HELDERSCHE COURANT De opbouw van ons nieuwe leger Wordt Nederland industriestaat? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA In totaal ongeveer 200.000 man noodig Na Potsdam Onze lezers aan het woord Annexatie en Spoed gevraagd MAANDAG I AUGUSTUS 19«. GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORO-HOLLAND N.V. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving I 2.60, Postabonnementen i 3.00 8000 Mariniers In de serie wekelijkse radio-redevoe ringen „Op de brug" door leden van de ministerraad, sprak de minister van oorlog, mr. J. Meynen over de op bouw van on3 nieuwe leger: Wat tot nu toe geschied is, is riet meer en niet minder geweest dan met de grootst mogelijke spoed militaire on derdelen formeren, welke als hulpver leningseenheden aan de geallieerde oorlogvoering in het Westen een bij drage konden leveren. Niet wachten tot we met een volle dig uitgeruste divisie aan de strijd kun nen. deelnemen, was het parool, maar terstond aan onze geallieerden tonen, dat we mee willen doen. zij het dan ook noodgedwongen op kleiner schaal en in kleiner verband. Deze phase der hulpverleningseen heden loopt nu min of meer ten einde, hiervoor in de plaats treedt de phase der definitieve legervorming in groter verband. Drie verschillende taken. Hierbij kunnen we drie uitgesproken verschillende teken onderscheiden: Ten eerste de taak, die Nederlandse h.oepmgenheden in Ned17- rl,a o d.a-In d i °f in de Pacific zullen krijgen, om de veerstand der Japanners mede te hel pen breken- Dit wordt de zogenaamde expeditionnaire macht, welke in zijn geheel in Engeland zal worden opge leid. Vervolgens de taak der troepeneen- heden, die wanneer de grootste weer stand der Japanners gebroken is, in onze archipel zullen worden ingezet voor het herstel van orde en rust en die tevens overgebleven weerstands- tasten der Japanners zullen opruimen Dit is de taak der gezagsbatalions. Zij sullen waarschijnlijk in Australië wor den opgeleid. Tenslotte de taak der bezetting van Duitsland, waarin ook wij naast onze geallieerden ons aandeel willen aan vaarden. De onleidlng van de eenheden voor 'dit doei zal in Nederland plaats vin den De reeds in Nederland tot dusver gevormde huloverlenineseanheden zul len op l September ziin aangegroeid '°t 13 bataljons. 2 pioniergroepen plus additionele onderdelen. Het aantal mensen. De hoeveelheid persgneel, welke glo- al gezien nodig is voor de vervulling van bovengenoemde taken bedraagt in to,aal ongeveer 200.000 mensen. Onge- Ve®r 100000 voor de expeditionnaire "Jacht, dat wil zeggen twee 4 drie di- Josies, 27.000 voor de gezagsbataljons, "clusief Nica-personeel. 50.000 voor ^ettingstroepen in Duitsland, dat wil zeSg?n twee divisies Tenslotte het per- aoneel der luchtstrijdkrachten plus ad ditionele eenheden, welke het getal van 200.000 rond maken. Hieronder is "a niet gerekend het personeel van <je vloot, waaronder pl.m. 8000 mari- Ts. die in de U. S. van Amerika V"Jrden opgeleid- Eerst het kader, dan de manschappen. Eerst wanneer de training van het ederlandse kader* beëindigd is hun raining zal vanzelfsprekend zo kern achtig en beknopt mogelijk plaats vin ei» komen de manschappen an de beurt. Dit betekent, dat voor eerste divisie der expeditionnaire de loog van October November rond 20.000 man naar Enge land zullen vertrekken. Wanneer naar Indtë en Duitsland? Voor wat betreft de gezagsbataljons waren de plannen gemaakt om te be ginnen met half Augustus, per 14 dagen een volledig gevuld troepentransport schip dat wil zeggen 2500 man naar Australië te zenden, zodat het to taal van 27.500 man voor het eind van het jaar naar Australië zou zijn af gereisd. Het ziet er thans naar uit, dat dit plan in verband met de ons toegewezen scheepsruimte niet over eenkomstig dit tijdschema kan worden uitgevoerd. Aangenomen mag worden, dat de eerste divisie der expeditionnaire macht in de eerste helft van 1945 gereed en gevechtsklaar zal .zijn. de tweede on geveer vier maanden later. De minister acht het waarschijnlijk, dat voor het veroveren van hele eilandengroepen in Indië deze expedi tionnaire macht nog nodig zal zijn. Dit sluit in, dat niet zonder meer kan worden aangenomen, dat iedere vroegere officier en iedere vroegere onderofficier opnieuw na getest te zijn en 'nade.