De „Willem van der Zaan'' thuis Stadsnieuws Gemeenschap Oud-illegale Werkers Nederland Aan onze adverteerder» MISPLAATST MEDELIJDEN! Geen contact met gevangenen. De commandant van het gevangen- Kamp „Erfprins" verzoekt ons de aan dacht te vestigen op een door het Mi litair Gezag uitgevaardigde verorde ning, welke blijkbaar bij het publiek «»og onvoldoende bekendheid geniet. Het komt nog dagelijks voor, dat door het publiek contact wordt gezocht met de gevangenen, b.v. wanneer zij In de stad aan het werk zijn of langs onze straten marcheren. Men tracht de gevangenen allerhande dingen in banden te spelen, als clandestiene brieven, etenswaren, rookartikelen en .wat dies meer zij. Dit is een euvel, dat met kracht dient te worden bestreden en de Mili taire Commissaris heeft niet geaarzeld ctrenge straffen in uitzicht te stellen Voor hen, die zich hieraan schuldig iriaken. De bewakers, politie en anderen heb ben opdracht op al deze overtredingen te letten en zullen van iedere over treding, die door hen wordt gecon stateerd, dadelijk rapport of proces verbaal opmaken. De kampcommandant verklaarde ons, dat de gevangenen practisch dezelfde levensmiddelenrantsoenen genieten als de burgerij, zodat het volkomen mis plaatst is hen op deze ongeoorloofde .wijze van extra voedsel te voorzien. Men vergeet blijkbaar, dat het groot ste deel der gevangenen het in de afgelopen bezettingsjaren heel wat beter heeft gehad dan onze van huis en haard verdreven stadgenoten en men mag ook vooral niet voorbij zien, 'dat deze mensen thans gevangenen zijn, die allen naar rato hunner ver- jjrijpen, hun rechtvaardige bestraf fing tegemoet zien. JUFFROUW GEERVLIET GAAT OP PAD. Allereerst op zoek naar haar satellieten. Juffrouw Geervliet is zo om en nabij 'de tachtig. Ze stapt nog voorzichtig en recht door het leven en ze heeft nog plannen voor de toekomst. De Vorige week kwam haar „secretaresse", in de persoon van juffrouw v. Straa- ten, ons kantoor binnenvallen en ver telde, dat juffrouw Geervliet van pian was, zo tegen half Augustus, (weer met haar club op pad te gaan en of we dat nou maar effies in de krant wilden zetten en of de vrouwen, de „meiden" zei ze geloof ik, nu maar aan haar wilden schrijven of ze mee gingen. Ze woont Parallelweg 27. Na tuurlijk moeten ze dan brood en drin ken meenemen en hoe het vervoer zal plaats hebben, met een Canadees of een verhuizer, een autobus of de trek schuit, dat horen ze bijtijds en er komt "dan wel in de krant te staan waar ze ijn moeten stappen. Dus eerst aanmel den, ook allen die in de polder zitten. Wordt „een lollige dag" verzekerde jfuffrouw v. Straaten. Een ouwerwetse slag met juffrouw Geervliet. Nu, dan Weet U het wel. DEN HELDER AAN DE WANDEL! Dat de wandelsport er een flinke pas In gezet heeft, bewijst het aantal in schrijvingen voor de grote „Bevrijdings- wandeltochten" op 45 Aug. wel. Vele plaatselijke verenigingen schreven in, terwijl ook tal van individuelen van ide partij zijn. Een prachtig uitgevoerde oorkonde ml de herinnering aan deze specifieke lurandeltocht, die op beide data in de Mehele provincie gehouden wordt, le geend houden. Waarschijnlijk worden de wandelaars Kondags met muziek ingehaald! Zij, fdie alsnog wensen deel te nemen, Munnen zich in beperkt aantal nog op- Moven bij de adressen, vermeld in de advertentie van heden. WIJ HEBBEN EEN CINEAC. De heer Van Twisk vond het met één fcioe in Nieuwediep blijkbaar te stil: hij ppende de Witte Bioscoop en draait Ü&ar nu nieuws, korte filmpjes, oorlogs- peportage en andere shorts. Zo