HELDERSCHE COURANT Gouverneur-Generaal in Nederland aangekomen 60.000 Marva-meisjes NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, XOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA w eerberichf Nederland helpi Indië Vrij van Mijnen 244 000 slachtoffers van de atoombom Jaarg»n? N«- *31. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1915. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60Postabonnementen 1 3.00 Gisterochtend kwart over elf is de Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indil, jhr. mr. B. C. W. L. TJarde van Starkenborgh Stathou wer in geselschap van luit.-gene- raal H. ter Poorten commandant van het Kon. Ned. Indische leger b6 de inval van de Japanners in Ned. Oost-Indië. op het vliegveld Welschap bij Eindhoven aangekn- mer. De landvoogd werd bij zijn aankomst namens H M. de Koningin begroet door H.K.H. Prinses Juliana en namens de regering door den minister-president prof. Ir. W, Schermerhorn en den mi nister van buitenlandse zaken, mr. v. Kleffens. Kort na zijn aankomst is de Gouverneur-Generaal per vliegtuig naar Schiphol doorgereisd, terwijl lt.- generaal Ter Poorten zijn reis naar Den Haag zou vervolgen. En interview met den' Gouver neur-Generaal. Uiterlijk volkomen beheerst, gebruind en jeugdig ondanks zijn 57 jaren, zo stapte de Gouverneur-Generaal uit de Liberator. Ruim drie jaar is ,,de held van Isola" in Japanse krijgsgevangen- schop geweest. Met de waardigheid, waarmede de landvoogd de tragische capitulatie van de Ned.-Indische strijd krachten op de 8e Maart 1942 droeg, .heeft hij ook de, naar zijn eigen woor- "•t ..onwaardige" krijgsgevangenschap onder de Japanners doorworsteld. In het meest indrukwekkende interview van mijn carrière, aldus de Indische redacteur van A N.P.-Aneta, toonde de Gouverneur-Generaal zijn innemend optreden en innerlijke kracht te heb ben bewaard. .,u 'iet, ik ben magerder geworden dan ilc vroeger was. Vergeleken bii Voeger weeg ik heel wat kilogr-mmen minder." aldus de landvoogd op een efrste vraag naar ziin persoonlijk wel- *)n in het korte onderhoud met ons diens zijn oponthoud op het vliegveld clschap te Eindhoven. De voeding in e kamnen was voldoende, d.w.z. juist voldoen om or. g„70n(j houden. Geïsoleerd van de buitenwereld Tijdens onze gevangenschap waren *e vrijwel afgesloten van de buiten- ereld. In het kamp kregen we in den ^oginne wel Japanse kranten, doch waren zeer propagandistisch en ®l op een ongelooflijk kinderachtige Dianier. Toch kwam de bevrijding niet geheel al als een verrassing. Onze oppas- rs kwamen namelijk geregeld in con- acl met de Japanse bewakers en aal;ten met hen zo nu en dan een aatje. Hoewel deze „berichtgeving" zeer gebrekkig en onbetrouwbaar am' leverde ril toch enig materiaal. de hand waarvcn we overigens Int F 'ton<^en gissen dan concluderen pussen hadden we reeds op 13 Aug. elde 'Se'ing bevel gekregen om naar J( r te vertrekken. We hadden alles orrt8e''a^" 106,1 plotseling een tegen- ig^-* kwam. Toen kregen we al de tevo 1 er 'ets gaande was. Trouwens "ftkku reeda badden we uit hetgeen d00r intermediair der bewa- de indruk gekregen, dat de oorlog Ander weer op koms'. Aanvankelijk licht tot. half bewolkt, ntei toenemende bewolking mati'-e wind in de loop van de dag naar bet Zuiden omgaand, In de middag enige regen, tets koeler. op zijn einde liep. Deze order en te genorder op 13 Aug. hielden, naar ach teraf bleek, verband met de Russische inval in Mandsjoerije. Behandeling van andere Neder landers. „Kunt U, Excellentie, ons Iets mede delen over de behandeling van de an dere Nederlanders?" „Hiervan weet ik weinig. Wij hadden absoluut geen contact meer met ande ren, sinds wij in het laatste kamp aan kwamen. Maar over de tijd, vóór wij de voorkeursbehandeling genoten, kan ik wel zeggen, dat het voedsel slecht was en de behandeling dito. Doch ons lot was natuurlijk niet te vergelijken met dat van de mannen, die de veld tocht van Bataan hebben meegemaakt, of aan de spoorlijn in Siam hebben moeten werken. Doch niettemin was de behandeling zeer onaangenaam, wij