Toekomstige organisatie-vorm Een pond jam per maand Zwarte handelaars veroordeeld 2800 gram brood p. week Stadsnieuws Er is textiel Kon?nginncwcek Kache!s voor oorlogsslachtoffers Bezoldig:ng militair personeel Nog geen Lutherse predikant Geslaagd Ee* ste Nederl. exportzending Verheugend bericht over de sportvelden van 2 September af Jongeren Jeugdraad-perikelen Er Is momenteel textiel in Den Helder; het ligt in grote hoeveelheden ppgestapeld in één onzer grote zaken. Wij hebben een kijkje genomen, en wij hebben gesmuld van het prachtige goed. wollen stoffen, fleurige zomerja- pornetjes, degelijke blouses en schoe pen. Het ligt geduldig te wachten tot- da) men gereed is om tot de distribu tie ervan over te gaan. Intussen, het heeft lang genoeg ge buurd, en wij vrezen, dat de zomer jurkjes niet meer van pas komen. Er wordt aan gewerkt, laat men er 0e grootste spoed achter zetten! De achterblijvenden van Illegale slachtoffers moeten geholpen worden. Dat zal straks de Staat der Neder landen moeten doen, doch voordat hier voor regelingen zijn getroffen, zullen wij moeten helpen, niet uit liefdadig heid, maar uit plichtsbesef! De Stichting 19401945 houdt een fierdenkingsweek, waarin ieder kan helpen door geldelijke steun te geven. U geeft toch ook? De Commissie Herbevoorrading Den Beider verzoekt ons opname van het Volgende: Voor oorlogsslachtoffers zijn beschik baar gietijzeren kachels 508 GK, tegen de prijs van ong. 35, ongeplaatst. Deze kachels zijn verkrijgbaar ge field bij de volgende handelaren; 1. N.V. van Willigen, Koningstraat 14; fa. Zoetelief, Keizerstraat 75; 3. fa. J- Rueck, Wilhelminastraat 107; 4. fa A- Buytendijk, Spoorstraat 60: 5. fa. S. Manheim. Koningstraat 3741; 6. J. Th. Govers, Koningstraat 84; 7. S. Schel- Jinger, v. Galenstraat 48: 8- fa. P. Smit, Krugerstraat; 9. C. v. Bodegraven te Juliar.adorp; 10. Jb. Kiljan, Soemba- ftraat 18; 11. T. P. Lanser, Rijksweg 101-102; 12. A- Brakhoven, Ruijghweg 5. Aanvragen moeten worden ingediend Op formulieren, welke verkrijgbaar zijn bij den heer W. A. Everards, lid der commissie Herbevoorrading Den Hel der, Spoorstraat 44, alhier. Naar aanleiding van vele vragen aan diverse instanties, gericht door adspi- rant oorlogsvrijwilligers of geïnteres seerde bloedverwanten omtrent de bezoldiging en vergoeding, welke oor logsvrijwilligers genieten en omtrent de wijze van uitbetaling, wordt door het Hoofd Centraal Vrijwilligers Bureau hierbij bekend gemaakt, dat alle in lichtingen terzake zijn te verkrijgen bij een Aanmeldingsbureau voor Oorlogs vrijwilligers. De Kerkeraad der Herst. Evangelisch lutherse gemeeste, alhier, heeft be licht ontvangen, dat de door die ge meente beroepen predikant, ds. J. G Bahnmüller van Bodegraven, voor dit beroep heeft gemeend te moeten be danken. De reeds 4 jaar durende vacature van Luthers predikant zal dus voor lopig nog niet vervuld worden. Voor t typiste-diploma: De dames R. Groothuis, P. v. Willigen, C. Orynus, J. Doorn, B. Roos en de jongeheer J Duns. man. =>Te 's-Gravenhage slaagde voor het ijiplor-n A als machinist ter koopvaardij 0e heer B. van der Poll, alhier. Z terdagnvond is het stoomschip j,*ribT" van de maatschappij „Vracht- Vaart", onder auspiciën Van de Hol- lanrl-Amerika lijn, naar de Verenigde Sta: en vertrokken met een lading bloembollen aan boord. Dit la de eer- «e exportzending van Nederland na Qe oorlog. ^7 Naar wij geconstateerd hebben is van gemeentewege een aanvang ge maakt met het herstellen van de aan wezige