Breezand. Koniginnefeest Texel. Schagen. marktbericht. Witte Kruis Wieringen. De feestviering Politi Sport. De sport op 31 Augustus Watervogels kloptHelder Na zes jaar noodgedwongen onder breking is het Oranjefeest hier op welhaast uitbundige wijze gevierd. 't Morgens na het klokgelui verzamel den zich ruim 600 schoolkinderen voor het aanhoren van de feestrede van den heer Kloosterman, die in enkele een voudige woorden de betekenis van de ze dag schetste en gevoelvolle woor den wijdde aan de nagedachtenis van de overleden secrtaris L. Pieterse. Daarna vertrok de jeugd in optocht naar het feestterrein, waar kinderspe len plaats vonden. Hulde aan het ac tieve bestuur voor de royale tractaije yan ijs, ranja en fruit. Des middags werden onder zeer grote belangstel ling de volksspelen gehouden. Er wa6 grote deelname om de voor-oorlogse prijzen. Vooral het tobbetje-steken verwekte veel hilariteit- De eerste- prijs winnaars waren: Stoelendans on- gehuwden: mej. Beukers, id. gehuw den: mw. BorstMolanus, Tobbeste ken: KI. Zon, kinderwagenrace: Iaa Braam, touwtrekken: J. Mosk, Ring- rijden paren: R. v. d. Vaart en mej. 1. de Bie, Wasch ophangen: mej- E. Smiers, broodjeshappen: Jan Blaau- boer. Tot de algemene feestvreugde droe gen in het bijzonder bij de beide onvermoeide muziekcorpsen „Concor- dia" en „S. D. G."f die 's avonds een rondgang met lampions aanvoerden. De vele dans- en hoslustigen bleven tot zeer laat vrolijk bijeen. burgerlijke stand Geboren: Durk, zoon van U. Bousma an B. van Zalinge. Eddy Remmert, zoon van D. C. Drijver en M Bremer. Ondertrouwd: Dirk Boerhojsi cn Egberdina Hovenkamp. Getrouwd: Bernard Beuving en Christina Jacoba Mosk. Leendert Bakker en Leonora Catharina van Hilten. Overlede n: Jan Bernardus Kalf, oud 22 maanden. Jan van der Plas, oud 41 jaar, geh. met A. van Duijn. Ernst Franck, oud 18 jaar. Gevonden voorwerpen: een armband, *on sierklompje, een paar kinder klompjes. Donderdag 38 Aug. 1945 6 veulens 1060 tot f 1200; 3 stieren, centrale; 17 Eeldekoeien (vette), centrale: 18 kal (koeien, tax. f 286 tot f 650 7 pinken J8*. f 260 tot 1 325; 2 graskalveren, tax. f 140 tot f 160; 12 nuchtere kalve- *cn, centrale; 6 graskalveren, centrale; 11 schapen (vette), centrale; 14 bok ken en geiten f 20 tot f 300; 2 varkens wette), centrale; 10 biggen f 2.25 p. kg. konijnen lip. kg.; 98 kippen 1 0.90 Per kg. Voor de Centrale werden aangevoerd 1 koeien, 3 stieren, 7 pinken, 6 gras kalveren, 12 nuchtere kalveren, 11 •chapen en 2 varkens. Voor de taxatie 8 koeien en 7 pinken. Koeien vanaf j 285 tot f 650. Pinken vanaf 1 260 tot J 225. Graskalveren vanaf f 140 tot M#. Hiervan van de koeien 14 stuks "aar Gelderland met 2 graskalveren *n 7 Pinken voor Zeeland; 2 koeien voor de verloting en 2 naar huis toe nm later te leveren. Weer hengstveu- *°s aangevoerd, afkomstig van de en Broersen en Dekker, bekende feardenkooplieden. Deze notering was Vanaf f 1000 tot f 1200. Er is wel van Verkocht, dus dez* handel leeft ook eer op. Door omstandigheden kon koopman van de vorige week niet «anwezig zijn. De beste geiten waren eer een stuk omhoog; nu was de "•°°Este notering t 300, vlug. Voor de *68cn met een kleme aanvoer is ge- oterd de vastgestelde prijs van f 2.25 kg., met een slappe handel. In ko- jnjnen was de handel kalm. De fok- "°nijr,< n golden f 1 50—f 10—f 80. Hen- V?" vlug, handel vanaf f 45—f 55 p. at l a' Prijzen. Voor de «lacht van 'den, wat kippen en konijnen betreft telde prijzen. Er was weinig oorzaak wol de leesten foo itr daar. De afd. Schagen van het Witte Kruis hield haar