken met de nodige grondstoffen te bevoorraden, zo dat we waarschijnlijk nog de zen zomer ijs kunnen eten. Mits tenminste de brandstoffen geen „roet in 't eten gooien". millioen kaarsen bezit. Dat is een voorlopige noodverlichting, die echter In staat is de Noorder Haaksgronden te bereiken, hetgeen voor de scheepï vaart van groot belang is. De licht sterkte van de lamp, zonder lenzen e. d., bedraagt 1000 kaars. Merkwaar dig is het te vernemen, dat de lamp plus het mechanisme hebben gediend voor tentoonstellingsmateriaal op de REMAVI, tentoonstellingen te Antwer pen en in Luik. Op de vliering van 'n gebouw werd hij bewaard -en voor het oog van de Duitsers verborgen gehou den. Het karakter van het licht is vrijwel behouden gebleven: twee lichtbundels, die elkaar met regelmatige tussenpoze opvolgen. Op onze vraag, wanneer de vuur toren weer geheel als vroeger zou werken, antwoordde een van de heren, dat men geheel afhankelijk is van de aanvoer en productie van het buiten landse glaswerk, dat in dit geval uit Frankrijk moet komen. Wij hopen, dat dit snel- geschieden zal. Men vertelde ons nog, dat zo spoedig mogelijk de camouflagekleuren van de toren verwijderd zullen worden, dan zal het weer zijn als vroeger: diep rood zal Lange Jaap boven Huisduinen en Nieuwediep oprijzen en 's nachts zal hij zijn lichtbalken werpen tot steun voor de zeevaarders- Zondagmorgen 11 uur speelt een K. V. H.-eombinatie tegen een Texelse combinatie. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Kemphaanstraat. Burgerlijke Stand Den Helder 5 t.e-m. 11 Juli. Bevallen: M. C. PrinsRol, z. G. Bravenboervan Leenen, z. J. Ravenvan Doorn. z. A. Zippde Moed, z. B- BuismanWiggers, d.. G. Kramervan Twuiver, z. Overleden: M. N. Fillerup, 36 j. M. C. Kruk, 63 j. F. Fliermans, 25 j. C. Kuiper, 59 j. Ondertrouwd: H. Walstra en A. Harkema. C. Hendrikse en T. Pheif- fer. K. J. de Waard en C. M. de Wit- J. Kok en M. Kraak. -, D. van Reek en A. van Baaren. Getrouwd: W. Gieze en S. Buyck. G. de Loos en L. W. Raat. J. de Vries en M. Komen. I. Haasdijk en G. Vlaming. C. J. Coltof en F. Blom. H. Meijers en C. M. van der Herik. W. Engelsman en C. J. J. de Beurs. H. Visser en J. van der Hoek. 0 Mevr. v. VIW., Kampen. Wij kunnen terwille van het gebrek aan plaatsruimte Uw ingezonden stuk niet opnemen. In onze krant vindt U de weg aangegeven die U bewandelen moet om weer in Nieu wediep te kunnen terugkomen- Zuster V. te Oostermeer (Fr.) Dank voor Uw vriendelijk schrijven, Uw abonnement gaat op dezelfde voet door. Moge U ook weer spoedig inwoonster zijn van Den Helder. J. P- te Breezand Op Uw inge zonden stuk komen wij spoedig te rug. Red. H. Crt. Heden zijn voor de tweede maal wed strijden verreden. De hoofdschotel van het programma was ditmaal een wed strijd achter motoren over 80 km. Het andere deel bestond uit wedstrijden voor amateurs. Het prachtige weer be gunstigde de wedstrijden zeer en men kan dan ook terugzien op een middag vol spanning. De uitslagen zijn: I. Ie manche achter motoren over 25 km- 1. Remkes (gangmaker Kremers) in de tijd van 30 m. 3 sec.; 2. Pelle- naars op 309 m. (gangm. Groen); 3. Groenewegen op 600 m. (gangm. Schlee- baum)- II. Sprint over 3 ronden (8 manche)- 1. J. H. Vooren (14 4/5 sec.); 2. N. J. Bruin. III. Afvalwedstrijd amateurs en nieuwelingen- 1. G. van Beek (vorige week winnaar v. d. Ronde van Zaan dam); 2. J. P. de Bruin; 3. J. Glas. IV. 2e manche sprint over 3 ronden. 1- N. J. Bruin (14 sec.); 2. J. H. Vooren. V. Handicap over 3 ronden. 1. J. Glas uit een peleton van 9 renners. VI. Beslissingsrit sprint. Gewonnen door J. H. Vooren (13 3/5 sec.) VII- 2e manche achter motoren 25 km. 1. Remker (Groen gangm.) 30 m. 2 sec.; 2. Groenewegen (Kremers gangm.1 240 m.; 3. Pellenaars (Schleebaum gangm.) 360 m. VII. 10 km voor amateurs en nieuwe lingen. 1. G. van Beek in 17 min. 31 sec.; 2. J. E. de Bruin; 3. J- H. Vooren; 4. P. Duif. VII. 3e manche achter motoren (30 km.) 1. Pellenaars in 37 min. 31 sec. (Schleebaum); 2. Remkes op 240 m. (Groen); 3. Groenewegen op 600 m. (Kremers). Winnaar Remkes met 4 pnt; 2. Pelle naars met 6 pnt.; 3. Groenewegen met 8 pnt. De lammerenaanvoer bedroeg heden (9 Juli) nog pl.m. 700 stuks. Op de boer derijen werd ook nog een flink aantal verhandeld. De markt was niet zo vlug als vorige week. 't Bleek, dat ook de Leidse markt iets stugger was ge weest. De aanvoerders hielden evenwel lang vast aan de prijzen van de vorige markt -en ten slotte werd alles ver kocht. Ramlammeren brachten weder op 70100 per stuk. Ooien werden verhandeld voor prijzen, die van 150 tot 200 liepen, enkele exemplaren brachten nog iets meer op- De overige veeaanvoer aan de markt was nog onbetekenend. Herst. Evang. Luth. kerk, Weezen- straat. 