Bij de komst tan Charlotte KOhler Stadsnieuws Een Lagere Landbouw school voor Den Helder en omstreken. OpbrengststraalcollecteO.en 0. Goederenvervoer per spoor Burgerlijke Stand Den Helder Schoolleven De laatste dag Jongeren Hoe zal het gaan? Vrijdagavond vindt in het Casino het dec'amatorium van Charlotte Köhler plaats; vóór de pauze draagt de begaafde declamatrice „Judith" voor, na de pauze het Hooglied. Men verwachte niet iets „popu lairs''. Datgene wat mevrouw Köh ler brengt s kunst van een hoog gehalte, maar juist daarom is zij preferabel in onze stad, die reeds te lang van elke vorm van ware kunst gespeend moest blijven. Hieronder geven wij enkele op merkingen omtrent de inhoud van beide stukken. Men leze deze aandachtig, opdat men de sfeer en de tijd, waarin een en ander speelt, beter begrijpe. Judith is de vrouwelijke hoofd persoon van het boek van die naam, dat voorkomt onder de Apocryphen van het Oude Testament- Dit werk bevat een romantisch verhaal, den kelijk ten tijde van de Maccabeën- krijg (167—143 v. Chr.) geschreven om de Joden aan te moedigen in hun strijd tegen de heidense onder drukkers. Het verhaal speelt na de Babylo nische ballingschap- dus na 536 v .Chr., wat zonderling genoeg is, daar «r een Assyrische kpmng (Nebukad- nezar) in voorkomt, die in die tijd niet bestond. Deze dan beoorloogt •hef Joodse volk en heeft de ons on- jbekende Joodse stad Bethulië door zijn veldheer Holophernes laten in sluiten. De nood is op het hoogst, als Judith, een rijke jonge uitermate schone Bethuliaanse weduwe, met een dienares, belooft de stad te red den. Onder de zegenbeden van de stadsoverheid verlaat ze de stad en laat zich bij Holophernes aandienen, wie ze mededeelt, hoe hij de strijd kan winnen. Hij moest de belegering' voortzetten; door hongersnood ge drongen moesten de Joden dan wel onreine spijzen eten. Dan zou God hen verlaten en in 's vijands hand doen vallèn. Holophernes wordt ver liefd op de schone vtouw en laat haar na een kennismaking van vier dagen alleen bij zich komen. Hij drinkt echter te veel, valt in slaap, en wordt in die toestand door Judith onthoofd. Zij ontkomt met het hoofd in een zak met haar slavin naar de stad, waar dit hoofd als zegeteken wordt opgehangen. De bezetting doet een uitval, verslaat de- bevelhebber- loze belegeraars- Judith bekomt veel eer en een groot deel van de buit Het Hooglied heeft tot onnoemelijk (Veel veronderstellingen aanleiding E(ven over wat het eigenlijk zou Zangspel, de tekst van een toneelwerk. enz. Men moet echter Onderscheid maken tussen de oor spronkelijke bedoeling van het dicht- jwerk en het doel waartoe het in de canon van het Oude Testament is opgenomen. Aangenomen wordt, dat de men gen die dit boek tot de heilige schrif ten gingen rekenen en het later in He canon opnamen hetzelve reeds wolkomen allegorisch hebben opge let. De bruidegom is Jehova; de bruid de gelovige gemeente van ïs- fea€l; de kussen des bruidegoms wa- ten de zegenrijke verordeningen van pehova voor »jn volk, enz. Hadden fee het niet zo opgevat, dan hadden He het toch niet in een godsdienstige buiiiiel opgenomen. De Christenen hebben deze be- ■chomving overgenomen. Zij hebben p; den bruidegom Jezus gezien en in Je bruid de Christelijke kerk. Delen wij nog mede, dat de Hefde er in beschreven wordt, ook als die zinnelijk opvat, wel harts- litelijk te, maar toch rein en niet orloofd; e» dat het boek in de reeuwse tekst heet: „Het Bed liederen" wat volgens het Jood- taaleigen betekent} Het allervoor- effeltjkste