voetbalvelden. Dat is een stap in de goede richting. Wij hopen nu maar dat men het niet bij de vier velden laat en nu ook voor nog twee terreinen zorgt, zodat alle clubs ondergebracht kunnen worden. Nu de gemeente getoond heeft het belang van de sport in te zien, twijfelen wij er niet aan of ook de verdeling zal in goede banen geleid worden. Een reorganisatie van de bestaande sportcommissie of de instelling van een sportraad, waarin iedere club vertegenwoordigd is, lijkt ons het meest gewenst. Uit Tiel komt het verheugende be richt, dat wij jam krijgen. De fabrie ken draaien weer en per 1 October kan de jam in de distributie komen. Het westen zal dan ook wat de jam voorziening betreft gelijk gesteld zijn met de andere delen van het land. Voorlopig krijgen wij 500 gram in de vier weken. Geen geringe straffen De 28-jajrige A. Spijkers uit Veldho ven werd veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf omdat hij 15 stuks vee zwart verhandeld heeft. De Bosse- naar P. Netten, die hem daarbij be hulpzaam was, kreeg 1 jaar en 3 maanden, terwijl de vrachtrijder J. Olyslagers uit Vught, die het vlees vervoerd had, 4 maanden kreeg en bovendien nog 6 maanden voorwaar delijk. De landbouwer W. Geurts, die drie koeien zonder vergunning verkocht had, kreeg 3 maanden voorwaardelijk en 100 gulden boete. Wegens het ver kopen van vlees zonder bon werd F. Louwers uit Eindhoven tot 5 maan den veroordeeld. Het lag in het voornemen der rege ring, zo lezen wij in „Het Vrije Volk", met ingang van 1 September het brood zonder bon te doen verkopen. De meelpositie in ons land is thans voor een jaar veilig. Er werd een hoeveelheid bloem geimporteerd, vol doende voor een half jaar, terwijl de opbrengst van de eigen oogst even eens op zes maanden kan worden ge taxeerd. De grote moeilijkheid is evenwel, dat, wanneer het brood vrij kan worden verkocht, ook bloem moet worden vrijgegeven. Zolang het geld niet is gesaneerd, bestaat de vrees, dat de zwarte han del zijn geld in granen zal beleggen. Bovendien zullen de boeren, wanneer de graanproducten vrijkomen, een deel houden voor veevoeder, in de plaats van het vrij dure geimporteerde voe der. Zeker is evenwel, dat per 2 Septem ber het broodrantsoen 2800 gram per week wordt. En daarmee is de brood- verkoop practisch vrij; het gemiddel de verbruik vóór de oorlog bedroeg ongeveer 2000 gram per week. voor de bloemboUencaltuur In een dezer dagen gehouden verga dering van het hoofdbestuur van de „Algemene Vereniging voor bloem- bollencultuurs' heeft dit hoofdbestuur in beginsel een standpunt aanvaard dat meebrengt het streven naar een grote organisatie, die verplicht allen omvat, die de bloembollenteelt als be roep uitoefenen. Hiertoe zou deze ver eniging omgevormd kunnen worden tot een organisatie, die alle economische en technische vakbelangen behartigt, daartoe door de overheid erkend wordt als de publiekrechtelijke organisatie van producenten, welke met andere dusdanige organisaties voor andere takken van tuinbouw, via de Centrale Tuinbouw-Organisatie, verteg enwoor- diging vindt in het lichaam, dat de ge hele land- en tuinbouw vertegenwoor digt en waarmede de regering nauw wil samenwerken. Daar zitten we nu met een Helderse Jeugdraad, 't Heeft lang geduurd, maar fta 3 maanden is hij er dan, en er is al 'n bestuur ook! Zoals altijd met een dergelijk nieuw lichaam, zijn we nu natuurlijk toe aan de pokken- en mazelenperiode: de kin derziekten. Eerst moeten we dus door die crisis heenkomen. De eerste