-selfi'fie de nieuwe trai* ning te hebben doorlopen, in zijn vroegere rang zal worden hersteld. Evenzeer sluit het in, dat geselecteer den die het vroeger niet verder brach ten dan soldaat of onderofficier, nu wellicht w e 1 op grond van hun kwa liteiten van persoonlijkheid en karak ter in staat zullen worden gesteld deze rang te verwerven- Wat de reserve-officieren betreft zal men een gedeelte weer onder de wa penen roepen, waarbij uiteraard aller eerst in aanmerking komen, degenen, die gezien hun leeftijd het best bruik baar zijn. Wie worden opgeroepen? De vraag is: hoeveel mensen zullen onder de wapenen worden geroepen en zijn. 5000 Canadese soldaten helpenl Canadian Publicity Section deelt mede: Duizenden Canadese soldaten wach ten op hun terugkeer naar Canada en zij gebruiken het grootste ge deelte van hun afwachttijd niet al leen om zich op de omschakeling naar het burgerleven voor te berei den, maar ook om de vriendschaps banden met de Nederlandse bevol king te verstevigen. Deze duizenden werken vrijwillig op Nederlandse akkers, tan einde de oogst te helpen binnenhalen, zij hakken hout, her stellen de wegen, repareren land bouwmachines, reinigen grachten en ruimen het puin in door oorlogsge weld getroffen steden. Zo waran, bij hun pogingen een bij drage te leveren voor het herstel van hun bondgenoten, tot 28 Juli j.1. ongeveer 5.000 mannen aan het werk, waarvan 60 pet. bij het oogsten. welke? Wanneer ik het aantal oorlogs vrijwilligers schat op honderd a hon derdtienduizend man en een lichting op ongeveer 30.000 man, zouden er nog drie lichtingen moeten worden opge roepen. Het oproepen der jongste lichting is njet eerdgr te verwachten dan in de lente van 1946. In de zomer en herfst van dat jaar zullen evantuële volgende jaarklassen »aan de beurt komen. Opgeroepen zul len worden zij, die in het jaar 1946 de leeftijd van 20 jaar en eventueel die van 21 en 22 jaar hebben bereikt. Het is denkbaar, dat van de 3 lichtingen er vier of vijf worden gemaakt, vooral als er veel uitvallers zouden zijn. Het ligt echter algemeen gesproken niet in de bedoeling om alle vroegere leger- lichtingen op te roepen, uitgezonderd dan degenen, die zoals ook reeds ge schiedde, in verband met hun vakbe kwaamheid, welke in het leger nodig is, niet gemist kunnen worden en die niet op een. andere wijze te verkrijgen Waarheen met onze land en tuinbouwproducten? Is de uitwerking van vele belang rijke punten der wereldpolitiek, waarvan we in Potsdam een nadere oplossing hadden verwacht nog oe- trekkelijk vaag, één ding is wel heel duidelijk naar voren gekomen, de toe komst van Duitsland is in vele op zichten vastgesteld. De omvang van het Derde Rijk en haar gevolgen zijn van die aard. dat Duitsland als grote mogendheid ten enenmale heeft afge- oaan. Het Rijk. dat Hitier bouwde is letterlijk en figuurlijk weggevaagd. Nu zal elk weldenkend Duitser in zien, welk een ellende het bewi-r- rookt en verafgoodde Hitlerregime heeft teweeggebracht. Als wij dit neer schrijven. denken wij onwilleKeiug aan de uitspraak van de N. S. B.