Bed, Jaren heeft men er voor gewerkt om een landbouwschool op te rich ten voor Den Helder en Omgeving. Nu is het gelukt in samenwerking met Rijk en Gemeente een Lagere Landbouwschool te stichten. Van officiële zijde verwacht men, dat van deze onderwijsinstelling veel gebruik gemaakt zal worden. Aan de school zal een commissie van toezicht verbonden zijn, die be staat uit mensen uit het bedrijf; uit elke plaats zal één deskundige zit ting hebben. Hoofd van de Lagere Landbouw school is de heer Hendericx, voor Heldenaren geen onbekende. Het landbouwonderwijs zal voor lopig één dag in de week gegeven worden ln de Gemeenteschool te Julianadorp. De cursus vangt aan 1 October a.s- De gemeente heeft hier een groot succes geboekt. De straatcollecte ten bate van. O. en O. heeft in Den Helder opgebracht een bedrag van f 1695.63 en in Julianadorp f 422.97. Totaal dus f 2118.60. Allen, die er aan medegewerkt heb ben deze collecte te doen slagen, hetzij als collectrice, hetzij door een gave af te staan, namens het comité O. en O. hartelijk dank. Ingaande Donderdag 2 Augustus *jb. zal het goederenvervoer per spoor ATO Van Gend Loos belangrijk worden uitgebreid. Vrijwel voor alle steden kunnen goederen worden aan geboden, uitgezonderd steden in de groep Dordrecht en de provincie Zee land. Inlichtingen worden verstrekt aan de stations en de kantoren van Van Gend Boos. WIST dat het Nederlandse Rode Kruis tijdens de oorlogsjaren 443.550 25- woorden brieven naar het buitenland doorzond? nimininin i uimhtïi in Dagelijkse dienst op Wieringen. Er rijdt een dagelijkse dienst op Wieringen. Nu eens niet uitsluitend voor mensen van de werf of voor 5in- derenv maar uitsluitend voor particu lieren. Het zijn bussen van de Haan van Hippolytushoef, die deze dienst onderhouden. Er kunnen pl.m. S0 per sonen mee vervoerd worden. De dienstregeling is als volgt: Vertrek Den Helder 10 u. aankomst de Haukes 10.35 u. Hippolytushoef 10.45 u. Den Oever 11.u. vertrek Den Oever 14.u. m Hippolytushoef 14.15 u. De Haukes 14.25 u. aankomst Dan Helder 1510 tj. Bevallen: M. M. Ploeg—Blanken- daal, z. A. Koopman—van der Kuil, z- G. Klootwijk—Jeeninga, z. A. J. Bakkervan Leeuwen, z. G. Ma tersSwan, d. Ondertrouwd: R- J. van As en A. de Reus. M. Swart en M. J. van Wolferen. W. Walburg en J. H. J. Nienkemper- H. Boon en T. de Vries. H. Dolstra en G. Boon. A. M. Rottier en G. C. Jas. Getrouwd: P. Koningstein en J. Schuurman. J. Kok en M. Kraak- N. H. Pape en A. de Vries. J. Roelink en J. v. d. Zee. Overleden: A. Wielaard, v.. 76 j. F. M. van der Laan, v., 64 j. S. M- C van der Mlesen, v., 27 j. G. de Vries, v., 42 j. S. Baak, m. 28 j. A. van Tiel, m., 12 Jaar. AANRIJDING. In de Spoorstraat werd een vrouw door een wielrijder aangereden; zij kwam te vallen, liep lichte verwondin gen op en een lichte hersenschudding. Na eerste hulpverlening werd liet slachtoffer overgebracht naar haar woning- UITREIKING NOODKAART 6e SERIE. De directeur-generaal van de voed selvoorziening maakt bekend, dat in de provincies Noord-Holland, Zuid- Hoiland en Utrecht de plaatselijke dis tributiediensten vóór 1 September a.s. noodkaarten 6e serie zullen uitreiken. .Het was vandaag de laatste school dag vóór de. grote vacantie. Vóór de aanvang deden een paar meisjes nog al geheimzinnig. Hun ogen glansden je tegen, omdat ze blij waren met hun plannetje. Vroegen ze mij giste renmiddag niet of ze even eerder weg mpchten om wat te bespreken? Ik zou juist beginnen om de gemoe deren van de klas wat te kalmeren Sommigen