10.30 uur Jeugddienst. Liturgie. Zang van het Luth. kerkkwartet. Solo zang. Spreker: J. K. Schendelaar. On derwerp: „Vrij, en toch niet." In een beschouwing van de „Daily Tel." over de strijd tegen Japan wordt o.m. opgemerkt, dat volgens een raming van gezaghebbende zij de. het totale aantal der Japanse troepen in Malakka, Sumatra en Java ongeveer 150.000 bedraagt. De ze troepenmacht is absoluut onvol doende om de uitgestrekte gebieden van Nederlands-Öost-Indië op af doend wijze te kunnen verdedigen, temeer daar de geallieerden in ver band met hun overmacht op het ge bied van het transport, *zelf het punt kunnen bepalen, waar zij zul len aanvallen. De lAustralise vorderingen in Borneo kondigen het terugwinnen van Oost-lndië aan, doch zij be vestigen tevens de voorspelling, dat er nog heel hard zal moeten wor den gevochten, voordat de eilanden van Ned. O.-Indië en het continen- taalgebied, waaraan de Japanners zich vastklemmen geheel van den vijand zal zijn gezuiverd. De voedselpositie van Europa. De News Chronicle schrijft, dat nu de oorlog in Europa geëindigd is, over winnaars en overwonnenen een nieu we en ernstige strijd wacht, namelijk de strijd tegen de honger. Dr. Leh- mann, directeur van de Unrra, heeft te Rome een overzicht van de ernstige voedseltoestand gegeven, die Europa durende de aanstaande winter be dreigt- Slechts weinig landen kunnen de toekomst zonder vrees tegemoet zien, want Roemenië en Hongarije, twee landbouwstaten hebben zelf voedselproducten nodig. Griekenland, Italië, Duitsland en Nederland ver keren ln een wanhopige situatie. In Frankrijk, waar de toestand niet zo verontrustend is, wordt het economi sche leven bedreigd door een tekort aan brandstoffen. Grote verwoestingen. Jan Goderie, bijzondere correspon dent van ANP-Aneta, seint. Berlijn is niet plat, het is hol. Het is één grote verzameling van lege huizen en gebouwen met hopen ruïnes er tussen door en er omheen. Ik maakte een tocht in een Jeep door de oude binnenstad, en er kan niets anders gezegd worden, dan dat de R.A.F. en de Amerikaanse bom menwerpers hun werk uitstekend hebben gedaan. Alle wereldvermaarde straten en pleinen zoals Unter den Linden, Wilhelmstrasse, Potsdammerplatz, Alexanderplatz, Friedrichstrasse, enz. zijn een lange rij van puin en uit gebrande gebouwen. Ik zag de zwaar beschadigde Rijkskanselarij het vernielde woonhuis van Göbbels, het met puin gevulde stadhuis, de ont hoofde Berlijnse Dom, en ver schrikkelijk gehavende regerings gebouwen, kerken, musea, monumen ten, winkelstraten en huizen- Tussen deze verwoestingen in zag ik overblijfselen van tanks en ka nonnen, welke het bewijs waren van de wanhopige gevechten der nazi's, alsmede versterkingswerken in het hart van de stad, welke thans door Duitse arbeiders afgebroken worden. Nog goed gevoed. Maar de Berlijners zijn nog altijd goed gevoed en goed gekleed. Zij rijden op fietsen met goede banden, zij zitten m trams of staan in rijen voor levensmiddelenwinkels. Ook zag ik scharen mannen en vrouwen, doch hoofdzakelijk vrouwen, gewezen leden van de Nazi-partij, die door de Russen gedwongen waren het puin op te ruimen. Dit moet werke lijk alleen maar een straf zijn, want het is totaal onmogelijk de stad op deze wijze schoon te krijgen. Dr. Runge, gewezen rijksbouw meester, zei dat in de stad meer dan 30 millioen kubieke meter puin alleen van woonhuizen ligt. Minstens 6000 treinen, elk uit 50 goederenwagons bestaande, zouden 16 jaar nodig hebben, om alles weg te voeren. In 1938 had Berlijn on geveer anderhalf millioen huizen. Aan het einde van 1944 waren 400.000 huizen vernield en 800-000 beschadigd; 300.000 waren bewoon baar gebleven. Sedert dien is nog meer vernield. Volgens dr. Runge zal het wed '•opbouwen van Berlijn tien tallen van jaren vereisen. Hij ver" klaarde ook, dat dit tien milliard Reichsmark zou kosten. Dat is zoveel, als bijna de halve waarde van de bouwproductie in de jaren van 1929 tot 1937 in heel Duitsland. De coup tegen de radio-zender Munchen, welke tijdens de gea)lieer opmarsch in Beieren op 29 April 1 «jj werd ondernomen, ls gebleken provocerende actie te zijn geweest, behulp waarvan de nazi's de ve"*n beweging in de val hoopten te lok» Uit Santos wordt 2300 ton koffie v0°r Noorwegen aangevoerd.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2