WiJTULLEN ER BIJ ZIJN! Rondom de mond van het Noordzeekanaal NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Royal Air Force kwam en seint t Landingen in Japan beginnen Zondag Britse bezetting in Indië H M. de Koningin zendt telegram aan President Truman Ook min van Kleffens keert terug Hei iieri nog welig WOENSDAO tt AUGUSTUS 1945. 69e Jaargang Ne. 617. HELDERSCHE COURANT •tófe» GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND N.V. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen f 3.00 I II. (Van onzen specialen verslaggever). De sluizen. Na het bezoek aan de hoogovens stonden de sluiswerken op het pro gramma. Van de 3 sluizen te IJmuiden zijn er 2 in gebruik. Door de middel grote kunnen Liberty-schepen en pas sagiersschepen als de Joh. v. Olden- barneveldt binnenkomen. De grootste sluis ter wereld, de Noordersluis, wel ke zelfs schepen als de Normandië en de Queen Mary kan schutten, is door de Duitsers vernield. Het machine gebouw, waarin de machines voor het bewegen der deuren, is zinloos en to taal vernietigd. Allerlei soorten muni tie werden er gelijk met de vernielin gen te Amsterdam tot ontploffng ge bracht. Geen stukje is heel gebleven. Orote raderen zijn in talloze scherven gebroken. Gelukkig zijn de tekeningen van de machines bijtijds ondergedo ken. De machines kunnen dus weer aangemaakt worden. Dit is alleen een kwestie van materiaal. De deuren zit ten nu muurvast in de sluis, voofai om dat de Duitsers tussen de buitendeu ren een grote massa zand hebben ge gooid. Erger is nog, dat zij de schut- kolkmuren aan beide kanten van de sluis voor een deel vernielden, waar door de muren zijn vermakt en water v«a onder dg steëoyloor in de sluis tan komen. Dit belet het schutten, want de waterstand in de sluis kan •nen zo niet Qnder controle houden. Ook het centrale bediepingsgebouw, van waaruit één man het sluizenstelsel automatisch kon bedienen, is geheel verwoest door de Duitsers, Dit waren e'genlijk de hersens van de sluiswer- ke», zo vertelde ons ir. Dammers. Met talloze ladingen ging men te werk om de ingewikkelde electrische installaties te vernietigen. Het gebouw zal, alvo rens men weer kan gaan bouwen, ge heel moeten worden gesloopt. Het op- ruimings- en herstelwerk is reeds be ltonnen. De erfenis van de Duitsers is °°k hier weer een zeer troosteloze.... Velsen zwaar getroffen. Oe gemeente Velsen (IJmuiden) werd door bombardementen en door slopers handen zwaar getroffen. De stad, wel- ke de laatste tijd een ware Ameri kaanse groei vertoonde, is zwaar ge- handicapt. De zware industrie in deze gemeente deed de bevolking groeien Van 10.000 in 1900 tot 50.000 in 1943. Toen kwamen de slagen. Rijdt men nu door de stad, dan ziet men hoe uitge strekte delen vielen door slopershand (schande over hen!) en bombardemen ten. Verwoest werd 21'/» van alle wo rgen (Rotterdam 25'/.). Een zo spoe dig mogelijke her-evacuatie is in ver and met het herstel der industrie van kvoot belang. Er zijn reeds 300 nood woningen toegezegd. Men is er van nvertuigd, dat door harde arbeid deze gemeente weer een grote plaats zal in nemen in de nj der Nederlandse ste den. Atlantic- Wall exit.... We passeren het bordje ..Militair ïtein" en komen nu* bij de voorma- haringhaven, welke door de Duit en, werd overkoepeld met een zwaar jonnen dak. Hier werd een kolos- erhaven voor snelboten inge- e °ver allerlei rommel en langs ^^^^^no^^^^^^chte^^omen z*®5r?rwacbting tot Woensdagavond: matj5 Wolkt, nu en dan enige regen, zuidw Wn de kust tijdelijk krachtige esttmwind, zelfde temperatuur. we bij de machtige bunker. Boven de deur is een grote adelaar geschilderd, daaronder met vette letters: „Durch Kampf zum Sieg" door strijd tot overwinning. Klanken, die klanken bleven.... De bunker is geheel verla ten. In de verschillende onderkomens vinden we nog kisten met lege muni tie. In één der tien afdelingen ligt nog half onder water een snelboot. Het dak van de bunker, bestaande uit 3 meter beton en 7 M. zand werd door meer dere 6-tons bommen van de R.A.P. doorboord en open gespleten. We staan verbaasd over de