Stadsnieuws Wereldvrede V/e krijgen rozijnen! Schag;( ;en. Zondagsoverdenking Hebt u niets vergeten Den Helder reageert- Een sensationeel radiobericht, vlag gen, die uitgestoken worden of gedra peerd, feestende kinderen, die jui chend de school verlaten en dan... de domper, net als met onze bevrij ding. Enkele dagen van schaarse be richten, de komende vrede deed zich voelen; tenslotte het bericht, dat Ja pan capituleerde. Des middags vrij! Des avonds dan sen hier en dansen daar, gillende meisjes, juichende kinderen. Een roes van feest... en dwaasheid! Bij hoevelen zou Indië werkelijk le ven? Wie heeft diep gevoeld, dat de oorlog voorbij is, helemaal? Wie heeft beseft, wat het zeggen wil? Neen, vrij en feest, geen feest in de harten, maar het dolle feest van de dancing, Cf vrouwen en het vuurwerk! De volgende dag, feestdag, nationale feestdag, alles vrij om te vieren iets ■wat bij weinigen wóar gevoeld wordt. 's Morgens om 10 uur kranslegging op de Algemene Begraafplaats ter herdenking van de Nederlandse en geallieerde strijders, die daar begraven liggen- Kolonel Bueninck legt uit. waarom de vlag niet hafstok waait: omdat men de doden mee wil laten vieren deze heuglijke dag. Burgemees ter Ritmeester houdt een gloedvolle toespraak en gedenkt hen, die hun leven voor het Vaderland gaven. Zo reageerde Den Helder naar bui ten. Maar velen zullen stil in hun kringen zich bezonnen hebben op de werkelijkheid, die nu wellicht komen Zal, de werkelijkheid van het verlies of van een vreugdevol weerzien. LAATSTE ORGELCONCERT. Voor een geheel bezette kerk gaf mevrouw A. GraaffKamp het zesde en laatste concert in de serie orgel concerten, die zo grote belangstelling hebben getrokken bij de inwoneré van onze stad, welke dikwijls voor cul tuurloos wrd uitgemaakt. Over. het concert zelf willen wij niet uitweiden, het was een der beste De avond werd aangevangen met het Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd meegezongen. Aan het slot van het concert be dankte de heer H- G. Moen de orga nisatie uit naam van het ganse pu bliek op de prachtige concerten, wel ke zij tan gehore had gebracht. Inderdaad, wij vinden het prettig dat gebleken is. dat men orgelmu ziek wel degelijk waarderen kan. De. critiek, die mevrouw Graaff soms te horen kreeg, was geenszins bedoeld om haar spel te kleineren, doch eer der om een wisselwerking tussen het luisterende publiek en de organlste zelf te scheppen, welke vruchtbaar zou werken. En wij men an, dat zulks geschied is. Wij hopen, dat mevrouw Graaff nog eens enige concerten zal geven. Bovendien stellen wij voor om de concerten op eenvoudige manier door een deskundig iemand te laten inlei den en toelichten o-> beknopte wijze. Intussen, Den Helder kan terugzien op een serie cultuuravonden, die ons de hoop geven, dat het met ons cul tureel peil nog wel zal meevallen. EEN NIET.'WE FORD. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Daar lezen wij met stomme verbazing, dat direct leverbaar is een nieuwe ford. Jaren hebben wij de naam Maarten Smit niet of weinig horen noemen, maar hij is er nog, ge tuige de nieuwe ford! DE EERSTE BRANDSTOFFEN. Het departement van handel en nij verheid wijst er het publiek op, dat de brandstoffenhandelaren in de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht pas met ingang van 3 Sept. een aanvang mogen maken met de af levering* van brandstoffen op de gel dig verklaarde bonnen 43BV en 44BV. TIVOLI. Golden Boy. Voor slechts twee dagen draaide in Tivolt de prachtige rolprent „Golden Boy". De film ie van