OPBLOEI DE „VAN HEEMSKERK" THUIS Stadsnieuws Schadevergoedingen De wekelijkse orgelavond Hermes-Avond van het Helders culturele leven H.R.C. was te sterk voor het Marine-elftal Predikbeurten NIEUWE BONNEN Breezand. Bioscoop-Directie tracteert schooljeugd Anna Paulowna. Lou Bandy bij Slikker Schagen. De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat alle aanspraken op vergoeding van schade, welke in deze gemeente door geallieerden ls toege bracht of vermoedelijk toegebracht en welke voortvloeien uit schade, geleden door: 1. verkeersongevallen; 2. gebruik van onroerende góederen; 3. deifstal, plundering, enz.; 4. inkwartiering; 5. ongevallen, overkomen aan arbei ders in loondienst bij de geallieerde troepen; 6. overige handelingen van geallieerde militairen; schriftelijk bij hem kunnen worden aangemeld. In de gevallen, genoemd onder 2 en 4 kunnen aangiften eerst worden in gediend. wanneer de vordering, res pectievelijk de inkwartiering is geëin digd. Elke aangifte moet zo duidelijk mo gelijk worden omschreven, waarbij tevens moet worden opgegeven, of en hoe het betreffende goed is verzekerd. Schade beneden een bedrag van f 5 wordt niet vergoed. Woensdag gaf mevr. Aafje Graaff Kamp haar derde orgelavond in de Lutherse kerk. Zij opende haar programma met de Preludium en Fuga in d-moll van Bach; het spel was goed afgewerkt, echter het tempo wat traag. In de daarna volgende Pastorale van César Franck kwam de mooie regis tratie van het overigens kleine orgel goed tot haar recht. Deze schilder achtige compositie vormde enigermate een contrast met de gedragen muziek van Bach, hoewel zij niettemin een gewijde rust ademde. Het programma besloot met Feike Asma's bewerking van de beide gees telijke liederen „Zouden wij ook één maal komen" en „Boven de starren". Met veel liefde werden deze stukjes ten gehore gebracht. De kerk was goed bezet, ongeveer *250 personen luisterden naar het spel •van onze Helderse organiste. Het vol gende concert zal Woensdag 1 Augus tus plaats vinden. Soireé dansante is een misleidende naam voor het variété, afgewisseld met dansen, dat Hermes zijn leden en introducés aanbood Woensdag avond jl. Over het algemeen was het gebodene goed, plaatsruimtegebrek gebiedt ons, helaas, slechts een greep uit het programma te doen. De heer A. Kesteloo declameerde, o.a. „Vrede" van Adama van Schelte- roa, op verdienstelijke wijze. De twee viooleoli door den heer J- Geuzen- broek werden zeer gewaardeerd; hij strijkt licht en gemakkelijk. Het best vonden wij het optreden van den heer Th. Strobel, die enkele guitarsoli van het serieuze genre bracht, en la ter op de avond Franse chansons zong. Een beroepsartist! Er werden, gelukkig, dit maal slechts twee schetsen opgevoerd, waarvan de eerste geschreven was 'door den heer H. Aberson; wat beter instuderen is gewenst. Een welkome afwisseling vormde de tango, gedanst 'door een Hermes-paar. „De Zingende Zwervers" boeien wel, doch hun op treden duurt te lang; geheel zuiver was hun zang deze keer niet. De Kre keltjes" hebben nu eenmaal de liefde van het publiek, en zullen die wel te* in lengte van dagen behouden. F=t gezellige dansen vond plaats de muziek van de „Optimisten"- c -obinatie, die in Jaap Drijver en K nny v. d. Water een tweetal goede vocalisten bezit. Hoofdredacteur: J. Bijlsma, Rem- b'andtstraat 59, Alkmaar; Verslaggever stadsnieuws: Teako W-de Boer, Soem- bastraat 58, Den Helder; Sportredac teur: J Bremer, Hugo de Grootstraat 10, Den Helder; Algemene reportage: W Kok, Irisstraat 5, Alkmaar. Cor respondenten: W. J. Rey, Weverstraat, Den Burg, Texel; I. J: Gaakeer, Julia- nadorp; Ph. F. J. de Wilde, Breezand; His Wilms, Hippolytushowf. 