vernielende kracht van deze bommen en herinne ren ons nog goed hoe door de explosies in heel de provincie de deuren en ra men trilden. Het is een eigenaardig gevoel juist op deze Victory-Japanday dit deel van de „keten van staal en beton" de onoverwinlijke Atlantic- Wall te bezoeken. Vandaag, nu ook de overwinning over de laatste der ter- reurstaten gevierd wordt. Op dit ogenblik komt er toch een zekere mate van triomfgevoel in ons hart...» Ge lukkig, dat „het" voorbij is. Het Staatsvisserijbedrijf. Tot slot bezochten we het visserij bedrijf. Er wordt veel gevist. De vis vervangt het tekort aan vers vlees. In totaal beschikt men over 106 schepen; dit is slechts een klein deel van de vooroorlogse sterkte. Sinds Mei werd te IJmuiden voor bijna 4 millioen gulden aan vis binnengebracht. Men staat voor grote moeilijkheden, o.a. voor een deel vernielde hallen, ka potte kademuren, terwijl de helft van de vissershaven in gebruik is bij de mijnenruimdienst van de marine. We zagen daar een dertig vrolijk gepavoi- seerde marineschepen. Als geheel kre gen we een juist beeld van de huidige situatie in dit belangrijke deel van ons land. Wij hopen, dat ook hier de op bouw ondanks de moeilijkheden goede voortgang zal vinden in het belang van heel ons volk. Geallieerde vloot in de baai van Tokio, Domei heeft hedenavond een geza menlijk communiqué uitgegeven van het keizerlijk Japanse hoofdkwartier en van de Japanse regering, waarin de formele aankondiging geschiedt van regelingen voor de landing van geal lieerde troepen op het Japanse moe derland. Er wordt o.m. medegedeeld: ..een eerste groep van geallieerde bezettings strijdkrachten zal volgens de hiervoor opgestelde plannen beginnen met lan den op 26 Augustus a.s. in de Baai van Tokio. Teneinde conflicten te vermij den is besloten, dat de landingen vol gens de volgende regelingen zullen plaats vinden: De eerste groep der lan dingsstrijdkrachten voor het bezetten van het moedereiland zullen landen op dat gedeelte van het moederland rondom de hoofdstad Tokio en in de prefectures Tschiba, Kanagawa, Ja- manaschi en Schisoeoka te beginnen op Zondag as. Te beginnen op Zater dag a.s. zullen luchtlandingsoperaties plaats vinden over het moedereiland. Luchtlandingstroepen zullen op het Atsoegi-vliegveld beginnen te landen van Zondag a.s. af. Op dezelfde dag zal de geallieerde vloot de Sagami-baai binnenvaren, terwijl een gedeelte van deze vloot, bestaande uit lichte sche pen de Baai van Tokio zal binnen varen. De andere bezéttingsstrijdkrach- ten zullen, "van Dinsdag a.s. af, uit de lucht en uit. zee landen in de sectoren Atsoegi en Jokosoeka. Volgens een mededeling van Reuter, werd bekend gemaakt, dat de herbe zetting van Nederlands-Indië hoofdza kelijk door Britse troepen zal geschie den. Volgens een overeenkomst met het geallieerd hoofdkwartier echter zal de N.X.C.A. in Sumatra ezn burgerlijk be stuur mogen vestigen, zodra dit eiland bezet zal zijn. Dg capitulatie van Japan: formele capitulatie van Japan, welke te Tokio zal Bij gelegenheid van de fo"" sUf y an Gen. Mac Arthur ook een Neder - worden ondertekend, zal toegevoegd, naast de vertegenwoordigers landse vertegenwoordiger woe Australiëi Canada en Nieuw- van Rusland, Enge an jg de verschillende regeringen gericht. De grote 'mogendheden zouden automatisch vertegenwoordigd zyn, aldus werd gemeld, dat gen. Van Oyen hiertoe namens Nederland te Manilla en Tokio aanwezig zal zijn. Truman ontving een telegram van H M de Koningin, waarin zij het Ame rikaanse volk van harte geluk wenste met de grootse en triomfantelijke zege over den meedogenlozen vijand. De bevrijding van mijn volk, in het overzeese deel van het Koninkrijk is thans in zicht. Ge kunt er van verze kerd zijn, dat wij nimmer zullen ver geten. wat wij aan het Amerikaanse volk 'verschuldigd zijn! De Nederlandse minister van buiten landse zaken, dr. E. N. van Kleffens, een der prominentste leden van het Nederlandse kabinet gedurende de oor log, aldus meldt Reuter uit Londen, keert naar zijn land terug. monden van talloze sprekers en rede naars duizend maal horen, dat