STADSNIEUWS Hoe de feesten worden Geliefd Nieuwediep Predikbeurten. Avoniuren der Koninklijke Marine NIEUWE BONNEN Anna Paulowna. SPORT Men heeft zich geweldig geweerd in Nieuwediep. Als wij de versieringen bekijken, die bijna in alle straten zijn aangebracht, behalve in de „deftige" buurten, waar men feestversieringen aanbrengen nog altijd wat „volks" vindt, dan belooft het een evenement te worden. Frans Neyts heeft de Van Qalenstraat beschilderd met alle artis ticiteit, die in hem is: schone rijmen prijken op de winkelruiten. Aan ere poorten is geen gebrek: de ean is nog mooier dan de ander. En dan het groen Dat is een waar festijn, het is werkelijk een raadsel, waar men zo veel sparregroen vandaan heeft ge haald. Blijkbaar heeft de zomerkachel nog niet alles verstookt. De gemeente heeft zich prachtig ge houden: op vele manieren heeft zij ervoor gezorgd, dat de buurtvereni gingen over materiaal te beschikken kregen. Het feestprogramma is uitgebreid. Donderdagavond begint het al met dankdiensten en feestelijke samen komsten in haast alle kerkgebouwen van Den Helder. Vrijdag begint de dag met herauten te paard, die op echt Middeleeuwse wijze de burgers van onze stad de feestelijkheden zullen proclameren; daarna een défilié en allegorische op tocht. Vooral het laatste zal aan origi naliteit rijk zijn. Zo hier en daar za gen wij iets van de voorbereidingen en maar wij willen niets verklap pen. De Vrijdagmiddag zullen wij hoofd zakelijk op de ■sportterreinen door brengen, waar wij sportdemonstraties van velerlei aard en schoonheid te zien krijgen. Vooral de ruiterdemon- straties aan de Meeuwenlaan bevelen wij in Uw aandacht aan. 's Avonds Zingt het opgedoken Helders Mannen koor in de muziektent in het Juliana- park. En dan het vreugdevuur in het Ti- jnorpark. Dat belooft iets te worden, en wij hopen daarom vurig, dat het weer gunstig moge zijn. Zaterdag, de tweede dag, zal het feest voor de kinderen zijn. En als wij zo de verschilende buurtprogramma's eens doorneuzen, dan geloven wij wel, dat het aan snoeperij niet ontbreken zal. Trouwens de buurtcommissies heb ben de ouders ook niet vergeten: heerlijkheden, waarvan wij alleen de naam nog zullen herkennen, worden daar in grote hoeveelheden opgediend enzij zullen in r.iet minder grote hoeveelheden verzwolgen worden. "Verder zal er natuurlijk gedanst worden, voor De Helderse Courant beide dagen 's middags en 's avonds, terwijl ook Casino zich niet onbetuigd zal laten. Hoe het ook zij, er is voor ieder iets, 'dat hem of haar het beste zal aan staan, wij zullen ons best weten te we ren, want feestvieren dat kan een Jutter! HET LYCEUM BLOEIT. Het aantal leerlingen op 1fet Ge meentelijke Lyceum overtreft dat van Vóór de oorlóg verre. Het totaal aantal lyceïsten bedraagd momenteel onge veer 225, terwijl de mogelijkheid be staat. dat dit aantal nog grooter zal Worden. Het aantal nieuwe aanmeldingen telt 85. zodat er drie eerste klassen ge vormd werden. Daarnaast zijn twee twede klassen en twee derde klassen, waarnaast nog 'n klasse voor de Gym- nasi"mafdeling. Drir dit overweldigende aantal leer- linr^n zijn er momenteel zeven leer- kra~*-*en te kort, waaronder twee va- tat—es. F"-- houwen wtj deze leerlingenaan- w.