Vervolg radiorede Minister Lieftinck Wat verder door de sanering wordt bereikt 2c STADSNIEUWS. Dc Helderse Jeugdraad vergadert Vergadering van het Stedelijke Treinverbinding Den Helder—Amsterdam De busdiensten op Alkmaar Burgerlijke Stand Het water in Wieringermeer r Pot geen zinken geld! Van een inwisseling van de zinken pasmunt is voorlopig nog afgezien. De pninister deed een dringend beroep op ellen om dit zinken geld nu niet te gaan oppotten, omdat daardoor het kleine betalingsverkeer verstoord kon worden. Het vooroorlogse zilvergeld blijft zijn gelding behouden. Voor de Spaarpotten, 'die uit zulk geld zijn sa mengesteld, behoe't men zich dus geen gorgen te maken. Zodra de inlevering is voltooid, wordt met een verdere beschikbaar stelling van nieuw papiergeld begon nen, terwijl teven» de geblokkeerde bonk- en girorekeningen volgens be paalde maatstaven, d.w.z. geleidelijk en naar behoefte, zullen worden vrijgege ven. Het boste middel ter bestrijding van ée zwarte handel. Het is mijn stellige overtuiging, al dus prof. Lieftinck. dat de geldzuivering de beste maatregel zal blijken, die tot dusverTe ter bestrijding van de zo ge hate zwarte handel is genomen. Het zou daarom onverstandig zijn de bij zonderheden omtrent het vrijgeven van geblokkeerd geld reeds thans be kend te maken. Nadere mededelingen idaarover kan men tegen het eind van de inleveringsweek tegemoet zien. Het „waarom". De minister betoogde voorts, dat het Bi. nodig is, dat een ieder niet slechts weet, wat er gaat gebeuren, maar ook met welke oogmerken de zo ingrijpende Operatie der geldvernieuwing wordt Verricht. In dit opzicht wilde hij vol komen openhartig zijn. De geldzuivering is niet alleen nood- bakelijk voor het opsporen van zwarte Winsten, maar ook om ons gehele Neder landse volk er van te doordringen, hoe berooid wij zijn na vijf jaren van Duitse afpersing en bankroetiers- politiek. Aan de ene kant staat een buiten alle verhouding gestegen hoeveel- kfli i betaalmiddelen, die bij de bezitters de illusie wekt van rijkdom, aan de an dere kant is het nationaal vermogen tn goederen gemeten sterk gedaald De staatsschuld kan aog niet nauw. keurig worden berekend, deck is van de arde van groette van twintig a vijfen twintig millieen gulden. Voordelen groter dan moeilijk, beden. De moeilijkheden, die de geldzuive- Ting zelf ongetwijfeld sommigen uwer zai berokkenen, dient ge, aldus de mi- bister. als de tijdelijke prijs te zien Voor de verzekering van de grondslag Waarop uw bestaan is gevestigd. Als V zich de ellende, die een inflatie, «Lw.z. een ongeremde stijging van de geldsomloop en van prijzen en lonen Veroorzaakt, duidelijk voor ogen stelt, Zult V zich met eventueel opkomande, lijdelijke moeilijkheden gemakkelijker kunnen verzoenen. Algehele financiële Inventarisatie De inventarisatie van het geld- vermogen, die de regering in de tweede plaats met de geldvernieu wing beoogt, valt namen met een effectenregistratie, de registratie van het buitenlandse deviezenbezit, de registratie van tijdens de bezet tingsperiode afgesloten levensver zekeringscontracten en van nieuw afgesloten hypotheken, alsmede met een herwaardering van onroe rend bezit. Deze maatregelen zul len de gegevens verschaffen over de verdeling van het volksvertno- gen, waarover voor het nemen Van de geraamde belastihgmaatregelen moet worden beschikt. In bet dezer dagen afgekondigde navorderingsbesluit betreffende de belastingen, is reeds de opheffing van het bankgeheim opgenomen. Ook het nieuw verworven roerende bezit, in de vorm van werktuigen, duurzame gebruiksgoederen en kost baarheden, zal eveneens aan een on derzoek worden onTOrworpen. De blokkering, aflossing staats schuld en financiering herstel. Ten aanzien van de blokkering merkte de minister nog op, dat er een ontzaggelijke behoefte bestaat aan nieuwbouw en aanvulling of vernieu wing van installaties en voorradzn en het gevaar is groot, dat, als men de bevrediging daarvan vrij laat, de rang orde (Ier dringendheid zeer weinig zal worden in acht genomen. In een deel van deze behoeften moet de Staat rechtstreeks voorzien en daarom is 't onvermijdelijk dat hij een deel van deze koopkracht aan zich trekt. Dit kan langs de weg van belastingen en van leningen; beide middelen zullen wor den toegepast. Een deel van de op brengst zal worden besteed voor ver mindering van de staatsschuld, een ander deel voor de financiering van 't herstel. Op de besteding van de be dragen, die daarna beschikbaar