Pleidooi voor een krachtige vloot NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA N.S.B.'ers berecht Engeland staat invoer van Bloembollen toe Hei water daati in de Wierin Hermeet De gevangenen op Java Weerbericht Nederlands zee-officier werd Koning van Damar-eilanden Wij worden communist je JsarganS No. 227. WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1»U. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving I 2.80, Postabonnementen t 3.00 Vice-Admiraal Dickens vertelt Atoombommen werpen de be staande theoriën niet omver. (Van onzen Rotterdams en corresp.) Vice-admiraal Sir Gerald Dickens is een goede bekende in Nederland. In de Meidagen van 1940 bevond hij zich eveneens in ons land. Op het laatste moment wist hij toen nog naar Enge land te ontkomen, vanwaar hij na viji jaren als bevrijder naar ons land te ruggekeerd is. Binnenkort zal Sir Ge rald ons land' verlaten. Voor zijn ver trek werd hij evenwel bereid gevon den het een en ander te vertellen over zijn marine-denkbeelden. Hij heeft dit gedaan in een bijeenkomst van de ha venvereniging Rotterdam, voorzitter Mr. H. Willemse. Vice-admiraal Dickens heeft niet al leen interssante. maar voor ons land ook behartigenswaardige dingen ge legd. Hij begon met te wijzen op de Noodzakelijkheid om in een oorlog de overmacht ter zee te bezitten. Die overmacht vereist evenwel grote stra tegie, want het is zelfs voor de mach tigste vloot onmogelijk overal tegelijk te zijn. Samenwerking van zee- en luchtmacht. Spr. wees er op, dat het veilig stel len der eigen belangen het eerste doel is geweest van de oorlogvoering der laatste jaren. Langzaam werd die vei ligheid ongebouwd en intussen gingen honderden, zo niet duizenden scheeps ladingen verloren. De vice-admiraal legde ook veel nadruk op dè steun, die de luchtmacht de marine verleent bij het verkrijgen van de overmacht Ier zee, een overmacht, die het moge lijk maakt de aanvoer van de zo nood zakelijke grondstoffen te verzekeren. Grote betekenis hecht Sir Dickens dan °°k aan het convoyeren. In een oorlog Eén ter dood veroordeeld. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gra- fenhage heeft zijn eerste vonnissen geveld. De eerste uitspraak was in de zaak J^gen den fabrikant D. van Wijk uit Jnacker, die in 1944 als groepscom- mandant van de Nederl. Landwacht was opgetreden an als zodanig o.a. 'n "luchtende onderduiker - had neerge schoten Het vonnis luidde: 20 jaar en ontzet uit actief en passief kiesrecht. In de zaak tegen J. Breedveld uit elft tegen wien de procureur-fiscaal ®e doodstraf geëist had, wegens het uitleveren van Joden aan een als N. S- B.-er bekend «taanden recher- eur van politie, met als gevolg dat een aantal mensen den dood is inge- l*agd, luidde het vonnis: doodstr af terwijl verdachte tevens uit het actief Passief kiesrecht ontzet werd A. van Vliet, eveneens uit Delft, le als ronselaar voor de SS was op- •treden en een jongeman die, hem ndverrader had genoemd aan de uitsers had overgeleverd, kreeg 5 aar en levenslange ontzetting uit het Passief kiesrecht, waarbij rekening gehouden met het feit dat jP redcn geen ernstige gevolgen senad. r A'le drie verdachten kregen t om op de veroordeling in cassa le te gaan. Eveneens vijf jaar gevangenisstraf tuiÜ <lestüd3 gebist tegen J. P. Kunz, had te Delft, die verraden dat zijn buurman naar de Engel- vanra^'° had geluisterd. Het vonnis S jaa e( hijzonder gerechtshof luidde: •ctiev e" ev-neens ontzegging van het leve'a/ en Pass'eve kiesrecht voor het zijn had het moet het tenslotte van offensieven ko men, maar dan moet eerst een sterke defensie worden opgebouwd. De oor logsstrategie moet er een zijn van of fensieve defensie. De technische zijde der marine-pro blemen aantippend wees spr. op de kwetsbaarheid uit" de lucht, die met name moet worden bestreden met luchtstrijdkrachten met bases op zee en