2 kunstavonden in voorbereiding Langzaam richt Den Helder zich op. Allerwegen aanschouwt men pogingen het sedert meer dan vier jaren lamgelegde leven in onze stad weer opnieuw te bezielen en welke er op wijzen dat er inder- daar zijn verscheidene symptomen daad van een „nieuw leven" sprake is* Zij, die de noodzakelijkheid in zien dat ook het culturele leven in onze stad gestimuleerd moet wor den zaten niet stil. Ondanks de vele moeilijkheden waarmede men uiteraard te kampen heeft, poogde men iets te organiseren en het mag hier wel naar voren gebracht worden dat de Casino-directie, die een open oog voor dit plaatselijk belang had. daarbij niet primair aan geldelijk gewin gedacht heeft, doch wel aan de noodzakelijkheid iets voortreffelijks naar Den Hel der te brengen. Wij kunnen thans mededelen dat er naar alle waarschijn lijkheid 3 kunstavonden in Casino gegeven zullen worden. In de eerste plaats is daar a s. Vrijdagavond het vioolconcert van Nol Prager en Luctor Ponse. hetwelk wij reeds aan kondigden. Voorts werd er contact gezocht met Neêrlands eerste voordrachtskunstenares. Charlotte Kohier, dip bereid gevonden werd in Den Helder op te treden, ajj zal vermoe delijk haar declamatorium brengen op Vrijdag 3 Aug. a-s. Het programma zal be staan uit „Judith" en het Hooglied. Tenslotte wordt overwogen een lezing te doen plaatsvin den door den dichter Eric van der Steen en wel op Vrij dagavond, 10 Augutus, onder de titel „Een short story en het ontstaan er van". Zo spoedig mogelijk volgen om trent een en ander nadere bijzon derheden. Ten bate voor O. en O. speelde HRC tegen een Marine-elftal, dat echter bij lange na niet zo sterk was als het elf tal dat verleden week tegen Helder in het veld kwam. Het was dan ook geen wonder, dat HRC nogal overtui gend won, al zeggen de cijfers 91 toch wel iets meer dan 'n overwinning zonder meer. Zij die HRC enkele we ken geleden zagen „modderen" tegen Succes en nu datzelfde HRC weer aan de gang zagen, zullen met ons wel „iets" bemerkt hebben. Het kwam nj. duidelijk naar voren, dat de jeugd in het elftal langzamerhand ingespeeld raakt en vooral in deze wedstrijd, waarbij de tegenstanders dus niet zo sterk waren, een partij voetbal ten beste gaven, dat het enthousiasme weer doet oplaaien. Het heeft geen zin om de spelers één voor één te gaan noe men. Een feit is het, dat, wanneer het elftal zo blijft oefenen en zelfs zo een nood-competitie speelt (want daar zal het wel op uitlopen) HRC bij de aanvang van 1946 een prima elftal heeft. CORRESPONDENTIE r KRIJGSGEVANGENEN. Krijgsgevangene-correspondentie dient nog steeds te geschieden op een onge- frankeerde briefkaart- Éénmaal per 14 dagen mag een dergelijk bericht, dat niet meer dan 25 woorden mag bevat ten, verzonden worden. In de rechterbovenhoek dient men de woorden „Postage free Prisoner of War-mail" te vermelden, terwijl ook het volledige adres van den krijgsge vangene, alsmede dat van den afzender moet worden