-r als graadmeter van de wederop bloei van Den Helder, dan kan een ieder ten aanzien van de toekomst op timistisch gestemd zijn- GESLAAGD. Bij de door de Federatie voor Sten. Groote té Amsterdam gehouden exa mens slaagde voor het diploma kan toorstenograaf 130 lgr. Nederl., Her man Verwoert, leerl. van mevr- v. d. Woude, alhier. Stad van bommen en van leed, Toen ik weerkwam in je veste, Was het of mijn hart mij preste En de weermoed kreeg mij beet. Waar ik waarde of ik staarde Overal waar ik je zag Zag ik gaten in je huizen, 't Was of je te krimpen lag. Maar ik zeg je eens voor al: Al je dochters en je zonen Onverschillig waar ze wonen Nieuwediep bleef bovenal! Ik ben trots op jou, mijn stad. Laat de vreemden je belagen, En je kinderen beklagen Noemen je misschien.... een gat? Thans de vlaggen op' je wallen Jij bent onze stad voor allen, Altijd stond je voor ons pal NIEUWEDIEP blijft.... BOVENAL. VETERAAN. MET OPEN VENSTERS. Laat Uw licht schijnen! Aan de straatverlichting zal met de feestdagen nog wel esn en ander ont breken. En bij feest behoort licht, dus Iaat Uw vensters open zijn, laat het licht uitstralen, opdat de feestvreugde groter worde. Het besef, dat we niet meer behoe ven te verduisteren, wordt levendiger, als uit alle huizen het licht naar bui- tan straalt. Zorgt daar dus voor. EEN DORRTASTEND MEISJE. De dagen van heft. verzet behoren reeds lang tot het verleden, het leven, dat nu voor ons open ligt, heeft ons weer geheel in zijn greep'. Toch verne men wij zo nu en dan iets uit de bezefc. tingsperiode: daden van moed, zelfop offering en doodsverachting. In die duistere winter van '44 op '45 werd in de Crocusstraat aangebeld, Duitsers stonden voor de deur als zwarte, duivelse silhouetten. Daarbin nen aarzelde men, doch deed tenslotte open De heer des huizes werd weggevoerd. Maar boven zat een meisje op haar kamer, zij lag reeds in bed, toen de gehate bezetters kwamen; zij is ge kleed in nachtgoed. Zij hoort wat be- meden voorvalt en zij denkt aan die andere, waarnaar ook gezocht wordt, die behoort tot hetzelfde groepje. Zij aarzelt niet, maar laat zich langs de regenpijp naar beneden glijden, zij komt behouden op de grond. Gelukkig, het huis is niet omsingeld, in haar nachtgoed holt zij door de verlaten straten waar zij 't risico loopt opge pakt te worden, want het is na acht uur. Behouden arriveert zij in de Suma- trastraat, beidt aan en vertelt haar boodschap. Even later is de heer des huizes bij buren ondergebracht en als de Duit sers komen, dan vinden zij hem niet thuis. De zoon wordt meegenomen, doch later weer losgelaten. Een dapper meisje, dat een illegaal werker wellicht het leven redde! Herst. Evang. Luth. Kerk. Weezen- straat, 10.30 uur, de heer J. K. Schen- delaar. Onderwerp: „Begrafenis met perspectief". Liturgie. Leger des Heils, Spaorgracht 35. Leidster kapiteine H. Winter. Zondag 10 uur vm. heiligingsaienst, 3.30 uur n.m. openluchtsamenkomst (Juliana- plantsoen), 7.30 uur n.m. verlossings samenkomst; 12.15 uur n.m. Zondags school; Maandag 2.15 uur n.m. dames- krans; Donderdag 7.30 uur n.m. bid stond. Ned. Herv. Gem. 30 Aug. 6 45 uur Nieuwe Kerk ds. Enklaar; 30 Aug. 7 uur Palmstraat, ds. Borghardt; 2 Sept. 10 uur, Doopsgez. Kerk, ds. Enklaar; 2 Sept. 10 uur Palmstraat, ds. Borghardt. Evangelisatie, Vijzelstraat. Zondag v.m. 10 uur en n.m. 7 uur samenkomst; n.m. 2.30 uur Zondagsschool; Woensdag n.m. 7.15 uur bijbelkring; Donderdag n.m. 7.