met het opruimen en onbruikbaar maken van vijandelijke vliegtuigbases. Een afzonderlijk woord wijdde Admiraal Dickens aan de Neder landse marine. Hij betreurde het, dat Nederland's vloot in Indië on voldoende was geweest, zowel ter zee als in de lucht. Was hieraan wél voldoende aandacht besteed dan zou de hulp van Nederland veel krachtiger geweest zijn. Het is evenwel nog niet te laat. De vice- admiraal sprak de hoop uit, dat Nederland een krachtige vloot zal bouwen om zich zelf en om de ge allieerden te helpen. Waardering voor onze scheeps bouw. Grote waardering heeft Sir Gerald voor onze scheepsbouw en onze zee lieden. De prestaties in Mei 1940 en in de Java-zee zijn daar om de waarde daarvan te bewijzen. Het Engelse oor deel over de Nederlandse schepen is gunstig. D«- gtutflStl» dienst, welke Ne derland den geallieerden heeft bewe zen was het ter beschikking stellen van de koopvaardijvloot met de bemannin gen, mensen, die hun vak verstaan. Met waardering sprak Sir Gerald ook over onze scheepsbouwers en inge nieurs. Na er nog op gewezen te hebben, dat* de uitvinding van de atoombom men er niet toe mag leiden de be staande theoriën overboord te gooien, besloot de vice-admiraal zijn aandach tig beluisterde voordracht met woor den van dank voor de hulp die hij en de zijnen in ons land gedurende de laatste maanden hebben ondervonden Naar wij vernemen heeft Enge land zijn grenzen voor de Neder landse bloembollen geopend. Er is een contingent ter waarde van 725000 pond sterling toegestaan, welke hoeveelheid alle soorten bloembollen omvat. Ondanks de zware regens is het water in de Wieringermeer in de eer ste drie weken volgende op het slui ten van de d(jk met 23 centimeter ge daald- Door de overvloedige regenval waren er dagen gedurende welke geen vorderingen konden worden gemaakt. Op het ogenblik is men bezig met de montage van zes hulpgemalen. Ver wacht wordt, dat deze hulpgemalen begin October gereed zullen komen. Indien geen onverwachte gebeurtenis sen intreden hoopt men de Wieringer meer eind November droog te hebben. Volgens een radiobericht uit Bata via, bedraagt het totaal-aantal geal lieerde krijgsgevangenen op Java 3.297, waaronder 1449 Nederlanders Het aantal op Java geïnterneerden bedraagt 623.532, waaronder 59.098 Ne derlanders. In het bericht, dat op or der van het Japanse Keizerlijke hoofd kwartier is omgeroepen, werd medege deeld. dat 7,6 procent der gevangenen ziek is. Gedeeltelijk bewolkt hier en daar ochtendmist, in de namiddag plaatselijk enkele regenbuien met kans op onweer. Vrij warm, zwak ke wind. Er is nog romantiek: Nu de Japanse overgave een feit is geworden, kan aan de publiciteit worden prijs gegeven, de geschiedenis hoe de luitenant ter zee eerste klasse Dobinga, commandant van de mijnenveger .Abraham Crijns- sen", koning der Damar-eilanden werd. Het verhaal hierover komt uit Darwin, waar genoemde mijnenveger thans is opgelegd. In het begin van de oorlog moest Dobinga het Japanse gebied be treden, toen hij de Damar-eilanden, ten Noord-Oosten van Timor, be zocht. De inheemse bevolking verwelkomde hem op enthousiaste wijze Zeven prauwen kwamen hem tegemoet, in een der prauwen waren de autoriteiten der eilanden gezeten. Een inheems orkest dat uitsluitend uit fluitisten bestond, bracht een nummertje ten gehore, waarna aan Dobinga op plechtige wijze het koningschap over de eilandengroep werd aangeboden, en men den nieuwen vorst met bloemen versierde Toen Dobinga de bewoners mededeelde, dat het l\.em onmogelijk was daar te blijven, boden alle daartoe lichamelijk geschikte mannen zich aan, om bij de Nederlandse marine dienst te nemen ten einde de Jap pen te kunnen verdrijven. Heden ten dage bezit luitenant ter zee Dobinga nog een kroon, die prachtig met bloemen bewerkt was en waarin de Nederlandse kleuren voorkwamen eg die hem toenmaals werd aangeboden