vermeld. Hartelijke begroeting. Donderdagmorgen, half acht, liep H.M. Jacob van Heemskerk ÏJmuiden binnen, na 'n vlotte reis uit Plymouth, zo meldt „Het Vrije Volk". Aan de kade was grote belangstelling van de burgerbevolking- Het IJmui- dense muziekcorps speelde bij het bin nenvaren der sluis het Wlhelmus. Het was "een ontroerend ogenblik. Luid hoerageroep begroette de manschappen die, met glundere gezichten aan dek stonden. Even later meerde het schip en vice-admiraal Quant ging aan boord Een der dames bracht bloemen aan den commandant, Kapt. ter Zee Berg. Voor enkele minuten mochten de fa milieleden der opvarenden aan boord gaan en hartelijk waren de ontmoetin gen na vijf jaar van lange en bittere scheiding. Het duurde veel te kort. Driemaal toeterde de zware hoorn en de bezoe kers moesten het schip verlaten. Nog maals speelde de muziek. Handen wer den geschud en., de trossen losgesme- t?n, thans echter niet om 'uit- maar thuis te varen. De Heemskerk onder commando van kapt. G. A. Berg is een zusterschip van de Tromp, een flottielieleider, die met opvallend veel luchtafweergeschut was uitgerust. Een z.g. luchtafweerkruiser. Twee tweelingtorens beheersen het voordek- Het schip is 4700 ton groot en telt een bemanning van 450 koppen. Het werd in de oorlogsdagen van 1940 uit Amsterdam net voor de neuzen der Duitsers weggesleept en in Engeland afgebouwd. De Van Heemskerk escorteerde, nog. niet geheel voltooid, de Prinses op haar reis naar Canada in 1940. Na een voorzichtige vaart voorbij de wrakken bij de Hembrug meerde het oorlogsschip te 10.40 uur aan de stei ger van de HAL aan de Westerdoks- dijk. Talrijke verwanten verwelkomden de Janties. Een deputatie der A'damse schooHeugd bood den kapitein bloemen aan. De oudste sprak een welkomst woord, die met een uitnodiging het schip te komen bezien, werd beant woord. Het schip blijft een maand in Neder land en zal veertien dagen in A'dam blijven. Burgerlijke Stand Den Helder 12 t m 23 Juli. Bevallen: T. RomkesUnk, z. M. RegelinkScheltis, z. A. van LooDekker, z. J. M. Th. Baars Ridder, z. M ManuelBruin, z. M. Z. Duizendstraalvan Eeckhovan, z. J. MootJelles z. T. C. van der KraatsHoep, d. A. Buitenhuis van den Burg. D. Rienstravan Twuyver, d. M. BonselaarKikkert, z. J. WeerstandSmit, d. S. de BoerCornielje, 1. C. GrinSchek- kerman. d P. Pal»—Conneman, d. J. Kraak—Veen, d. T. Krul— Grande,- z. Ondertrouwd: P. Koningstein en J. Schuurman. P. Huigen en G. Tukke. N. H. Pape en A de Vries. J. Planken en A. B. Bakker. Gehuwd: J. Dekker en M. Snel. j C. J. van Garderen en M. Kruit hof. H. Webeling en T. J. Brouwer. M Bethlehem en G. Schiphouwer. j H. M. H. Muller en C. Kossen. W L. B. J. Dekker en E. van der Kuijl J. A. D. Groot en J. de Boer. Overleden: G. Laagland Winder, m. 23 jaar. J. Dol, m. 28 jaar. Ned. Herv. Gem., Palmstraat, 10 u„ ds. J. Borghardt. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, ds. Enklaar, Herst. Apost. Gem., 9.30 en 3.30 u. dienst. Woensdag avond 7.30 u. dienst. Herst. Ev. Luth. kerk, 10.30 u., de heer J. K. Schendelaar, onderwerp: „Reddende verdoemenis". Oud-kath. kerk, Zon dag 29 Juli, 8.30 u. H.dienst (past. H. J. Verhey). Leger des Heils, Spoor- gracht 35: Zaterdag 28 Juli, 8 uur, Bidstond; Zondag 29 Juli: 10 u., inze gening van nieuwe soldaten; 7.30 u. verlossingssamenkomst. De samenkom sten staan onder leiding van kapiteins H. Winter. Evangelisatie, Vijzel straat, Zondag: 10 en 7 u. samenkomst, n.m. 2.30 uur Zondagsschool; Woensdag 7.45 u. bijbellezing; Donderdag 7.30 u. vrouwenkrans; Zaterdag 7.30 u. bidstond. Nieuwe bonnen voor de week van 29 Juli t. e. m. 4 Aug. *43. 