HELDERSCHE COURANT EEN DREIGEND GEVAAR VOOR ONZE GEZONDHEID NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Dringend beroep op onze meisjes Zuigelingensterfte neemt toe Bijzondere staat van beleg verlengd Engels-Nederlandse ntonitaire overeenkomst Waarom nog geen retourbiljetten 50 Canadese huwelijken per dag Versnelde uitzending van onze troepen naar Indië Het Weerbericht, Het einde van een illusie 3« Jaargang No- 23». ZATERDAG 8 EMBER 1945. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 Honderden bedden in ziekenhuizen staan leeg! De heer W. Drees, heeft in het praatje „Op de brug", dat hij Vrijdagavond voor de radio heeft gehouden, op leer ernstige toon het nijpend tekort aan verpleeg sters besproken, dat een groot gevaar voor de volksgezondheid vormt. De jonge meisjes, zeide hij, stellen zich voor allerlei werk veel minder be schikbaar dan vóór de oorlog. Wel blijken er telkens meisjes te zijn, die uit huis weg kunnen en willen. De marine, die 1500 meisjes wil plaatsen als Marva's, ontving, naar den bewindsman werd verteld, niet minder dan 70.000 aanmeldingen. Er is grote willigheid om als lid van een geüniformeerd corps naar het buitenland te gaan. Kan men niet zo iets bijzonders krijgen, dan blijft men liever thuis dan aan gewoon werk in eigen land te gaan. Voor een groot deel zal dit straks wel weer overdrijven. Maar voor de verpleging kan daarop niet worden gewacht. Gediplomeerde verpleegsters verdwijnen van haar post. Te weinig leerling- verpleegsters melden zich aan. Tengevolge van de bezetting, ver volgde de minister, zijn de t.b.c. en de zuigelingensterfte sterk toegenomen. Onder de uit Duitsland teruggekeer den bevinden zich vele lijders aan open t.b.c., die thuis een groot besmet tingsgevaar opleveren. In de sanatoria komen 6000 nieuwe bedden beschik baar. die gemakkelijk en snel in ge bruik zouden kunnen worden geno men als er verpleegsters waren Dat Nederland, riep zijne Excellente uit, slachtoffers van deze oorlog on- verpleegd en ongeholpen zou laten, terwijl er ruimte is en de bedden klaar staan, dat mag niet. Overigens betreft het alle soorten' van ziekten en alle leeftijden. Te Amsterdam stonden niet zo heel '<«>g geleden 1000 bedden-m «teken- huizen en sanatoria leeg. omdat er geen verplegend personeel genoeg was. In een Fries santorium staan wegens gebrek aan verplegend en huishoude lijk personeel 100 bedden leeg, terwijl 150 patiënten in de Noordelijke pro vinciën op opneming wachten. Maar voor het buitenland is er wel belangstelling. Toen voor een militair hospitaal voor Nederlanders te Brus sel Nederlandse verpleegsters nodig waren, werd verklaard, dat degene, die over de sollicitaties had te oordelen, de sollicitanten bij wijze van spreken van de stoep moest duwen. Terwijl salarissen, waar nodig, spoe dig kunnen worden verbeterd, kan de arbeidstijd in het algemeen slechts worden verkort, als meer verpleegsterr beschikbaar komen. De minister deed een beroep op de verpleegsters, die zich uit de zieken huizen hebben teruggetrokken, om dal werk daar te hervatten. Hij vertrouw de, dat zij niet aan de kant zullen blij ven staan, nu de nood zo hoog is ge stegen. Ook aanmelding van nieuwe leerling- verpleegsters is dringend nodig. Tol nu toe moest men 23 jaar zijn om het XSEPleegsterj^lifiloifla jg behalen, zo dat men pas op 2U-jirige leeftijd kon' beginnen. Dit is nu op 21 en 18 jaar gebracht. In bepaalde gevallen zal, naar de bewindsman vertrouwde, een uitzondering kunnen worden toegelaten op de eis, dat men middelbaar onder wijs of Mulo moet hebben gevolgd. Laten de verpleegsters en de meisjes die leerling-verpleegster willen wor den, zich melden bij een ziekenhuis of sanatorium of bij het naastbijzij nde Gewestelijke Arbeidsbureau. Het M. G. blijft nog. Teneinde het M. G. dat zijn be voegdheden ontleent aan het besluit op de bijzondere st%at van beleg van 11 Sept. 1913 in de gelegenheid te stellen zijn bestuurstaak ook na 1 Sept. 1945 0p beperkte schaal te blij ven uitoefenen, heeft de regering be sloten de bijzondere staat van beleg le verlengen. Deze