HELDERSCHE COURANT Op dé bres voor' de materiële en geestelijke noden van ons volk NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Er is maar één parool Wat doet het Nederlands Volksherstel? BINNENLAND Prins Bernhard voor de radio Weest zuinig met electriciteit VERLAGING groente- en fruitprijzen WOENSDAG 1* JULI 1945. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen f 3.00 We willen vandaag in het kort terug komen op het ingezonden stuk van den heer Deute. waarvan we gisteren op deze plaats een uitvoerig uittreksel gaven. Inzender begon met zijn vraag: „Zijn alle ontevredenen communist?" Hij wil daarmee van on3 een antwoord uitlok ken of alle Stakers in Rotterdam en daarbuiten, tot deze groep behoren, omdat wij in ons artikel „Vissen in troebel water", gewezen hebben op de o.i. onjuiste houding van de commu nisten in deze zaak. Neen. alle ontevredenen zijn geen communist, de ontevredenheid vindt men momenteel in alle groepen van de bevolking, van uiterst links tot uiterst rechts. Verschillende oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen, die terug te brengen zijn tot de grote desillusie bij de massa over de hele gang van zaken. Men zou ook kunnen zeggen, dat er weinig realiteitsbegrip is, dat men er geen begrfp van heeft gehad, hoe volkomen chaotisch de Duitsers de zaken in Nederland hebben achter gelaten. Nu is deze desillusie, deze ontevre denheid, een orachtige bodem om on rust te verwekken en verzet te ani meren tegen de gang van zaken. En dat heeft de communistische vakorga nisatie *In Rotterdam gedaan- En dat is het wat we als onverantwoordelijk hebben gekwalificeerd. Het is nu een maal een feit. dat een groot percen tage van de arbeiders opvolgt wat eni ge handige leiders als noodzakelijk naar voren brengen. Die leider; weten dat en hebben er gebruik van gemaakt en dat is onverantwoordelijk, want hoe men de zaak ook beziet, staking 's in deze tijd niet geoorloofd, is een misdaad tegen de gemeenschap, dus "gen de arbeiders zelf. Er is ny maar één parool: ..Werken, werken en nog eens werken!" Wie dat niet verstaat of wie weigert daaraan te gehoorzamen, die benadeelt de volksgemeenschap. Alleen door te werken kan aan de in vele opzichten rechtvaardig" grieven van dQ arbei ders tegemoet gekomen worden. Al leen door te werken komt er voedsel, schoeisel, textiel, brandstoffen. En staakt men. dan wordt de positie, in de eerste nlaats van den arbeider, omdat hiJ' er het beroerdst aan toe is, nog slechter. Kan er dan geen recht gezocht wor den voor den arbeider? Natuurlijk dat moet. Laat ons dus eerst nog eens vast stellen, dat alle conflicten op het ogenblik alleen door overleg tot een oplossing gebracht mogen worden. In Pormale tijd is er het middel van de staking, als alle overleg gefaald heeft, doch dan no» nooit van de wilde sta- Klng, die altijd te veroordelen is- Dus nu: overleg en dan is daar de roering, die bii dit overleg kracht heeft bii te zetten, die een loonsverho ging dwingend heeft voor te schrijven. a's de werkgevers onwillig bliiken om een gewenste verhoging te geven Er *an natuurlijk ook van de ziide van de werjrgevers onmacht ^ijn. Men ^oet niét vergeten, dat tal van parti culiere bedrijven aan de rand van de sfgrond ziin gebracht. Dan heeft de overheid door middel van bedriifs- •®un te zorgen, dat de arbeider aan 2n 't^k komt. ^e moeten vertrouwen" hebben in deze sterk links georiënteerde rege- *'hg. dat ze het belang van de arbei ders niet uit het oog zal verliezen en Jve moeten haar helpen door opze ar- oeid en Hjgj. (joor onze sabotage tlaar erbeid stagneren. We moeten daarbij °k begrip tonen voor de vele en gro- moeilijkheden waarmee onze rege- 'nS te kampen heeft en beseffen d3t niet in drie maanden uit de chaos zijn. Het is o.i. niet juist, dat de commu- "'sten buiten de regering gebleven m. Het was beter geweest als ze de erantwoordelijkheid mee hadden ge- agen, dan hadden ze ook mee kun- ib*1 helpen de moeilijkheden op te ■ossen en Was er zeker meer begrip Op een persconferentie gaf de heer C. J. Hof, leider van het district Alk maar van het N. V. H. óns enige bi- zonderheden en verklaringen over deze voor ons volk .zo uitermate be langrijke actie. De organisatie. De fundamenten voor het werk van N. V. H. werden reeds gelegd tijdens de bezetting en vanuit Londen ge stimuleerd. De verschillende L. O.