vóór de oorlog, doch hot spel en het gegeven zijn zo prach tig, dat wij deze film tot de „klassieke" films zouden willen reke nen- De waarheid, dat het geestelijke meer waarde heeft dan het materiele, wordt hier op meesterlijke wijze het hoofdmotief van het verhaal. Een jonge man met een grote artistieke gave, wordt, verblind door eerzucht, een beroemd en populair bokser. Zijn vader, de verpersoonlijking van de geest, gaat hevig onder het verdriet gbukt. Tenslotte, door de liefde van een vrouw en een tragisch gebeuren in de boksring, ziet de jongen zijn weg en keert terug uit de wereld van hardheid, succs en holheid naar het leven met geestelijke inhoud. Adolph Menjou en Barbara Stan- wiek hadden de hoofdrollen, terwijl de regie rustte bij Rouban Mamou- lian. De muziek was van Victor Young. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 19 AUG. Ned. Herv. Gem. Kerkgracht, 10.30 uur Ds. Enklaar (Heilige Doop) Palm straat 10 uur Ds. Hijmans van Zaandijk- Herst. Apost. Gem., 9.30 uur, dienst 4 uur dienst. Woensdag 8 uur 's avonds. Herat. Ev. Luth. Gem-, 10.30 uur, de heer J. K. Schendelaar, onderwerp „Vruchtbare Stilte", Zang, kerk- kwartet. De mogelijkheid bestaat, dat in ver band met de capitulatie van Japan dankdiensten zullen worden gehouden. DE LIEFDADIGHEID LIJDT SCHIPBREUK. Op initiatief van de sportvereniging „Atlas" vond deze week in Formosa een bespreking plaats tussen de be sturen van de vier plaatselijke voetbal verenigingen. Het lag in de bedoeling, om, zoals overal elders geschiedt, een voetbalwedstrijd te organiseren, waar- va» de opbrengst, hetzijin geld of in gebruiksvoorwerpen, zou zijn. voor de oorlogsslachtoffers. Hoewel de verga dering het er éénstemmig over eens was, dat een dergelijke wedstrijd moest plaats vinden, gezien het sympathieke doel, bleek dat men ditmaal zijn mede werking niet kon verlenen. Men kwam n.1. tot de conclusie, dat er geen veid in onze gemeente is, hetwelk aan de voorgeschreven eisen voldoet. Het is momenteel toch wel treurig gesteld ln onze gemeente, dat men tot een der gelijke conclusie moet komen. En dan te weten, dat de sportvelden el ders door toedoen van gemeentebe sturen bijna alle weer op peil ge bracht zijn, ja zelfs in een gemeente waar de burgerij uitgesproken christe lijk is, n.1. in Kampen. 1 ons per persoon. Het Centraal distributiekantoor m-akt bekend, dat in de provincies H ord-Holland, Zuid-Holland en V -echt 100 gram rozijnen per per soon be chikbaar zullen worden ge- s'e'd. Om voor deze rozijnen in aan merking te komen moet men bon 545 f'T 5de noodkaart op Maandag 20, D nsdag 21 of Woensdag 22 Augustus a s. bij een. detaillist inleveren. De b "'evering der rozijnen zal plaats hebben met ingang yan 2 September feest van Maria Hemelvaart, werd in gezet met Heilige Missen om 7 en om 8 uur. Algemene H. Communie van de gehele parochie tot intentie van den jubilaris. Om 10 uur een plechtige Hoogmis met Veni Creator opgeluisterd door het parochiale zangkoor, hetwelk zong Missa Pontificalis II van Mgr. Perosi. Onder de aanwezigen bemerkten wij ook den wm. burgemeester van Schagen met den secretaris, alsmede vele niet-katholieken. Receptie in Royal. *s Middags om 3 uur vond een recep tie plaats in het Theater Royal. Ook hier was de belangstelling enorm. De heer de Moei, als voorzitter van de huldigingscommissie, dhnkte den jubi laris voor alles wat hij in de jaren, die hij in Schagen staat, aan zijn parochie en de kerk heeft gedaan. Grote hulde werd gebracht voor zijn goed en voorbeeldig priesterschap. Spr. bood