Stadsnieuws Muziekschool „Ons Genoegen' Verblijf in Den Helder Julianadorp. Openbare vergadering van de Ned. Volksbeweging Ernstig ongeluk Texel. Breezand. Tentoonstelling „Het Portret" in Alkmaar N.S.B.'ers voor het gerecht Als in de dagen van Piet Hein Programmaschema van Herrijzend Nederland" Zaterdagmiddag j.1. werd de9 mid dags om half drie de muziekschool „Ons Genoegen" officieel geopend- De heer A. Krijgsman, die deze school exploiteert, sprak de aanwezi gen, waaronder zich wethouder Van Loo en de heer Boogaard bevonden, toe. Hij ontvouwde verscheidene plannen, w.o. het oprichten van 'n amusements club voor kleinkunst een belangrijke plaats zal innemen. Voor Den Helder, zo vond spreker, is het een hele onder neming een dergelijk instituut te ves tigen, doch de heer Krijgsman stelt zich tot taak het culturele leven in onze stad te dienen. Hij oefent een kleuter-zangklasse, een nieuw meisjes koor en geeft tevens gelegenheid tot het verhuren van zaalruimte. Spreker sprak zijn dank uit voor het feit, dat zowel de gemeente als enkele particu lieren hem zo krachtdadig geholpen hadden bij de oprichting van de mu ziekschool. Daarna sprak de heer Van Loo op prettige en bemoedigende wijze den heer Krijgsman toe en wenste den mu sicus succes. „Gij moet niet versagen", zeide de heer Boogaard, de volgende spreker, tot den heer Krijgsman. En zo is het. Den Helder heeft cul tureel leven nodig, en ook wij wensen den musicus veel succes en hopen, dat hij op niet geringe wijze aan de cul turele opbloei van onze stad zal mede- arbeiden. Nog steeds bereiken ons brieven, waarin lezers vragen of het mogelijk is Den Helder zonder speciale vergun ning te bezoeken voor enkele dagen. Inderdaad is dit mogelijk, alleen moet men zich bij aankomst vervoegen bij de P.O.D., waar men een vergu» ning krijgt. PROGRAMMA SPORTDEMONSTRATIES OP 31 AUGUSTUS A.S. Het programma voor de sportdemon- straties op 31 Augustus, te geven in het kader van de Helderse Bevrijdings feesten, luidt als volgt: 1. Dames handbalwedstrijd tussen 2 selectieploegen uit het district Kop van Noord-Holland van het Nederlandse Handbalverbond, duur 2 x 15 minuten. 2. Demonstratie lichaamsontwikkeling met behulp van de medicinbal. Uit te voeren door leden van de gymnastiek vereniging Pro Patria en de Atletiek vereniging H. A. V. 3. Boksdemonstratie tussen J. Colijn en C. Boon over 3 ronden van 3 mi nuten. Beide boksers zijn lid van de Helderse Boksvereniging „De Ring". Het doorgaan van dit nummer is af hankelijk van het kunnen verkrijgen van een daarvoor -geschikt plankier. (Deze technische moeilijkheid is nog niet op gelost). 4. Demonstratie grondgymnastiek, uit te voeren door leden van P. P. en H. A. V. 5. Wedstrijd 400 m. hardlopen met handicap. In de eerste baan loopt een 4 x 100 m. estafetteploeg, leden der H. A. V. (van meet). In de tweede baan loopt R. C. Pieterse van de H. A. V. (met 45 m. handicap). In de derde baan loopt K Kamp, lid Vlug en Lenig, Den Haag (35 m. handicap). In de vierde baan loopt A. Blok, lid A. V. '23, Am sterdam, kampioen van Nederland 1941, 3942. 1943 (20 m. handicap). Het gehele sportprogramma zal l'/« uur duren en waarschijnlijk zal het in teressant genoeg zijn. De voorzitter van het voorlopig be stuur. de heer J. Handerikx, opende de bijeenkomst en gaf het woord aan den heer S van Dijk. hoofd der school te Breezand, die een Inleiding hield over het onderwerp: Wat wil de N.V.B.? 