zouden zelfs zeggen: onwaardig." Hiermede besloot de landvoogd het kort onderhoud om zich met H.K.H. Prinses Juliana, fcijne Excellentie min— president prof. W. Schermerhorn en Zijne Excellentie mr. E. N. van Klef fens naar het gereedstaande vliegtuig te begeven, dat het hoge gezelschap naar Schiphol zou voeren. Radiorede van Z.K.H. Prins Bernhard- Z. K. H. Prins Bernhard heeft Za terdagavond in verband met de op richting van het comité „Nederland helpt Indië" een radio-rede uitgespro ken, waaraan wij het volgende ontle nen: Landgenoten, Ook Indië is vrij. Gode zij dank. De oorlog is nu ook daar ten einde. Maar welke ellende zullen wij ginds aan schouwen, als het gordijn straks op gaat? Moed houden. Nog even moed hou den. Vertrouwen. He«l gauw zulleR wij weten en kunnen helpen. En over dat helpen spreek ik u even. Het comité „Nederland helpt Indië" vraagt* veel, enorm veel. Geen gift, geen bijdrage, maar een deel van uw bezit- Van iets, waarvap het moeilijk is afstand te doen. Wij zullen offers moeten brengen, zware offers om het leven in ons rijksgebied overzee te hel pen opbouwen. Tienduizenden vrij willigers hebben zich er aangemeld om met inzet van hun leven mee te wer ken aan Indië's bevrijding. Zeer velen zullen in de komende maanden naar Indië vertrekken, als soldaten inge deeld in de gezagsbataljons of bestemd voor andere diensten. Ik richt mij thans niet tot hen. Ik weet dat zij begrepen hebben, dat Ne derland verplicht is bet beste te ge ven wat het heeft om Indië te bevrij den en op te heffen. Ik richt mij heden tot u; landgeno ten. die niet zelf aan het grote weik io Indië zult deelnemen- Bedenkt wat de band tussen Nederland en Indië be tekent. Geeft ons uw steun. Zet mede uw schouders onder dit werk. Wij heb ben in de afgelopen jaren lasten ge torst, zwaarder dan deze en onder heel wat moeilijker omstandigheden. Wij kunnen het aan. En we zullen onze taak tot een goed einde brengen, om dat wij weten dat Nederland nooit, nooit genoeg voor Indië kan doen. l.aat dit werk. met uw aller hulp. in eendrachtige samenwerking cn met Gods zegen grote resultaten ^leve rei». 150.000 H A land droog! Nederland en de wederoubouw. Sinds Mei van dit jaar zijn 150.000 ha ondergelopen land droog gemaakt, zijn een millioen mijnen geruimd; waardoor weer duizenden hectaren land in gebruik konden worden ge nomen; hebben meer dan 500 koop vaardijschepen onze aanvankelijk ge stremde en volkomen onbruikbare havens aangedaan; varen onze bin nenschippers over alle belangrijke waterwegen en brengen dagelijks duizenden tonnen steenkool in alle delen van ons land; zijn op 11 van de 27 plaatsen waar spoor- en verkeers- brujjgen, van elk meer dan 500 meter overspanning, vernield in het water lagen, vaste beververbindingen in orde gebracht; vervoeren de spoor wegen dagelijks weer passagiers over een totale raillengte van 2564 km; zijn meer dan 180.000 lichtbeschadig- de huizen voor bewoning gereed ge maakt; is met de bouw van een grgot aantal noodwoningen van de 6000, die dit jaar nog gereed zullen komen, begonnen; is één der grootste gaten in de dijk op Walcheren gesloten; is ook de Wieringermeerdijk gedicht en pompen de gemalen 600 M3. water per minuut uit deze polder, waardoor het water nu reeds met méér dan 30 centimeter is gezakt. Uiterste voorzichtigheid ge boden. De British Military Mission deelt mede: Omstreeks 1 October 1945 zullen alle Britse, Nederlandse en Duitse mijn- ruimingsploegen worden teruggetrok ken naar de gebieden ten zuiden van de grote rivieren, met uitzondering van een bataljon in Gelderland. Als dan zullen alle bekende mijnenvelden in de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland, de Waddeneilanden, Gro ningen, Friesland, Drente, Overijssel, Utrecht en het grootste gedeelte van Gelderland opgeruimd zijn. Dit bete kent niet dat enige garantie kan worden gegeven; dat er in deze pro vincies geen mijnen of soortgelijke ont plofbare voorwerpen meer liggen. -Men biijve dus uiterst voorzichtig. Het Japanse nieuwsagentschap meldde Zaterdag, dat in Hirosji- ma, de eerste stad ter wereld die door een atoombom is verwoest, 244-000 mensen het slachtoffer van dit nieuwe wapen zijn geworden Slechts 6.000 van de 250.000 zielen tellende bevolking der stad zijn aan de dood of aan verwondingen ont snapt. 