- leiders gingen in hun districten over tot het vormen van plaatselijke comi- té's. Men had niet alleen het verzet, maar tevens de toekomstige opbo.(.v van ons geslagen volk op het oog. Van boven kwamen slechts weinig richtlijnen door, daarom stelde men deze zelf vast. Men bleek een goede kijk op de zaak gehad te hebben want de richtlijnen zijn nog door niemand tegengesproken. De contactcommissaris van het N. V. H. voor N.-Holland, Mr. Huig, kreeg de taak de zaak te gaan bun delen en sprak zijn voldoening uit over het reeds gepresteerde werk *Na verschillende besprekingn 1 men tot en verdeling van dep'ov'n" cie in vier districten. 1. A'dam met het Gooi. 2. De Zaanstreek met Wa terland. 3. Haarlem met de Meer. 4. Het overige deel van N.-Holland met Texel (district Alkmaar). Dit is het grootste en telt ogenveer 80 gemeen ten. Het N. V. H. is een overkoepelend orgaan van het C. B. V. O.; de U.V. V.; de HARK; het Interkerkelijk Overleg, de Bisschoppelijke Hulpac tie, de Stichting 1940-'45, etc. Het Volksherstel verzorgt het contact en bevordert de samenwerking tussen deze organisaties, het adviseert en vult aan. Aan de slag. Na de capitulatie ging men dirfct aan de slag voor het inzamelen van goederen en het houden van collec ten. Met vreugde en dankbaarheid mogen we constateren, dat de bevol king veel geeft. Alles wat tot nu toe werd ontvangen, is zeer bruik baar. Men gaf textiel, schoeisel, meu bilair. Enkele gezinnen stonden zelfs een compleet ameublement af. Zeer lofwaardig! Er wordt echter nog te weinig aan de kleine dinge n ge dacht; ook deze zijn zeer* n o o d- z a k e 1 ij k. We noemen gereedschap landbouwgereedschap, spijkers, naal den, scharen, etc. In een getroffen plaats ligt op het raadhuis 1 schaar voor alle mensen! Waar gaat „het" heen? is wel een van de meest voorkomende vragen 'in de plaatsen waar reeds ingezameld werd. Een andere factor, welke van belang is, is snelheid. De ingezamel de goederen dienen zo spoedig moge lijk hun plaats van bestemming te bereiken, want de nood is groot. Hoe doen we dat? Nemen we .-Is voor beeld Texel. Eerst zeggen we: Texel helpt zich zelf". Slaagt mm nier niet voldoende in, dan heipt het district Dit is met het oog op de technische moeilijkheden de meest juiste werk wijze. Op die manier is Texel al gro tendeels geholpen. Dus eerst hulp in het district zelf; waarna het over- geweest voor den toestand en minder critjek. We willen het hierbij laten, al geeft het ingezonden van den heer P. oog wel aanleiding tot meer commentaar. schot naar andere getroffen gebieden gaat. Daarbij dacht men eerst te werken volgens de leus. „Noord- Holland helpt Limburg". Dit bleek minder goed. Nu is besloten, dat een bepaalde gemeente een z.g. rampge meente adopteert, wat wel de meest geschikte oplossing blijkt te zijn. Zo zijn A'dam, Zaandam en het Gooi aangewezen voor hulp aan Arnhem. De jeugd wordt niet vergeten. Ook de morele opheffing van ons volk en vooral van de jeugd is van groot belang. Hiertoe wil het Volks herstel het hare bijdragen. De ge wetensvorming bij de jeugd is zoek. Men wil de jeugd weer tot een be paald geestelijk minimum opheffen. Het hier vooral om de ongeor- gar jeugd. De gezinszorg in het leen zal niet voorbijgelopen worden. In de stad zijn nog vele mo rele gevaren voor het kind aanwezig. Ze moeten naar buiten. Hierin voor ziet het comité tot uitzending van kinderen. Volksherstel wil hier mede haar schouders onder z^en. Zij zal "h vooral bemoeien met die jeugd, ie heel moeilijk zelf in de gelegen heid komt naar buiten te gaan en denkt dan v.n.1. aan jongens van 10 18 jaar. Men wil Katholieke-, Chris telijke- en neutrale kampen. In elk kamp zullen 25-30 jongens worden ondergebracht voor de duur van 46 weken. Als de materiëele nood voldoende gelenigd is, zal men nog meer aan dacht besteden aan het morele her stel van ons volk. Door het vertrou.vcn, dat ik juist nu in U stel, meen ik mijn dank en er. kentelijkheid voor hetgeen door U in het verleden is verricht, het duide lijkst tot uitdrukking te brengen. In verband met de a.s. demobilisa tie v.an de B. S. heeft Z. K. H Prins Bernhard, Maandagavond voor de zen der „Herrijzend Nederland" gesproken Z.K.H. schetste de teleurstelling van veel B S.