hieven het traditionele: „*t Is vandaag de laatste dag, dat.." aan; een andere stem zei: „Laten we nu ons best eens doen, we hebben hem al genoeg geplaagd.." toen drie meisjes mij aan mijn arm de gang optrokken en mijn borst tooiden met een rode anjer-met-groen. „Omdat het vandbag de laatste dag Is". Nadat ik begonnen was slopen de drie vriendlnen weer het lokaal uit en kwamen een ogenblik later terug met een groot bouquet zomerbloemen: gla diolen, anjers en reuzendahlia's. dat weldra in een slanke vaas op het tafeltje prijkte. Ook was er nog een pakje, 't Bleek een asbak te bevatten „Heeft mijn moeder gekocht!" riep Wytse op de tweede bank- Op zo'n moment voel je je toch weer verzoend met een klas. waarvan je eigenlijk blij was, dat je ze kwijt raakte. En de meester las voor uit „Het Spookhuis" en de jongens genoten van de griezelverhalen over gekke Kee met haar slepende been, de getatoueerde hand en de huiveringwekkende spook- roep. die soms door het bos. klonk. 's Middags .was er nog één uur school en was het de gewoonte, dat de meester met zijn nieuwe leerlingen kennis maakte. Ze kregen hun vaste plaatsen aangewezen, er werd wat ge zongen en vier, vijf jongens brachten een boek mee: „Leest U vanmiddag v>oor uit mijn boek?" Terwijl ik voorlas over dé spannende avonturen van Bulletje en Knor, werd er geklopt en kwam „de Rogie" bin nen. „Meester, voor U!" Het afscheids cadeau van den Rooie bestond uit een bos witte kamillen en nog wat. Toen ik het uitpakte was het een in hout gebrande wandtekst: „Bij U schuil ik". Had ik alle dingen verwacht van hem, dit toch niet. Het maakte me een ogsnblik stil. Ik gaf hem een hand en hij verdween. „Dag meester!" Ik las verder over Knor en zijn makkers, maar mijn gedachten waren nog bij den Rooie. Hij zat altijd op de voorste bank, alleen- Werken deed hij zo goed als nooit. Hij bezorgde mij integendeel heel veel last en meerdere malen sloot ik hem onder luid protest op in het kolenhok. Gaf ik hem na enige tijd de vrijheid weer. dan zagen zijn handen en gezicht zwart van het kolenstof en zag hij er oerkomisch uit met zijn ondeugend lachende ogen in het zwarte gezicht, gekroond met de rode haardos. Met moeite moest ik dan terwille van de klas een glimlach on derdrukken. Soms bleef hij wel eens tussen de middag over als zijn moeder niet thuis was zij werkte noodge dwongen in een café als buffetjuffrouw. Dan kwam zijn toch echt kinderlijke geaardheid naar voren als hij je het een of ander vertelde of ln zijn eentje zat te zingen uit het liederenboek, dat hij uit de kast opdiepte. In mijn kamer hangt nu nog de wandtekst, "t cadeau van den Rooie. Ik hoop, dat hij straks „goed terecht" zal komen. Ik ben er echter bang voor. Na half drie, toen de kinderen al weg waren, kwamen nog negen jongens van mijn „oude" klas, die met een wedstrijd de hoogste punten hadden behaald en onder wie ik drie prijsjes wilde verloten. Ook de fcooie kwam nog even- Eigenlijk kwam hij niet ln aanmerking om mee te loten. Ik vroeg er om aan de jongens. Ze stemden toe. Ik vond het fijn, dat de Roote de 1ste P^tts won. Toen verdwenen k. Met *n arm vol bloemen ging Ik naar de W. K. Den Helder heeft zijn Jeugdraad op een merkwaardige wijze gekregen. Zónder veel tegenkanting en zónder veel bijval, werd hij enige weken ge leden opgericht. Wij wijdden daar een artikeltje aan, dat meer setire dan verslag was. Deze keer willen wij een9 iets dieper op de Jeugdraad-kwestie ingaan. Twee dingen bleken op de vergade ring. die voerde tot de stichting van de Helderse Jeugdraad, overduidelijk. 