Zomerland Stadsnieuws De commandant van de K 14 Wat Weissenborn wil bereiken den helder maakt zich op voor de feesten. Den Helder is weer (Springlevend: overal is men bezig zich klaar te ma ken voor de aanstaande feestdagen. Versieringen word ;n aangebracht, ere poorten, nog kaal in hun houten ge raamten. worden overdekt met groen. Wimpels en vlaggetjes worden bij ho pen ingekocht om daar straks de straat over en weer mee op te vrolijken, 's Avonds wagen jongens hun leven bij het bevestigen van draden, die de straat zullen overspannen en waaraan de prachtigste en fleurigste versie ringen zullen worden bevestigd- Als de mannen van hun werk ko men. halen zij trap, hamer en sptjker- bak, die plotseling weer gevuld blijkt, en tijgen aan de arbeid. En de bewoners van elke straat po gen hun straat de mooiste te doen worden. Er wordt geploeterd ln het Nieuwe- diep van vandaag, en wij vinden het heerlijk, want het bewijst, dat Jut- terstad nog leeft, alle verhalen over doodsheid en 'n tweede Hellevoet ten «pijt! Het wordt een prachtfeest, wij voe len het; alles wijst erop, dat men wil tonen het versieren nog opperbest te' kunnen. Welnu, wij zijn er geen ogen blik bang voor. Het wordt écht feest, het bevrijdingsfeest! nederlanders in japan. Voor ondeaeoek naar de toestand van personen, bevrijd uit Japanse han den, zijn inlichtingen-formulier ;n te verkrijgen bij het Inlichtingenbureau Rode Kruis. Molengracht 10 te Den Helder. feestzangavond. Woensdagavond om 8 Uur zal in de Geref. Kerk, Julianapark, een feest zangavond worden gehouden door de Geref- Zangvereniging „Halleluja", met medewerking van solisten. De toegang is vrij. afdeling nederlandse volksbeweging. Vrijdag j.1. werd een vergadering gehouden voor belangstellenden van de Nederlandse Volksbeweging. De avond werd geleid door den heer M. H. Klerk, terwijl de heer A- Potjewijd een uiteenzetting hield van het doel en streven van de Nederlandse Volks beweging. Aan het slot van de avond werd een Helderse afdeling van de Volksbewe ging gesticht. De namen van hen, die in het voorlopig werkcomité zitting hebben, zullen later worden bekend gemaakt. spoorverbinding met het y*~~Hoe Groeneveld de Willemsorde verwierf ZUIDEN. werkelijk verbazingwekkend, Het is hoe de Nederlandse Spoorwegen zich langzaam maar zeker weten te herstel len van de slagen, die dit bedrijf van de Duitsers te incasseren kreeg. Het is nu mogelijk van Den Helder uit in één dag tot diep in het land te reizen. De verbinding tussen Alkmaar en onze stad is nu als volgt (dienstrege ling sinds vorige week): Alkmaar ver trek 9 uur, aankomst Schagen 9-41 uur, vertrek Schagen 10.05 uur, aankomst Den Helder 10.42 uur. Vertrek Den Helder 13 uur, aankomst Schagen 13.37 uur, vertrek Schagen 13.55 uur, aan komst Alkmaar 14.45 uur. Deze treinen stoppen niet in Noord-Scharwoude. Er worden pogingen gedaan te Heer- Hugowaard aansluiting te verkrijgen op d« trein, die te 14.17 uur uit Alk maar vertrekt naar Hoorn en Enkhui zen. Zal deze poging resultaat opleve ren, dan is het mogelijk in één dag van Den Helder via Hoorn (vertrek 15.15 uur). Enkhuizen, Stavoren, Leeu warden (aankomst 18.58 uur) Gro ningen te bereiken (aankomst 21.24 uur). In Alkmaar bestaat aansluiting op Amsterdam (aankomst 16.40 uur), terwijl men van hieruit Rotterdam (aankomst 19.39), via Utrecht (aan komst 18.57), Arnhem (aankomst 20.55) en Amersfoort (aankomst 18.53 uur) bereiken kan- Wij raden U aan, dit lijstje uit te knippen, en hopen, dat wij binnenkort meer vooruitgang kunnen constateren. Voor nu mogen wij tevreden zijn- dankdienst in de