r HELDERSCHE COURANT De buitenlandse pers ziet Noord-Holland B/kHNDlG rt AUGUSTUS 1MÏ. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Telegramwisseling tussen H.M. de Koningin en maarschalk Tjang-Kai-Sjek Voor» «w achter de Aitantikwat Het oude lied: „Es ist nicht wahr" In de siralhampen Schoorl en Casfricnm. „Come in, nnd have a drink, Wilhelm Treinen en bussen dijden op de Feestdagen De verkiezingen Niet voor 1946 Amerika zal Nederland helpen Laai N.S.B ers niet vrij De C.D.U. protesteert Onze vertegenwoordiging Ernsiige explosie op de „Christiaan Huygens' Hel weerbericht 89e Jaargang Na- 421, GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND N.V. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 H.M. de Koningin heeft Zaterdag het volgende telegram doen toekomen *an maarschalk Tsjang-Kai-Sjek: „In dit uur van de capitulatie van Japan bied ik U mijn oprechte geluk wensen aan bij deze eindoverwinning van de krachten van vrijheid en ge rechtigheid, waarin China zulk een groot aandeel heeft gehad. Moge het Chinese volk in een toekomst van vrede en hernieuwde welvaart de wel verdiende vruchten oogsten van zijn ontembaar gevoerde en zegevierende strijd gedurende al deze jaren van heldhaftigs tegenstand tegen een wreden en meedogenlozen vijand. WILHELMINA." Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek heeft H.M. de Koningin geantwoord in het volgende telegram: „Uit naam van het Chinese volk dank ik Uwe Majesteit oprecht voor haar gelukwensen bij de overwinning op Japan, alsmede voor haar edelmoedige woorden, gewijd aan het aandeel van het Chinese volk in onze gemeenschap pelijke strijd tegen da overweldigers. De sterke banden van vriendschap tus sen onze beide volkeu, gesmeed in de thans geëindigde oorlog, bieden de goede waarborg, dat wij onze nauwe samenwerking in de toekomst zullen kunnen voortzetten. Ik doe Uwe Majesteit mijn beste wensen voor haar persoonlijk welzijn en de welvaart van haar heldhaftig volk toekomen. TSJANG-KAI-SJEK." IL Vóór de „Atlantik"-wal.daar ligt te gordel van kleinere en grotere bad plaatsen, zich strekkend van de noorde lijkste Wadden-eilanden tot Zeeuws- Vlaacderen. Wat „Deutsche Gründlich- keit" hier geklaard hebben mag gezien Worden. Het heeft geen zin het te ont kennen: alle plaatsjes langs de kust zijn vrijwel volkomen vernietigd, op Noord- wijk na, dat er genadig afkwam (dank ri) het feit dat Noordwijk voorheen een in Hunnen-oren nogal bekende klank bezat?). Grote badhuizen en kleine ver buur-pensionnetjes zijn gesloopt of op geblazen. Hier slingert zich het afzich telijk restant van datgene wat eens den Engelsman van angst en zorg had moe ten vervullen.... da „Atlantik"-wal, an°s de zee. Kapotte bunkers., verroest Prikkeldraad.... blokken beton, waarop Vader Ttjd reeds zijn stempel drukt, landmijnenhet ziet er alles hopeloos uit. Iedere dag ziet men uren lang de bloem- ool-koopen van de ontploffingen boven Ie duinen verrijzen, maar èl die ont ploffingen zijn niet luid en talrijk genoeg Wh ons het vertrouwen te geven dat de uinen dit jaar geheel gevaarloos zullen rijn Ondanks het feit dat de Duitsers gaarmd door de duinen moeten lopen als 1 Weer een strook ont-mijnd hebben, ndanka het feit dat er alleen in de ®u*geving van Bergen en omstreken per eek een veertigtal Duitsers omkomen tel <Üt werk. Er zijn geen „badplaatsen" meer over. zal opnieuw gebouwd moeten wor- du" 'an®3 de stranden en onder de 'ben. Maar Als er dan gebouwd moet tett Q' 'aat men deze dorpen en neder- "ngen dan iets méér karakter geven een radio-praatje deelde dr. der £Umu3 Meyes, hoofdinspecteur ,jal ed- Spoorwegen, gisteren mede, 1 Se°P VrÜdag 31 Aug. en Zaterdag zulle de tre'nen en N.S.