is Den Beider voor de eerste maal In zijn Roemruchte geschiedenis een cineac rijk Bporden. Het bewijst één ding: Den lder gaat niettegenstaande minder prettige geruchten toch vooruitl DE HEER POLAK VAN CASINO TERUG. Voor hen, die zich het oude Casino uit de tijd van vóór 1940 nog herinne ren, zal het een prettige gewaarwording zijn geweest toen zij onder de aanwe zigen op het vioolconcert van Nol Pra- ger den heer Polak, wiens naam onaf scheidelijk aan het vroegere Casino is verbonden, opmerkten. De heer Polak heeft het de laatste jaren niet gemakkelijk gehad, wij kun nen ons dat indenken, en juist daarom deed het ons zo „echt vooroorlogs" aan hem op te merken tussen talloze oude bekenden en goede vrienden, die hem ook in de slechte tijd met raad en daad gesteund hebben. SYMPATHIEKE GESTE. De Helderse brandweermannen, die tijdens de bezettingstijd een clande stiene „pot" hadden, hebben de in houd van deze kas, ten bedrage van f 807,40, ter beschikking gesteld van het Ned. Rode Kruis. Het bedrag werd overhandigd aan den voorzitter van afd. Den Helder, den heer F. N. Winter. Een sympathiek gebaar! HEEMSKERCK-HER DENKING TEN STADHUIZE TE AMSTERDAM. Maandagmorgen is de bemanning van de „Heemskerck" officieel ten stadhuize ontvangen. De wnd. burge meester, de heer F. de Boer, begroette den commandant en zijn mannen voor al daarom, omdat zij naar Amsterdam hebben kunnen komen. Dat laatste is het meest verheugende omdat Amster dam weer toegang heeft voor grote schepen. Spr. bracht hulde aan kolonel Reinierse en zijn staf voor de snelle wijze, waarop zij IJmuiden en het Noordzeekanaal van obstakels bevrijd den. De „Heemskerck" is in Amsterdam gebouwd en heeft dus speciaal de belangstelling der Amsterdammers. Spr. releveerde de avonturen van de „Heemskerck" in de oorlogstijd en wees erop, dat Amsterdam zonder Indië niet kan bloeien. De commandant van de „Heems kerck", kolonel jhr. G. A. Berg, dankte den burgemeester voor de hartelijke ontvangst. Bij deze officiële ontvangst waren aanwezig o-.a. burgemeester en wet houders van Amsterdam, kapitein ter zee Reinierse, overste Hoogendijk, overste Berk, de waterschout, gepens. vice-admiraal L. J. Quant, mr. Chr. van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer M. H. Broek- hoff, hoofdcommissaris van politie, de oversten Th. J. van Lohuizen en mr. Chr. A. Schurmann, resp. districts commandant en provinciaal comman dant van het militair gezag, kapitein J. A. Neyes, garnizoenscommandant. „Niets bijzonders voorgevallen Hij ligt er grijs en slank, met een flard rook uit z'n pijp, de „Willem van der Zaan", mijnenlegger van Harer Majesteits Koninklijke Marine, en aan niets is feitelijk te zien dat dit onder deel der vloot enkele maanden geleden nog in het vuur zat. Er lopen wat Rotterdammers over de Parkkade en ze bezien de „Willem" kritisch. Een Rotterdammer heeft ver stand van schepen en de lui, die om en nabij de Parkkade slenteren, plegen er heel vèèl verstand van te hebben- Het wil wat zeggen als men een opmerking hoort in de trant van „Een emmes praampie hoor, een lekker dingetje". Dat klinkt wel bar ordinair, maar het illustreert een hooggestemde Rotter damse adoratie. De commandant, luitenant ter zee late kl. A. van Miert, heeft conferen tie en het is de officier M.S.D. J. W. Hillers, die ons voorkomend rondleidt en voorkomend van sigaretten en thee die „thee" is voorziet. Zulke dingen plegen de conversatie niet onbedui dend te vergemakkelijken.... „Ja, 't is een goed schip", zegt de heer Hillers en hij méént