Wat gebeurt er in het kamp? DE OOGST moet binnen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Naar Vught BUITENLAND HET PROCES TEGEN MAARSCHALK PÉTAIN. WAT WORDT TN POTSDAM BESPROKEN? Vaari pOVDEROAO 26 JULI 1915. 69e Jaargang *8*. heldersche courant VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOF DREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen f 3.00 TriitJ einn/J nlot (Van onzen specialen verslaggever). met 'n auto reden we van Oss naar t dorp Vught. De vrachtauto moest door naar Tilburg, we betaalden den chauf feur en gingen langs de grote verkeers weg op stap met als doel kamp Vught- Het verkeer op het kruispunt Vught is ontzettend druk vnl. door militaire auto's. Dit verkeer wordt op de kruis punten door de Engelsen zelf geregeld. Het is warm en de banden van mijn rugzak drukken zwaar op mijn schou ders. Ha, daar komt een boerenwagen aan. We mogen meerijden. Vlak bij het kamp stappen we af. Verboden voor onbevoegden. De betonweg loopt midden tussen de bossen door, de schaduw van de den nenbossen doet me goed; de bosgeur is heerlijk. Links ligt stralend in het zonlicht het grote ven „De IJzeren Man". Wolken spiegelen in het -water Een bosvogel zingt even. Verder stilte en rust. Onder deze luchten, in deze natuur lag het vreselijke martelkamp Vught. Bij een weg, die rechts'afbuigt, staat een bord: „Streng verboden voor onbevoegden". We lopen echter door. Een kleine groep stoottroepen van de Nederlandse Strijdkrachten is aan het exerceren. Vijf en twintig meter heen, vijf en twintig meter terug. Daar is de eerste wachtpost. We legitimeren ons en de wacht telefoneert naar de hoofd wacht of hij mij mag doorlaten. Het lukt! Aan weerskanten van de weg lig gen de grote kampcomplexen omgeven door zware prikkeldraadversperringen; hoge wachttorens op vele punten- We passeren nog een wacht. Op één der terreinen worden Nederlandse stoot troepen getraind. Deze jongens zijn al geoefend, maar worden nog eens door- getraind. 1 Zij zullen straks naar Indië gaan. Bg de hoofdwacht. Ik meld mij bij den wachtcomman dant. Weer ratelt de telefoon. „Een journalist uit het Noorden verzoekt om Jiezichtiging van het kamp.." Ik wacht gespannen. Zal het gaan? De hoorn ligt weer op de haak. Neen, het Mili tair Gezag, dat de hoofdleiding in het kamp heeft, willigt mijn verzoek niet Ik moet maar een schriftelijke aan- yraag indienen. Daar sta je dan met Ie goede gedrag. Of het dan zal lukken ls nog zeer de vraag, zegt de eomman- dant van de wacht. Wij vragen ons af: Mag het Neder landse publiek nu nog niet weten wat "'et gebeurt? De openbare mening moet nu toch eindelijk eens goed ingelicht worden over hetgeen er in het eigen land geschiedt.... He wachtcommandant heeft nog een nieuwtje: „Gisterenavond ,om elf uur "wam Cor Wals, de voormalige wiel renner, zich persoonlijk melden. We stonden heel verbaasd te kijken. Hij Werd direct bij de zware jongens in gesloten". gedeeld naar leeftijd en stand, niet naar hetgeen zij hadden misdreven. Alleen de zware politieke misdadigers en de S.S. alsmede zij, die een ont vluchtingspoging ondernamen, zitten in aparte gevangenschap. Zij hebben in hun barak geen stoelen. De zware mis dadigers moeten ook werken, maar kómen niet uit het kamp, worden niet mishandeld, maar moeten toch zware exercitie doen onder leiding van de stoottroepen. De werktijd duurt van 's morgens acht tot 's avonds zeven. Per dag krijgen ze aan voedsel een half brood en 's middags en 's avonds watersoep. Ze kunnen niet veel preste ren, hebben het tijdens de oorlog te goed gehad en zijn geen werken meer gewend.'De minder zwaren werken bij de boeren in de omtrek onder bewa king of in het kamp zelf. In hun vrije tijd is gelegenheid tot beoefening van muziek en andere liefhebberijen. Som mige geleerden werken in een laborato rium. Handwerkslieden maken kinder speelgoed. Op het ogenblik zijn ongeveer 7000 personen in Vught in gevangenschap, de beoogde sterkte zal 16.000 man be dragen. Er worden nog dagelijks uit verschillende delen van het land men sen aangevoerd. Juist komt een trans port binnen uit Limburg. De nieuwe gevangenen proberen vaak allerlei mee te smokkelen, vooral kostbaarheden en geld. Dit met het doel te trachten de bewakers om te