60.000 mensen zgn terstond „dood geschroeid". 60.000 anderen zijn gestorven aan de verwondin gen, 10-000 mensen worden nog vermist, 14.000 zijn zwaar gewond en 100.000 hebben lichte verwon dingen. 30 Sigaretten per week Zodra de in Engeland aangekochle sigaretten in Nederland zijn aange komen. aldus het weekblad „Economi sche Voorlichting", zullen zij in de distributie worden gebracht en kan de voorgenomen tabaksrantsoenering van 1rantsoen per week worden be reikt. En geen hulp voor zieken en onze huisvrouwen Onze meisjes zijn „gek op een uni form", Daardoor hebben onze matro zen en mariniers altijd zo'n aftrek ge had en waren de charmes van onze adelborsten zo groot, 't Is te begrijpen 3n te vergeven. Er zit iets bekoorlijks in het pittige uniform van onze ma rine en het khaki van onze soldaten doet het soms ook niet slecht, al is 't heel wat minder charmant dan de braniekraag van onze Jantjes en het blauw van hun uniform. Misschien was de bekoring niet zo groot, als het burgerpak wat vlotter was. maar dat is nu eenmaal niet anders en wij burgerlieden zullen het ons moeten la ten welgevallen, dat het schone ge slacht méér oog en gevoel heeft voor het hart, dat onder het marineblauw klopt, dan voor de ziél, die onder het burgerpakje huist. En nu komt daar, als na-ooriogs- geschenk. het marine-uniform voor 't meisje. Marva-meisjes worden opge roepen. 't Klinkt niet onaardig. Meis jes, wier diensten nodig zijn bij de marine. Als dat niet trekt, trekt nie mendal. En eigenlijk verwondert het ons niet, dat voor de 1500 plaatsen 60,000 aanmeldingen kwamen. H" is maar niet aantrekkelijk voor een meisje, het leven aan boord. Natuur lijk worden ze met onderscheiding be handeld en natuurlijk hebben ze een reuze kans, om in hun charmante pak je veroveringen te maken. Wanneer dus minister Drees klaagt, dat er geen meisjes meer zijn voor onze ziekenhui zen, voor de verpleging van t b.c.-lij- ders, voor kinderhulp, dan moet hij eigenlijk te biecht gaan bij zijn eigen regering, want wie heeft dat inst:tuut voor Marva-meisjes ingesteld? En zullen maanden en maanden nodig hebben voordat uit die 60.000 jonge- dochters een selectie is toegepast en de 1500 uitverkorenen er uitgepikt zijn? En natuurlijk beginnen die 58.510 niet iets anders, voordat ze zekerheid hebben, dat ze geen kans maken. Onze marinemannen zullen geen be zwaar hebben tegen het instituut van -de Marva's. Het geeft hun leven meer fleur en kleur. Ja mag als marineman waarlijk liever teaen de charmante uniform van het Marvameisje ookij- ken dan tegen de rug van een „kan-" kerenden marinier". Maar onze marine hèeft het in de (hoeveel jaar is het?) van haar bestaan het ook zonder meisjes op de schepen en inrichtingen gered en zou dat nu plotseling onmo gelijk zijn? Waren onze marineschenen niet altijd een toonb-e'd van gianz *n- de frisheid? Zaten de uniformen van onze jongens niet altijd onberispelijk? Werd de administratie niet punctueel' gevoerd, mankeerde er iets aan de verpleging? En nu reeds zijn er dui zenden jor.ge mensen, die het werk van de Ma«-va's kunnen en willen op knappen. Geeft hun de ge'egenheid. regering, en ge helpt onze ziekenhuizen aan verpleegsters en onze huishou wen aan een hulpje. Want nog altijd gaat het hart van de vrouw jit naar het schone werk in onze ziekenhuizen en kindertehuizen en nog steeds zat een meiaje. wier handen niet verkeerd staan, zich thuis voelen in de huishou ding, waar huin zo dringend nodig is. Maar als de regering met zulke aan lokkelijke baantjes komt. dan is het niet te verwonderen, dat heel de vrou welijke jeugd er op los stroom* en ^at alle aantrekkelijkheid van „een ba n- tje op de wal" dat vaak slechte be taald wordt, verloren is. Bezie de zaak eens van deze k <nt, minister Drees. B.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1