dévredesduif op een oorlogsschip iHcasie-ervaringnn van Hr. Ms. Soemba Zij Yoelde zich niet op haar gemak Binnenlands postverkeer Luchtpost naar de gehele wereld Wijzigingen bij het M G. in Noord-Holland Nederlanders naar Argentinië Koning Leopold mag in Zwitserland wonen Spanje trekt troepen terug uit Tanger MacArthur over de bezetting van Japan MacArthur in Tokio Sport. Advertentiën. ii. Toen haar taak in deze sector ten einde was, verstoomde „Soemba" naar het oostelijk deel van het invasiegebied en loste daar de „Flores" af, die in middels haar tweede stel kanons had uitgeschoten. Een hartelijk welkom viel de „Soemba" in dit gebied ten deel, want hier vond zij verschillende oorlogsschepen, met wie zij in de Mid- dellandsche Zee had geopereerd. Zelfs waren er twee heel oude bekenden, een koopvaarder én een kruiser, die de .Soemba" nog kenden uit de tijd, toen zij anti-onderzeebootpatrouilles in de bloedhitte van de Persische Golf voer. De Britten hadden werk te over voor hun bondgenoten, en „Sóemba" nam een belangrijk aandeel in de intensie ve bombardementen ten oosten van de Ome, hetzij met waarnemers aan wal of in vliegtuigen. De Nederlanders waren buitengewoon ingenomen met één de zer waarnemers, die er telkens weer in slaagde een doel voor de kanonneer boot te ontdekken. Dat de man met zijn draagbare radio-installatie een „keiharde" was, bleek wel uit één van zijn seintjes: ,,'t Spijt me, dat ik jullie even moet laten wachten, maar ik lig nu zelf onder vijandelijk vuur." Eén ding was onze landgenoten niet erg duidelijk, n.1. hoe het mogelijk was, dat op dit deel van de Franse kust de vele badplaatsen, zoals Deauville, kon den gedijen, want ondanks de zofeer was het steeds beestachtig koud en de dikste truien waren nauwelijks warm genoeg. De vele bombardementen stelden hoge eisen aan de oude „Soemba". Na iedere schietpartij was er benedendeks heel wat schade aangericht, hetgeen aanleiding gaf tot knersing der tanden in de verblijven wegens de grote schoonmaak, die regelmatig op elk bombardement volgde. De enige hut, welke hiervan gevrijwaard bleef, was die van den officier van artillerie en ook stond na één der bombardementen een spelletje schaak van twee korpo raal-konstabels in de artillerie-berg plaats nog op z'n plaats, zonder dat een pion verschoven was. Men kan be grijpen, dat de brave officier van ar tillerie over zoveel „egoïsme" het no dige te horen kreeg. Een merkwaardige verzameling. De „Soemba" is in vele opzichten een merkwaardig schip, doch haar die renverzameling is wel zeer bijzonder. Wanneer de alarmschel rinkelt en de kanonbemanningen hun plaatsen inne men, gaan de twee scheepskatten naar het verblijf vooruit en werken met vereende krachten het scheepskonij n uit zijn hok om dit als schuilplaats te ge bruiken. Doch een gevleugeld lid der bemanning is dan al eer in actie geko men Dat is de duif. Het diertje heeft wellicht familie in Noach's ark gehad, hetgeen niet zo verwonderlijk behoeft ie zijn, want het is in de Perzische D°lf aan boord gekomen. Dat is al weer twee jaar geleden en sinds dien is zij de „Soemba" trouw gebleven ondanks amoureuze uitstap jes. Bij de invasie van Sicilië onder ging de scheepsduif de vuurdoop en ze was toen wel even van slag. Na elk •salvo vloog ze een woest ererondje rond het schip op gevaar af door de luchtdruk van het volgend salvo totaal kaal geplukt te worden. Op de gealli eerde oorlogsschepen zag men met grote verbazing dit wonderlijke optre den van de „vredesduif", die volkomen de kluts kwijt was. In arren moede zette ze zich ten slotte op de loop van kanon 2. Helemaal fout natuurlijk, want na het volgende schot wankelde ze als dronken weg. Maar nu heeft ze de zaak bekeken en zodra ze de alarm- schel hoort, kruipt ze zo ver mogelijk aan de vuurlei, schrikt heel menselijk van elk salvo en doet dan nijdig. Het hoofd machinekamer moest en zou on derzoeken of ze een echte postduif was en daarom werd zij in een Engelse ha ven in een mandje mee aan wal geno men. Ze deed 3 uren over de 300 yards terug naar boord. Er moest dus wel iets mis zijn met haar navigatie, of mogelijk heeft ze een passagiersslag gemaakt. In elk geval moet de duif werkelijk ingeschreven zijn als lid van de Allies Forces Mascot Club. Deze telt