Zó is een Jutter Schemering over de velden ZIJN WIJ VEE Stadsnieuws VIT DE NATUUR Bob v. Teeckelenburgh neemt afscheid van het Zuiden. Wij ontvingen een uitknipsel yan de Tilburgsche Courant, verge zeld van een schrijven van een Til- burgenaar. Allereerst het kranten knipsel, waarboven staat: Een Jut ter vertrekt" ,X>eze stille werker kwam twee en een half jaar geleden hier in Til burg, een paar maanden daarna red de hij mij het leven, door mij uit de handen der moffen te sleuren'.' Verder wil ik hier niet over pra ten, daar de persoon in kwestie over dit en alle gevallen van hulp toch geen publiciteit zou willen. Maar toch wil ik van deze plaats, mede namens allen die hulp van hem hebben gehad, danken en hulde brengen voor zijn altijd dapper op treden. R. J. v. Teeckelenburg, wij hopen dat het in je verdere leven voor spoediger zal mogen gaan dan in de bezettingsjaren. Veel geluk in Öen Helder, Bob." Jn het begeleidend schrijven zegt de man uit Tilburg o.m. „Ik heb veel met dezen Helderse samenge werkt en er zo'n ontzaggelijke eerbied (Vervolg van pagina 1). politiek niet leven kan, moet wel zielloos blijven. En een democratie, die niet functionneren mag, kan niet actief zijn. Met lapmiddelen als een nationale adviescommissie en een noodparle- ment bereikt men juist deze active ring niet. Wij hebben groot bezwaar tegen het wegmoffelen van onze constitu tionele rechten. Het spijt ons, dat de regering daar geen oog voor heeft en ongewild de autoritaire richting uitglijdt. En de mening van deze bladen is die van vele andere, daar kunnen we staat op maken. Laat de regering haar belofte, in Engeland gedaan, dat het volk zich spoedig zou uitspreken over de nieuwe regering, dan nu ook waar maken. Daarmee wordt in ieder geval een toestand geschapen, die fnéér bevredigend is dan de huidige. B. voor gekregen dat ik een paar van zijn daden moet opsommen. De eerste was, toen er een trein aan kwam puffen, die van voren tot achteren geladen was met mensen en onder strenge bewaking stond van Duitse militairen. Dat vond Bob ver dacht en hij riep de jongens toe er uit te springen, als de trein stil moest houden voor het onveilig signaal. Velen gaven daaraan gevolg. Zelf heeft hij toen die mensen afge voerd en de bossen Ingedreven, de kogels floten ons daarbij om de oren en ik zelf ging op de vlucht, doch Bob bleef tot ze allemaal een be stemming hadden en nam toen de grootste ploeg mede naar het z.g. „Wandelpark", 's Avonds waren er vele razzia's, maar de jongens waren niet meer in de stad doch daarbuiten, en zo eindigde dit avontuur, hoewel Bob geloof ik 4 boete kreeg op zijn fabriek, daar hij de gehele middag was weggebleven, zonder melding. Hij hield z'n kop en betaalde 4 aan de baas. Zo is een Jutter- Verder heeft hij zich zeer verdien stelijk gemaakt met het mede-herber gen en opvangen van geallieerde pilo ten, niettegenstaande hij geen woord Engels kon spreken. Ook weet ik dat hij veel wapens en munitie tezamen met den Limburger Hans heeft gesmokkeld, wat ook niet gemakkelijk ging, doch Bob was dan weer eens, voor éen dag, de chauf feur van een Duitse legerauto. Over de onderduikers behoef Ik niet te spreken die werden door hem te alle tijde geholpen. Toen de auto's gevorderd zouden worden, maakte hij er speciaal werk van deze wagens te laten onderdui ken, wat wel zeer goed gegaan is, want toen de stad werd bevrijd, had den ze van de 32 onderduikers er 28 over, waarvan er van de 4 verloren geraakte 3 in brand waren gevlogen door granaatvuur. Dit alles bewijst hoe