HELDERSCHE COURANT Duitsland mag nooit meer de wereldvrede bedreigen! De strijd in het Verre Oosten NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULDWNA Het communiqué van Potsdam J Alle Duitse strijdkrachten worden volledig afgeschaft Duitsland wordt landbouwstaat NIEUWE BONNEN Over 10 jaar voldoende woningruimte Buigen of breken ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1*45. *f* luifut No. ML GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAO VOOR NOORD-HOLLAND N.V. D«n VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen f 3.00 Donderdag is, na het einde van de conferentie te Potsdam, tegelijkertijd in Londen, Washington, Moskou en Berlijn een zevenduizend woorden om vattend communiqué uitgegeven, waarin de plannen worden aangegeven, waarover overeenstemming is bereikt, betreffende de volledige en definitieve vernietiging van de nationaal-socialistische leer, de Duitse generale staf en het gehele complex van Duitslands potentieel voor het voeren van oorlog, tezamen met „alle andere maatregelen, welke nodig zijn om te verzekeren dat Duitsland nooit weer de wereldvrede zal bedreigen." Alle Duitse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van ieder type zullen volledig afgeschaft worden, alle wapenen, munitie en oorlogswerk tuigen zullen in handen blijven van de geallieerden of worden vernietigd, alle nationaal-socialistische instellingen en wetten zullen worden afgeschaft en voorlopig zal geen centrale Duitse regering worden toegestaan. Staten, met een permanent secreta riaat in Londen ter voorbereiding van de vredes-wsrdrageij met Italië en de landen die satellieten waren van de spil, en tot het ontwerp tn van plannen voor een vreedzame De productie van alle soorten wa penen, evenals vliegtuigen en zee schepen, wordt verboden, de machti ge Duitse handelskartels en syndica- regeling met Duitsland, ten zullen ontbonden worden en het Duitse bedrijfsleven zal worden gede centraliseerd, terwijl de productie geconcentreerd ^1 worden op de landbouw en op vreedzame indus trieën voor binnenlands gebruik. Duitsland zal gedwongen worden schadevergoedingen in natura te ver strekken, om in zo groot mogelijke mate de verliezen en het leed, dat het veroorzaakt heeft, goed te ma ken,. ofschoon het land voldoende hulpbronnen gelaten zullen worden om zonder bijstand van buiten te be staan. De oorlogsmisdadigers De oorlogsmisdadigers zullen snel en vastberaden berecht worden", en een eerste lijst van te berechten per sonen zal voor het einde van deze maand worden gepubliceerd. De Big Three verklaren, dat het niet de bedoeling is van de geallieer den om het Duitse volk te vernieti gen of tot slavernij te brengen, maar het de gelegenheid te geven zich voor te bereiden op latere wederopbouw van zijn leven op democratische, vreedzame grondslag, zodat het ter zijner tijd zijn plaats kan innemen onder de vrije, vredelevende volke ren der wereld. Te dien einde zal de Duitse opvoe ding worden gereorganiseerd langs democratische lijnen en zal een de mocratisch plaatselijk zelfbestuur worden hersteld. Voor zover de militaire veiligheid dit veroorlooft, zql vrijheid van spre iden, drukpers en godsdienst veroor loofd wo jlen. Gedurende de bezettingsperiode omtrent de duur waarvan niets wordt gezegd, zal Duitsland behandeld wor den als een enkele economische een heid onder geallieerde economische controle. Het communiqué doet verder mededeling van de vorming van een faad der ministers van buitenlandse taken van Groot-Brittannië, Rusland, China, Frankrijk en de Verenigde Toekomstige grenzen van Polen De toekomstige grenzen van Polen zullen wachten op de vredesregeling, maar intussen zal Polen het gebied besturen ten oosten van de rivieren Oder en Neisse. Polen, Tsjecho-Slowakije enHon garije wordt verzocht het overbren gen \4ar1 bevolkingen op. te schorten tot de positie verder is overzien, of schoon het beginsel van het over brengen erkend wordt. Het communiqué biedt het lid maatschap der verenigde volken aan daartoe in aanmerking komende sta ten aan met de enige uitdrukkelijke uitzondering van de Spaanse rege ring, waarvan gezegd wordt, dat zij de nodige kwalificaties mist, door haar vroegere samengaan met de staten-agressoren. - Voor een kort verlof De nieuwe torpedobootjager „Jan van Galen" en de onderzeeboot „Zeehond" en de ..Dolfijn" zullen binnenkort in Rotterdam binnen lopen. De prinsesj'es in het vaderland teruggekeerd De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zijn Dondermiddag per vliegtuig uit Londen op het vlieg veld Teuge aangekomjn. H.K.H. Prinses Juliana begeleidde de Prin sesjes op haar thuisreis. Op het vliegveld was ter begroeting aan wezig Z.K-H. Prins Bernhard, die kort tevoren me zijn sportvliegtuig op Teuge was geland. GELDIGHEIDSDUUR PETROLEUM- BONNEN R 24 en 111 VERLENGD. 