reeds zeshonderd leden, waar onder zelfs 'n leeuwin, Mareth, de mascotte van een Canadees Lucht Escadrille. De vuur vaste duif met zeebenen van Hr. Ms. „Soemba" zal toch wel een unicum zijn tussen de andere mascots der Ge allieerde eenheden. „Soemba" en „Flores" hebben nu reeds vele malen in het middelpunt der belangstelling gestaan. Het werk, door deze kleine, oude schepen verzet, is inderdaad uitstekend geweest. Te midden .van moderne en beter voor 't werk ingerichte oorlogsschepen, wisten deze kanonneerboten en haar beman ningen zich telkens weer te onder scheiden. Waar zij in actie kwamen, werden zij steeds met sympathie en waardering begroet. Het was noodza kelijk de schepen een groter beman ning t# geven dan waarvoor zij oor spronkelijke gebouwd waren en dn beperkte het toch reeds niet overdadige comfort aan boord in aanzienlijke mate. Doch op de prestaties heeft dit nimmer enige invloed gehad en „Soemba" en „Flores" hebben aldus het hunne bijgedragen om de goede naam der Koninklijke Marine hoog te houden. 1) Het tweede artikel werd opgeno men in ons nummer van 7 September. Rotterdams haven op volle capaciteit Ir. N. Th. Koomans, directeur van het gemeentelijk havenbedrijf te Rot terdam, heeft tijdens een bezichtiging van de havenwerken meegedeeld, dat Rotterdam thans weer in staat is de 10 millioen ton stukgoed, welke het vóór de oorlog voor zijn rekening kon ne men, ook thans weer te verwerken. Voor de verwerking van massagoede ren zijn 55 van de 80 drijvende kranen, waarover de gemeente beschikte, nog aanwezig. Ook wat de directe overslag betreft, zal Rotterdam zijn partij best kunnen blazen. 10 15 millioen ton zal per jaar verwerkt kunnen worden. Een bijzonder gelukkige omstandig heid is. dat van alles wat met het graan verband houdt, in de Rotter damse haven niets verloren is gegaan. Ten aanzien daarvan verkeert Rotter dam nog in dezelfde gunstige positie als vóór de oorlog. Toelaatbaar gewicht verhoogd tot ltW gram. De P. T. T. maakt bekend, dat met ingang van Maandag 10 September in het binnenlands verkeer het maximnm toelaatbaar gewicht van brieven, druk werken, nieuwsbladen en gemengde zendingen verhoogd wordt tot 1000 gram. En weer post naar Indië. Verder wordt medegedeeld, dat met ingang van dienzelfden datum naar het Verre Oosten, o.a. Australië, Nieuw- Zeeland, de eilandengroepen in de Stille Oceaan en Nederlands-Indië, de verzending mogelijk is van niet-ge- illustreerde briefkaarten en brieven t/m 1000 gram. Maar nog niet naar Indië- P.T.T. deelt mede, dat met ingang an 12 September as. luchtpostverbin ding met vrijwel de gehele wereld mo gelijk zal zijn. Een uitzondering wordt gemaakt voor Ned-Indië, Brits Nw.- Guinea, Brits Noord-Borneo, Broeney, Hongkong, Indo-China, Irak, Japan, Malaya, de Maleise Staten, Mandsjoe- rije, Serawak en Liberie, waarmede nog geen luchtpostvetbinding moge lijk is. De districts militaire commissariaten van Haarlem (majoor dr. C. Krijgsman), van Den Helder (kapitein ter zee H. J. Bueninck) en van Amsterdam (luitenant kolonel Th. J. van Lohuizen) zijn per 1 September opgeheven. Hierdoor zijn thans alle militaire commissariaten in Noord-Holland direct onder den pro vincialen militairen fommissaris, over ste prof. dr. M. Bokhorst gesteld. In Alkmaar blijft voorlopig 'n kleine staf achter, welke alle zaken benoorden 't Noordzeekanaal zal afwikkelen. De Argentijnse ambassade te Londen ontvangt dagelijks vele aanvragen voor immigratie uit Nederland, Polen en andere Europese landen. De Argen tijnse consul-generaal te Londen heeft in verband hiermede verklaard, dat spoedig instructies van de Argentijnse regerinig verwacht worden, zodra de speciale commissie ter bestudering van de immigratie in Argentinië zal zijn geïnstalleerd. Koning Leopold van België heeft van de Zwitserse regering toestemming gekregen zich te vestigen nabij Genè- ve, op voorwaarde, dat hij zich van el ke politieke activiteit onthoudt, aldus de Zwitserse omroep. Naar In welingelichte militaire kringen te Madrid verluidt, heeft Spanje alle troepen behalve 2 Marok kaanse bataljons uit Tanger terugge trokken. JAPANSE OVERGAVE IN INDONESIË. Alle Japanse troepen in Indonesië ten Oosten van Lombok en op Bor- neo hebben zich overgegeven aan den Australischen opperbevelhebber Sir Thomas Blamey, op Morotei. Deze troepen vormden het Japanse tweede leger en stonden onder bevel van luit.