-pro- paganda: „Zonder Hitier heeft Neder land geen -toekomst meer". Wat mo gen wij dankbaar zijn, dat deze Hitier- knecht nu achter de tralies zit en de toekomst van ons land in betere han den is! Duitsland wordt «en landbouwstaat- De grote mogendheden hebben po- sloten van Duitsland een agrarisch land te maken, met een industrie die voldoende zal zijn voor het produce ren van goederen voor binnenlands gebruik, voor het vervaardigen van onmisbare importen. maar zonder enige mogelijkheid om ngg tot ra'ii- taire productie over te gaan en o*>k zonder mogelijkheid om een industriële wereldmacht te vormen. Het gehele economische beeld van Europa zal tengevolge van dit besluit een diepgaande wijziging ondergaan. Vele industrien uit Duitsland zullen moeten worden verplaatst en het ligt voor de hand dat vele daarvan, zo niet alle, een plaats zullen moeten vinden in de overige Europese landen, die daardoor hun structuur diepgaand gewijzigd zullen zien. Reeds was er sprake van. dat ook in Nederland be paalde industrieën, die tot dusverre in het Rührgebied werkten, zouden worden gevestigd. De gehele toekomstige ontwikkeling van Nederland krijgt hierdoor en vooral door de radicale wijziging, die in het Nederlandse achterland wordt aangebracht, een heroriëntering, waar van wij de consequenties pas heel ge leidelik zullen kunnen overzien. Onze abonné, de heer H. Ras is bang, dat met ons artikel over bo venstaand vraagstuk de zaak voor ons was afgedaan. En daarmea is hij het niet eqns, want hij meent, dat onze mening, dat we geen voorstanders zijn van annexatie door angst is inge geven en dat is „altijd een slechta raadgeefster". De heer Ras kan gerust zijn. Ten eerste heeft hij aan het artikel van Vrijdag gezien, dat we gaarne hebben, dat onze lezers zich over dit probleem, uitspreken, ten tweede kunnen we hem. verzekeren, dat ons standpunt mot voortvloeit uit angst, maar zuiver uit practische overwegingen. Ieder heeft zo zijn kijk op bepaalde vraagstukken. De heer Ras meent dan. dat ons land, dat „leeggeroofd, uitgeplunderd en uitgemoord is", het recht heeft, om, we gebruiken hier weer de woor den van den inzender „met de meeste deemoed, als geringe compensatie, een heel klein stukje van het grote ge heel te mogen vragen, voor die delen van ons land, die onvruchtbaar ge maakt zijn voor jaren en waarvoor niets aanwezig is om op te bouwen „Dat deze zaak uiterst verstai g dient te worden aangevat, accooi ei", zo zegt hij, ,,maar komt het mettertijd tot een conflict, dan moeten we toch wel mee, ook zonder annexatie". Enkele a.s. mariniers cn andere oorlogsvrijwilligers, dringen aan op spoed bij de opleiding tot matroos of marinier. „Het- gaat op het ogenblik ouderwets en achterlijk langzaam", zo klagen zé en ze vervolgen dan* „In onze kringen wordt er over ge kankerd, dat daar in ons Oost-Indië de mensen nog gebukt gaan onder het onmenselijke Japanse jyk Iedere dag en ieder uur kost daar nieuw men selijk lijden, terwijl men ons hier zoet houdt met "de meest onbenullige baantjes, zoals op „moffengrieten" passen. Dit is géén weric voor jonga kerels, maar kan door ouderen ge daan worden. Wij echter w'llen weg om de strijd met den senaten vijand, waar hij ook opduikt, te aanvaarden. Wij hunkeren naar het ogenblik, dat wij er oplos kunnen stormen Wat bij de „moffen" kon, kan bij ons ook, die zagen kans om je binnen de drie maanden aan het front te krijgen, waar wij echter hartelijk voor be dankten omdat wij „Hollanders" wa ren. Hopelijk zullen de heren dit ook inzien. Wij zijn klaar, laat nu onze leiding ook klaar zün"„ .Tot zover de klacht, die meer eea aanklacht is. Dat ze moge door dringen tot de autoriteiten, die hier in te beslissen, hebben. Als jonge ke rels zich aanmelden, dan mag tooh minstens verwacht worden, dat, men hen niet maandenlang in het onzekere, laat. B. Een gevaar voor ons land? Kortgeleden hadden wij juist ia landbouwerskringen een gesprek over deze aangelegenheid. Daarin werd naar voren gebracht, dat in geval Duitsland tot een agra rische staat zou worden omgescha keld. dit voor ons land de nekslag zou betekenen. De industrie-streken van Duitsland, vooral het gebied ten Oosten van Lim burg en verder N. W.-Duitsland wa ren grote afnemers van onze land- en tuinbouwproducten (aardappelen, peul vruchten, groenten). We hadden hier van een behoorlijk uitvoersaldo. (Zie vervolg paf, llt

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1