'Al sprekende en citerende uit bro chures en courantenartikelen werd een uur gevuld en datgene wat de N.V.B. wil komt neer op de vijf programma punten: le. overtuigd dat de voorma lige politieke scheidslijnen verouderd zijn, 2e roept alle Nederlanders al of niet georganiseerd in politieke par tijen op, tot eendrachtige opbouw van ons vaderland, 3e. in de geest van het personalistisch socialisme, 4e. in trouw aan Oranje en 5e in gebonden heid aan absolute normen als gerech tigheid, waarheid, goede trouw en naasteliefde. Vervolgens werden door enige personen vragen gesteld en door spr. beantwoord. Eén dode te betreuren. Waarschuwingen om van hier en daar verspreid liggende projectielen af te blijven, schijnen nog steeds een onvol doende uitwerking te hebben. Weer werden enige jongens het slachtoffer van hun onvoorzichtigheid. Een viertal dezer knapen begaf zich in een bunker aan de Schoolweg te Julianadorp om kruit te bemachtigen voor het maken van vuurwerk. Een der jongens had de onvoorzichtigheid met een 5 cm-gra- naat tegen de betonnen muur van de bunker te slaan. Plotseling kwam het projectiel tot explosie met het gevolg, dat de 20-jarige L. door de scherven in de borst werd getroffen en op slag dood was. Twee zijner kameraden wer den door rondvliegende scherven ern stig aan armen en benen gewond. De vierde kwam met de schrik vrij. Door de politie werd de eerste hulp ver leend, terwijl dr. Swaters de gewon den verder heeft behandeld. Moge het gebeurde weer 'n waarschuwing zijn om niet op plaatsen te komen, waar ge vaar dreigt! BURGERLIJKE STAND TEXEL. Geboren: Johannes C„ z. van F. Visser en A. C- Karres. Cathrien, d. van J. C. Boeschoten en N. Lont. Ernst, z. van A. Vos en A. Wals- Paula L., d. van C. Groenhof en K. Bakelaar. Ondertrouwd: Klaas Kuiter en G. Sikking. Getrouwd: H. Stevens en W. van den Hoek. L. Borgman en G. Mee- dendorp. Overleden: Aalt Epe 59 j. Im- metje Timmer 77 j. Elske Willemtje Kleinjan 38 j. Gevonden voorwerpen: een ceintuur, een portemonnaie, een padvindersriem. GESLAAGD. Tini Borst slaagde voor het Mulo- diploma-A- Geslaagde expositie. Zondagmiddag werd bij monde van den burgemeester in het Stedelijk Mu seum te Alkmaar de tentoonstelling „Het Portret" geopend. Dank zij de medewerking van een groot aantal kunstenaars en het M. G. is deze ten toonstelling mogelijk gemaakt. Geëx poseerd wordt werk van kunstenaars na 1900 en wel schilderijen, tekenin gen en beeldhouwwerk. In het ten toongestelde werk komt duidelijk het verschil in opvatting naar voren, dat gedurende de laatste halve eeuw op dit terrein van de beeldende kunst heeft geheerst. Het is verheugend, dat gedurende de laatste tijd aan dit dik wijls door het publiek minder gekende onderwerp meer belangstelling wordt geschonken. In de afbeelding van het menselijk gelaat kan de kunstenaar 't gehele wezen van de uitgebeelde mens neerleggen. Meesterlijk werd dit gedaan door Toon Helder in het „portret van de vrouw van den schilder". Van de op vallende schilderijen en tekeningen noemen we verder in de eerste plaats het werk van Charley Toorop, de dochter van den beroemden meester, dat opvalt door een ware en aantrek kelijke kleurencompositie. Een ruim opgevat en met opmerkelijke fleur ge schilderd stuk is het zelfportret van den schilder Ten Holt. Gebrek aan plaatsruimte verhindert ons op het geëxposeerde in den brede in te gaan. Wij raden U echter aan zelf a mooie expositie te gaan zien ,6 e oper f«t 17 September. K. In twee gevallen