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag n.m. 7.30 uur bidstond. Gebouw „Ster der Hoop", Zondag v.m. 10 uur en n.m. 7 uur samenkomst; n.m. 2 uur Zondagsschool. Herst. Apost. Gem., 9.30 uur en 4 uur n.m. dienst. DRANKBESTRIJDING. Nu er binnenkort weer drank be schikbaar gesteld zal worden, zullen er weer gebruikers zijn. En waar ge bruikers zijn, zijn misbruikers. Daar om meende de Helderse Anti-alcohol afdeling, dat zij haar vereniging nieuw leven moet inblazen. De propaganda voor geheelonthouding is nog nodig en zal door deze vereniging gevoerd wor den. m EEN BESOMMING VAN 84000. Trawlvisserjj heeft goede dagen. De IJmuider stoomtrawler „Utrecht" IJm. 78 heeft een der grootste reizen gemaakt, die ooit in het visserijbedrijf zijn voorgekomen. Na of 6 etmalen vissen kwam de trawier met niet min der dan 1800 kisten vis aan de markt. De opbrengst van deze vangst, onge veer honderd ton, was bijna 84-000 gul den. Vóór de oorlog konden slechts enkele trawlers in een heel jaar dit bedrag besommen. KATHOLIEKE JEUGD VRAAGT OM RIJKSFILMKEURING. Telegram aan de regering. Dezer dagen is voor en door de rijpere jeugd van heel Zuid-Limburg te Heer len een meting gehouden voor een al geheel geestelijk herstel. Hierbij is het volgende telegram aan de Nederlandse regering verzonden: „Katholieke manne lijke en vrouwelijke jeugd van Zuid- Limburg, bijeen op een massa-demon stratie te Heerlen, gehoord hebbende de uiteenzettingen, gelet op de grote betekenis van de film voor de geeste lijke wederopbouw van ons volk, dringt er bij de regering op aan zo spoedig mogelijk te komen tot de instelling van een rijksfilmkeuring, die bij haar be oordeling rekening houdt met de normen van de christelijke zedewet. Verder be pleit zij de handhaving van het prin cipe van de gemeentelijke nakeuring en brengt deze motie ter kennis van de pers. Hieronder volgt de belevenis van een Nederlandse onderzeeër om streeks eind Juli jongstleden. Het schip passeerde een kleine vijandelijke haven op een eiland bij Nieuw-Guinea, toen een prauw in zicht kwam met drie Soendanese soldaten aan boord. De onderzeeër was onder water, doch de mannen in de prauw zagen de periscoop en zetten koers naar de duikboot. Het schip kwam toen boven water. De Soendanezen riepen in het Maleis: „Is dat een Nederlandse onder zeeër?" De commandant bevestigde dit. „Goddank", zeiden de Soenda nezen. „Neem ons overal heen, als het maar weg is van hier". Ondertussen had een kleine Ja panse patrouilleboot de ontvluchting opgemerkt en kwam aansnellen. De boot werd echter door de onderzeeër met kanonvuur vernietigd. Een over levende werd opgepikt, een Japanse matroos met een machinegeweer kogel in de borst. De toestand van den gevangene verbeterde allengs. Hij vroeg om papier en potlood voor een brief aan zijn vrouw en kinde ren. De vertaling van deze brief luidt als volgt: „Lieve vrouw. Ik dank de eer waarde goden, dat zij mij hebben doen ontsnappen van het verschrik kelijke oord, waar ik gestationneerd was. Ik ben gevangene aan boord van een Nederlandse onderzeeër. Ik word goed verzorgd. Ik ben ziek als gevolg van een verwonding. Of schoon gewond, voel ik me beter dan in de verschrikkelijke plaats, die ik juist heb verlaten. Ik vraag jullie alsjeblieft te willen bidden voor den eerwaarden kapitein en de beman ning van deze boot, die mijn nederig welzijn zo welgevallig zijn." Voor de periode 2 t/m 15 Sept. 1545 Alle noodkaarten 6: 600 200 gram bloem. 