als teken van zijn koningschap over de Damar-eilanden. Dobinga was voordien eerste officier van het Nederlandse oorlogs schip, dat in een haven van Suraatra werd vernield om het niet in han den der Jappen te laten vallen. De Abraham Crijnssen" was het laatste schip, dat Soerabaja verliet. Men wist de Jappen te verschal ken door zich als een eiland te camoufleren. Toen er later brand uit brak in het carqouflage-geboomte moest bijzondere zorg worden ge dragen tegen herhaling daarvan. De „Abraham Crijnssen'' werd Hou- dini schip genoemd, omdat vrijwel alle leden der bemanning uit Indië ontsnapt waren en bij de marine dienst genomen hadden. (Houdini was, naar bekend, de grote „boeienkoning". Bij onze rondgang door het Helderse concentratiekamp in fort Erfprins, heb ben we meermalen deze uiting ge hoord: „AU we vrij komen, worden we communist!'. Een van de kamer wachten waarschuwde ons: „Ja meneer, zo denken ze er nu over". Je lacht er om, omdat het inderdaad beiache.ijk is, dat deze gevangenen, die z.g. vijf jaar lang aan Duitse kant hebben ge staan in de strijd tegen het communis me, nu het zwarte jasje uit willen trek ken en daarvoor in de plaats een rood vest aan zouden willen doen. Dat noemt men principes. Dat^ typeert het karak terloze van deze figuren. Dat wijst er ook op, dat ze nog niets geleerd heb ben, dat ook deze straf niets heeft uit gewerkt. We zouden het de moeite niet waard vinden om deze geest te typeren, als ze alleen maar gevonden werd onder de gewezen N.S.B.'ers, die, nu ze de gevolgen van hun heulen met de vijand hebben te dragen, van politiek veran deren, zoals een cameleon van kleur verandert. Maar helaas zijn het niet alleen de profiteurs van de bezettings tijd geweest, die zo licht schermen met de verandering van hun politieke in- zich, maar ook mensen van wie men meer begrip en juister inzicht in du huidige situatie verwachtte. We spra ken dezer dagen iemand, wien de gang ▼an zaken in ons land ook niét naar wens ging en ook hij dreigde: „Ais er geen verandering komt, sluit ik me aan bij de Waarheid". Dat is geen hou ding en het is laf en kinderachtig als men zijn zin niet krijgt of ais men te leurgesteld wordt te dreigen met een argument waarvan men hoopt, dat het in bepaalde kringen indruk zal maken. Een kerel verandert niet van princi pe, ook al zouden ze hem uit alles van daan stoten. Een overtuiging is een zaak van het hart, die men niet voor een schotel linzenmoes verkoopt, zo als veel N.S.B.'ers dat gedaan hebben of die men opzij zet als men in be paalde omstandigheden of personen te leurgesteld wordt. Een overtuiging hebben de ondergrondse strijders ge had, die met de inzet van hun leven, hun geloof in de uiteindelijke overwin ning van de geallieerden hebben ge schraagd door hun verzet tegen den vtl- and. Een overtuiging hebben zij gehad, die daarvoor de brandstapel zijn opge gaan, die geleden hebben in concen tratiekampen en gevangenissen, die met fiere moed de kogel ontvingen, om dat ze hun geloof niet konden afzwe ren. En als men dan de verbitterden van heden zo hoort schermen met het afzweren van hun overtuiging en het aantrekken van een ander jasje, dan kan men daarvoor alleen maar verach ting hebben. Tenslotte geloven we. dat ook de Vrienden van de Waarheid op deze groep van teleurgestelde maar niet principiële mensen, niet gesteld zal zijn, want ook de communistisch» we reldbeschouwing is een overtuiging die men zo maar niet aan kan hangen als men bij de andere niet meer mee» terecht te kunnen. B. Jo van AmmersKül'er veroordeeld De ereraad voor letterkunde heeft Jo van Ammers—Kuiler, gezien haar houding en werkzaamheden in de be zettingstijd, veroordeeld. Zij is tot 1 Jan. 1953 uitgesloten van elke vorm van publiciteit. Haar reeds versche nen werken of herdrukken zijn even eens verboden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1