symptomen van deze pe riode zijn er trouwens al. Er zijn heel wat jongeren, cjie schouderophalend zeggen: „Wat moeten we nu eigenlijk met die Jeugdraad?" Ze zien het nut niet, wachten het eerst maar zo'n beetje af, willen eerst wel eens wat practisch resultaat zien. Dat zeggen niet alleen veel jongeren, dat zeggen ook aangesloten verenigingen! Intussen is 't eerste mededelingen blad van de Jeugdraad verschenen. We willen hopen dat de sfeer van afwach ten, van de kat uit de boom kijken, daardoor verdwijnt en dat alle vereni gingen hard aan het werk gaan om het bestuur de gevraagde gegevens te ver schaffen, opdat daardoor "n basis ge vormd kan worden, een fundering, waarop een hecht gebouw van samen werking kan worden opgetrokken- Bo vendien is het nodig dat ieder z'n gedachten laat gaan over de in dat eerste blad aangeroerde onderwerpen. Kampeerterrein. sportveldenkwestie, défilé bevrijdingsfeesten, mogelijke ideële samenwerking, enz. Dit blaadje moest in zeer bescheiden oplaag ver schijnen, kon ook alleen aan de ver tegenwoordigers der aangesloten clubs gezonden worden. Misschien mogen wij van deze rubriek gebruik maken om deze dingen ook aan de andere jonge ren door te geven. Ook zij moeten hun houding bepalen! Allen moeten dat! Daarom is het zo jammer, dat nog niet alle jeugdorganisaties zich aan sloten. Wat in Alkmaar kan, kan in Den Helder toch zeker ook? Dóór wordt op 'n prachtige manieh gewerkt. Het moet ook hier mogelijk zijn! Jongeren! Het valt niet te ontkennen, dat er talloze—dingen zijn, welke door alle verenigingen gezamenlijk gedaan kunnen worden. Hiermee is het be staan van een overkoepeling als de Helderse Jeugdraad al gerechtvaardigd. Wij hopen nog zover t« komen, dat ook op meer ideële wijze zal kunnen wor den samengewerkt, met handhaving vanzelfsprekend van het eigen karak ter en beginsel van de onderscheidene verenigingen. We zouden b.v- als doel van de Jeugdraad kunnen stellen; het opvoeden van de jeugd tot gemeen schapsmensen om daardoor een duur zame vrede te bewerken. Uitgaande van het beginsel: Verbeter de wereld, begin bij Uzelf! Voorlopig echter willen we in een samenwerking op technisch terrein de monstreren dat wij, jongeren, niet als vroeger in verschillende groepen elkaar bestrijden als water en vuur, maar dat we vervuld zijn van een vast voornemen en de sterke wil om el kaar te begrijpen, te respecteren, om elkaar te waarderen, om samen te werken waar dat enigszins mogelijk is, daarbij zo nodig ook een offer brengend. Zo kan de Jeugdraad op de bres staan voor de maatschappelijke en culturele .belangen der Jongeren. Dat zijn geen hoogdravende woorden, geen holle frasen! De Jeugdraad hoopt het waar te maken. Hij wil het tonen! Nodig is dan nogmaals dat ólle stromingen en groeperingen in de Hel derse jeugd in de Jeugdraad worden gebundeld. Men behoudt zijn eigen ka rakter, het zij uitdrukkelijk verzekerd. Een dringend beroep daaróm op hen, die nog terzijde bleven staan. Wil ons eerlijk idealisme toch niet laten dood lopen, werk mee, zorg dat ons front zo breed mogelijk is. Dan kan er van ons werk ook de grootst mogelijke kracht uitgaan! J K. SCHENDELAAR. (Vervolg van pagina 1) Het is alles feitelijk hopeloos wat men te horen krijgt. Werkelijk schuld besef treft men practisch niet aan. w I- wan-begrip, haat, verontwaardiging" dat men „dit" moet ondergaan. We leefden toch in een democratisch land, meneer?" „Je was toch vrij om een po litieke partij te kiezen....?" Natuurlijk man, natuurlijk was je