kopen. Er Is een ziekenhuis, een Katholiek geestelijke en een dominee. Ook wordt er kerk gehouden. Juiste en snelle berechting nood noodzakelijk. Onder de gevangenen zitten veel men sen, die tengevolge van valse beschul digingen achter het prikkeldraad kwa men. Dit duurt nu reeds negen maan den. Lang heeft verder onderzoek op zich laten wachten. Er komt nu enige gang in. Dagelijks worden nu mensen die ten onrechte werden opgesloten, ontslagen. Men ga echter niet te licht vaardig te werk. Laat men de zaak van eiken persoon gropdig en zuiver bezien, opdat de misdadige elementen niet weer in de maatschappij terugkomen. Dit onderzoek moet wel veel sneller gaan en dan door de juiste personen- Dan eerst weten we waar we aan toe zijn. De gruwelkamer. De moderne gruwelkamer van het kamp is nog steeds intact. Er staat een marmeren pijnbank in met bloed- goten. Daar liggen nog de gewichten, welke aan de ledematen werden ge hangen als men op de martelbank lag. Er is ook een z.g. „lekhoek". Het mis dadige druppelen van water op het hoofd van een slachtoffer, uren lang. werd hier weer in ere hersteld. Er zijn drie verbrandingsovens. Het vet der AnöPvqngen en De correspondent van Reuter in Parijs meldt, dat de tweede dag van het proces tegen maarschalk Pétain begon in een atmosfeer, die meer deed denken aan een parlementair debat, dan aan een proces wegens hoogver raad. Het paleis van justitie werd weer streng bewaakt evenals gisteren: on geveer 1000 gewapende gendarmes wa ren hiervoor in actie. Daladier. die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat Pétain reeds op 25 Mei 1940 wapen stilstand wilde sluiten. Verder deelde Daladier mede. dat de militaire positie van Frankrijk lang niet zo slecht was als de meesten dachten Ten tijde van de wapenstilstand (die op 17 Juni ge sloten werd) beschikte Frankrijk over 1 2000 moderne vliegtuigen. Het Franse leger had de beschikking over 3600 moderne tanks, terwiil de Duitsers volgens hun zeggen slechts over 3200 tanks beschikten waaronder een groot aantal met lichte bewapening- Als resultaat van de bijeenkomst der „Big Three" te Potsdam zal het waarschijnlijk spoedig mogelijk zijn. dat geallieerde vliegtuigen Tokio zul-» len aanvallen vanaf Russische bases, welke 300 mijl dichter bij de Japanse hoofdstad gelegen zijn dan Okinawa. Dit laatste bericht omtrent een te ver wachten Russische interventie tn de oorlog tegen Japan is afkomstig van den diplomatieken correspondent van de ..Dailv Tel.", die verklaart, dat het thans mogelijk wordt geacht, dat Rus land. zonder rechtstreeks aan de strijd deel te nemen, het aan Engeland en de Ver. Staten zal toestaan gebruik te maken van bases in het gebied van Wladiwostok voor de operaties tegen Janan- De reden voor een dergelijke Indi recte deelneming van Rusland zou volgens den correspondent van de ..Dailv Te' vermoedelijk zijn het feit. dat Rusland nog een neutrali teitsverdrag met Janan heeft, dat hoewel reeds door Rusland opgezegd nog van kracht blijft tot 5 Aoril '46 De onlangs plaats gehad hebbende Russisch-Chinese besprekingen in Moskou, welke hervat zullen worden wanneer de Chinese min-'ster-president dr. Soeng, weer naar Moskou zal te rugkeren na afloop van de conferen tie van Potsdam worden reeds onge vat als een aanduiding dat Rusland op het punt staat een nieuwe stan te doen KORTE BERICHTEN. Rappe bruine benen Op een zonbeschenen frisse, groene wei. Armen zwierezwaaien Of ze koren maaien In een lange rij. Bonte fladderdoeken Lichte korte broeken Los verschoten haar. Levenslust en blijheid Zang en lach in vrijheid! Hollands Jeugd speelt daar! Corry de Haas. wtuien*. drie verDranamgauw»-. 4 bedanken den wacht en gaan verbrande lijken werd rug. Helaas buiten de kampcomplexen, ging naar de Duitse wapen. 