HELDERSCHE COURANT Minister Lieftinck over de geldsanering De zaak wordt grondig aangepakt Voor eventuele ontduikers nog diverse verrassingen in petto Prinsesjes Beatrix en Irene naar school NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bij Cees Boeke te Bilthoven Een vlotte begrafenis Weerbericht DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1*45. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60Postabonnementen 1 3.00 De Minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck, deed gisteravond tn een radiorede mededelingen over de maatregelen ran de regering met betrekking tet de geldsanering. Uit qji rede blijkt, dat er seer krachtige maatregelen door de regering sQn voorbereid en men het vaste voornemen heeft, zowel door registratie en taxatie van alle vermogenswaarden als door opheffing van het bankgeheim, ons gehele volk naar draagkracht te betrekken in het herstel van ons economisch leven. „Tot de maatregelen, die voor bet herstel van ons land onvermijdelijk zijn." aldus de minister, „behoort de door U allen reeds lang verwachte an door de regering zeer gewenste geld- verwisseling. Het vooruitzicht daarvan heeft bij velen, wier medewerking voor de wederopbouw van ons land onmisbaar la, 'n min of meer afwach tende houding teweeg gebracht, die 't herstel van ons land bepaald niet kian velen. De geldo vervloed heeft op le arbeidslust niet bevorderend gewerkt, terwijl arbeid, en de nodige hulpmid delen daartoe, de eerste voorwaarden rijn voor da wederopbouw. De zwarte handelaar met een portefeuille vol bankpapier is nog steeds niet geheel van het toneel verdwenen Prof. Lieftinck wees vervolgens op diverse reeds genomen maatregelen op het gebied van het geldwezen, zoals de inlevering der 100.— biljetten -en de registratie van alle bedrijfstransacties van juweliers, die de noodzakelijke volledige geldvernieuwing voorbereid den Deze kon echter niet ter band worden genomen, doordat het nieuwe Papiergeld nog niet gereed was. Pas gedurende de laatste weken kwamen de in Engeland en Nederland geplaat ste bestellingen los en thans meende de minister het in verband met de beschikbare hoeveelheid verantwoord, de beschikking Geidzuivering 1945 hl het Staatsblad bekend te maken. Tijdige aankondiging groot voordeel. Uit het feit van deze aankondiging blijkt, dat de regering met de geidzui vering niet als een donderslag uit heldere hemel wil komen, pit biedt, van het standpunt van de regering uit Bezien, het voordeel,dat de ingrijpen de operatie, die zij gaat toepassen, beter kan worden voorbereid en toe- Belicht. Het voordeel voor alten is, dat teder tijdig rekening kan houden met hetgeen er wordt verlangd. De minister gaf vervolgens een in druk van hetgeen er zal geschieden. Op Woensdag M September, van daag over veertien dagen, verliest al het thans zich in omloop bevinden de Papiergeld zgn geldigheid. Deze "•aatregel heeft betrekking op alle bankbiljetten uitgegeven door de Nederlandse Bank, alle silverbons en alle muntbiljetten, die door de Beallieerde troepen zgn medege bracht en die vooral in het Zuiden ea iands in omloop zijn gebracht. Met ingang van dezelfde dag wor- den aiie tegoeden bij banken. ^Paarbanken en giro-instellingen geblokkeerd. Dit Geldzi 18 de kern van de beschikking maatZUiVerin8 1945- Deze ingrijpende voor '€^e' moet nog dopr veie andere heer'n"lgen worden aangevuld, wan- men een ontwrichting van het economisch leven wil vermijden. Vervolgens warden enkele van de voornaamste vragen in dit verband be antwoord. Een week moeten we toe met 10.per persoon. Gedurende de inleveringsweek en waarschijnlijk nog enkele dagen daarna zal er vrijwel geen contant geld in omloop zijn. De ervaring in het buifenland heeft geleerd, dat gelijktijdige circulatie van oud en nieuw geld in hoge mate onge