eerste ledenvergadering na de bezetting. De presidente, mevr. BrizeeLeguit, releveerde in haar openingswoord de gebeurtenissen tijdens de bezetting. Spreekster bracht den heer Bolte dank voor zijn zorgen over het materiaal. Aan den magazijnmeester de Boer is op zijn verzoek, na een diensttijd van 32 jaar, eervol ontslag verleend met dank voor zijn diensten het Witte Kruis be wezen. In diens plaats was benoemd de heer Kossen. Gememoreerd werd nog dat het Witte Kruis op 7 Febr. 50 jaar had bestaan. Uit de jaarverslagen stippen wij aan dat het ledenaantal eind 1944 1119 be droeg, hetwelk 115 meer is dan in 1943. De rekening van den penningmeester sloot op een bedrag van 3860.84 met een betag saldo van f 2406.86. Uit de ingekomen stukken bleek dat de ontsmettingsmiddelen weer aanwezig waren, terwijl besloten werd de Emma- bloemcoliecte inplaats van op 25 Sept. (op welke dag reeds een andere collecte plaats vindt) op Zaterdag 22 Sept. te houden. Meisjes gelieven zich op te ge ven bij mevrouw BrizeeLeguit (Hoep). Materiaalverstrekking. Het verslag van de commissaresse materiaal gaf aan over 1944 907 ver strekkingen aan 611 leden; 77 verstrek kingen ijs aan 14 leden, terwijl de 7 tenten veel in gebruik waren. Vergroting of vernieuwing magazijn is dringend nodig. Sprekster hoopte dat in korte tijd een goed en nieuw magazijn beschik baar zal zijn. Nieuwe bestuursleden. In het bestuur werden gekozen mevr. Brugman (wegens vertrek mevr.Brizee Leguit en de heer C. A. Y. (vacature H. de Nijs), terwijl de heer P. Koordes werd herkozen. De gehouden geldinzameling voor het nieuwe magazijn heeft opgebracht f 5622.45, terwijl nog 2 wijken moeten binnenkomen. Aan den heer Andersson als initia tiefnemer werd dank gebracht. In de rondvraag bepleitte de heer A^v het atuk land bij de Wiel te verkopen. De voorzitter deelde mede dat tot he den dit nog nooit gelukt was. (Liefhebbers, treedt aan). De heer Baken vroeg bij aankoop nieuw mate riaal practische ledikanten aan te schaffen, het in elkaar zetten van de bestaande geeft moeilijkheden. Nieuw verkiezingssysteem. De heer G. Schoorl verzette zich te gen het systeem van het bestuur nieu we candidaten voor het bestuur naar voren te brengen. Hierdoor wordt een stemming beïnvloed. Het gaat niet te gen de personen, aldus spreker, doch als principekwestie. Spreker wilde een gedwongen aftreden. De voorz. bestreed deze opvatting. Ook in het hoofdbestuur en bij vele andere verenigingen komt een bestuur met candidaten* Een ieder is vrij zelf candidaten naar voren te brengen- Ge zien de geringe opkomst is dit steeds moeilijk. Gedwongen aftreden is niet bevorderlijk voor het goede werk van het Witte Kruis. Men is nauwelijks enigermate ingewerkt of men moet weer verdwijnen. De vergadering ging hiermee accoord. Deheer Andersson pleitte voor de instelling van een huisverzorging. Spreker dacht hierbij aan de ver pleegsters van het Rode Kruis. Inlichtingen werden gevraagd om trent de moedercursus en cugsus huis verzorging. De heer Bolte achtte het nodig dat een tarievenlijst aanwezig was voor het bezorgen van het materiaal door den magazijnmeester. Aan den oud-magazijnmeester, 'den heer de Boer, werd dit jaar een gra tificatie gegeven van f 104 per jaar, in gaande 1 April 1945. In een volgende ledenvergadering zal dit onderwerp op de agenda worden geplaatst- De heer Bolte bracht de scheidende paesidente aam:ns de vereniging dank voor het vele werk dat zij in de afge lopen 15 jaar voor het Witte Kruis deed. Hierna sluiting. Donderdagavond 30 Aug. werd er reeds in het kader der