's Gravenhage, 2 Aug. De direc teur-generaal van het rijksbureau v. aardolieproducten maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de in Noord- Holland. Zuid-Holland en Utrecht v. petroleum aangewezen bonnen R 24 en 111 der MG-kaarten wordt verlengd tot en met 11 Augustus 1945. Voor de 1ste week van de 9de pertod* 1945, 5 t.m. 11 Augustus 1945. Elk der volgende bonnen van de noodkaart 5de serie geeft recht op het kopen van: 500, 501, 502, A 550, A 551, A 55* 400 gram brood- B 553 250 gram rijst of kindermeel. 503 200 gram bloem. 505 1 tablet chocolade (55 gram). 506, B 554 125 gram suiker. 513, B 551, B 552 2 liter melk. B 13, C 13 (inlegvel) l'/t liter melk. 514 100 gram vers vlees of 4 oz. (11* gr.) vlees in blik of 4 oz (112 gr.* vis in bilk. 515 4 oz (112 gr vlees in blik o< 4 oz. (112 gr.) vis in blik. 516, 517. A 555 1 kg aardappelen. Geldig t.m. 18 Augugtus: A 553 600 gram biscuits. 504 50 gram zout. 507, B 554 125 gram boter. 508, A 554 125 gram margarine- 509 100 gram vet. 510 100 gram kaas. 511 100 gram eipoèder. 512 ongeveer 50 gram zeep. Ministers voeren het woord 250 000 paar schoenen per maand Gisteravond hebben op .een massale bijeenkomst van de S. D. A. P. in de Apollobal te Amsterdam de ministers W. Drees. ir. H. Vos en ir, S. L. Maus- holt en de oud-minister J. W. Albarda het woord gevoerd. De minister van landbouw en visse rij, ir. Mansholt, sprak daar o.m. over de moeilijkheden bij de voedselvoor ziening. Spr. wees er op, dat in de tijd, dat onze landbouw-bedrijven gedwon gen waren practisch stil te staan, het buitenland niet heeft stilgezeten. Men zal alle krachten moeten inspannen om binnen afzienbare tijd de landbouw productie op zodanig peil te brengen, dat zij althans voor het binnenland voldoende is. Het broodrantsoen is thans weer groter geworden. Het is een aanwijzing in de goede richting, dat verwacht kan worden, dat het brood weldra niet meer ge rantsoeneerd hoeft te worden. Zesduizend ton bommen zijn uitgeworpen over een vijftal Japanse in dustriecentra. Daarbij werden achthonderd vliegende reuzenforten gebruikt, het grootste aantal, dat tot dusver bij een vlucht dienst deed in de oorlog tegen Japan. Van Guam uit zijn aanvallen ondernomen met 1200 reuzen- forten, die tezamen achtduizend ton bommen vervoerden. Van de Mariannen stegen vliegtuigen op, die pamfletten strooiden met de bekende inhoud: ,,Buig of breek". Gebombardeerd werden o m. Toyama, Hatsjiojl, Nagaoka en Mito, alle op Hondsjoe; voorts het petroieumcentrum Kawasaki. Ook op Borneo werden met succes luchtaanvallen uitgevoerd en de Australische infanterie maakt vorderingen bij Balikpapan en de baai van Broenei. In 1946 zullen de Amerikanen voor het Japanse front drie miUioen man nodig hebben. Senator Johnson is dan ook van oordeel, dat vijf mil- lioen man. die thans deel uitmaken van het acht millioen sterke leger aer V-S. naar huis gestuurd dienen te worden. Ten aanzien van vlees en vet *1 er minder reden tot overgroot opti misme. De wereldpositie van het vet to slecht, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat de grote vetleveran- ciers (cacao, soja) nog onbereikbaar zijn. Weliswaar is' 3/4 van onze vee stapel in tact, doch onze vetpositie is daar toch ut let beter op, omdat we da tropische vetten moeten missen Ir. Vos (Handel en Nijverheid) nar* vervolgens de economische en finan ciële positie van ons land onder da loupe. Hoe meer geld, hoe ilieer zwarte handel. Nu de briefjes van honderd zijn ingetrokken, is het in omloop zijnd bankpapier met l'/t milliard gulden gedaald. Wanneer het andere bankpapier ook zal zijn ingetrokken, heeft de zwarte handel geen reden van bestaan meer. omdat niemand meer fancyprijzen ka* betalen. Naast de financiële sanering staat ook de organisatorische. Voor de 2 millioen Nederlandse gezinnen zijn er 180.000 woningen beschikbaar. Als alles meeloopt, zullen er in het vol gende jaar 40,000 woningen worde* gebouwd (dit is - het normale vredes- kwantum). Over twee jaar zal dit aantal tot 70.000 worden opgevoerd. Als alles meeloopt, zal'het nog 16 jaren duren, voor er voldoende wo ningruimte zal zijn. Waaraan in de grote steden het dringendste behoefte is, is kleding en schoeisel. Op het ogenblik worden er 25.06* paar schoenen per maand vervaardigd. Wanneer dit productie-niveau gehand haafd kan blijven, kan elke Nederlan der éénmaal in de drie jaar een paar schoenen krijgen- Spr. besloot zijn betoog met een ze kere belofte: Wanneer het Nederlandse volk na de zuivering m het bedrijfsleven zich als concrete opgave voor ogen/ stelt hard werken voor een ge meenschappelijk ideaal, dan aal in ra i T jaar het «ode levenspeil weer cjjn bereikt.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1