1 "Ve r\acoorn« 1 van rJp in passeren enkele leden van de in et kamp gelegerde stoottroepen en finnen een gesprek. Vught nu.. Een sergeant van de stoottroepen ver- ln1 °ns nu hoe het op het ogenblik reilt en zeilt- Ongeveer gelijk ent-' ?e bevrijding van Den Bosch werd K Vught bevrijd. De marteling van overlevende gevangenen nam 'n lat» gevangenen werden vrij ge- Hart" en be' kamp werd door de Ca- kan?Zen bezet' 't 'Werd nu gevangenen- HeTw voor de NSB-ers en consorten, ben aimp wer(1 volgestopt met de man- geh die door de Ordedienst waren op-, d- Zij werden in het kamp in- Het M.G. en de stoottroepen. De verhouding tussen het Militair Gezag en de stoottroepen kwam in het kamp weer heel duidelijk naar voren. De stoottroepen beschouwen het M.G. als vijand no. 2 na de Duitsers. Dit is een gevolg van de slechte houding van het M.G. in het kamn Het is ln kamp Vught niet zuiver. Wij honen U over deze zaken nader in te lichten. Hier dient radicaal Ingegrepen te worden! Werden wij soms door het M G. niet toegelaten, omdat men bang Is voor „pottenkijkers"? Een soldaat van de stoottroepen offreert ons een warme maeltiid Dan Sinds 3i Mei zijn in het kader van de demuhili.ootse van het Canadese leeer 1797 oftwioren en 32 481 andere »an»en van N W.-Eurona naar Fnffe. land vertrokken, op naar huis. Er bevinden zirh in N w -Europa nog 1?' at8 Canadese militairen. Vittorius Mussolini. do oudste znon van den v-rneeeren Ttaliaansen dicta tor. heeft zich aan de geallieerde au toriteiten overgegeven. Fr worden goede vorderingen ge waakt mef bot schoonvegen van do Rün. Verweobt wordt, dat de Run tegen het "'isar weer geheel bevaar baar zal znn. De Duitsers. d'*e in de 'Amerikaanse boaoftipBszone wonen. zullen dozs winter geen kolen tneepweznn VrU -er voor verwarming. Als z z'ch willen verwarmen moeten ze maar hout hak en in de bossen. Fr zal alleen sleebt graan naar Dnitslaod worden geaondon omdat daarvan in de wereld voldoende is Tn verband met bet tei-orf aan suiVer en vet zpilan deze artikelen niet worden -noeveerd gaan we de weg terug. Op een afge sloten comnlex zijn Fngelsen aan het strafexereeren. Hier is een geallieerd strafkamp. We passeren weer de wachtposten On de grote weg treffen we een B<fl- gisehp m'iitaire auto, die ons meenemt naar Eindhoven. Een jongenskamp in Breezan*. Het merendeel van het voedsel dait thans beschikbaar is, komt uit het buitenland. Daarvoor zijn we dank baar. Het is echter mede onze taak. zelf zoveel mogelijk voedsel te produ ceren. De oogst moet echter binnen gehaald worden. Dat vereist tal van arbeidskrachten. De vraag naar oogst- arbeiders overtreft nog steeds bet aanbod. Vele N. S. B.-ers zijn reeds tewerk gesteld, maar hier zit men me de moeilijkheid der bewaking, waar voor geen mensen genoeg beschikbaar zijn. De jeugd wordt nu ingeschakeld Vanuit Haarlem vertrokken enkeh honderden jongens van middelbare scholen onder leiding van verschillen de leraren naar Texel. Ook het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar is in deze geest aan he werk. As. Maandag hoopt men ir Breezand een kamp te kunnen openen waarin 150 jongens zullen worder ondergebracht. Nodig zijn jongens var 15 t.m. 20 jaar- Zij zullen daar onge veer drie weken hun hulp verlene' bij het oogstwerk. De boeren en d opzichters bij de oogstbouw verlener -- hun volle medewerking. Uit de boe ren zijn commissies gevormd. I#' jongens zullen op verschillend terrei' tewerk worden gesteld, dus niet dri- weken lang alleen aardappelen rooie of bollen pellen. Voor afwisselen" werk wordt gezorgd. Het loon worc in overleg met de boeren geregel (uurloon). De verschillende kost-? worden hiervan afgetrokken. De dee' name is geheel vrijwillig en men kr zich aanmelden voor dit kamp t het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar. Doelenstraat, voor a.s- Vrijde 4 uur, afdeling Jeugdbemiddeling. Ook is- dringend behoefte aan le' ders (leraren, onderwijzers, jeugdle ders). Behalve de gewone rantsoenen z- door de boeren extra brood worde verstrekt. In de avonduren zal er voor e~ door de jongens ontsnanning zijn. Ee zwembad en een voetbalveld zijn aar wezig. De jongens kunnen hier du gelijk vacantie houden en zich teven nuttig -meten voor het grote belan der voedselvoorziening Er ligt oo' nog' een meer sociale mogelijkheid ir n.1 het trachten te overbruggen va' de kloof tussen stad en platteland. Aarzel dus niet. maar meld je voo het binnenhalen van de oogst! Eb die geen geleeentie'd hebben zich voo dit tamp te melden, kunnen ook el ders geschikt genlaatst worden- ïn 'ichtlngen verstrekken alle N Arbeid? j bn-eaux en Bijkantoren. Een leder kenne hierin zijn plicht'

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1