de doodstraf geëist. Het bijzonder gerechtshof te Is Gra- venhage heeft Dinsdag in het paleis ana de Kneuterdijk haar eerste zit ting gehouden. Het hof werd gepresideerd door mr. A. S. L. van Berckel. Als procureur- generaal fungeerde mr. J. Zaayer. De eerste verdachte was de fabrikant D- van Wijk uit Pijnacker, die in 1944 als groepscommandant van de Nederl. Landwacht was opgetreden. Als zoda nig had verd. jacht gemaakt op onder duikers en radiotoestellen. Zelfs had hij in één geval, een onderduiker, die bij zijn arrestatie trachtte te ontsnap pen, aangeschoten. De procureur fiscaal was van oor deel, dat vast is komen te staan, dat de Ned. Landwacht, welke onder de bevelen van Rauter stond, een onder deel uitmaakte van de SS. Derhalve heeft verd. zich schuldig gemaakt aan het in dienst treden bij een vreemde krijgsmacht, ja erger bij de krijgs macht van den vijand. Mr. Zaayer hekelde in zijn requisi toir zeer de Landwacht- Hij noemde het een „hyena"-instituut waarvan de leden niet .wilden vechten aan het front, maar er in het op dat ogenblik voor hen veilige Nederland geen been in zagen de burgers op te jagen, te kwellen en soms zelfs te beroven van het kleine beetje voedsel dat zij op moeizame hongertochten hadden weten te verkrijgen. De proc.-fiscaal meende dan ook, dat lieden, die van deze orga nisatie lid zijn geweest, stuk voor stuk, op enkele zeer zeldzame uitzonderingen na de dood verdiend hebben. Mr. Zaayer requireerde dan ook tegen ^e- zen verdachte de doodstraf. De tweede verdachte was J. Breed- veld uit Delft. Hij had, zoals uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, verschillende Joden en leden van een organisatie, welke hulp aan Joden ver leende, aan de SD of aan een als N.S. B.'er bekend staanden rechercheur van politie te Delft uitgeleverd. De proc.-fiscaal noemde het verraad zoals dit door verd. is gepleegd gluipe rig. Het gevolg is geweest, dat een aantal mensen de dood is ingejaagd. Op grond hiervan meende mr. Zaayer, dat verdachte niet minder dan de dood straf heeft verdiend. Over veertien dagen zal uitspraak worden gedaan. Complete zilvervloot kwam binnen. De tijd van Piet Hein schijnt te zijn weergekeerd, althans wanneer het in dit tempo doorgaat kan men weldra zeggen dat een complete zil vervloot de haven .van Rotterdam is binnengevallen. Zondag kwam nl. als derde schip, geladen met zilveren munten, het s.s. „Libra" in Rotterdam aan. De „Prinses Margriet" en de Oranjepolder", beiden eveneens ge laden met zilver waren reeds in de afgelopen week te Rotterdam aan gekomen. Het handelt hier naar alle waarschijnlijkheid om in Amerika aangemaakte zilveren dubbeltjes, kwartjes en guldens, welke van En geland uit thans naar Nederland worden verscheept, CONTROLE OP MEUBELVEILINGEN. Op het gebied van het veilingwezen van roerende goederen zijn toestanden ontstaan, die niet langer worden ge duld. Het is van algemene bekendheid, dat de prijzen, waarvoor in het bijzon der roerende goederen op veilingen worden gekocht, ver uitgaan boven het geen ingevolge de prijsvoorschriften, o.a. het prijsvoorschrift gebruikte goe deren no. 1, is geoorloofd. De opspo ringsdienst van het directoraat-gene raal van de prijzen is voornemens aan deze wantoestanden een spoedig einde te maken en krachtig in te grijpen, in dien blijkt, dat op veilingen aan de prijsvoorschriften niet de hand wordt gehouden. Dit geldt ten aanzien van allen, die bij de veiling zijn betrokken, dus zowel