161, 162, 163, 177, 178: 400 gram brood. 179: 600 gram biscuit. R. 33 250 gram rijst of kindermeel. 164: 200 gram bloem. 165: 1 tablet chocolade 50 gr. 166, R. 34: 125 gram suiker. 167: 100 gram vette kaas. Inleveren vóór 28 Juli. 168, R. 35, K. 36: 2 liter melk. 169, 170, 180: 1 kg. aardappelen. 171: 100 gram vers vlees of 4 oz (112 gr vlees in blik of 4 oz. vis in blik. 172: 4 oz (112 gr.) vlees in blik of 4 oz. vis in blik. Nog geldige bonnen. 151: 125 gram boter. 152, 153, 154: 125 gram margarine. 155: 100 gram kaas. Inlegvel. GB 501, GC 501: 4'/. 1. melk. Voor aanwijzingen voor zelfverz'js*; gers enz. verwijzen wij naar de bon- nenlijsten van vorige weken. VOETBALWEDSTRIJDEN. Zondag brachten drie elftallen van H.R.C. een vriendschappelijk bezoek aan de sportvereniging „Texel". Alle drie elftallen van H.R.C. kwamen ze gevierend uit de strijd. Eerst speelden de adspiranten elftallen tegen elkander. Door H.R.C. werd gewonnen met 31. Later speelde een H.R C.-combinatie tegen Texel II, dit werd een wedstrijd rijk aan doelpunten. De H.R.C.-comb. won met 75. 's Avonds speelde H.R.C. I tegen Texel I. 't Was eji mooie wedstrijd, waarbij vooral voor de rust 't spel ge lijk opging. De rust kwam met 2—1 voor H.R.C. I. Later was Texel iets sterker, doch H.R.C- was voor 't doel zoo bizonder gelukkig dat de gelijk maker uitbleef en door de bezoekers werd gewonnen met 21. PREDIKBEURTEN. JULIANADORP, 10 u. ds. Cramer (voor ds. Enklaar). De kermis had dit jaar nog niet veel te betekenen en was bovendien voor veel Breezander kinderen als ge volg van slecht fietsmateriaal en ge brekkig schoeisel niet te bereiken. Het was dan ook een sympathieke ge dachte van de bioscoop-directie de kinderen der openbare en r.-k school als kermisverrassing een gratis bios- coopje te geven- Het programma was hetzelfde als Maandag en Dinsdag voor de ouderen werd vertoond. Voor al van de autobiografie van de „Jeep" en de film met wintersport-opnamen werd genoten! Vol, overvol was de zaal van den heer Slikker, toen daar op kern<3- Maandag Lou Bandy, na gedwongen afwezigheid van jaren, weer op het toneel verscheen. De populaire zanger was het nog niet verleerd! Met z'n „Goeden avond, dames, heren", had hij het publiek weer dadelijk te pak ken en of het nu een vertelde grapt een liedje uit het oude repertoire of een nieuw was, alles sloeg in. Bij de nieuwe liedjes zijn er weer verschei dene, die, gehoord met hoeveel animo de refreintjes door het publiek wer den meegezongen, beloven schlagers te worden. De muzikale begeleiding en het solospel op piano en accordeon van John van Beest waren uitstekend en ook het accordeonspel van Gerbas and Fred oogstten verdiend succes, en de dansparodieën van Mary Red 29 Juli Ned. Herv. Gem 10.30 uur Oosterland ds. v. d. Berg. 2.30 uur Westerland ds. v. d. Berg. TAXATIE-PAARDENMARKT. SCHAGEN, 23 Juli. Aangevoerd 20 paarden. 22 stuks voor de verdeling- 1 slachter. Prijzen vanaf 200—/ 1200-

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2