-bussen n rijden als op werkdagen. dan de stapelingen helgekleurde huis jes en hotelletjes, die tot Mei '40 de stranden en duinen maar al te vaak ONTsierden. Het is thans de tijd dit te zeggen en laat men er rekening mee houden. Het moot mogelijk zijn een bouw te bewerkstelligen, die tn harmo nie is met het landschap. Laat men bouwen volgens een systeem en niet lukraak. Er k n tets moois komen langs de kust van Noord-Holland, doch Iaat men breken met de bouw-principes die golden tot '40 en die van de Noord- zee-badplaatser maar al te vaak foei lelijke en zeker karakterloze huizen stapelingen maakten. In Schoorl, in een duinpan verscholen, ligt een kamp, waar zich politieke ge vangenen bevinden. Het kamp biedt een somber beeld, temidden van lief lijk-begroeide duinen en onder de wol ken, die in dit deel van Noord-Holland soms een Breitneriaanse schoonheid krijgen. Prikkeldraad en wachtposten zijn doorgaans niet geschikt tot ver fraaiing van het landschap.... Honderden gevangenen bevinden zich in dit kamp. Uitsluitend mannen. We lopen door de barakken heer* en over al is een volmaakt gelijk beeld: ze sprin gen in de houding als de begeleidende kapitein hun het bevel toeroept en staan er als een rij wassen beelden. Bewe gingloos. De handen gestrekt langs de ^Daar staan zij nu, de N. S. B.-ers, de leiders van de Jeugdstorm, W A.- 1 eden en landwachters. Bunkerbou wers en profiteurs. Maar zijn zij het wel t is dit haveloze stel mensen, met die doffe, uitgebluste ogen met ongeschoren gezichten en afgetrapte schoenen het deel van Neêrlands volk zonder hetwelk dit land geen toekomst had? Er wordt permissie gegeven om met de gevangenen te spreken en het is opvallend hoe gretig zij er gebruik van maken. Maar wie men ook SDreekt en wat men ook vraagt, de reacties zijn gelijk en gelijkluidend: „We hebben het niet geweten". Het is weer het oude „Es ist nicht wahr". „Had ik maar eens een illegaal krantje gekregen had m'n vader het me maar ge- ^egcl„ik werd lid omdat ik dacht dat we er een beter Nederland door zouden krijgen...." (Zie vervolg pagina 1, 4a kolom). Naar kapitein H. Brugmans van den Nederlandse regeringsvoorlichtings dienst verklaarde, zijn de verkie zingen hier te lande niet vóór het volgend voorjaar te verwachten. Hoe wel de regering het houden van spoedige verkiezingen als een groot belang erkent, zijn de technische moeilijkheden van die aard, dat men ze niet voor 1946 kan houden. Gedurende de bezettingstijd zijn de verkiezingsregisters door vernietiging of vervalsching in een chatotise toe stand komen te verkeren. Bovendien zullen verschillende politieke partijen zich met het oog op de veranderde toestanden nog moeten reorganiseren. Ook heeft de pers nog niet het stadium bereikt, waarin zij het Ne- drlandse volk volledig over de poli tieke situatie kan inlichten. „De zeven leden van het sub-comité uit het Huis van Afgevaardigden der Ver- Staten waren diep getroffen, toen zij de omvang van de verwoestingen en vernielingan, welke de Duitsers in Ne derland aanrichtten, bij hun bezoek van Zaterdag aar. Rotterdam en Den Haag aanschouwden", aldus Luther Johnson uit Texas, voorzitter van het sub-comité. Mr. Johnson vervolgde: ,,Wij voelen sympathie voor het Nederlandse volk, dat tegenover een geweldig probleem van wederopbouw staat. Wij weten, dat de onverwoestbare geestkracht van het Nederlandse volk tezamen met de hulp der geallieerde volkeren het herstel zal bespoedigen". Ten aanzien var. het doel van het bezoek van het sub-comité zeide mr. Johnson: „Ons sub-comité is bevoegd ten aanzien van alle wettelijke hande lingen met het buitenland. Het leek ons wenselijk, gedurende het tegen woordige reces van het Congres der Ver. Staten een aantal bevrijde landen in Europa te bezoeken om dusdoende de daar heersende omstandigheden te leren kennen, zodat wij dan beter met hun moeilijkheden rekening kunnen houden. Het Congres heeft het handvest van San Francisco