HELDERSCHE COURANT Op de ketting Biljetten van honderd gulden gedeeltelijk gedéblokkeerd NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Voorziening in de meest dringende gevallen. Het Dagblad voorNoord- Holland gezuiverd. DE ISAAC SWEERS. He4 verwijderen van defensieve werken DINSDAG 17 JULI 1945. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60, Postabonnementen f 3.00 dj - Een abonné uit Breezand. J. Peute, trekt van leer tegen ons hoofdartikel: „Vissen in troebel water", waarin wij de wilde havenstaking in Rotterdam veroordeelden. Inzender, man van de nieuwe tijd, met zeer radicale denkbeelden, heeft één ding nog niet begrepen, nj. dat men in een krant van het tegenwoor dige formaat niet een ingezonden stuk op kan nemen van bijna negen zijdies vol geschreven postpapier. We moeten dus volstaan met hier en daar een greep uit zijn epistel te nemen, waar bij we dan in een volgend artikel enig commentaar zullen geven. „Zijn alle ontevredenen commu nist?", zo vraagt inzender en hij ver volgt dan: „Kan men de lieden, die de nieuwe tijd hebben begrepen (waar onder ook onze regering) beschuldigen communist te zijn?" ,,'n Communist is geen boeman ngeer. die van stal behoeft te worden ge- "haald". zo zegt P. verder. „Ook zij hebben getoond de vaderlandse zaak te hebben begrepen, getuige de uitno diging van hun vertegenwoordiger bij H M. de Koningin. Ook zij hebben of fers gebracht en zelfs zeer vele". „Wat het conflict in Rotterdam be treft, dat was er één zoals voorheen, een conflict tussen kapitaal en arbeid". „Wanneer de arbeiders mogen vech ten dan beschikken zij alleen naast hun blote handen als strijdmiddel, over overleg en staking". Vervolgens wijst inzender erop. dat het overleg, na de vorige oorlog mis lukte door de halsstarrige houding van de werkgevers, met als gevolg staking hier en staking daar. Het georgani seerd overleg bracht het einde van de staking, maar niet de oplossing voor de arbeiders, want de laagconjunctuur bracht hun loonsverlagingen, die hun „finaal naar de bliksem hielpen". In 1940 kwam het verbod van loons verhogingen. waarop de werkgevers zich graag beriepen, zodat in 1945 in e haven van Amsterdam nog lonen werden uitbetaald van 24 gulden en °°k op de Marinewerf kwamen tal a" lonen daar niet bovenuit. chrijver wijst dan op de teleurstel- ;n® kij de terugkomst van de rege- ilnS. toen de arbeiders hadden ge- °Pt. dat er „sociale gerechtigheid" °U tornen en dat „voor ieder een 'n^Swaardig bestaan was weggelegd Het Min. van Fin. deelt mede, dat, ten einde de meest dringende individuele moeilijkheden te ver lichten, de volgende regeling is ge troffen: le. Werknemers, pensioentrekkenden en genieters van lijfrenten, die over Juni een salaris, pensioen of lijf rente hebben ontvangen van niet meer dan f 333,33 netto, hetgeen ge heel of gedeeltelijk in biljetten van f 100 is uitbetaald, kunnen zich met een in tweevoud geschreven verzoek richten tot den inspecteur der belas tingen in wiens ambtskring zij wo nen. Op elk exemplaar van het ver zoek moet door den werkgever, de pensioen- of lijfrente verstrekkende instantie een verklaring worden ge steld, dat het in het verzoek vermelde bedrag aan salaris, pensioen of lijf rente over de daarbij vermelde ter mijn in contaten is uitbetaald Wil ligt de inspecteur het verzoek in, dan ontvangt belanghebbende één exem plaar van zijn verzoek, op welke de machtiging van den inspecteur is vermeld, terug-Tegen overlegging, hiervan betaalt de bank ten hoogste drie vierde gedeelte van het maand inkomen uit. Werknemers in dienst van de over heid of semi-overheidslichamen (als de Nederlandse Spoorwegen) kunnen zich met het verzoek, voorzien van ene verklaring van den werkgever, als onder (le) omschreven recht streeks wenden tot de bank, zonder tussenkomst van den inspecteur der belastingen. Hetzelfde geldt voor hen. die overheidspensioen ontvangen, waarbij de werkgeversverklaring wordt vervangen door een verklaring van de pensioen-verstrekkende in stantie. 