-ers over het uitblijven van gevechtshandelingen in West-Neder land, waardoor aan dit gebied echter onnoemeliik veel leed werd gespaard. Toch heeft de B S. aan ieders verwach tingen voldaan. Thans breekt een tweede periode aan. Daarin zullen zij. die daarjoe de wens 'kenbaar maken, worden opgeno men in onze gewapende macht. Bij zonderheden hieromtrent zullen de eerstvolgende weken worden gepubli ceerd. Z- K. H. behandelde de geestes houding, die van onze strijdkrachten in de toekomst wordt verwacht. Gevraagd zal worden deels een positieve bijdrage te leveren voor de oorlogvoering, deels het besef, dat door inspanning van alle krachten ook de vrede zal moeten worden gewonnen. Doordat de oplossing der problemen van de wederopbouw is gelegd in han den van mensen, die nu eenmaal fouten kunnen begaan, ka^ tijdelijk onrecht vaardigheid, onderling gekibbel en zelfs verwijdering ontstaan. De B S. moet zich daarbbven stellen en bedenken, dat de herkregen vrijheid een teer en kostbaar bezit is, dat door ieder eigenmachtig optreden ernstig zou kunnen worden geschaad. Twijfel aan Neerlands herrijzenis niet voorkomen. Wat kunt u er mee doen? Eindelijk, wij hebben weer electriciteit, dochdat betekent niet, dat wij kunnen stofzuigen een paar keer per week, dat wij 's avonds, zodra de schemering gaat vallen de gezellige leeslamp kunnen ontsteken om dat span nende boek toch nog die avond uit te kunnen lezen. Dat wil niet zeggen, dat de huisvrouw alle dassen van haar man ineens de hoognodige strijkbeurt zal kunnen geven, dat vader weer zijn ge roosterde boterham, electrisch ge schied, kan knabbelen. En denkt erom, weest zuinig met de was machine, en laat niet per onge luk het licht branden. Radio? Wat j hebben wij ernaar verlangd, 1 maar één keertje nieuwsbe richten of eens een mooi concert, dat geen anderhalf uur mag du ren, maar meer ook niet. En electrisch koken, dat is helemaal uit den boze! Voorlopig, ja het is een tegenvaller voor moeder de vrouw, die nu wel zo langzamer hand door haar houtvoorraad heen zal zijn, zal de wonder- kachel zijn taak nog moeten ver vullen. Wat dan wel kan? Hier volgt een lijstje dat ons door r,n Bi reet ie van de Gas-, Wa ter- en Lichtbedrijvan werd afge staan. Het geeft aan wat de di verse electrische gebruiksvoor werpen per uur verbruiken. Stofzuiger ongev. 200 watt p. uur. Strijkijzer ongev. 400 watt p. uur. Radio ongev. 60 watt per uur. Normale kamerlamp ongev. 70 watt per uur. Wasmachine ongev. 400 watt p. u. Broodrooster ongev. 450 watt p. u. Als nu de beschikking hebt over 1000 watt per week, dan kunt U zelf wel begrijpen, dat zuinig heid de boodschap is, grote zui nigheid zelfs. Men zal regelmatig tussentijds gecontroleerd worden enwie er óver is, wordt onherroepelijk afgesloten. Het Is om onz^ eigen kolenvoorraad te sparen! Daarom geloven wij, dat ieder, zodra hij aangesloten is, en dat gebeurt zeer binnenkort, de groot ste zuinigheid zal betrachten. Eenvoud en plichtsbetrachting, da kenmerken van den soldaat, zullen ook "in de toekomst enze strijder j wor- c'en gevraagd. Z.K.H. zegt te zullen voortgaan met voor hun belangen te zorgen en besloot met de woorden: Handelswinst met 50 pet" verlaagd Als gevoig ven het onderhoud, dat de provinciale commissie uit de vei lingen in Noord-Holland gehad heeft met de minister van landbouw ir. L. S. Mansholt, over de hooge groente en 'fruitprijzen, is met ingang van gisteren bij besluit van genoemden minister de handelswinst op groenten en fruit voor handelaren met 50 pet. verlaagd, waardoor aan de gerecht vaardigde klachten van het publiek tegemoet wordt gekomen-

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1