Koninginne- feesten een Kameropera uitgevoerd in Cinema de Haar., getiteld: „Het Wa ren twee Coninckskinderen". Voor 'n uitverkochte zaal brachten kinderen van het Amsterdams Knapenkoor deze opera in twee bedrijven ten gehore. Op Vrijdag 31 Aug. werden de fees ten begonnen met klokgelui om 8 uiur 's morgens. Daarna trok de Kon. Mu- ziekver. „Harmonie" door Westerland en Hippo. Daarna begaf zich het pu bliek naar de wielerbaan. De voorzit ter van het Oranjecomité, de heer N. H Klomp, opende de feestelijkheden, daarna sprak ook de ere-voorzitter, burgemeester Kolff het publiek toe. Dan volgde een samenzang, met bege leiding van de „Harmonie". Allereerst werd het „Wilhelmus" gezongen en daarna nog enige andere liederen. Aan 't einde hiervan werd er hulde gebracht aan onze Koningin. De hr. N. H. Klomp onthulde de beeltenis van onze vorstin. Hierna sprak pastoor Kouwenhoven 'n inleidend woord, waarna enige dames de binnenkomst onzer vorstin, die vijf jaren weggeweest was, declameerden. Verder werd er hulde gebracht van Nederland en Indië en tot slot van de Wieringer burgerij. Burgemeester Kolff las een telegram voor van de bur gerij aan onze Koningin. Dit werd overhandigd aan de postbode- Hierna volgde een vlaggenparade. De Amerikaanse, Engelse, Russische, Ne derlandse en Wieringervlag werden gehesen door meisjes in matrozenuni- formen gekleed. Daarna volgde zang door een kinder koor e.l.v. den heer J. J. R. Groos. Vervolgens werd er een dans om de vrijheidsboom uitgevoerd door dames der gymnastiekvereniging „Wieringen" o.lnr. den heer H. Pennekamp. Om pl.m. 11 uur werden er herinne ringen opgehaald uit de laatste jaren. Sprekers waren o.a. ds. Schenkeveld, de heer O. Deen en enige uit Duitsland gerepatrieërden. Tot slot weer kinder zang. Men maakte weer een rondgang, aan het einde waarvan de Oranjeboom geplant werd op de hoek Parklaan Helderse straat. Tot slot van het mor genprogramma werden er bloemen ge legd op het tijdelijk monument voor 't raadhuis voor de gevallenen uit onze gemeente. Het middagprogramma werd geopend op het voetbalterrein van de v.v. „Suc ces", met een poppenkastvertoning voor de jeugd. Het publiek kon de gehele middag ge nietan van keurige dressuur. Aan het eind werd er nog 'n springconcours verreden om prijzen, beschikbaar ge steld door L. R- V. „Wieringen". Het geheel werd afgewisseld door 't optreden van de gymnastiekver- „Wie ringen". Na afloop was er in alle café's bal. 's Avonds werd er in de wielerbaan 'n concert gegeven door de „Harmonie". Hierna werd het openluchttoneelstuk „Hoe het Weeuwtje uit 't Hof van Holland gevrijd werd" opgevoerd, on der regie van den heer N. H. Klomp. De uitslag der paardensportwedstrij den is als volgt: Tally Ho: le prijs; C. Schoen 20; 2e prijs C. Lont 12.50; 3e prijs C. Spaans 7-50; 4e prijs A. Boontjes 5; 5e prijs A. Stammes 3 6e prijs J. de Ruiter 2. Springwedstrijd: le prij6 A. Boontjes I 20; 2e prijs Jb. Hoogland 15; 3e prijs A. Boontjes II 10; 4e prijs C. Schoen 5- Door Wieringer gerepatrieerde uit Duitsland in Alkmaar laten liggen een zakje inhoudende een trui en een handdoek. Verloren een leren riem en twee portemonnaie's met inhoud. Inlichtingen bij de gemeentebode te Hippolytushoef. Zondag 2 September herdacht de heer Daan Nieuwbuurt de dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de posterijen kwam. Bij dit jubileum ontbrak het niet aan belangstelling. Hiervan getuigden de vele bloemstukken. Wij hopen, dat bij nog vele jaren in staat zal zijn om zijn functie uit te oefenen, den helder De heer Enklaar had de