deze Nieuwe- dieper z'n karakter liet zien geduren de de twee en een half jaar d"' in Tilburg gast was." Aan het slot maakt de briefschrij ver nog de opmerking, dat Bob zijn goede betrekking in Tilburg in de steek liet.voor de terugkeer naar z'n Jutterstad. Bob blijkt dus inderdaad z'n Jutterhart op de goede plaats te dragen. GESLAAGDE WANDELSPORT. De jj. Zaterdag en Zondag georgani seerde „Bevrijdings- wandeltochten", welke beide dagen in geheel Noord- Holland werden gehouden, zijn in Den Helder al bijzonder goed geslaagd. Op beide dagen legden niet minder dan 523 wandelaars het 12 km lange par cours af, zonder dat er één uitvaller geboekt werd. En dat op houten klep per» en ander surrogaat schoeisel! Maar aèn deze onprettige zaken wilden de wandelaars niet denken, de zon scheen van binnen en van buiten, men kon weer vrij wandelen en de stemming was opperbest. Het parcours, dat in verband met de afstand niet buiten de stad kon vallen, was vol afwisseling en vooral Zondag verhoogde het groot aan tal vlaggen de feestelijke stemming. Wij zagen Zaterdag een kranige groep van de Helderse Politie Sport Vereni ging, terwijl ook ,,de Hervormde Jeugd" en de meisjesclub „de Zonnebloem" met een flinke groep deelnamen. Zon dag wandelden o.a- de N.P.V. „de Jut ters", de Wandelsportverenigingen „de Jutter", -„de Zilvermeeuw" en „de Duinkanters", elk met een groot aan tal, terwijl de R.K. Verkenners St. Ni- colaasgroep, de PTT, Speeltuinvereni ging „Vismarkt", groep Sperwerstraat Meeuwenstraat, alsmede de Sport vereniging „Altius-Fortius-Snellius" eveneens flink vertegenwoordigd waren. De zang en operette vereniging „Ons Genoegen" kwam zowaar met een grote schare kabouters en elfen aan de start en vormde een kleurige groep temidden der wandelaars. Zondags werden de wandelaars op het Koningsplein opgewacht door ons onvolprezen „Stedelijk Muziekkorps", dat, versterkt met leden van het „Fan farecorps" en de „Oranje Harmonieka- pel", haar heste beentje voor zette. De organisatoren kunnen op welge slaagde dagen terugzien! ANNA PAULOWNA N.V.H.-INZAMELING EEN SUCCES. Na vergaderingen in Breezand en Anna Paulowna, waar de heer Van Allan Penning en pastoor Kouwenho- ven van Wieringen het woord yoerden, ter opwekking orti toch flink wat af te staan voor de bewoners der geteis terde streken, heeft de inzameling van goederen veel succes gehad. Wa gens en wagens vol kreeg men, zodat in totaal een waarde volle verzameling van goed bruikbare goederen ter beschikking gesteld kan worden. BIJNA 7000. Op de lijsten voor de bevrijdings feesten is voor bijna 7000 getekend- WIERINGEN. WIERINGEN WANDELT. Het was j.1. Zondagmiddag zo om streeks één uur dat we door het vlag gende dorp vele mensen zagen lopen. Het was op de verjaardag van prinses Irene dat de N H.W.B. een Be- vrijdingstocht organiseerde. De organi- Na de jachtende dagtaak is het dik wijle de avond, die je de nodige rust geeft. In deze tijd van het jaar aijn die avonden van een haast on gekende schone bekoring. Als na de warmte van de volle dag de zon ter kimme neigt en een verkwikkende koelte over de wereld komt hangen, gaat je hart open voor de pracht van de zomeravond. En je gaat naar bui ten en je loopt en je hart verzadigt zich aan die gewijde opbeurende rust, die om Je staat en je geheel in zich opneemt t In de oorlogsjaren kenden we ook 'deze avonden, maar dan lag er in de sfeer van de zomeravond een onein dige weemoed om de onrust, welke achter de horizonnen knaagde en soms plotseling opflakkerde heel dichtbij. Je ging