wenst is. omdat de zwarte handel dan zeker probeert zijn oude. be smette geld tegen nieuw, gezuiverd geld om te ruilen. Hot zou 't beste zijn, als geen nieuw geld in omloop kwam voordat al het oude geld uit de markt is, dat is dus aan het einde van de inleveringsweek. Hierdoor zou gedurende meer dan een week het betalingsverkeer geheel stil staan Om dit te voorkomen zal ieder gezinshoofd in staat worden gesteld vooraf, dat wil zeggen vóór 36 Sep tember z.s.. een klein bedrag aan oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Voor hen, die niet leven in gezinsverband wordt een gelijke mogelijkheid geschapen. Dit nieuwe geld zal worden uit gereikt door de distributiediensten tot een bedrag van tien gulden per persoon. Het genoemde bedrag is bestemd om gedurende de Inleveringsweek de nor male huishoudelijke uitgaven te doen. Grootere betalingen, die in de Inleve ringsweek vervallen, zullen noodge dwongen tot na die week moeten wor den uitgesteld. Zaterdag 32 September zonder loon naar huis. Op den Zaterdag in de inleverings week zal de normale wekelijkse loon- betaling niet kunnen plaats vinden, om de eenvoudige reden, dat er op die dag geen betaalmiddelen beschik baar zullen zijn. De werkgevers wor den uitgenodigd om, voor zoveel zulks verantwoord is, loon voorschotten te verlenen, opdat b.v. grote gezinnen in derdaad in staat zullen zijn per hoofd 10.oud geld tegen nieuw geld In te wisselen. Verder zal al het nodige worden gedaan om er voor te zorgen, dat zo spoedig mogelijk na het eind van de Inleveringsweek op 4, 5 oif 6 October dus een dubbele loonbe- taling zal kunnen geschieden. Ook de maandsalarissen over September zul len pas in de tweede helft van de eer- sta week van October kunnen worden voldaaa, evenals de uitbetaling van wachtgelden, pensioenen «n lijfrenten e.d„ alles natuurlijk in nieuw geld. Stort alsnog uw overtollig kas geld. Het Departement van Financiën heeft reeds herhaaldelijk aangeraden overtollig kasgeld niet in huis te hou den. Deze handelwijze moet zoveel mogelijk worden toegepast om te voor komen, dat men gedurende de inleve ringsweek het werk niet aan zou kun nen. Er is daarom bepaald, dat parti culieren gedurende de inleverings week niet meer mogen inleveren dan driehonderd gulden per gezin. Voor alleenstaanden geldt het zelf de maximum. Voor bedrgven geldt deze beperking niet. Zie vervolg pag. 2.) Naar A. N. P.-Aneta van het secre tariaat van H. K. H. Prinses Juliana verneemt, hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard besloten dat de Prin sesjes Beatrix en Irene binnenkort de school „De Werkplaats", die onder lei ding staal van Ir. C. Boeke, zullen bezoeken. ,J)e Werkplaats" van Kees Boeke. Ergens aan de rand van de hoog op gaande dennebossen van Bilthoven staat de door Frans Röntgen cirkelvormig ge bouwde „Werkplaats" van Kees Boeke, die meer gelijkt op een paviljoen dan op een schoolgebouw. Er is veel glas, dat het geheel overzichtelijk maakt en er zijn tal van kleine, geriefelijke en ge zellige kamers en zaaltjes. Dit opvoedingscentrum is in 1926 door Ir. C. Boeke gesticht en heeft sedert dien grote bekendheid verworven, ook in het buitenland. Oorspronkelijk was de heer Boeke een school begonnen met zijn eigen kinderen als leerlingen. Hij was voor stander van een opvoedingmethode, welke de kinderen zou doordringen van gemeenschapsbesef. Daartoe werd de zelfwerkzaamheid een van de belang rijkste grondslagen van de nieuwe school. De naam „De Werkplaats" was een program. Het was als het ware een bedrijf, waarin de kinderen zoveel mo gelijk alles zelf doen. Zij houden de lokalen schoon, zorgen voor de nodige reparaties, verbouwen eigen groente en dragen zorg voor de leermiddelen. Als doel van de opvoeding beschouwt Kees Boeke de kinderen gelegenheid te geven zich in zo groot