lutherse kerk. Aan de vooravond der bevrijdings feesten wordt door de Lutherse en de Oud-Katholieke Gemeente een geza menlijke Dankdienst gehouden in de Lutherse kerk, Weezenstraat. Deze dienst vangt om kwart voor zeven aan. Het woord wordt gevoerd door pas toor H. J. Verhey en den heer J. K. Schendsiaar. Medewerking verlenen: het Luthers Kerkkoor, het Kerkkwar- tet en de organisten mw. A. Graaff Kamp en de heer J. P. C. Strang. De kerk zal op eenvoudige wijze versierd" zijn. Wie schenkt bloemen voor het liturgisch, centrum? Zij wor den na afloop van de dienst naar de ziekenhuizen gebracht, opdat ook zij wat feestvreugde ervaren. De dienst duurt ongeveer een uur en de toegang is voor ieder vrij. Men wordt dringend verzocht op tijd aan wezig te zijn. benoemd. Geplaatst als onderwijzeres aan de R. K. fröbelschool, Javastraat, mej. Annie Ekkers, van de kweekschool voor onderwijzeressen te Bergen N.-H. Hieronder volgt de geschiedenis van den eersten luitenant ter zee Cornelis van Well Groeneveld, commandant van een Nederlandse onder zeeër, wien de militaire Willemsorde werd verleend. Als commandant van de K. 14 was hij op patrouille ten Noordwesten van Serawak (Westkust van Borneo) juist vóór Kerstmis 1941, toen een Nederlandse vliegboot meldde, dat een Japans convooi op weg was naai Serawak. Een aanval op het zwaarbeschermde Japanse convooi voordat hef de haven van Koeshing (Serawak) binnenviel, was te gevaarlijk. Op de avond van drie en twintig December wurmde de K. 14 zich door ondiep water de haven van Koeshing binnen. Het eerste doel was een tor- pedojagery De torpedo ging er helaas juist naast. Toen koos de K. 14 als doelwit een troepenschip, dat bezig was soldaten te landen. Men lanceerde snel twee torpedo's. Beide waren, voltreffers. Talloze Japanse soldaten tui melden overboord in zee of in landingboten. Langzaam schoof de K. 14 verder. Plotseling bleef hij steken. In die positie was hij in het ondiepe water volkomen weerloos. Na enige tijd geraakte de K. 14 weer los en irok ten aanval op een transportschip, dat door twee torpedo'! werd geraakt. Het was ondertussen aardig donker geworden. Toen de onderzeeër wilde vertrekken, speelde een Japanse torpedojager met zijn zoeklicht over het water om te zien wat er van het convooi over was. Bij dit licht zag Groene veld een Japans schip. Hij lanceerde zijn laatste torpedo en.... een tanker vloog met geweldige slag de lucht in. Voor deze prestatie kreeg Groeneveld later de Willemsorde. Hij werd toen commandant van de K. 18 en ging naar Balikpapan, waar de Japanse vloot werd verwacht. Hij trof er een lichtschip aan. Toen gemeld werd, dat er Jappen op komst waren, besloot men het lichtschip te vernietigen, daar dit een baken voor de Jappen was. Dien avond kwam een Japans convooi aan. De K. 18 glipte tussen de beschermende torpedojagers en het convooi door en kwam boven vlak bij vier jagers. Hij lanceerde snel vier torpedo's. Een jager ging naar de kelder, een tweede werd zwaar be schadigd. De onderzeeër dook weer. De volgende morgen ontwaarde men een Japanse kruiser, dook onder de boeg van de kruiser door, draaide bij en lanceerde een torpedo. De K. 18 moest meteen weer duiken e.n kon geen resultaten nagaan. In een daarop volgende strijd met een ander schip werd de onderzeeër zwaar beschadigd aan de boeg en moest met het voorschip vol water de wijk nemen naar Soerabaja voor reparatie. Hij had zware slagzij. Toen de Jappen Soerabaja naderden, werd alles, ook de K. 18, vernie tigd. Groeneveld kwam om bij deze vernieling, toen hij op inspectie uit ging, waarom de ontplofbare