HELDERSCHE COURANT Hoe, waar en hoeveel inleveren? ONS GELD NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een toelichting op de Beschikking Geldzuivering 1945 Beroep op aller medewerking iHet Weerbericht In de toekomst de sport op Zaterdag? H.M. de Koninqin bezoekt Rotterdam De G.-G. voor de radio W««r 3 liter petroleum Op bon 637 Curaijao helpt Nederland De Russische oorlogsschade Jaargang No. 23S. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1945. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 4 2.60. Postabonnementen I 3.00 Gistermiddag heeft de Minister van Financiën. Prof. Mr. P. Lieftinck, tijdens een persconferentie te 's-Gravenhage een nadere toelichting gegeven in verband met gerezen vragen naar aanleiding van de aangekondigde maatregelen op het gehied der monetaire zuivering. De minister begon zün uiteenzetting met een beroep te doen op alle betrok kenen. om door onderlinge samenwerking de moeilijkheden, die zich zullen voor doen gedurende de inleveringsweek, tot het kleinst mogelijke minimum terug te brengen. Daartoe zouden de werkgevers hun arbeiders, die niet over voldoende geld beschikken om zich de IS.nieuw geld per persoon aan te schaffen, een voor schot kunnen verlenen. Evenzo zou het van veel belang zijn, indien de klein handel, zo nodig door het verlenen van crediet, zijn vaste klanten in staat zou stelten, bun normale aankopen te verrichten. Voorts kunnen werkgevers de over heid en zichzelf van dienst zijn door hun arbeiders en employe's in staat te stellen via hun bemiddeling het nieuwe geld te krijgen en het oude geld in te leveren. Phblicaties over de blokkering op 36 Sept. sj. In de tweede plaats merkte de mi nister op, dat de Beschikking Geld zuivering 1945 niets bevat over de blokkering. Dit is met opzet geschied. debiokkeringsvoorschriften zullen worden gepubliceerd op 26 September, derhalve zodra de blokkering een feit tal zijn. Hij herhaalde echter, dat men zich ln di' npzicht niet ongerust behoeft te ■aken De minister wees er op. dat het in dit verband aanbeveling verdient zijn oude geld in te leveren bij de instel- bng. waar men reeds een rekening bezit. Ook biljetten van 1080 en 500 gulden kunnen worden ingele verd. Ook de bankbiljetten van de Neder landse Bank, die reeds eerder aan de omloop waren onttrokken, zullen in de inleveringsweek nog kunnen worden ingeleverd, met uitzondering slechts van alle biljetten van 100. Zeer binnenkort zal een nadere be schikking worden gepubliceerd welke de mogelijkheid opent, om bilietten van 500 en jqoo gulden alsnog in te le uren onder bepaalde zeer st range voorwaarden. De eenige uitzondering op de ongel- digverklaring is, dat de Nederlandse Spoorwegen tot en met 30 September Serechtigd zijn, oud bankpapier aan te hemen Dit is uiteraard bepaald ten einde het reizen ook gedurende de In- leveringsweek mogelijk te maken. Waar Inleveren? Wat de tnlevering van het oude pa- 0'ergeld betreft, verklaarde de minis- er. dat dit bij de kantoren der poste rijen en bij de leden van de bedrijfs groepen, effectenhandel, handelsban- en. landbouwcredietbanken en spaar- a°ken. kan geschieden. Ten aanzien van de kleinere gemeen- waar voornoemde Instellingen niet *®nwezig lijn. bestaat de mogelijkheid. de inlevering bij de burgemeesters Plaats vindt. Ten slotte zal ook inle- ring bij de belastingkantoren moge- ,,k zijn. z REGENKANSEN, lateraar bewolkt. tijdelijk regen, aan de 1 end- iets koeler Matige, Wind "St krachti8e Zuidwestelijke Ho« Inleveren? De minister adviseerde dringend zorg te dragen, dat men het bedrag, dat men boven driehonderd gulden con tant geld bezit, uiterlijk 25 September as. stort. „Hoe eerder, hoe beter," ad viseerde de minister ln dit verband. Daarbij is het zeer raadzaam dit in te leveren geld ter bespoediging van de behandeling bij de banken te