Onze economische verhoudingen en betrekkingen Texel. BINNENLAND Herdenking van de slag om Arnhem Ned. ambassadeur overleden 500 paarden terug Amerikaanse legervracht- auto's voor Nederland De Amsterdamse haven Engelse ichrijvers naar ons land Uiteenzetting van Minister Vos Oostenrijk is vrij NOG MEER FEESTEN. Te Oosterend maakt men zich nu ge reed om het uitgesteld bevrijdingsfeest te vieren. De datum van dit feest is vastgesteld op Donderdag 13 Sept. De voornaamste punten van het program ma zijn: de opvoering van een open luchtspel (vervaardigd door de Tex, dichter den heer H. Fenijn en des avonds (10 uur) het afsteken van een groot vuurwerk, waarvoor men zeer belangrijke onkosten heeft gemaakt. Te De Koog heeft het bevrijdings feest plaats op M en 15 Sept. De eerste dag Vrijdag 14 Sept. zal voornamelijk gewijd zijn aan paardensportwedstrij den. Hardrijden, schoontijden Sc. Des avonds zal de Texelse brandweer haar bekende demonstratie geven. De twee de dag hebben kinderspelen plaats. Aan het bevrijdingsfeest te De Waal, dat in de vorige week is gehouden, was weinig ruchtbaarheid over het eiland gegeven. Het is daarom echter niet minder geslaagd. Naar men ons mededeelt, bad men als feestzaal de voormalige kaasfabriek ingericht, die uitstekend als zodanig heeft voldaan. Het dorp De Waal bezit thans, nu ,,De Bellevue" plat is geschoten en „De Rijzende Maan" is verdwenen, geen enkele feestzaal meer. 1 DE TEXELSE MARKT. Maandag vertoonde de Texelse markt een levendiger beeld dan wij in de laatste tijd gewoon zijn. Er werd na melijk enig fokvee verhandeld. Deze lokveehandel (rammanhandel) is no dig om inteelt te voorkomen. De meeste dieren gingen in ruilhandel van de hand. De vorige week op de fokveedag betaalde men prijzen tot 1250.— per stuk voor een stamboek- dier. t j Op Maandag 17 September zal des echtende ia de bekende Londenae kerk v»n St. Martin-in-the-Fields een her denkingsdienst worden gehouden voor de manschappen van de luchtlandings troepen, die hun leven verloren heb- ben b(j de vele staaltjes van helden moed, doop hen betoond tijdens de strijd om Arnhem. Die dag aal het Juist een jaar geleden zijn, dat de luchtlandingstroepen boven Arnhem en Oosterbeek neerkwamen. Generaal-majoor R. E. Urquhart. *dmmandant van de 1ste Britse lucht landingsdivisie te Arnhem, verklaarde in verband hiermede: „Ik hoop, dat de komende herdenkingsplechtigheid voor <ie belden van Arnhem en Oosterbeek ieder jaar zal worden herhaald. Gelijk met de dienst in Londen, de Poolse 1ste brigade luchtlan- dingstroepen een herdenkingsdienst houden te Driel, ten zuiden van de Rijn. ik keer naar Arnhem terug voor bet bijwonen van een herdenkings plechtigheid ep het kerkhof, dat de Nederlanders ons hebben geschonken, zullen daar vertegenwoordigd zijn met een gezelschap, dat representatief 'E voor alle eenheden, die aan de strijd fan een jaar geleden hebben deelge nomen. burgemeester ven Renkum, zo vervolgde generaal Urquhart, zal voor ons voormalige hoofdkwartier een gedenkteken doen oprichten, waarvan na de herdenkingsdienst op 25 September a.s- de eerste steen zal leggenDe streek, waarin de gevech ten gewoed hebben, heeft merkwaar digerwijs weinig verandering onder gaan. uitgezonderd de gebouwen nabij de brug van Arnhem. Deze panden zijn °°r artilleriebeschieting en lucht aanvallen na het terugtrekken van de 1ste divisie bijna volkomen in puin Selegd. Er zal van de slag om Am- l>em en Óosterbeek een film gemaakt f°rden, die tegen het einde van dit jaar vertoond zal worden." Maandag overleed plotseling ten ^volgen van een hartverlamming jhr. r- van Haersma de With, ambassa- j/*"1" van Nederland in Frankrijk. ,3 Haersma werd op 15 Juli 18M Hijkerk 611 waE 018118 met vacantie in AAN ONZE ADVERTEERDERS. We delen onze adverteerders mede, dat de achterstand in onze adver tenties is ingehaald, zodat adverten ties weer normaal kunnen worden opgegeven. Dit geldt ook voor kleine advertenties. Directie Helderse Courant. Het Commissariaat-Generaal voor de Nederlandse Economische Belangen in Duitsland deelt mede: Er zijn wederom 500 paarden uit Duitsland naar Nederland terugge voerd. Zij zijn naar negen verschillen de provincies gezonden. Alle koud- bloedpaarden en alle stamboekmerries, welke via Nieuweschans door de Duitsers waren weggevoerd, zijn nu binnen de landsgrenzen teruggekeerd. In de komende weken zullen ca. 4000 vrachtauto'6 van het Amerikaanse le ger worden overgedragen aan de Ne derlandse regering krachtens afspraken, die