lading niet werkte. Deze bleek echter wel te werken en Groeneveld werd nooit weer terug gezien. Groeneveld had een broer in het Nederlands Indische leger, met wien hij een weddenschap had afgesloten wie het eerst de Willemsorde zou halen. Naar aanleiding van zijn fraaie overwinning op Hofstede, kampioen van Nederland in het middengewicht boksen, hadden wij met den winnaar een onderhoud, nu hij kans heeft ge zien om den kampioen van Neder land overtuigend te slaan. Zijn stijl was veel beter, zelfs de heer Bou- wens, voorzitter van de Nederlandse Boksbond, gaf dit volmondig toe en dus is Weissenborn nu op de goede weg. Veel zal er afhangen van het geen hij. Maandag 17 September pres teert tegen Hofstede in het Concert gebouw te Amsterdam. Mijnheer zegt Weissenborn, ik wil kampioen van Nederland worden. Hij zegt dat met zoveel overtuiging in zijn woor den. dat. wij inderdaad gaan geloven,- dat hij er serieus zijn best voor zal doen. Wij twijfelen er niet aan, dat de bokswereld zoiets zal proberen te verhinderen, al zal die tegenstand dan hopenlijk ook sportief zijn. Maar als Weissenborn zich in de komen de periode goed voorbereidt, geheel geconcentreerd zijn sport gaat op voeren, dan ja.... dan geven wij hem inderdaad een kans. Het zou iets geweldigs zijn- voor dezen man, die reeds 30 jaar is en vader van 3 kinderen. Zijn vuisten zijn van ijzer, als nu ook zijn wil zo sterk is, brengt hij een verrassing naar Den Helder. Uit de Natuur Dit is geluk: tevreden liggen sta ren in 't koele gras, met boven me de lucht al blauw en wit. De wind waait door mijn haren en wolken zeilen voort, als immer op de vlucht.... 't "Was vanmorgen te mooi weer om binnen te zitten. Daarom ging ik er met de fiets op uit en doorkruist* het polderland. Het polderland was nu in het hartje van de zomer op zijn mooist en het boerenleven op zijn hoogtepunt. Het zwartbonte vee verlevendigde de groene weiden, welke werden onderbroken door gele akkers, waar gebruinde handen de scherpe sikkels hanteerden. Vóór hen de golvende graanakker, achter hen 't stoppelveld, waarop het rijpe gewas in hokken verzameld staat, 't Zijn maar kleine stukjes korenland hier. Elk huis gezin verbouwt zo een eigen voorraadje voor het komende jaar en enkele ar beiders gaan dag op dag naar een ander veldje om het halmenleger om te maaien. De vaan van de arbeid waait nu over de akkers van Holland: de boog der kracht wordt gespannen tot ze bijna breekt. Eér de haan de morgen inkraait, begint de worsjfling der mannen zingt Henriëtte Roland Holst. Ja, deze dagen van de oogst zijn telkenmale uren van kracht, spanning en verbeten heid en ook uren van dankbaarheid, omdat men weer het resultaat ontvangt van de lange arbeid. Of de zon schroeit en brandt of onzeker vandaag is en dreigend morgen: de oogst wordt geborgen. Op andere bouwakkers hangen de dorre groenbruine peulvruchtenplanten op ruiters te drogen, wordt soms de grond reeds omgeploegd. Een veewagen met schapen ratelt voorbij, "t Is vanmorgen markt in de stad. Ik rijd langs een vaart en ben juist het dorpje Stompetoren gepasseerd. Wat statige herenhuizen dromen hun droom van jaren onder hoog geboomte. Ik stap af om wat te rusten langs de wegberm. Fijn is dat hier. Als je zo languit in het frisse gras ligt te genie ten van alles wat er om je is: het ruisen van het riet, de stoere witte wolken in de hoge blauwe lucht, het wuiven van slanke boomtoppen in de zomerwind en de prikkelende geur van kruizemunt, dan wens je altijd door te kunnen rei zen, rusteloos,, door velden en bossen, langs rivieren en over bloembespikkel- de