vrij Daar is geen commentaar meer mo gelijk. Later op de dag zijn we in het kamp te Castricum, voorheen krankzinnigen gesticht. Hier bevinden zich uitsluitend vrouwen. Ze zijn niet zo vervallen en tonen niet die eerste degeneratie- verschijnselen als de mannen. Ze heb ben het ook iets beter. Maar ook hier weer: „Es ist nicht wahr"...., „ik heb het niet geweten". Eenmaal een meisje van achttien jaar dat volmondig toe- - geeft dat ze nü begrijpt dat ze ver keerd gehandeld heeft en beseft dat ze gestraft moet worden. Het is een ver ademing dit geluid te horen, een oase in een woestijn van onbegrip en stupide blindheid. Alle gevangenen, de mannen in Schoorl en de vrouwen in Castricum, klagen steen en been. „We hebben veel le weinig voedsel, meneerze laten ons hier verrekken van de honger.... kijk U eens.... ik viel al veertig pond af. Men komt in de verleiding om mede lijden te krijgen, maar dan zien we de rantsoenen en vergelijken die met de rantsoenen die in de Duitse concentra tiekampen gegeven werden. Ze zijn niet eens vergelijkbaar! Het is er geen vetpot, maar van honger zal er in de Nederlandse concentratiekampen niet eén sterven. En er wordt niet geslagen ic deze kampen. Als het een enkele maal gebeurd is, in de begin-periode, werden de bewakers zwaar gestraft. Het is een verre van prettige corvee, deze kampen der „levend-doden" te doorlopen. Er smeult te veel haat en verbittering in de ogen van deze man nen en vrouwen, die niets hebben be grepen en waarvan de meesten het waarschijnlijk ook nooit zullen begrij pen. En dat is het juist, wat het pro bleem zo ontzaglijk moeilijk maakt. Het probleem: wat moet er straks met oeze mensen gebeuren? Hopen wij dat diegenen, die er over te oordelen hebben met grote wijsheid vervuld mogen zijn. Diezelfde dag spreekt de militaire commissaris, majoor professor Bok horst, tot de buitenlandse persvertegen woordigers, die rond hem geschaard zijn en zijn woorden zijn vervuld van dankbaarheid voor datgene, wat er in Noord-Holland zo spoedig bereikt kon worden. Dank zij de voortreffelijke eigenschappen der Noordhollanders. Hij opent een kast en haalt er een kar wats uit. Een houten handvat, met aan het eind zeven stukken leer. Hij wijst op een stalen buis in het vertrek. Dit was de buis, waaraan de Ortskomman- dant van Alkmaar zijn slachtoffers bet vastbinden en dit is de karwats, waar mee hij hen ondervroeg. Er loopt een rilling door de rijen van hen, die rondom hem staan. Hij vertelt nóg iets: in Bergen gebeurt het dat er 's avonds Duitsers in auto s aankomen. Ze worden er als vrienden door de Canadezen of Engelsen ont vangen. Op de manier van „Come 'n Wilhelm, have a drink and take a ei* garet". Dat is verbroedering. „Wij Hollanders", aldus majoor Bok horst, „begrijpen dit niet, kunnen bet niet begrijpen en willen het niet be grijpen." Natuurlijk kunnen wij het niet bf' grijpen, deze zonderlinge politiek, ligt het aan óns, de „stomme Hol landers"? Het waren dezelfde Duitsers, die onze vaders en zonen neerschoten' Natuurlijk.... zij waren niet nationaal-socialist. Maar ze schoten onz vaders en zonen tóch neer en voeg e er als verontschuldiging aan toe: „Du hast pech gehabt, mem Jung- A. C. van Kampen- WIST U, bloed- dat in het kader van «e lan(jse transfusiedienst van het N"!t"'m#ti< Rode Kruis thans bloed, - go van donors uit het Zuiden, lucht Noorden van ons land door ^est2ii naar de grote steden ln het des lands wordt vervoerd?

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2