gemaakt waren 'vóórdat de lend- lease merd opgeheven. De voertuigen zijn merendeels van 5 a 6 ton en zul len uitsluitend beschikbaar worden gesteld voor ondernemingen in voe dingsmiddelen en brandstoffen. Reeds zijn de eerste partijen van deze auto's door Nederlandse chauffeurs weggere den. De Amsterdammers, die gistermorgen zich rondrfm het IJ bevonden, waren getuige van de binnenkomst van een diepgeladen Libertyschiu, dat zich naar het Oostelijk havengedeelte van Am sterdam begaf. Circa half tien meerde de „Thomas Nelson Page" langszij van loods „Argentinië" der Koninklijke Hollandse Lloyd. Het schip bracht een lading mede van circa 10.000 ton, be staande uit graan, melk, trucks en wol uit New York. Het schip stak meer dan 28 voet eh het is het eerste schip van die diepgang, dat Amsterdam kon bereiken na de opruiming van de wrakstukken tussen de pieren en het graven van een geul in het westelijk gedeelte van het IJ nabij Zaandam. Het is het tweede Liberty-schip. dat Amsterdam aandeed. Het eerste Liber ty-schip, de „James P. Waever" moest nog in de Fordhaven worden gelost. Het kon niet beter bewezen worden, dat er thans geen enkele belemmering meer Is voor schepen met grote diep gang om Amsterdam aan te doen. Zoals reeds kort gemeld is, zullen enige vooraanstaande Engelse schrijvers en publicisten een bezoek aan ons land brengen. Het gezelschap zal bestaan uit Vernon Bartlett, Olof Stapledon, Hen- riëtte Lesllie en haar echtgenoot dr. Harry Leslie, die fotograaf is. Verm Brittain, Marjorie Bowen en Godfrey Wvnn. Zij komen naar Nederland om een indruk te krijgen over de toestand, waarover zij dan artikelen in de meest vooranastaande Engelse tijdschriften zul len publiceren. Voorts zullen zij een boekje over Nederland samenstellen, dat gratis in Engeland verspreid zal worden. De reis is georganiseerd door de uiterst actieve „Help Holland Couneill in samenwerking met „Nederlands Volksherstel". De groep wordt Donderdag met een speciaal vliegtuig in ons land verwacht. De rest van deze dag zal worden besteed aan een bezoek aan Den Haag en Sche- veningen. Vrijdag wordt per auto een tocht gemaakt naar Rotterdam en Wal cheren, waarna te Breda zal worden overnacht. Zaterdag gaat men naar de Betuwe, Arnhem en Utrecht. De reis wordt dan Zondag besloten met een be zoek aan de hoofdstad. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. Gistermorgen had te 's Gravenhage een persconferentie plaats, waar de mi nister van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos. een uitvoerig overzicht heeft ge geven over economische vraagstukken en betrekkingen. Allereerst behandelde de minister de buitenlandse en economische betrek kingen. De Verenigde Staten. De minister deelde mede. dat hij-had vernomen, dat de president der Ver. Staten, Truman, van plan is de kosten van de lend-lease voor Nederland alsmede voor alle andere mogendheden te schrappen. Moch dit inderdaad het geval zijn, dan zal Nederland deze geste zeer waarderen. Het behoeft evenwel geen betoog, aldus de minis ter, dat Nederland zijn verplichtingen uit dien hoofde zou. nakomen, wan neer toch betaling zou worden ge vraagd. Rusland. In hoeverre er in de toekomst met Rusland handelsverkeer zal kunnen plaats hebben, dient te worden afge wacht. De regering hoopt, dat voor een deel van de verloren gegane ex port naar Duitsland compensatie zal kunnen worden gevonden in de uit voer naar Rusland. Vóór de eerste we reldoorlog had ons land een vrij le vendig handelsverkeer met Rusland, pe minister verwacht, dat wij straks naar Rusland in de eerste plaats vis, landbouwzaden en veredelingsartike- len zullen kunnen uitvoeren. Zuid-Amerika. De economische betrekkingen met Zuid-Amerika zullen worden hervat. De minister ziet voor Nederland in de Zuidamerikaanse landen een grote toe komst. De welvaart in deze landen is gedurende de achter ons liggende oor log aanzienlijk gestegen. Op het ogen blik loopt het handelsverkeer met de ze landen nog over de Nederlandse ambassade in Washington- Het is even wel de bedoeling, het directe contact met Zuid-Amerika zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Frankrijk en België. Met deze landen gaat zich in stijgen de mate een normaal handelsverkeer ontwikkelen. Het ligt in de bedoeling dat de particuliere firma's, evenals vóór de oorlog, zullen worden inge schakeld bij de behartiging van hun handelsbelangen. SCHORSINGEN. Uitgevaardigd door den Mili tairen Commissaris Alkmaar. Het Militair Gezag te Alkmaar