blijven en die bestemd zijn voor particulier gebruik, zal een zeker toezicht moe ten worden uitgeoefend. De tijd is vonrbjj, dat door een leder naar persoonlijk goeddunken over het geld. dat hq in het maatschappelijk proces heeft verworven en over het be zit, aan welks vorming de gemeenschap hetzij direct hetzij indirect een zo be- langrijk aandeel heeft gehad, vrij en ten eigen nntte mag worden beschikt. De krachten van initiatief en vin dingrijkheid, van durf en doorzettings vermogen die leven in de maatschappij, kan ons land in deze tijden minder dan ooit ontberen. De regering draagt ech ter de laatste verantwoordelijkheid en het is haar taak het kader te scheppen, waar binnen de maatschappelijke krachten zich kunnen ontplooien. Het ie niet de bedoeling der re gering om u ten aanzien van bet ingeleverde geld te onteigenen. Een deel er van wordt voor belasting betaling gereserveerd, een deel zal het karakter van een spaarsom ont vangen, waarop rente kan worden gekweekt en de rest zal voor zo ver het niet terstond na de inle veringsweek wordt vrij gegeven aan bepaalde bestemmingen wor den gebonden, die in het kader van bet herstel toelaatbaar zijn. Strenge straffen tegen ontduikers. Prof. Lieftinck deelde ten slotte mede, dat tegen ieder, die de bedoelin gen der regering tracht te doorkruisen, zowel maatregelen van strafrechtelijke als van vermogensrechtelijke aard zul len worden genomen en dat men nog diverse verrassingen in petto heeft voor hen, die slimmer menen te zijn dan de regering. Werkt allen mee! De minister besloot met een beroep op allen, zich achter de maatregelen van oe regering te scharen. Wij staan aan de vooravond van een maatregel, die hier te lande nog nim mer is beproefd en die, naar de minister hoopte, in de toekomst nimmer zal be hoeven te worden herhaald. Ons volk gaat een week tegemoet, waarin zich on getwijfeld nog tal van moeilijkheden zullen voordoen. G# hebt ia de aebter ons liggende laren getoond, dat g(j eea oorlog en een oorlogseconomie hebt kunnen doorstaan. Toont thans, dat gjj ertegen opgeu assen xqt om ook de pjjn. die de geboorte van een vredes-economie met zich meebrengt, moedig te ver dragen. Zij stelt de regering in staat de hoeveelheid geld in omloop binnen de gewenste perken te houden; Zij biedt de gelegenheid een momentopname te maken van de liquide vermogensposities en een onderzoek in te stellen naar de zuiverheid van de bron, waaruit dit bezit is ontsproten; Zij verschaft de regering controle op de besteding van het geld, zodat dit wordt aangewend in overeenstemming met de belangen der volks welvaart en met de behoeften van de staat; Zij maakt bet mogelijk het prijs- en loonpeil In de hand te houden; Zij versterkt onze concurrentiepositie op de buitenlandse markten, doordat het kostenpeil aan zekere grenzen wordt gebonden. lo. 3o. 4o. 5o. In het begin dezer week hield de Helderse Jeugdraad een appèl-avond in het gebouw Palmstraat. Over vele onderwerpen werd het woord gevoerd, besluiten werden wei nig genomen. Op deze avond bleek duidelijk, dat men nog weinig op de hoogte is van het doel en streven de zer overkoepeling van de Helderse jongeren. Bij de wederopbouw van onze gemeente bestaat de mogélijkheid, dat men de verlangens der jeugd voor bijziet, daarom i» het zo uitermate be langrijk, dat de plaatselijke verenigin gen, die onder hun leden jongeren tel len, zich veranigen in de Jeugdraad, omdat: „Eendracht maakt Macht"! Wij" missen momenteel een goede jeugdherberg, sportvelden zijn er te kort, terwijl een oplossing van een eerlijke verdeling onmogelijk schijnt; bovendien is een kampeerterrein niet aanwezig. Voorts heeft practisch elke vereniging te kampen met gebrek aan vergaderruimte. Dit zijn, dunkt ons, alle zaken, wel ke gezamenlijk opgelost kunnen wor den. De Helderse Jeugdraad staat in dienst van de jongeren hier ter plaat se; hij wil helpen bij de wederopbouw van onze stad, van het jeugdvereni gingsleven en van de geestelijke chaos, die zovele jongeren het leven moeilijk maakt. Daarvoor is echter nodig: ver trouwen in dit nieuwe apparaat, wil tot samenwerking en.... een toetre ding van iedere jongerenvereniging, die onze stad rijk is! Plannen zijn reeds gemaakt, zij het nog vaag, om in de a.s. winter tal van .gemeenschapsavonden" te houden, waar elke vereniging haar eigen karak ter kan uitdragen. Dit kan het be grip voor elkanders doel en beginsel bijbrengen, terwijl iedereen hier nieu we contacten zal kunnen leggen. Daar zijn ook