mogelijke vrij heid naar aard en aanleg te ontwikkelen, waarbij aan de innerlijke tucht een eereplaats wordt gegeven, even belang rijk als de vrijheid zelf. Kees Boeke wil de kinderen niet in een bepaalde richting stuwen, maar hen helpen zoals hij het uitdrukt „te worden wat zij zijn". Het streven is, de kinderen te laten zien wat redelijk is en ze er aldus toe te krijgen, dit redelijke te gehoor zamen. Men wil de kinderen niet klaar maken voor een bepaalde maatschappij- vorm, maar wel voor het leven. Handenarbeid en muziek spelen in de „Werkplaats" een grote rol. Omdat men niet klassikaal doch meer individueel en in losser groepsverband werkt, wor den er speciale, vaak zeer originele, methoden toegepast en leermiddelen ze- bruikt. die voor het merendeel door den heer Boeke zelf zijn ontworpen. Het moreel ran de mans heeft in de afgelopen vijf jaar sterk geleden. Es is veel kapot gemaakt, niet alleen ma terieel, maar vooral ook geestelijk. We zijn afgestompt en gevoelloos gewor den, vaak zonder dat we ons dat zelf bewust zijn. We merken d»t bij onze reacties op verschillende gebeurtenis sen, Er moet al iets heei ergs zijn. wil het ons nog treffen en- het moet wel heel dicht in onze ai gen kring zijn, willen we nog ontroerd worden. We zijn nuchter, zakelijk, koud geworden. Deze week kwam een telexbericht door uit Berlijn over de rampwinter, die in Duitsland voor de deur staat en waar dan zo heel nuchter aan toege voegd wordt, dat de geallieerden deze ramp niet kunnen voorkomen, doch dat aan de burgemeesters opdracht is ge geven om maatregelen te treffen voor een vlotte begrafenis vau de slacht offers. Dat Is 'n luguber bericht, dat nuch ter zakelijk feiten van ontstellende aard geeft. Een bevolking, waarvan velen op het punt staan te sterven van de honger. En wij accepteren dit be richt met dezelfde nuchterheid waarin het de wereld wordt ingezonden. Jfis- schien hebben we zelfs de bijgedachte: „nou, dat is wel goed, ze hebben niet beter verdiend", en we zien dan de eindeloos hongeroptochtei» langs onze wegen in de afgelopen winter voor ons geestesoog. We voelen de diepe tragiek niet meer, die in zo'n simpel kranten bericht ligt verborgen. Het raakt ons nauwelijks, dat daar straks duizenden vrouwen en kinderen de hongerdood zullen sterven. Onschuldigen, die de gevolgen dragen van valse ^leidslieden. Er is iets mis met ons. Een ander bericht, In een andere krant, spreekt van de doodstraf voor een N.S.B.-burgemeester „omdat zijn leven niet méér waard is dan dat van alle goede Nederlanders, die in con centratiekampen het leven lieten". We vragen ons met bezorgdheid af: is dit een rechtsgrond om de doodstraf uit te spreken? Bij zo'n maatstaf kan men tegen alle N.S.B.-ers wel de doodstraf eisen, omdat hun levan inderdaad niet kostbaarder is dan het leven van al de goede Nederlanders, die onder de terreur van den vijand de dood zijn in gedreven. Maar we leven nu toch weer in een rechtsstaat en dan is dit toch geen recht. We moeten voorzichtig zijn in de be oordeling van deze gevallen. We laten ons nog steeds te veel drijven door haat en verbittering en dat zijn slech te raadgevers. Men behoeft waarlijh niet sentimenteel te zijn om deze din gen te veroordelen om te voelen, dit ons volk in verkeerde richting drijft. Gerechtigheid moet er zijn, straf be hoort te worden toegepast, maar men moet de rechtsmaatstaf niet uit het oog verliezen, anders worden we een volk van kannibalan en vervallen we in de methoden waartegen we vijf jaar lang gevochten hebben. B. KANS Of REGEN. Overdag meest zwaarbewolkt, met hier en daar enige regen. Aan de kust vrij krachtige, in de overige delen des iands matige Zuidelijke wind, weinig verandering in tempe ratuur. Plaatselijk kans op ochtend mist.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1