den jubilaris namens alle parochianen een auto aan, welke hem zo spoedig mogelijk geleverd zal wor den. Van de velen, welke den jubilaris toespraken, stippen wij aan kapelaan Verhaar, kapelaan Dekker uit de Wie- ringermeer, die den jubilaris een schil derij als huldeblijk aanbood, pastoor van Houten uit Burgerbrug, burge meester Buiskool van Schagen en vele anderen. Deken Kuys dankte in hartelijke be woordingen alle aanwezigen en zeide, dat het werk van de commissie getuigde van heel veel eerhied voor het pries terschap. Spr. hoopte met Gods genade zijn best te doen, hetgeen hij ook van een ieder hoopte. Des avonds vond een plechtig Danklof plaats met toespraak van den jubilaris en Te Deum Loudamus. Donderdag 16 Aug. vond een kinder- hulde plaats. Des avonds werd opgevoerd het Bij belse stuk Joseph in Egypte. Dit is op een buitengewone wijze geslaagd. Er v?erd zulk een prachtig spel gegeven, dat het geheel gevulde Theater Royal hi rtllle bewondering het spel gade sloeg. De regisseur, de heer Does, komt wel een woord van lof toe. Vrijdagsmiddags werden de feeslelijk heden voortgezet door een huldiging van de kleuters van de kleuterschool, terwijl hedenavond door een jeugd-. demonstratie der Verkennerij en Gidsen rondom het kampvuur als een waardig slot het feest zal beëindigen. MARKTBERICHT GEMEENTE SCHAGEN. «pi Donderdag 16 Augustus 1945. 1 Stier Centrale; 21 Stuks Gelde- koeien (vette) Centrale; 39 Stuks kalf- koeien Tax. 270—600 20 Stuks pinken 225425; 1 Pink Centrale; 7 Stuks graskalveren Centrale; 26 Stuks nuchtere kalveren Centrale; 2 Stuks graskalver 150175; 32 Stuks Schapen (vette) Centrale; 12 Stuks bokken en geiten 40—50; 52 Stuks biggen 80130; 52 Stuks konijnen lp. kg-; 29 Stuks kippen 0.90 per kg. MARKTO VERZICHT. Om Donderdag een feestdag te houden kwam het bericht te onverwachts af. Nu kon deze marktdag onmogelijk hersteld worden, gezien de aanvoer (alleen van rundvee nog 115 stuks). Voor de slachtmarkt werden aange voerd 21 koeien, 1 «tier, 1 pink, 7 graskalveren, 28 nuchtere kalveren en 32 schapen. Voor de taxatiemarkt 39 koeien, 20 pinken, 2 graskalveren. De ze zijn alle overgenomen, en wel de koeien voor Noord-Brabant en de pin ken en Eraskalveren voor Zeeland. De koeien werden getaxeerd van graskalveren 150—175. De kwaliteit van koeien en pinken was in doorsnee goed. Zware bokken en niet aange voerd, de hoogste m, ...g was nu tot 150. Handel stug. De biggen golden minder dan op de vorige markt, was de handel zeer kalm. nu HULDIGING DEKEN G. KUYS. 40 jaar toegewijd priesterschap. Ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig priesterschap van den Hoogeer*. Deken G. Kuys te Schagen op 15 Augustus Jl. was door een com missie uit zijn parochieleden een pro gramma van huldiging samengesteld, welke Zaterdag 11 Augustus, Zondag 12 Aug. en Maandag 13 Aug. aanving met een .meditatie over Het Sacrament van het H. Priesterschap, hetwelk werd uitgesproken door den Eerw. Pater Jac. Straat S. J. De deken deed Dinsdagavond op plechtige wijze zijn intocht. De jubila ris was een schone ontvangst bereid. Bij aankomst werd de Hoogeerw. Deken, plechtig voorafgegaan door ka pelaans, oud-kapelaans en kerkelijke dienaren, de rijk met witte bloemen ge tooide kerk binnengeleid, waar hem door een stampvolle kerk een welkomst lied werd toegezongen. Een plechtig lof besloot de Dinsdag. Woensdag 15 Aug„ de dag van het Bovenstaande vraag leest ge op vele winkeldeuren, aan de binnenkant op een emaille plaat. Het is om de koper of koopster, vóór het verlaten