dan de nacht tege moet en dat betekende onrust, dik wijls ook angst als door de donkerte de dreigende dreun van drommen jvliegtuigen over je ging, angst die je Ideed inéén krimpen als daar in de hoge duisternis een vuurgevecht be gon en stukken van een vliegtuig Cnkenspattend omlaag sisten Zo in de rust van de oorlogsavonden besloten (Je angst voor de nacht, de angst die we lazen in eikaars ojien, de angst die klonk in ons gesprek. Die angst is nu gweeken Nog zagen we gisterenavond een klein kind wegschuilen in de beschut ting van een muur, toen een vliegtuig laag over vloog. Toch de bewuste angst slijt weg en we genieten nu des te dieper de r.ust van de zomeravond. We lopen bunen. De zon hangt al roodgloeiend boven de groenbeboste duinen. Een boer loopt nog eens naar de wei, waar zijn koeien grazen. Van middag waren er twee aan het „bak keleien". Eén der vechtenden liet een hoorn in de strijd. De wildeman is nu op een andere wei gebracht Vlakbij op het dijkje is de oude stenen molen nu een schilderij met haar wrakke uitgediende wieken, des loshangende deur en de bloeiende boterbloemen en klaprozen op de voor grond, maar echterinniger Deze week trokken twee forse geel bruine paarden de maaimachine door het golvende gras, nu enkele dagen later zweeft reeds de heerlijke geur van het hooi in de lucht. De geur van het zomerlanden je ademt diep om maar zoveel mogelijk van die zoetige geuren te genieten. Het ge dierte op het veld is echter minder verblijd. Roofvogels loeren nu op de Jonge weidevogels en vinden gemakkelijk hun prooi De jonge hazen zijn de be scherming van hun leger kwijt De schemering valteen merel zingt nog in een groenzilveren schiet- wilg. Reine kpstelijke klanken In de stilte. Boven het weiland „opereren" nu de vage figuren van de schemering: de vleermuizen. Als de vleermuizen hun fladdervluchten gaan beginnen door de vallende donkerte hebben de zwaluwen hun laatste vlucht ge staakt en verstomd ook de zang van de merel. Onzeker, stotend en vallend flad deren die kleine insectenvangers door de lucht. Plotseling zie je ze dan afsteken tegen een nog lichte plek yan de avondhemel, even ?nel neemt de schemering ze weer op De vleermuis staat niet erg in de gunst van de mensen. Als ze over deze dieren horen spreken, gaat hun al een rilling over de rug. Ze doen denken aan allerlei griezelverhalen en ergerMaar het dier zal nie- maad leed doen, integendeel het is als vanger van vele insecten zeer nuttig. De vleermuizenfamilie .telt honderden soorten; de meesten leven echter in de tropen. De winter bren gen ze door in een verdovingstoestand de z.g. winterslaap. De hartslag Is dan 1 in 10 minuten. Hoewel de vleermuizen zich ogenschijnlijk zeer gebrekkig voortbewegen, kunnen ze grote afstanden overbruggen. Zo vlogen geringde vleermuizen, welke naar Vlissingen gebracht waren bin nen 24 uur naar Haarlem terug. De laatste tijd wordt er aan de vleermui zen meer aandacht besteed, maar toch blijft veel van hun leven nog onbekend, zijn het nog altijd, ook fi guurlijk, vage figuren in de scheme ring. Als het helemaal 'donker wordt, zoeken de vleermuizen hun schuil plaatsen weer op. We gaan naar huis. De sterren staan licht in de zomer nacht... W KOK. Er is een verbinding met Den Helder, een verbinding met de trein. Het heeft vrij lang geduurd voordat Den Helder weer dagelijks contact met het Zuiden had. Wij begrijpen de moeilijkheden waarmee ook de spoorwegen kampen, maar toch kunnen we moeilijk de ge dachte van ons afzetten, dat men Den Helder een weinig met de