de veilinghouders als de no tarissen en deurwaarders, die ben as sisteren en dfWenen, die op ve ngen deze goeder'n~veu -pen en itöpt DOE ONS RECHT! Nederlandse nota aan de V. s Engeland, Rusland en Frankrijk De Nederlandse regering heeft een nota gericht tot de regeringen van de V. S., Groot-Brittannië, Sovjet-Rusland en Frankrijk, waarin de Nederlandse aanspraak op schadevergoeding van Duitsland formeel naar voren wordt gebracht. De nota herhaalt het eerder gedane verzoek om zo spoedig mogelijk restitutie van door de Duitsers uit Ne derland gestolen eigendommen, die als zodanig kenbaar zijn, hetzij die eigen dommen in Duitsland of elders gevonden worden. De nota zegt, dat de Neder landse regering de onbevredigende toe stand, die nog steeds en zonder nood zaak of rechtvaardiging t.a.v. vele ge stolen goederen, van levend vee en andere Nederlandse activa heerst, niet kan aanvaarden. Deze goederen zijn nog niet vrijgegeven door de militaire auto riteiten in Duitsland. In de tweede plaats maakt de Nederlandse regering aanspraak op een eerlijk en rechtvaar dig aandeel, waarbij rekening wordt gehouden met de bijzondere positie van Nederland, wat alle Duitse binnen landse en buitenlandse activa betreft, welke voor herstelbetaling zullen worden aangewend. Annexatie. Voorts herhaalt de Nederlandse re gering, dat zij het recht voorbehoodt aanspraak te maken op aangrenzend Pruisisch grondgebied, in die zin, dat Nederland compensatie kan verkrijgen voor de Duitse overval. De nota roept vervolgens in herinne ring, dat met het oog op de bewezen diensten en de zware verliezen, welke de Nederlandse koopvaardijvloot gedu rende de oorlog heeft geleden, de Ne derlandse regering aanspraak maakt op een eerlijk en rechtvaardig aandeel van alle schepen, die Duitsland zal over- geve». (Om uit te knippen). Ten gerieve van onze lezers geven wij hiermede een overzicht van het programma-schema van radio-omroep „Herrijzend Nederland". 7.00 uur: Nieuws en programma- overzicht. 7.458.00 uur: Ochtendwijding. 8.008.15 uur: Nieuws- en program maoverzicht. 8.159.00 uur: Ochtendconcert. 9.009.30 uur: Radio-baken (Zaterdags en Zondags wordt deze rubriek niet uit gezonden). 9.30 uur: Waterstanden. 10.3012.00 uur: Kerkdienst (op Zon dag). 11.1512.00uur: Ochtendconcert (op Woensdag en Zaterdag van 11.3012.00, op Zondag niet. 11.1511.30 uur: Kookpraatje (op Woensdag en Zaterdag). 12.0012.05 uur: Nieuws in het kort. 13.1513.45 uur: Lunchrecital. 13.4514.00 uur: Radio-baken (Zater dags en Zondags vervalt deze rubriek). 13.4514.00 uur: Tulnbouwpraatje (al leen Zaterdags). 14.0014.05 uur: Het gesproken spoor boekje. 15.0016.30 uur: Symphonieconcert (alleen Zondag). 16.3017.30 uur: Kerkdienst (alleen Zondag). 16.3016.45 uur: Jeugdprogramma voor de kleuters (alleen Maandag en Don derdag). 18.3019.30 uur: Engelse les (alleen Dinsdag en Vrijdag). 19.0019.15 uur: Nieuws en program ma-overzicht. 19.1519.30 uur: Reportage. 19.3020.00 uur: Een programma, speciaal voor de Nederlandse strijd krachten. 20.00—20.15 uur: Nederland herrijst (spiegel van wat er leeft in hoofden en harten van bevrijd Nederland). 20.3022.00 uur: Symphonie-conceri (alleen Donderdag). 21.00—21.10 uur: De patriot (commen taar op beleid en bewind). (Alleen Dins- dag). 21.00—21.15 uur: Op de brug (ministers aan het woord). (Alleen Vrijdag). 22.00—22.15 uur: Nieuws en P0®1 30 uur: Avondwijding, waaf r>a slul ing.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2