van de winkel, even tot nadenken te prikke len, of er ook iets kon vergeten zijn. Ik zou zo'n emaille plaatje willen spijkeren aan onze huiskamers, .slaap kamers en werkkamers, want „verge ten" is nu eenmaal een menselijke kwaal. Het is weieens vergeleken bij een groot monster, dat alles dreigt te verslinden, personen en huisgezin nen, steden en staten. Zijn voedse'. bestaat uit: uren, dagen, maanden, jaren en eeuwen. Zie het maar na in de annalen der geschiedenis. De Spanjaarden sloegen het beleg voor Leiden. Door omstandigheden werden ze gedwongen, dat eerste beleg spoe dig op te breken. Maar na korte tijd keren de belegeraars terug. En wat vinden se? Een stad zonder proviaij(J, die dan ook weldra aan de vreselijk ste honger is prijs gegeven. Hoe is 't mogelijk? Waarom had men na het af gebroken beleg niet haastig de pak huizen gevuld? 't Was feitelijk niet de honger, die velen der belegerden doodde, maar 't was het monster „vergeten". In Londen verscheen eens een oud man voor de rechtbank. Hij smeekte met bevende stem om vrijspraak. Nooit te voren had hij, zo zei hij, de wet overtreden en nimmer zou hij het weer doen. Zijn kansen stonden prachtig tot de rechter zich een dos sier liet brengen en wat bleek? De oude baas had reeds een heel lang strafregister. Hij werd veroordeeld. Hij had de boeken vergeten. Zo zou den wij met voorbeelden dóór kun nen gaan. Wij zitten nu midden In de zomer. Wat is alles prachtig! Wat is de we reld mooi! Natuurlijk hebt U daar ook oog voor! t Is of alles aange raakt is met een toverstaf der won deren. Hebt ge avonds of 's morgens weieens een bloemenveld gezien? Ge kunt dat doen van de Oostelijke en van de Westelijke kant. Het verschil is dan groot. Wie 's avonds een bloe- men-weiland beziet, ziet va» de Oos telijke kant in het geheel geen bloe menkronen. Hoe komt dat? Alle bloe men hebben hun aangezicht naar het Westen gekeerd, naar de ondergaande zon. Nadert ge het van de Westelijke kant, dan ziet ge het gehele weiland in bloementooi. Dan is 't bewonde- ringwekkend. En 's morgens? Vóór zonsopgang zien alle bloemen nog naar het Westen, maar zodra de dag vorstin komt, wenden de bloemen het hoofd om, de zon tegemoet. Door heel de natuur vaart een onbewust heim- weer naar de Levensbron. Het is s avonds, alsof de bloemen der weide ..avondgodsdienstoefening" houden en met het gelaat naar hun Maker ge keerd, inslapen. En 's morgens, bij het ontwaken, is 't of zij „morgengods dienstoefening" houden. Vergelijk nu eens dat biddende bloemenveld met de maatschappij* met onze mensen. Hoe staan de men sen 's morgens op? Mopperend en geeuwend. Het vogeltje in de kooi zingt zijn morgenlied. En de men sen? Hoe doen zij hun werk, hoe ge bruiken zij hun brood en drank? Heel de natuur roept als om Gods grootheid uit. En de mens. het pronkjuweel der geschapen ye 1 vergeet zijn Maker. De bloemen be schamen hem. Henriëtte Roland Holst zegt in éen harer gedichten: „Van de «tilte werden wij losgerukt. „de weg naar d' inkeer hebben wij vergeten* Dat is: de weg naar God. Velen staan voor het portret hun overleden vader of overl®0^ moeder ^oggon; ,.n Vndee. moeder! had ik Uw raad maar vergeten!" „uer Zo staat de mensheid tegeDO» God. Gelukkig: Eerder een .O ni«' God vergeet moeder haar ons nie^ zuige'"1®' Eerder een kind zijn ouders. jets Hebt r- ('t is vandaag Zondag) vergeten vandaag? a dit Tot het oude volk Israël w woord gezegd: „De Rotssteen, die U verw hebt gij vergeten. s (Deftteronomium J»

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2