linkerhand behandelt. We hebben daar in het Noorden al tijd een beetje in de vergeethoek ge- - zeten. In normale tijd waren het niet de beste wagens, die op het traject AlkmaarDen Helder reden. Meestal afdankertjes van Zuidelijke trajecten. En toch was Den Helder de eerste marinebasis van ons land. En nu be gint het weer op dezelfde wijze. Donderdagavond reed deze trein voor het eerst. We hebben in ons nummer van gisteren reeds het voorstel gedaan, dat men de rijtijden anders zou rege len en niet b.v-, zoals nu het ^eval is, de trejn om acht uur 's avonds in Den Helder aan laten komen en om kwart over negen weer vandaar laten ver trekken, terwijl er juist 's morgens vroeg zo'n dringende behoefte is aan vervoer. Een andere grief is, dat in het trein stel naar Den Helder geen enkele passagierswagen is ingelegd, maar dat het uitsluitend goederenwagens zijn. Wij vragen ons af, is dat nu nodig? Wij zijn toch geen vee? Wij hebben toch dezelfde rechten als andere landgeno ten? Of meent de directie van de Spoorwegen nog, dat Alkmaar geen achterland meer heeft? Naar Amsterdam rijden dagelijks enige treinen. En in die treinen rijden passagierswagens mee. Dat moet naar Den Helder ook en daar moeten geen weken over heengaan. Een volgeprop te goederenwagen is een verre van aangenaam vervoermiddel- Het is wel beter dan niets, maar het kan anders en wij doen een beroep op de betref fende autoriteiten daarvoor te zorgen. satie van de tocht was in handen van de plaatselijke Wandelsportvereniging Wieringen. Tegen half twee was het al een aardige drukte in het startlokaat café Concordia. We zagen kleurige pak jes en aardige groepjes. Omstreeks half twee nam de heer H. J. A. Lucker, namensf de N H-W.B. het woord om de talrijke tippelaars welkom te heten. Spr. wijdde nog enige woorden aan de bevrijding van ons land. Met enige ogenblikken stilte werden zij herdacht, die hun leven voor onze vrij heid hebben gegeven- Vervolgens wer den door twee leden van de Wandel club Wieringen bloemen gelegd op het monument voor de gevallen Wierin- gers. Terwijl de bloemen werden ge legd, negen de vlaggen, enige ogenblik ken stilte en een moment vertoefden oijze gedachten bij onze plaatsgenoten, die door het oorlogsgeweld niet meer in ons midden kunnen zijn. Vervolgens werd de stoet opgesteld. Voorop de Bondsvlag geflankeerd door twee leden van de Wandelclub, hier achter de diverse groepen. We zagen o.a. de gymnastiekvereniging Wierin gen, Nederlandse Jeugdbond Natuurstu die afd. Wieringen, R.K- Henricus- school, groep padvinders De Stormvo gels, een groep van het PTT-personeel, een groep van de distributiedienst Wie ringen, Wandelvereniging Door Weer en Wind van Anna Paulowna-, Wandel- sportvereniging Wieringen, een groep van de Doopsgezinde' Jongerenbond en ean grote groep individuelen. De wandelclub had een aardig par" cours genomen dat ging over Noordbu- ren en Stroe naar Oosterland waar bij café Klein' gerust werd. Via de Akker- weg Rijksweg ging het vop Hippe aan. De Kon. Muziekvr Har monie wachtte de stoet oe >t muziek voorop ging het naar het eindpunt. Het waren ruim 300 personen die aan dp tocht deelnamen en allen behaalden het eindpunt, dus een tocht zonder u'4" vallers- 2 Sept. zal er hier weer een tocht ge houden worden. WIERINGERWAARD. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen H.B-S- zijn geslaagd Jan Breed, Leo Hofi' Gerrit van der Haagen en Harm Block, leerlingen van het wnd. hoo der echool den heer P. Berkhout.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2