601 250 gram gort. 602 100 gram eipoeder. 603/604 200 gram suiker. 606 100 gram kaas. 607 100 gram zout. 609, 610 1 rantsoen vlees. Noodkaarten 6 A, B, C: A, B, C 650 t/m 655 800 gram brood. A, B, C 656, 657 400 gram brood. A, B, C 658 250 gram peulvruchten. A, B, C 661 125 gram boter. A, B, C 662, 663 125 gram margarine. A, B, C 664 100 gram vet. A 665 1 doosje lucifers. B 665 800 gram brood. C 665 110 gram chocolade. Noodkaarten 6 D: D 650, 651 800 gram brood. D 652 250 gram rijst of kindermeel. D 653 100 gram suiker. D 654 110 gram chocolade. D 655. 656 125 gram boter. D 657 125 gram margarine. Inlegvellen: D 14 800 gram brood. E 14 250 gram rijst. Tabakskaart: 49 2 rantsoenen tabaksartikelen. Geldig t/m 8 Sept. 1945: 609, D 658, D 660 2 liter melk. P. 608, C 608 V/t liter melk. 611, B 668 1 kg aardappelen. A 667 B 667, C 667 2 kg aardappelen. De bonnen 605, A 660, B 660, C 660, A 666, A 668 en C 668 kunnen worden vernietigd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar bij de kaartverkoop de bonnen 609 voor vlees en A 667, B 667 en C 667 voor aardappe len worden Ingeleverd. De bonnen zijn met ingang van Zon dag 2 September geldig: er mag even wel reeds des Donderdags 30 Augustus op worden gekocht, met uitzondering van de artikelen melk en aardappelen, welke eerst op Maandag 3 September mogen worden gekocht. LIJSTCOLLECTE ZONNESTRAAL-COMITE. Men deelt ons mede, dat de totale opbrengst der lijstencollecte bedraagt 2403.50. Een mooi resultaat! „ER ZIT SCHOT IN". Indien het materiaal tijdig arriveert, zal reeds met ingang van Maandag h drie- of viermaal daagse busdienst Wieringen-Anna Paulowna-Breezand- Den Helder en terug geopend worden. OVERGANG ZAKEN. De heer Slikker heeft zijn zaak in- vroeger o.a. in Casino en bij Bram jaar verhuurd aan den heer P. de Boef van den Helder, voor velen ook hier geen onbekende, daar de heer de Boer vroger o.a- in Casino en bij Brf\ Lensing serveerde. Hij kent dus klappen van de zweep! Op denzelfde datum komt <Je G Mereboer in het café List aan Molenvaart. Beide wensen we zaken! ATHLETIEKWEDSTRIJDEN tE SCHAGEN. De Schager Athletiek Verenj®!". S. A. V. organiseerde in samen* king met haar zustervereniging H. uit Den Helder Zondag 26 Aug- n0 nale atletiekwedstrijden, w f renl- werd deelgenomen door de e y gingen S. A. V. (Schagen), (Den Helder), D. S. V. <P'*sh(°A«- Dokev (Breezand), A. V. 192 Zaa0- sterdam), D- T. S. (Oudkarspel), landia (Zaandam). Enkele U1 vermelden we hieronder: T n de Hoogspringen Juniores: 1 D. Keyesr, H. A. V., 1.45 M j fl. Vérspringen. dames, klasse Duin, y. A. V., 4.10 M. A. Hoogspringen, dames, klasse Krynen. H. A. V-, 1.25 N j f. Kogelstoten, heeren, klasse Bruin, H. A. V., 10.51 M. pi Hardlopen, heeren, 100 1 G. Smit, D. S. V.. 12.7 sec. j yj,. Discuswerpen, heeren, klasse Bruin. H- A. V., 30.42 M. Texel iCXCla Druk: Dagblad v. Noord-Holla"

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 6