2e- Werknemers .pensioentrekkenden en genieters van lijfrente, wier inko men wordt uitbetaald over een lan gere termijn dan één maand, kunnen, indien deze termijn op 9 Juli 1945 nog lopende was een verzoek indie nen, waarbij dezelfde verklaringen moeten worden overgelegd als onder (le). In hun geval kan ten hoogste worden ontdooid 75 pet. van het in komen over de eerste maand waar voor het inkomen geldt en 100 pet. over de resterende maanden. 3e. Door oorlogsgeweld getroffenen, die op of na 1 Maart 1945 een uit kering of een voorschot op een uit kering ter zake van oorlogsschade hebben ontvangen, kunnen, onder overlegging van een verklaring van de betrokken schade-enquete-com- missie, een bedrag terugontvangen tot ten hoogste de bedoelde uitkering of het bedoelde voorschot. 4e. Binnenschippers kunnen zich on der overlegging van hun persoonsbe wijs, waaruit hun beroep blijkt, wen den tot den inspecteur der belastin gen ten einde met diens goedvinden een bedrag terug te ontvangen van ten hoogste f 500. De bovenvermelde uitzonderingen gelden uitsluitend voor die gevallen, waarin de betrokkenen niet over andere geldmiddelen of over bank- of spaarbanktegoeden beschikken- Tegen degenen, die in hun verzoek onjuiste opgaven verstrekken, zullen door het M.G. maatregelen worden genomen op grond van het besluit op de bijzondere staat van beleg. Hij zou willen, dat de regering een Udl UC ICgCXUlg CC1I "onsverhoging zou gelasten over de e'e linie of een verlaging van de het'280 Van a"e artikelen, die voor me 'evensonderhoud nodig zijn. zodat o deze zou kunnen kopm van het «!ande loon. »/Wil Va'n "osn conflicten van groter om stel8 ^ermÜden, dan geen langer uit- yer meer- Blijven kapitaalgroepen zich yZet!en- onteigen en socialiseer". de ^o'sens trekt hij van leer tegen vo0 chuldiging, dat de arbeiders Werk de weermacht zouden hebben ge- l- Zij zouden daartoe gedwongen beu werden er door de arbeids- zenT" heengez°nden. En ook de ba- r,n ec*en De enige saboteurs wa- e illegale werkers, die hun leven vei 8 ,Waagschaal stelden, en waarvan ten n n werk met de dood bekoch- We 0°nS öummer van morgen hopen k0tn^een en ander nader terug te De zuiveringscommisie voor het Perswezen in het District Alkmaar heeft over de journalisten, die werk zaam waren aan het Dagblad voor Noord-Holland, het volgehde rapport uitgebracht aan den Militairen Com missaris: Na apipele overweging van de mo tieven, die de houding der journalis ten, verbonden aan het Dagblad voor Noord-Holland, en de daarin opgeno men dagbladen tijdens de bezetting en in het bizonder na 1 Januari 1943 heb ben bepaald, meent de commissie voor de perszuivering het volgende te moe ten adviseren: 1. in verband met het feit, dat zij door handelen en nalaten den vijand hebben gediend, voor immer uit te sluiten van alle joumalistieken arbeid: A. R. Jonker, H. J. J. Marinus, H. M. C. Schröder en Fred. Groot; 2. Naar aanleiding van het schrijven en publiceren van artikelen in pro- Duitschen en nationaal-socialistische geest voor de tijd van drie jaren den heer H. P. v. d. Aardweg iedere, mede werking, in welken vorm ook, aan dag- en nieuwsbladen te verbieden; bij dit voorstel -is als verzachtende omstandigheid in aanmerking geno men, het feit, dat de heer v. d. Aard weg op verzoek van den hoofddirecteur van de N.V. Dagblad voor Noord- Holland, den heer F, Butter, geduren de het hoofdredacteurschap van den heer Jonker een nationaal-socialistische gezindheid heeft geveinsd, om de plannen van dezen hoofdredacteur te leren kennen en die aan den hoofd directeur mede te delen; 3. Een afkeurend oordeel uit te spre ken over de houding van hen, die nog na 1 Januari 1943 als waarnemend hoofdredacteur, redacteur binnen- en buitenland bleven werken aan en dus mede de verantwoordelijkheid droegen voor den inhoud van een dag blad, dat door de vijand als propagan damiddel werd