bergweiden. Ik kijk naar de insecten om mij heen. Vlinders, die een voorkeur voor gele bloemen schijnen te hebben; grote vliegen zich in massa's verzamelend op het bloemenveld van de talrijke scherm- tloemigen; kleine snuittorren, die met bewonderenswaardige behendigheid de boomvormige uitlopers van paarden staarten beklimmen. Libellen zijn ook van de partij. Op zilveren vleugels schieten ze over het water of snorren tussen de bloemen op de berm naar prooi. Vlak bij mij klemt er zich een vast aan een lange klaverstengel. De doorzichtige vleugels worden netjes over het lange dunne achterlijf gevou wen. Behalve het smalle blauwgekleur- öe borststuk, waarop de vleugels staan ingeplant, vallen direct de beide kolos sale facetogen op, een kop zelf is bijna niet te onderscheiden. Als ik me even beweeg, zweeft de rover weer verder door zijn zonnige wereld van lichtkaat- send water, geurende bloemen en scha duwrijke geheimzinnige rietzomen. Langs een andere weg keer ik terug naar de stad. Dit is nu Holland op zijn best! Korenvelden, bouwakkers, bij el kaar hokkende kalveren, watermolens en het kruissilhouet van een afzwen kende wilde eend tegen witte stapel wolken. Een dorp met een ranke kerk toren en de zwarte rookpluim van een zuivelfabriek. Boerenhofsteden één zelfs met een oer-Hollands trapgeveltje schuil gaand onder hoog rijzende iepen of breedgekroonde kastanjes, waarin de groene bolstervruchten rijpen. Bijna onleesbare gevelstenen zeggen je, dat deze stoere boerenbedrijven meer dan drie eeuwen met hun lief en leed, voor spoed en zorgvolle tijden aan zich za gen voorbijgaan. Ook nieuwe boerde rijen verrezen en bewijzen hoe men eeuwenoude boerenpraktijken en mo derne zakelijkheid met elkaar wist te verenigen tot een voordelig geheel. Dicht bij de stad ontmoet ik weer de boeren op veekarretjes en in glanzende koetsen. De markt is afgelopen. Thuis vulde ik een grote pul met een bos bloemen, die ik onderweg plukte in een rietveld. Rode, gele en rosé met groene rietvlaggen en bruine pluimen. Een herinnering aan mijn tocht door het zomerland. ,W. KOK. „filmtrust" schrijft prijsvraag uit. EEN Allerwege wordt het belang van een Nederlandse Filmindustrie ingezien. De films, die heden ten dage in Ne derland vertoond worden, zijn van buitenlandse makelij, terwijl juist in deze tijd er grote vraag bestaat naar een Nederlandse film van een meer of minder nationale strekking. Te dien einde heeft de directie van „Filmtrust" een prijsvraag uitgeschre ven voor een filmscenario. Het ingezondene zal een synthesè moeten vormen tussen dramatische en documentaire elementen, terwijl de stof een ernstig onderwerp zal moe ten behandelen, waarin echter het nationaal optimisme niet mag ontbre ken. Een eis is, dat het exposé ont leend moet zijn aan een Nederlands onderwerp, dat al of niet verband houdt met de oorlog en zijn gevolgen. „Filmtrust" zal de medewerkers kie zen uit Hollandse kunstenaars om een absoluut Nederl. karakter te bewaren. Wij juichen dit initiatief ten zeerste toe. Inderdaad moet in de behoefte aan een goede, opbouwende Neder lands film voorzien worden. monument voor gevallen engelse vliegers. Donderdagavond te 8.18 uur zal de onthulling plaats vinden van een mo nument, dat in de 2e Vroonstraa werd opgericht ter nagedachtenis van twee onbekende Engelse vliegers, 1 18 Juli 1943 op deze plaats neerstortten Burgemeester Ritmeester zal deor>nS hulling verrichten, terwijl een gelegd zal worden; het muzikaal deelte wordt verzorgd door de .zlekvereniging „Winnubst".

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2