het, ook al maakte hij niet de hele wereld-cruise van de „Willem" mee- En dan horen we: eerst had het achip mijnen gelegd TWEESTRIJD DER GEVOELENS. Tlvoli. Na alle ellende, welke wij in de afge lopen vijf jaar doormaakten, is het een gelukkig voorteken, dat de humor en de ironie niet gestorven zijn op het witte doek. „Tweestrijd der Gevoelens" (Pride and Prejudice) verplaatst ons in een tijd, die een eeuw achter ons ligt, en wij komen tot de ontdekking, dat bur gerlijkheid en bekrompenheid van het soort, dat Top Naef in haar „Letje" ironiseert, ook in die tijd van roman tiek, met, in dit geval, een zeer mate rialistische achtergrond, in sommige kringen hoogtij vierden. Een bazige moeder, met een even ne- derigen als geestigen echtgenoot, bezit vijf dochters, die „aan den man" ge bracht moeten worden, en dan natuurlijk aan een gefortuneerden man van „stan ding". Een en ander gaat nogal met strubbelingen gepaard, en het zijn juist deze strubbelingen, die de rol prent tot zo'n geestig geheel maken. Intriges, geestige situaties, fijne hu mor, coquetterie en een tikje heerlijke romantiek- doen ons een ogenblik de zorgen van deze tijd vergeten en mee leven met deze moeder-in-nood, die ten slotte getuige mag zijn van de goede afloop. De hoofdrollen worden vertolkt door Greer Garson en Laurence Oliver, ter wijl Robert Z. Leonard de regie heeft. In Den Helder is door een 25-tal oud- illegale werkers, die gedurende de be zettingsjaren medewerkers waren van verzetsgroepen als O.D., L.O., N.S.F., M.C. e.d., een afdeling opgericht van de Gemeenschap Oud-illegale werkers Nederland. Deze Gemeenschap bedoelt de krach ten der Oud-illegale werkers zowel van hen die in landelijk verband geor ganiseerd wartn, als die van hen, die in kleinere groepen of op zichzelf ac tief verzet pleegden te coördineren voor de wederopbouw van ons land. Zij heeft geen politiek doel en wil zeker geen scheiding tot stand brengen of voortzetten tussen de illegaliteit en de rest van ons volk. Het doel van de Gemeenschap omvat o-a.: 1. inschakeling oud-illegale werkers, voor zover zij daartoe geschikt zijn, in het nationale herstel- en wederop- bouwwerk van ons vaderland in de ruimste zin. 2. bevordering van een snelle vrede, ook buiten Europa. 3. snelle, rechtvaardige en behoorlijke zuivering. 4. zorg voor oud-illegale werkers en hun nabestaanden. in de Noordzee, en het ging er mee door toen de oorlog uitbrak. JuniJuli 1940 was de „Willem" in Engeland. Mijnen leggen in de Noordzee en langs de Franse kust. Tot begin 1941 duurde dat en toen volgde de grote reis: als convooier naar de Oost. Tot het uit breken van de oorlog met de Jappen verbleef men in Indië. Volgde nog een periode mijnenleggen voor Singapore, en daarna ging het koers naar Colom bo. Er werd nog convooi gevaren voor Brits-Indië en tenslotte ging het terug naar Engeland. „Zeker de laatste tijd geen mijnen meer gelegd, meneer Hillers?" „Ja, toch wel. Nè de bevrijding van Holland hebben we ze zelf nog gelegd, o.a. in Het Kanaal. Dat kwam omdat de situatie in Noorwegen nog zo on overzichtelijk was. Je kon nooit we ten.... safety first, nietwaar!" „Veel meegemaakt op de „Willem"?" „O nee, het was heel eenvoudig." „Was het schip ook in het vuur?" „Och neen, wel waren er bomaan vallen, maar die werden altijd behoor lijk gepareerd. Er staat nogal wat af weer op dek, ziet U." „Hoe groot ls de bemanning van de „Willem"?" „Om en nabij de 150 man." „Allemaal Nederlanders?" „Vrijwel. Op een paar Indische man nen na". „Nog bijzondere avonturen meege maakt?" „Ik weet het niet....