sorteren in verschillende coupures, met hetzelf de beeld-naar -beven. -Overlegging van een lijstje, waarop de specificatie van het geld* is vermeid, is daarbij ten zeerste gewenst. Inlevering voor afwezigen. De inleveringsmogelijkheid ten behoeve van afwezigen Is van be lang voor diegenen, die nog gelden onder zich hebben van ondergrdo- kenen en gedeporteerden, waarvan nog niet bekend is of zij terug zul len komen. Er zijn n.l. nog tiendui zenden Nederlanders zoek. De inlevering voor burgers zal al- phabeti-ch geschieden, volgens ren nader bekend te maken plaatselijk schema. De minister wees er met nadruk op, dat men streng dient vast te houden aan dit schema, daar men anders vastloopt. Aangetekende inzendingen en postwissels. Geadresseerden van een aangeteken de zending, die blijkens het poststem pel van het kantoor van ontvangst op of na 22 September 1945 te bestemder plaatse is aangekomen, zijn gerechtigd deze zending te weigeren. Deze bepa ling werd opgesteld om te vermijden, dat een schuldenaar zijn schuldeiser op het laatste oogenblik met oud papier opscheept. Het zal niet mogelijk zijn om door middel van postwissels, die thans wor den verzonden en waarvan de geldig heidsduur tot een later tijdstip be grensd is, na het tijdstip van de inle vering nieuw geld te incasseren. Ook zilvergeld wettig betaal middel. De minister wees er op. dat het oude zilvergeld thans ook wettig betaalmid del is hetgeen hot voor onze eigen regering ook steeds is gebleven. De minister voelde er niet veel voor. om dit geld. dat zich nog In grote hoe veelheden bij het publiek bevindt, te Inten inleveren. In dit verband was dc mededeling interessant, dat dc Duitsers inder tijd slechts 2 pet. van het zilvergeld hebben binnen gekregen. (Zie vervolg pag. 2, 4c hul om). De redatie van „Sport" heeft Prof. Scherraerhorn geïnterviewd. Het be langrijkste uit deze bespreking komt hier op neer: De heer Schermerhorn is er voorstander van om de belang rijkste sportgebeurtenissen op Zater dag te doen plaats vinden. De Zondag zou dan meer tot zijn recht komen voor het familieleven, terwijl daar naast een ieder aan de sport kan deelnemen en men dus geen princi piële bezwaren meer kan hebben. Dit zou dan tevens betekenen, dat de Zaterdag, gelijk in Engeland het ge val is, geen werkdag meer is. Volgens prof. Schermerhorn is dit zeer zeker mogelijk en hij zal het zo &auw mogelijk aan de orde stellen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H.M. de koningin in de loop van de volgende week een bezoek te brengen te Rotterdam In de serie radiotoespraken „Op de brug" zal hedenavond de Gouverneur- Generaal van Oost-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, een persoonlijk woord richten tot het Nederlandse volk. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 17 Sept. bon 637 der 6e noodkaart is aangewezen voor het kopen van drie liter petroleum. Deze bon is geldig tot en met 20 Octo- ber 1945. In verband met de bevoor rading van de handel is het mogelijk, dat de petroleum niet overal onmiddel lijk verkrijgbaar zal zijn. Voorinlevering oer bonnen is evenwel niet geoorloofd. De bevolking van Curagao is druk bezig voedselpakketten te maken voor Nederland, waarvan er thans negen duizend voor verscheping gereed liggen. Arbeiders in de olie-industrie hebben voor pakketten ter waarde van twee en een half millioen gulden zorg gedragen. De pakketten zullen op negentien dezer per tankschip „Macoma" verzonden worden. ken millioen burgers 25 millioen dakloos. gedood. De buitengewone staatscommissie, be last met het onderzoek naar de Duitse oorlogsmisdaden in de Sovjet-Unie, heeft haar rapport gepubliceerd met gegevens omtrent de materiële schade, die door de Duitse bezetting veroor zaakt is Een millioen Sovjet-burgers werd gedood, gefolterd of gedeporteerd. 