-generaal Tisjima. Neder landse, Amerikaanse en Australische troepen hebben daarna een parade gehouden op Morotai. Generaal MacArthur heeft gister verklaard, dat de geallieerde strijd krachten in Japan voornamelijk dienst zouden doen als een dienst waarop hij een beroep zou kunnen doen. wanneer het nodig was de uitvoe ring van zijn bevelen te verzekeren. Den Japansen keizer en zijn regering zullen iedere mogelijkheid geboden worden om zonder dwang deze be velen uit te voeren. MacArthur voegde daar aan toe, dat er slechts controle over het Ja panse economische leven zou worden uitgeoefend voor zover dit dienstig was om de doelstellingen van de Vereen. Volken te verwezenlijken. De Japanse burgers zullen niet te lijden hebben onder „onbevoegde inmenging", doch zij zullen aan de wetten, proclamaties en bevelen, die door de keizerlijke regering gegeven worden als resultaat v- MacArthur's directieven, moeten gehoorzamen. Radio Delhi meldt, dat generaal Mc Arthur gisteren om 8.30 uur plaatse lijke tijd in Tokio is aangekomen. Twee Amerikaanse regimenten vormden de„ erewacht, toen hij van het station naar de ambassade van de Ver. Staten reed, waar terstond de Amerikaanse vlag werd gehesen. WIST U, dat 20 Welfare-teams, 30 Medical- teams en 60 Relief-teams van het Ro de Kruis Hulpcorps terstond vanaf de bevrijding van de Westelijke Provin ciën hulp hebben geboden en nog steeds bieden? dat door middel van de Rode Kruis- actie „Zuid helpt Noord" 90.000 pakket ten zijn verzonden? OM DE ZILVEREN VOETBAL. De eindstrijd om de zilveren voet bal, welke gistermiddag op 't sportter rein te Rotterdam tussen B. V. V. en D. F. C. werd gespeeld, is door de Bosschenaren met 41 gewonnen. BLAUW-WIT WINT DE AROL-BEKER. De uitslagen van de wedstrijden van het Arol-beker-tournooi waren: Ajax—Blauw-Wit 1—1 (Blauw-Wit wint na het nemen van strafschoppen). A. F. C.Volewijckers 33 (Volewijc- kers wint na het nemen van straf schoppen). Finale: Volewijckers—Blauw- Wit 44 (Blauw-Wit wint na het nemen van strafschoppen). Sept- verloren een doublé balsketting, tussen Sternstr. v'a Fazantenstr- en Ruyghw. eind Keizerstraat. Tegen beloning terug te bezorgen: ■TROMP, Sternstraat 26. ^EGGELOPEN: wit Angora komjn (ras). Wed. STROUS— GORTER, Boerhaavestr. 63 ^RLOREN: Een ivoren ■p and, druiventak, tussen v,arrfrbrug en Helder, ten. ,ksweg- Tegen beloning jF Agt* bezorgen bij. A 7i BRUIN, Burgerbrug 2 Dames, mod. opvatting, goed kunn. dansen, wensen kennismaking met 2 nette heren, lft. 20—25 jaar. Brie ven nr- 113, bur. v. d. blad. Chr. Vrouwenvereniging Bidt en werkt zet Maandag avond haar werk weer voort in 'I gebouw C. J. M. V. Spoorstraat. HET BESTUUR. WEGGELOPEN, met de be vrijdingsfeesten, rood-harig: Poesje. Tegen beloning terug KAAN Ruyghweg 101- 6 Sept verloren chéque van f 150,25 van P, Vonk, Nieuw- Kerkplein 4. VERLOREN zilveren Zeeuw se broche op 4 Sept. (gedach tenis). Tegen beloning terug te bezorgen bij A BAKKER, Schagenstraad 100- VERLOREN op 31 Aug. 2 Canadese rugzakken, gevuld met militaire kleren (K.M (zeer gedupeerd) van Burger vlotbrug naar de Kooy (vlot brug.) Eerlijke vinder wordt beloond. Geertsma, Stoker 2e kl. K.N.M., School A, Kerkstr., IJmuiden. VERLOREN een jute-zakje inh. een p. klompen en een pak lucifers (gedupeerd). Terug te bezorgen 2e Vroon straat 8. Voor direct gevraagd EEN NET MEISJE voor winkel en huishouding. A. ADEMA, De la Restr. 27. KRAAMVERZORGSTER gevraagd voor half December bij Mevr. DE JONG, le Vroonstraat 6. MEISJE GEVRAAGD voor de huishouding. Mevr. de Boer, Koningstr. 83 HUISHOUDSTER. Dame, middelbare leeftijd. "»oensionneerd, biedt zich aan als huishoudster bii Heer alléén, te Den Helder. Br der No. 120 bur. v. d. blad. De Heer en Mevr. SMITH—VAN EIJSDEN, tijdelijk adres Dahliastr- 30, danken namens hun weder zijdse Ouders voor de over weldigende belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Den Helder, Sept. 1945. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangd stelling, bij ons 45-jarig huwe lijksfeest ondervonden. Fam. VAN DOK. Den Helder, Sept- 1945. Kuiperdwarsstr. 11.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3