1- Een geestelijke basis, waar op de Jeugdraad zou kunnen werken, werd niet gevonden. 2. Een reëel doel, naar welks verwezsnlijking ieder Jeugdraadaange slotene wenst te streven, werd niet gesteld. Men zal vragen, waartoe werd de Helderse Jeugdraad dan opgericht en was er geen enkel terrein, waarop mijn ééndraehtig kon samengaan? Het antwoord op het eerste deel dezer vraag moeten wij zoeken in het verschijnsel, dat haast een mode verschijnsel begint te worden, „drang naar eenheid". En inderdaad is het gelukkig, dat de jongeren werkelijk een oprechte poging doen om tot meer eenheid te geraken Er zijn resultaten behaald: tenslotte is het toch gelukt een groot aantal kerkelijke-, politieke- en sportverenigingen bij elkaar te brengen, Iets. wat vóór de oorlog ab soluut onmogelijk geweest zou zijn.» Het tweede deel van de vraag heeft tot antwoord: op informatorisch ter rein zal het mogelijk zijn samen te gaan. Wij geven toe, dat het woord ..samengaan" niet geheel juist is ge kozen, doch het zal mogelijk blijken, straks bijeenkomsten te organiseren, waarop alle aangesloten jongeren organisaties van de Helderse Jeugd raad tezamen zullen zijn in pais en vreè om te luisteren naar hetgeen één hunner vertelt over zijn vereniging, over het doel ervan, de werkwijze, het beginsel en de organisatie. Te hopen te, dat men dan meer respect voor elkan ders mening zal gaan krijgen, dat men eikaars moeilijkheden zal gaan be grijpen en al luisterend en redetwis tend (op fatsoenlijke manier danl mis schien tezamen een weg zal vinden om ook op geestelijk terrein elkaar te vinden. Wij koesteren altijd nog de hoop, dat men een concreet doel vindt, dat men samen zal pogen te bereiken- Wij doelen hier op het plan, dat wij enige tijd geleden opperden Inzake de stich ting van een jongerencentrum. Wij komen^hier nog op terug. Hoe zal het gaan? Wij hebben ver trouwen. dat men elkander zal vinden op de duur: daar zal tijd mede ge moeid zijn. doch wij hebben optimisme op het punt van reëel en, misschien, ideëel samengaan. De B. MEDEDELING. Het Commissariaat Noodvoorziening •istrict Alkmaar en Den Helder, dat op 21 Juli j.1. werd opgeheven, heeft de werkzaamheden definitief beëindigd op Zaterdag 28 Juli j.1. Vorderingen enz- kunnen Bog worden ingediend bij het Stafbureau C.N.V., Oostduinlaan 2, Den Haag. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten Romans: Carossa, Dokter Gion; Berg, Ivar Hallings liefde voor een lelijke vrouw; Butter, De bullebak; Butter, Westfriesche schetsen; Decoster, Ib den gebroken dorpel; Hemeldonck, van, Maria, mijn kind; Geiszler, Soms ge beurt 't werkelijk; Girardi, Aan het noodlot is ntet te ontkomen; Kyne, Ka meraden; Kyne, De nieuwe wereld: Stotzingen, van, De weg door het veld, Wheatly, A century of spy storiee. Studiewerken. Barendrecht-Hoe», 3omen ln het Nederlandse landschap. Belonje, Stenen charters; Beyers. He verband tussen de ziekten van den mens en die van onze huisdieren, Boom, van der, Ontwikkeling en ka rakter der oude monumentale schilderkunst; Hanselman, Maar zij gaan niet graag naar school; Hin van, De vier jaargetijden; Holk, van' Het ontoegankelijke licht; Kok, sterdamse woonhuizen; Neher, de roman van een onderzoeker; He man. Uit het leven kardinaal man; Rust. De Gooise dorpen; Wor c Oud Alkmaar. Geschenken: Casson, De man aan roer; Undset, Jenny; Wallace. De tere ogen van London; Zwel®, strijd om sergeant Grischa.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2