plannen bij, dif voor lopig tot de luchtkastelen behoren, doch men moet niet vergeten, dat, wie jong is, idealen bezit; zonder idealen geen jeugd! Er is die avond intensief van ge dachten gewisseld, men heeft tal van raadgevingen en tips gelanceerd. De (temming was over het algemeen op perbest, hoewel het ons spijt, dat een der aanwezigen op minder aangename wijze te kennen gaf het doel en stre ven van de Jeugdraad mis te verstaan. Fouten zijn gemaakt en zullen in de toekomst ongetwijfeld méér gemaakt worden, doch wie niet inziet, dat een jeugdraad, nog nauwelijks goed op gang en afhankelijk van de goede wil zijner aangeslotenen, goede geest in de eerste plaats vereist, hij behoort in een dergelijk instituut niet thuis. De Jeugdraad wil, en moet dat ook, absoluut boven politieke en kerkelijke kwesties staan, hjj heeft slechts het be lang van de gehele Helderse jeugd op het oog, dus moeten groepsbelangen in de tweede plaats komen. Dat ook het muziekverenigingsleven in onze stad bloeit blijkt wel uit de oproep, die het Stedelijk Muziekcorps richt aan alle leden en oud-leden om op Maandag 17 Sept. ter vergadering te verschijnen in het repetitielokaal Hoogstraat 65, 's avonds 7.30 uur. Toch moet het ons van het hart, dat het blijkbaar niet mogelijk is geweest de Helderse muziekcorpsen blijvend bij elkaar te houden. Ten dienste van het algemeen belang zou dit wenselijk ge weest zijn. Wij spreken daarom de hoop uit, dat men in goede samenwer king en nauw contact tezamen het cul tureel belang zal willen, dienen bij voorbeeld door ééns in de maand' een gezamenlijke repetitie te houden en op nationale feestdagen onder éénhoof dige leiding te concerteren. Wij gelo ven dat zulks de goede geest en de kwaliteit der muziekuitvoering ten goede zal komen. Bovendien behoeft 't eigene van de vereniging onder deze oplossing niet te lijden. KANAALWEG EN ANHEKPARK VRIJ De Kanaalweg vanaf de PostbAig tot «m met dat gedeelte van de Buiten- de Tezel- se Boot is gelegen, en het Ankerpark, »dj gegeven In één dag heen en terug. Dank zij het werk van den Hel- dersen stationschef, den heer Snij ders. is het met ingang van heder. mogelijk weer in één dag heen en terug te reizen naar Amsterdam waarbij men zes uur in de hoofd stad kan blijven. Dat is een hele verbetering en het feit, dat we in de eerste trein 's morgens van Den Helder en de laatste 's avonds naar Den Helder waarschijnlijk geen zit plaatsen hebben, mag de instemming niet teniet doen, die wij hebben voor deze belangrijke verkeersverbetering. De Helderse chef zal alles doen om ook in deze treinen zitplaatsen te krijgen en wij vertrouwen, dat de spoorweg- of gemeentelijke autori teiten daarbij hun medewerking zul len verlenen. Men doet verstandig deze dienst regeling uit te knippen en te bewa ren. Veranderingen zullen we tel kens in onze krant bekend maken. Met ingang van heden ziet de trein dienst er als volgt uit: Vertrek Aankomst Den Helder Alkmaar 6.56 u. 8.05 u. 13— u. 14.45 u. 18 40 u. 19.48 u. Vertrek Aankomst Alkmaar Den Helder 5.30 u. 6.25 u. 9.— u. 10.42 u. 17.— u. 18.08 u. Hieronder laten we volgen de tijösn Van Vertrek van de busdiensten op Alkmaar. Men zal moeten toegeven, dat met de verbetering in het treinver keer, die wij elders op deze pagina be kend maken, er een goede verbinding is van onze stad op Alkmaar en ver der. Wij radsn onze lezers aan ook deze dienst uit te knippen en te be waren. Vertrek Vertrek Den Helder; Alkmaar: 8 uur 66 9.» 10 11.- 12 IJ- H- 14— 15.39 15.30 »- 17- 10.30 BUSDIENSTEN OP DORPEN LANGS HET N.H. KANAAL. De N V. Autobusdienst „Noord-Hol land" onderhoudt de diensten op plaatsen gelegen tussen Den Helder Alkmaar. Vertrek Alkmaar: 7.—, 15.18.vertrek Den Helder. 12.30, 16 30 en 19.30. Opgaaf van 10 tm. 11 Sept. 1»*: Bevallen: M. A. Mooij—Bakker. J. Wezelman—Post, z. Medendorp, z, W. D. de f Snoerwang, d. E. Verblauw maag, z. G Ondertrouwd: P. Snijder en Kaptein. A. P. Schoen en J wisse. A. C. Zwaai en A.Le* F. Slot en H. van Bommel Overleden: T. van Meteren, ec Steilberg, v., 72 jaar. Het water in de Wie i- - thans 50 cm gezakt na eerste maand van droogma het sluiten van de dijk. jioof" randen van de polder in eBgd* den en in het Westen ge- hooggelegen gedeelten aan vallen, waardoor de daar ru wezige boerderijen kunne1 gron- hersteld en nog deze her -s yan den kunnen worden pold*r de 500 boerderijen, die 'eeSt»i telt, zijn er nog 60 over op de hoge gronden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2