gebruikt, maar zich onthielden van eigen publicaties in den geest van den nieuwen tijd; 4. Aan de overige schrijvers in het Dagblad voor Noord-Holland mede te delen, dat het juister ware geweest, in ieder geval na 1 Januari 1943 alle medewerking te weigeren aan een krant, die tot het einde van den oorlog doorging met het verspreiden van ten- denzieuze en aan het Nederlandse volk en zijn bondgenoten vijandige artikelen en berichten. In verband met bovenstaand advies heeft de Militaire Commissaris voor het District Alkmaar gelast, dat de na volgende personen v. d. duur van de Bijzondere Staat van beleg alle werk zaamheden van joumalistieken aard zullen nalaten, terwijl hij bovendien de adviezen der Commissie heeft door gezonden aan de autoriteiten, welke zullen moeten beslissen over de periode na de opheffing van deze staat van beleg: A. R. Jonker, H. J. J. Ma rinus, H. M. C. Schröder, Fred. Groot ea H. P. v. d. Aardweg. In de Meidagen van 1940 werd de Isaac Sweers. één onzer moderne tor- pedobootjagers die in afbouw was, van Vlissingen naar Southampton versleept.! De Britse zeestrijdkracht2n hebben! veel steun bndervonden van het snelle vaartuig, dat zo'n dappere bemanning aan boord voerde. Tijdens de grote Invasietocht van Amerika naar Noord-Afrika werd de Isaac Sweers door een vijandelijke duikboot getorpedeerd en ging ver loren. De invasie in Noord-Afrika was op til. Op 12 November laadde de Neder landse jager olie in van twee tankers in volle zee. De volgende ochtend, om ongeveer 5 uur werd het schip twee maal door een torpedo van een vij andelijke onderzeeboot getroffen. In een minimum van tijd stond de Isaac Sweers in lichter laaie: de bemanning sprong op de vlotten; maar, al waren zij van het schip, daarmede waren zij nog niet gered: de olie uit de volge laden bunkers raakte op zee en ont brandde. Bovendien waren de vlotten te vol en een ervan dompte. De mees ten wisten er weer op te klauteren. Intussen laaide aan alle zijden de vuurzee, de laatste opening trok dicht Pas later merkte men. dat één des gewonden, onherkenbaar geworden, door olie- en brandwonden, de com mandant was. Een trawler pikte de overlevenden op; er bleken er nog slechts 80 over te zijn. 103 opvarenden hadden de dood in de golven gevonden. Het is een eenvoudige maar tragi sche geschiedenis, de ondergang van onze pittige jager. Er zijn honderden van dergelijke schepen omgekomen, de Engelse en Amerikaanse verliezen zijn zeer zwaar geweest. Laten wij nimmer vergeten, dat hun plichtsbetrachting de weg naar de overwinning bereidden. BINNENLAND Geen werken van belang voor 's lands defensie opruimen. De minister van oorlog heeft een rondschrijven gericht aan de burge meesters inzake het opruimen, van. defensieve werken. De minister heeft komen, dat wrken die voor 's lands reeds contact gezocht met de gealli- defensie van belang zijn, worden vernietigd, doch het is niet uitgeslo ten, dat ook van andere zijden op ruimingen geschieden. Den burge meesters wordt verzocht toe te zien dat geen permanente versterkingen d-w.z. van steen beton of gewapend beton, versterkingen of versperrin gen, ook tankgrachten e. d. worden opgeruimd. Tegen opruiming van in zand en hout uitgevoerde versterkingen be staat geen bezwaar. Voor een ton gestolen AMSTERDAM, 16 Juli. Vijf onbe- bekende mannen hebben bij een be woner in de Apollolaan een Rijks duitser een brutalen overval ge pleegd. Zij waren met pistolen ge wapend en gaven voor bij de P.O.D. werkzaam te zijn. Met een partij sieraden en goederen ter waarde van f 100.000 zijn zij vertrokken. Veel doch slecht truit te verwachten. De verwachtingen voor de fruitoogst zijn in het zuiden van ons land over het algemeen vrij gunstig. Er kan veel fruit verwacht worden, maar de kwa liteit zal te wensen overlaten, wat i« hoofdzaak het gevolg is van het feit, dat er dit jaar •oüoldoende kon wor den gespoten.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1