maatregel is noodzakelijk ge bleken omdat de siutatie is ons land nog niet geheel normaal is en vele burgerlijke overheidsorganen de assis tentie van het M. G- nog niet kunnen missen. Gisteren is in Londen een Engels-Ne derlandse monetaire overeenkomst ondertekend- Hierbij worden op finan cieel gebied de maatregelen getroffen voor een hervatting van de handel ossen het sterlinggebied en Nederland ®e' het Nederlandse rijk overzee. In deze overeenkomst wordt de wissel koers vastgesteld op 10.691 Nd. guldens j* 1 pond sterling voor Nederland en d-West-Indië (hetgeen de voort elling betekent van de tot dusverre voorlopig vastgestelde verhouding), terwijl voor Ned.-Oost-Indië de koers gehandhaafd blijft op 7.60 gulden in N H°nd sterling, eoerland en het Nederlandse rijk overzee zullen voortaan een Neder lands monetair gebied vormen. Inwo ners van dit gebied zullen hun ster- lingbezit vrijelijk overal in het ster linggebied kunnen uitgeven, terwijl inwoners van het sterlinggebied vrije lijk hun guldens overal in het Neder landse monetaire gebied zullen kun nen uitgeven. Voorts is bepaald op grond van de besprekingen te Londen, dat eventu ele voorraden rubber, tin. oliezaden, suiker enz., welke zich in Ned -Oost- Indië bevinden, naar de wereldmark ten verscheept zullen kunnen worden, met gebruikmaking van Singapore als entrepot. Nu de spoorwegen en de thans weer in bedrijf gekomen autobussen nog geen retourbiljetten uitgeven, is men licht geneigd' hiervan een vorm van prijsopdrijving te zien. Van bevoegde zijde wordt evenwel medegedeeld, dat in dit geval van een prijsovertreding geen sprake is. De voornaamste oorzaak moet bij de autobusdiensten gezocht worden in de nog gebrekkige staat van het mate riaal, zodat de ondernemer niet bij machte is zijn passagiers de terugrit te garanderen. Bij de spoorwegen is een groot tekort aan karton, waar door de aanmaak van kaartjes dreigt vast te lopen. Het is om bedrijfseco nomische redenen echter onmogelijk een enkele-reisprijs voer de duur van deze moeilijkheden op een lager ni veau te brngen. Met Nederlandse meisjes. In de „Ottawo Citizen" deelt Frank Swanson mede, dat Dinsdag j.l. in di plomatieke kringen van de Canadese hoofdstad werd vernomen, dat de Ca nadese legatie in den Haag een am bassade zal worden. De nieuwe am bassade zal de derde zijn in Europa, de twee andere zijn in Parijs, waar generaal-majoor George Vanier am bassadeur is en Brussel, waar senator W. Turgeon deze post bekleedt. Het grote probleem. Een van de eerste taken voor de nieuwe ambassade, aldus de „Citrizen" zal zijn de oplossing van het probleem veroorzaakt door de soldaten die met Hollandse vrouwen zijn getrouwd en deze nu graag mee naar Canada wil len nemen. Aanvragen voor huwelij ken komen er op 't hoofdkwartier der Canadese strijdkrachten in Nederland per dag ongeveer 50 binnen, waarbij nog geteld moeten worden ie geval len van vele Canadezen die zonder toestemming van het leger zijn ge trouwd en die de situatie nog gecom pliceerder hebben gemaakt- Naar een redacteur van het ANP. vernam, zal de uitzending van troepen naar Indië in verband met de capitu latie van Japan in even versneld tem po geschieden als de uitzending van personeel onder Nica-verband. Door de effectieve capitulatie der Jappen is het karakter der uitzending evenwel belangrijk gewijzigd. Was oorspronkelijk er alles op ingesteld, dat uitstekende getrainde troepen in Indië een strijdende taaje te vervullen zou den hebben, thans zal hun opdracht, in militair opzicht althans, belangrijk lichter zijn. Voor alles ia thans urgent een spoedige uitzending- De bevoegde autoriteiten hebben dan ook verstrekkende maatregelen genomen, welke ertoe zuilen leiden, dat mt de uitzending „gezagsbatal- jons Indië" reeds op 15 September een aanvang kan worden gemaakt. Een tweede contingent zal op 1 Octo- ber vertrekken. In totaal zullen er 27 bataljons wor den uitgezonden. Elk bataljon zal on geveer 800 man tellen, zodat het een totaalsterkte van ongeveer 20.000 man betreft. Deze troepen gaan recht streeks naar Indië. Zij worden ge