opdracht gekregen om de mensen iets op sport voor te zetten, maar had daarvoor slechts l'/t uur tijd. Hij moest dus zijn heil zoeken in enkele kleine nummers en daarvan was ee i dames handbal wedstrijd het entré-nummer. Hoewel er enkele vooraanstaande krachten uit de kop van Noord-Holland meededen, was het bijzonder jammer dat het krachtsverschil nogal groot was. De dames, met Nel van Balen Blanken aan het hoofd, waren verre superieur en wonnen overtuigend. Het hoogtepunt van de middag was zeker het nummer boksen. Niemand minder dan Jan Co- lijn en Cees Boon, beide lid van De Ring gaven een demonstratie in het boksen en wanneer wij ons niet ver gissen viel dit zeer in de smaak van de vele aanwezigen. Het was een de monstratie, maar desondanks ging vooral Boon wel eens verder dan de monstreren en deelde verschillende rake klappen uit. Colijn, die in een zwaardere klasse bokst, reageerde daar meestal niet op en het maakte dus wel enigszins de indruk of Boon sterker was. In ieder geval was deze wedstrijd een pracht kennismaking voor a.s. Za terdag, wanneer de Rin« wedstrij den organiseert tegen het puikje van Amsterdam en Alkmaar. Vanzelf komt dan ook Weissenborn in de ring. Wij komen daar nog nader op terug. Er waren nog enige gymnastieknum- mers en een 400 M. loop, waarbij Blok uit Anna Paulowna weer eens zijn klasse toonde. Over het algemeen mis te wij bij het naar huis gaan toch de voldoening, die een spannende wed strijd van formaat ons had kunnen bie den. De burgemeester woonde de vol ledige middag bij en de wijze waar op hij het spel volgde deed ons de in druk krijgen dat hij het interessant vond, wat wij (van de Sportredactie) vanzelf bijzonder op prijs stellen. Aan de Meeuwenlaan vierde de rui tersport hoogtij. Wij moeten eerlijk zeggen dat het geheel een keurig ver zorgde indruk maakte en ook zeer goed insloeg bij de speciale liefhebbers. Een 2—0 overwinning Was het voorheen zo dat onze plaat selijke voetbalclubs Helder en HRC in een wedstrijd tegen Watervogels ge rust wat kalmpjes aan konden doen, nu is dat anders. Verleden week won HRC ternauwernood met 32 en dit maal verloor Helder zelfs en wel met 2—0- Het is een feit, dat Watervogels in haar huidige samenstelling goed voor de dag kqmt en als ze op deze wijze doorgaat, zit er zeer zeker toekomst in. Vanzelfsprekend is de overwinning van Watervogels op Helder iets bij zonders voor de „Kraaien", maar la ten zij nu zo voorzichtig zijn dat er geen indruk gemaakt wordt van „wij kunnen liet nu ook en ons hebben ze niets meer te leren". Laat deze overwinning een steun zijn tot verdere successen, maar hecht er overigens niet meer waarde aan dan nodig is. Voor de rust was Helder voortdurend sterker, maar vrijwel iedere speler verwaarloosde zijn taak volkomen en zo kon het gebeuren dat het soms aardige combinatiespel op niets uitliep. Ja erger. De backs meen den het ook wel zonder dekking af te kunnen en dat was voor de snelle vleugelspelers van Watervogels juist genoeg. Eerst ging Schoneveld er door en gaf 'n goede voorzet, die Beekho ven handig Inkopte. Daarna deed Beek hoven zoiets en toen plaatste Schone veld de bal handig langs Kenter 2—0. Inderdaad fraaie doelpunten. Wessel. Kuiper. Beekhoven en Sf"»- neveld blonken bij Watervogels terwijl v- Horik bij Helder de m'— slechte was. WIST O, van het Nederlandse Rode Kruis ve!° dat in het Herstellingsoord Karen' Nederlandse militaire- en later ook burger slachtofefrs van de oorW werden verpleegd? Druk; Dagblad Noord-Holland N.v

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3