aangenomen en wette lijk toestemming gegeven tot deelname aan de stichting van oen Internationaal stabilisatiefonds en een internationale bank door de Ver. Staten- Deze twee lichamen zijn bedoeld om de koersen en de financiën van alle landen te sta biliseren, opdat er welvaart in de ge hele wereld mogelijk zal zijn. Wij beseffen, dat welvaart en vrede hand aan hand gaan en dat wij niet langer van de rest van de wereld ge ïsoleerd kunnen blijven. Het isolatio nisme In Amerika is dood. Ons land en volk hebben een hoge dunk van de Nederlanders- Velen van ons volk hebben Nederlandse voor ouders en deze behoren tot de besten van de Amerikaanse burgers. Onder hen waren twee van onze presidenten: Franklin D. Roosevelt en voordien Martin van Buren." Naar A. N. P.-Aneta verneemt heeft de christelijke democratische unie het volgende telegram aan den minister president gzonden: „Het comité Amsterdam" voor de landelijke organisatie van de Christc üjke Democratische Unie prostesteert tegen vrijlating van N. S. B.-ers en collaborateurs, vraagt daarentegen om snelle voorbeeldige bestraffing van deze lieden. bij de Japanse capitulatie Naar aanleiding van de in de laatste dagen gepubliceerde persberichten omtrent de Nederlandse vertegen-» woordiging bij de overgave van Japan maakt de R. V. D. bekend, dat het overgaveprotocol niet zal worden ge tekend namens Nederlands-Indië doch namens het Koninkrijk der Neder landen en dat door de regering als Nederlands vertegenwoordiger is aan gewezen luitenant-admiraal C. E. L, Helfrich, de bevelhebber van de Ne derlandse strijdkrachten in het Oos ten. De eapitulatlecoaferentie be gonnen. Te Rangoon is de capitulatieconfe rentie begonnen. Hierbij zijn Austra lië, China, Frankrijk en Nederland betrokken. In zinuende toestand bij W.estcapelle Het m. s. „Christiaan Huygens" M op weg van Antwerpen aaar Rotter dam, tengevolge van een «ware ex plosie, 10 mijl West-Noord-West van West-Capelle, langzaam zinkende, doch de kapitein probeert met behulp van een sleepboot het schip op de Zuidsteenbank aap de grond te let ten. Het ss. „Tiba" van de N. V. Vracht vaart, alsmede alle beschikbare ber- gings- en sleepbootmateriaal, zijn van Hoek van Holland en Vlissingen on derweg naar de plaats van de ramp. De machinekamer staat onder water en verschillende ruimen mal:>.n wa ter. Een deel van' de bem inning, on geveer 300 man groot, is aan boord gebleven in verband met het aan de grond zetten. De overige leden van de bemanning zijn in de reddingsbo ten gegaan. Naar wij nader vernemen heeft de „Tiba" de bemanning van de red dingsboten opgepikt. Voorzover be kend, wordt een olieman v<—«ost. Met m. sa „Chistiaa Huygens" van de Stoomvaartmij. „Nederland" vaart de laatste jaren in dienst der gealli eerden. Het was op weg naar Amster dam, waar een transport kinderen zou worden opgenomen voor verblijf in 't buitenland. De „Christiaan Huy gens" is in 1928 gebouwd bij de Ne derlandse scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam en heeft een bruto ton- nenmaat van 18.287. De oorzaak van de ramp nog niet bekend. De oorzaak van de explosie op de „Christiaan Huygens" staat nog steeds niet vast. Werd eerst medegedeeld, dat er sprake was van een mijn, late re berichten spraken dit weer tegen en zeiden dat er zich aan boord een ontploffing had voorgedaan. Thang wordt weer gemeld dat ook dit niet vaststaat en dat het volgens de Kon. Marine wel degelijk mogelijk is, dat 1 schip op een mijn is gelopen. Het schip was 's ochtends van Ant werpen vertrokken, waar het in dok geweest was en de machine-installa ties gereviseerd waren. Geldig tot Maandagavond: In den ochtend plaatselijk kans op grond mist. Overdag zonnig weer met mati ge, In het algemeen oostelijke wind, iets warmer.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1