- sou Ik eens mosten navragen.maar ik geloof het In verband met het geringe for maat van onze krant is het ons de laatste weken niet mogelijk geweest andere advertenties dan familie berichten en officiële mededelingen aan te nemen. Door deze maatregel hebben wij de achterstand in het opnemen van reeds opgegeven ad vertenties willen inhalen. Dit is nog niet gelukt. Wij vinden het natuur lijk onprettig advertenties te moeten weigeren, maar wij vertrouwen, dat onze adverteerders begrip voor onze moeilijkheden hebben en wij zullen trachten deze zaken zo spoedig mo gelijk te regelen. Voorlopig zullen we niet anders dan advertenties over 1 kolom aannemen. Adm. Heldersche Crt. 5. belangstelling voor militairen ■en hun nabestaanden. 6- bevordering van het contact tussen illegale werkers. 7. liquidatie van overbodig geworden illegaal werk. 8. werkzaamheden van alg. vaderlands belang, waarvoor alle illegale werkers belangstelling en overeenstemming hebben. Het voorlopig gekozen bestuur be staat uit de heren E. J. H. Volkmaare, voorzitter, W. F- Langerak, secretaris, A. F. Rusting, penningmeester en K. W. Reinink, afgevaardigde. Wij roepen hierbij op alle ingezetenen van Den Helder, die a. tijdens de bezettingsjaren geduren de geruime tijd in belangrijke mate actief illegaal werk verricht hebben met duidelijk gevaar voor bezit, vrijheid of leven; of b. behoord hebben tot die politieke gevangenen of gijzelaars, die het ille gale werk steeds door hun medeleven gesteund hebben en door hun voorbeeld en geestelijke arbeid positief hebben bijgedragen tot het verzet tegen den vijand. zich schriftelijk voor opname in deze Gemeenschap aan te melden bij het secretariaat Javastraat 8, Den Helder. Bij Uw aanmelding, die U zo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 15 Augustus as. gelieve in te zenden, wordt verzocht op te geven volledige namen en adres, aard van het verrichte illegale werk en tijdvak, waarin illegaal gewerkt is. INSTALLATIE BIJZONDER GERECHTSHOF. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gra- venhage ter berechting van landverra ders zal a.s. Vrijdagmiddag 3 Augustus te half 3 worden geïnstalleerd in het gebouw Kneuterdijk 20. niet. Wérkelijk, de „Willem van der Zaan" had een rustige vaart." Veel of weinig meegemaakt, dé „Willem van der Zaan", ziet er aan dek uit als een kwaje kater en men kan er verzekerd van zijn dat die kater fel kan blazen als het er op aankomt. Wat dacht U.... 2 vuurmonden anti- lucht van 12 centimeter, 1 batterij van 4 stuks en dan nog 4 van 20 millimeter. Dat gooit er heel wat uit, als het op bakkeleien aankomt. Maar hij blaast niet. Het U volkomen rust op het dek van dat grijze schip in de Parkhaven. Een haveloze zwarte hond hapt schalks naar de blote enkels van een Indischman, een plateau met bruin-croquant gebakken gehaktballen ligt ergens In de nabijheid van de kombuis te sudderen (er gaat een ver dachte trilling door iemands vingers..) en wéér ergens anders zijn ze aan het brood bakken. Rust. Ja, nu. Maar er waren dagen, vele dagen, dat de jagers van den vijand boven dit grijze schip cirkelden en naar beneden joegen. Dan werd dit schip-der-rust een baarlijke duivel. De „Willem van der Zaan" is thuis- 't Zal wel naar Engeland teruggaan en dan opnieuw terugkomen. Weer naar de Rotterdamse Parkkade? Nee, denkt het Nieuwediepse hart, naar Nieuwediep. Natuurlijk naar Nieuwediep! Of zullen de heren In Londen anders beslissen? Walt and »ee. v.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2