maakt bekend, dat op advies van de betreffende Zuiveringscommis sies de volgende personen door den Militairen Commissaris te Alkmaar in hun functie zijn geschorst. Per 6 Aug. 1945: J. Bakker, ambt. Gew. Arb. Bur., Alkmaar; A. E. Stins, ambt. Gew. Arb. Bur. te Alkmaar. Per 22 Aug.: Joh. Jac. Sauer, kapi tein van politie te Alkmaar; Joh. E. Staats, hoofdwachtmeester bij de po litie te Alkmaar; Jan Vink, luitenant bij de gemeentepolitie te Alkmaar. In een proclamatie van de veir geallieerden te Weenen wordt gezegd, dat de geallieerde raad zijn arbeid baseert op de verklaring van Moskou, waarin staat, dat de re geringen der Ver. Volken d- bedoe ling hebben een vrij, democratisch en onafhankelijk Oostenrijk te bevorde- deren. De verklaring volgt: „Als ge volg van de geallieerde overwinning heeft Duitsland niet langer als sou- vereine macht over Oostenrijk. Oos tenrijk is vrij van de Hitleriaanse ver drukking. De taak is thans een stevig politiek, economisch en cultureel fun dament te leggen voor de wederin stelling van een zuiver democratisch Oostenrijk ter beveiliging van een zuiver democratisch Oostenrijk ter durende vrede. Duitsland. Onderhandelingen vinden plaats om wederom normale export uit Duits land naar Nederland te doen plaats vinden, waarbij de rijksbureaux als centrale punten ingeschakeld zullen worden. Ingevolge de verklaring van Potsdam zal een aantal industriën uit Duitsland verwijderd worden. HieTbij zullen ook de Nederlandse belangen worden behartigd. De Nederlandse in dustrie moet zich bewust zijn, dat zij de installaties en goederen, welke zij uit Duitsland ontvangt, aan de Neder landse regering betalen moet. Door middel van de schaderegelingen vart de door de Duitsers aan haar bedrijf aangebrachte schade zullen zij ver goeding ontvangen. Economische verhouding tot Indië. Minister Vos is een warm voorstan der van de gedachte tot het tot stand- komen van een rijkseenheid. Met na druk pleitte hij, bij de behartiging van buitenlandse economische belan gen, voor nauw overleg met Indië. Bij ons economisch herstel moeten wij rekening houden met de beboet- Ten van Indië. Onze gehele economi sche politiek dienen wij te zien in het kader van de rijkseenheid. Wij heb ben de plicht een deel van onze eigtn voorziening ten goede te doen komen aan Indië. Hier tegenover staat, dat wij uit Indië zullen kunnen impor teren. HERSTEL EN VERNIEUWING. Bij het onderwerp „herstel en ver nieuwing" stond de minister uitvoerig stil. De sigaretten. Dank zij de bijzondere medewerking van de Engelse regering en van het Engelse Rode Kruis, zuilen zeer bin nenkort 2 extra rantsoenen Engelse sigaretten worden toegewezen. Gehoopt wordt, regelmatig tabaksproducten in distributie te brengen. Overvogen. wordt, of aan de dames wat beschik baar kan worden gesteld.... De kolenproductie stijgt! De stijging van de kolenproductie tot ongeveer 19.000 ton per dag. alsme de door de toename Van de kolenin- voer van overzee en uit Duitsland (ge durende de maand September wordt een invoer van ruim 200 0XJ ton ver wacht), werkt reeds op het totale be drijfsleven door. Het is evenwel nog niet mogelijk, rantsoen verbetering van gas en electriciteit voor fcookdoeiein- nen op korten termijn aan te kondigen. De positie van de textiel industrie. Hoewel de kolentoewijzing voor de textielindustrie in September van 5.000 op 10.000 ton kon worden ver hoogd, waardoor het mogelijk werd te komen tot 30 pet. van het normale kolenverbruik, toch moet men er zieh rekenschap van geven, dat een groot deel van deze productie niet recht streeks is gericht op het verbruik door den consument. Dit als gevolg van de productie van kaasdoeken, transpart- banden, uitrusting van het leger, enz. De eerste 5.000 ton zijn nodig voor de ze doeleinden. Pas de extra verstrek king welke nu is geschied, maakt het mogelijk een begin te maken met de voorziening van de gewone burger. Het zal derhalve nog geruime tijd duren, alvorens voldoende Nederlands textiel aan de markt komt. De distributie van texiel, weike deze maand een begin zal nemen, zai. dan ook niet boven een noodvoorziening kunnen uitgaan. Voor oorlogsslacht offers zullen in zeer beperkte roste o.m. damesondergoed, herenondergoed, costumes, overhemden, Japonnen en re genjassen kunnen worden verdeeld. Over enige tijd hoopt men babypakket ten in geringe omvang in de distributie te kunnen brengen. (In ons blad van morgen plaat sen wij de rest van deze rede.)

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3