vormd deels uit reeds bestaande in- fanteriebataljons. deels uit burger oorlogsvrijwilligers. Alles is er dus op ingesteld, om zo spoedig mogelijk een belangrijke troepenmacht over te brengen. De expeditionnaire macht zal in Engeland worden afgericht en uit zo genaamde lichte eenheden bestaan. Men is reeds bezig het kader voor deze. tropen op te leiden- Licht tot half bewolkt, droog weer. iets warmer, zwakke wind. Het laat zich aanzien, dat het rustige droge weer nog enige dagem zal aanhou den Dit keer geen overdenking, maar etn fragment uit een brief van een Engelse vrouw aan haar vriendin in Holland. De vrouw is Moeder van een paar zoons, die in de afgelopen zes jaar onder de wapens zijn geweest. Zij heeft geredelijk toestemming gegeven dit fragment te vertalen en te publiceren. „Ik vertelde je immers al, dat ik het schip waar Harry de laatste jaren op heeft gevaren heb bezichtigd? En schreef ik je toen ook niet hoe het mij had getroffen, dat hij die voor de oorlog geen enkel geloof had. in zijn hut een goedkoop prentje van een schip had opgehangen, waaronder de woorden „O, God. wees mij nabij. Uw zee is zo groot, en mijn schip is maar klein". Harry moet gezien hebbep, dat ik het las, maar hij zei niets om deze grote verandering in zijn zienswijze te verklaren. Ik vermoedde toen al dadelijk, dat dit zwijgen geen onver schilligheid was (hoe zou dat kunnen)? Ook geen schroom, hij heeft altijd heel openhartig over de intiemste dingen met mü gesproken. Ik dacht toen al wel, dat het een emotioneel zwijgen was. Je weet wel, het zwijgen van iemand, die niet durft te spreken uit vrees, dat zijn gevoelens hem de baas zouden worden. Welnu, ik geloof dat ik gelijk heb gehad. Harry is door de hel gegaan, voor hij de hemel, of lie ver het gebed, de sleutel tot de hemel, heeft gevonden. Dat weet ik nu, nu ik een brief van 1942 van hem tieb ont vangen. Dat die brief zo lang verloren is geweest, ik ben er blij om. Want het is een vreselijke brief. En als ik hem eerder Jhad gekregen, bad ik al leen maar het radeloze gevoel gehad, toch niets voor hem te kunnen doen. Hij stort daarin zijn hart uit, hij schrijft, dat hij ontzettend lijdt onder hevige angsten. Hij schrijft, dat hij zich daardoor eenzaam voelt: dat de anderen zo flink lijken (ach beste.... had hij maar eens achter het masker kunnen kijken bij al die anderen) weet je nog wel, de nuchtere uitspraak van dien arts: „De oorlog stelt de mens bloot aan indrukken, waarop zijn con stitutie in geen enkel opzicht berekend is" zouden die arts en mijn jongen de enigen zijn voor wie de oorlogs ervaringen te veel zijn geweest'' Hij schrijft, dat hij eerst zwaar heeft ge dronken. maar dat dat later niet meer hielp en dat hij nu vaak 's nachts in zijn hut zit te huilen van angst. Wat moet die jongen hebben geleden, hoe volkomen moet zijn weerstand ge-i broken zijn geweest, dat hij er toe kwam zo te schrijven, zó zijn angst in al zijn naaktheid aan een ander mens al was het dan zijn moeder te tonen. Maar toen had hij nog geen geloof om hem over die angst heen te helpen. Ik heb me zo vaak a'fge-" vraagd hoe hij tot geloof gekomen is? Dat hij het gevonden heeft, ik kan je niet zeggen, hoe dankbaar ik daarvoor ben. niet om mezelf ik heb er in stilte altijd om moeten glimlachen al» hij 'mu half beschermend, half spot tend, plaagde, met mijn illusie" om trent onze hemelse Vader. Ik geloof dat hij zich dan eeuwen ouder voelde dan zijn moeder. Maar hoewel ik er om glimlachte, het deed me toch pijn om hem. Zoals ik me nu ook voor hem verblijdde over het vertrouwen, dat hij nu heeft gevonden. Maar ik vraag mij af hoe hij, en al die talloze mannen, die in de oorlog, juist in de oorlog, gelovig zijn geworden, daartoe geko men zijn? Soms denk ik en ik weet dat je niet om me zult lachen, als ik dit schrijf, soms denk ik, dat het mijn gebeden voor hem zijn geweest Want je weet niet. bestehoeveel ik voor hem en mijn andere jongens gebeden heb. gebeden dat ze te midden van alle ellende rust mochten vinden eo (Zie vervolg pag.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1