25 millioen inwoners zijn zonder onder dak. 4 millioen arbeiders werden werk les ten gevolge van de vernieling van fabrieken De Duitsers vernielden 65.000 km spoorweg. 4.000 belangrijke spoor wegstations, 1710 steden. 70 000 stadjes en dorpen. Zeer aanzienlijke schade leden ook de landbouw, de onderwijs inrichtingen, de medische instituten en oe inrichtingen voor wetenschappelijk onderzoek. Zo is er dan een einde gekomen aan de. vraag, die een ieder van ons sinds lang bezig hield: „Hoe zal het straks gaan met ons geld?" Reeds lang vóór de bevrijding hield men zich met dit probleem bezig, be- sleedde de illegale pers er mede haar aandacht aan. Dit gebeurde, omdat een elk wel begreep, dat de financiële toe standen- in ons land steeds meer onge zond werden. Er had een grote ver schuiving van kapitaalbezit plaats en de hoeveelheid in omloop zijnd bankpapier steeg tot ongekende hoogte. Na de bevrijding werd, mede om tech nische redenen, nog niet. direct door de regering ingegrepen. Het in omloop zijnde geld bleef in circulatie, wat voor al onder de bezitters van zwart geld enige opluchting te weeg bracht. Zij konden rustig doorgaan met hun heren leventje, zij bleven zich in weelde baden, sloegen een enkele maal nog wel eens hun slag en dachten er niet aan om eens reële arbeid te gaan ver richten. De ongeldig-verklaring van de bank biljetten van 100 bracht enige op schudding, maar de werkelijk gladde jongens hadden zich reeds van te voren veilig gesteld en lachten opnieuw in hun vuistje De regering stelde echter bij zichzelf vast: „Wie het laatste lacht, lacht het best" en bereidde in stilte en met oep- Hollandse degelijkheid de nu bekend v/ordende regelingen voor. Het komt ons voor, dat de te nemeg maatregelen hun doel zeker niet zullen missen. Het is groots opgezet, er ligt een ZWare en buitengewoon verantwoor delijke arbeid te wachten, maar waar de regering begon, hebben wij het stellige vertrouwen, dat zij de nu ingeslagen weg met een rustige en vastberaden zekerheid zal bewandelen en tot een ge staagd einde zal weten te brengen. Ons volk heeft in deze werkwijze van de regering te vertrouwen en wij menen ook gepeild te hebben, dat men nu reeds over het algemeen dat vertrouwen bezit, Wij zijn er ons immers wel van bewust, dst het zó toch ook niet langer kon gaan, dat de toestand zoals wij die tot nu toe kenden, niet leidde tot opbouw van ons nationale bestaan, maar ons economische leven in de ruimste zin langzaam maar zeker ten gronde zou richten. De zwarte handel, de arbeids- schuwheid. het niet op de markt en in de verkoop brengen van zekere goede ren het ongezonde en labiele prijs- en loonpeil, dat alles werkte negatief en had een tegengestelde invloed op de rr.aatrege'en, die werden aangewend om laad en volk weer op te richten uit d« chaos. Er zullen zeker moeilijkheden rijzen, n.aar die zullen eerlijke en oprechte lieden welkom zijn, omdat zij vooraf moeten gaan aan een betere toekomst van ons volksbestaan. Volgt dus nauwkeurig de aanwijzingen der regering op, helpt zo stuk voor stuk mee om de herrijzenis van ons econo misch bestel op radicale en doeltref fende wijze te bevorderen. Men zij zich in deze bewust deel uit te maken van één grote Nederlandse volksgemeenschap en lette vanuit dit punt bezien meer op het algehele belang dan op persoonlijk ongemak. En ten slotte is het nog zó, dat in het herstel van he* geheel de gezondmaking van in dividuele belangen mede besloten ligt. Het is beter ons nu bewust te zijn van onze nationale verarming, dan dóór te gaan en straks via de schone schijn te recht te komen in een schier niet meer te overwinnen crisis. En 't zij nogmaals gezegd, het eerlijke bezit zal niet worden aangetast, dat is duidelijk tot uiting ge komen. De regering weet zeker wat zij wili

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1