begrip, waar wij voor gestreden hebben, onze militairen in het buitenland, onze BS- ers achter de linies, ons volk op het thuisfront! Wordt dat woord geen leeg begrip, dat door overmatig gebruik in waarde en inhoud verliest? Voor ons betekent democratie nog al tijd: eerlijke verdeling van rechten en plichten zonder daarbij tot vervlakking te komen. Er is te weinig rokerij, dus, moet het verdeeld worden. Aan de autoriteiten de taak het e e r 1 ij k te doen. Nog erger is het feit. dat het siga retje tot lokmiddel dient. Men gaat niet voor niets graag werken voor de Nederlandse strijdkrachten, want., wij hebben het meermalen geconstateerd, dat er een rokerijrantsoentje afviel! Het zijn fouten, klein misschien maar zeer onaangenaam. Dat men ze verbe- tere. De B- De oorlog is voorbij, eindelijk Maar het onkruid woekert voort! Jaren hebben wij de verpestende in vloed ondergaan van zwarte handel, bedreven in sinistere kroegen, in keu rige winkels, op straat en in de trein, die ons heen en weer boemelde van Alkmaar naar Den Helder, dwars door de troosteloze steppe van het Noord hollands Wild West. Toen, na de gruwzame maanden na de spoorwegstaking, hebben wij hon ger en koude geleden, slechts de - zwarte handel kon ons In leven hou den. Wij hebben gekankerd op de boeren, die dik en vetgemest ons tegenglansden, als zij onze bede om graan, één pondje maar, met schamperheid en hatelijke onver-chilligheid negeerden of hard afwezen. De capitulatie kwam. Het werd een dolle avond, een zenuwachtige morgen met. Goddank, een goede afloop. Het zou beter worden en het werd beter. Gedeeltelijk! Want de zwarte handel leeft nog, is zelfs springlevend- Zwarte handel wordt gedreven in rokerij, dat koste lijk goed, dat zo slecht verdeeld is, enin Kunst (met een grote Ki. En met het een wordt het ander gelokt. Wij vragen ons af of de Kunst voor het ganse volk of slechts voor de „up per ten" gegeven wordt. Heeft de „man in the street" niet het recht, Juist nu, de opvoedende invloed van Kunst te ondergaan? Mag hij niet ge nieten? Moet het contact met „het be tere" hem onmogelijk gemaakt worden? Wij geloven, dat ieder, die voelt voor zijn volk. volmondig deze vragen met „Natuurlijk is Kunst er voor allen" zal beantwoorden. Meestentijds ligt de schulid niet bij den exploitant, doch de ware Kunst, zo schaars in deze woelige wereld, wordt, door de grote vraag naar dit „artikel", zwart verkocht door de Kunstenaars zelf. Verdienen zij nog wel de hoofdletter? De kunstenaar behoort tot de g e- v e n d e klasse van mensen, zij die nen. Dat zij daarnaast het volste recht hebben op een normaal inkomen, dat hen in staat stelt hun Kunst voor te bereiden, zich te ontwikkelen en in zekere waardigheid te leven, lijkt ons voor de hand liggend. Doch. zij moeten hun fave ten nutte van het alge meen aanwenden. Als men hoort, welke fantastische bedragen, vormend een klein jaarlijks inkomen soms, de Kunstenaar voor een uur Kunst in de buidel steekt, fin gruwt men van weerzin voor zo weinig mensenliefde en zo groot egoïsme' Het wordt tijd, zo de Kunstenaar zelf zijn taak niet leert verstapn, dat de Overheid hier ingrijpt en de Kun stenaars, die de zwarte kunsthandel bedrijven, dermate in de belasting trekt, dat zij uit eigen belang (daartA al'een kan men hen treffen) hun prij zen verlagen! Er wordt meer zwarte handel bedre ven- De „mensen op kamers" worden voor het overgrote gedeelte „uitge kleed": vooral in onze grote steden zijn de kosthuis-prijzen schandelijk hoog. En dan de sigaretten-kwestie. Het is slecht verdeeld in de we-eld, dat Is een overbekend gezegde. Doch doen wij werkelijk alle moeite de zaken op deze aarde beter te verdelen? Wij mogen er aan twijfelen A911es, wat in een uniform loopt, heeft de beschikking over een aanz en- lijk kwantum tabak. Wij weten wel, dat de soldaat nu eenmaal beter ge rantsoeneerd wordt dan de burgerman. Speciaal te zUlks in oorlogstijd de ge woonte Maar, is het democratisch? Dat woordje, dat wij honderd keer in de kranten tegen komen, dat wij uit dr

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1