Hellevoetsluis: kapotgeslagen en verstild STADSNIEUWS. Wieringen. Schagen. Hippolytushoef. Een vreemde tocht Eenzaam, haveloos, ontvolkt 1. DE KLOK EEN UUR TERUG. Vanavond gaat de wintertijd in. De klok moet dus één uur terug. Bjj het naar bed gaan denke men daar dus aan. INWIJDING NIEUWE KERK WESTSTRAAT. De Nieuwe Kerk aan de Weststraat zal Zondag a.s. weer in gebruik genomen worden. De wijdingsdienst, aanvang 10.30 uur, zal door ds. Enklaar, voorzitter van de Kerkeraad, geleid worden, 's Middags van 35 uur houden de kerkvoogden en kerkeraadsleden een receptie. Muzikale medewerking wordt die dag verleend door het Kerkkoor en den violist Jan van Loo. CONCERT JULIANAPARK. Programma Concert op hedenavond' van 19.30 tot 21 uur in de Muziek tent Julianapark, te geven door de gezamenlijke muziekkorpsen, t w. Sted. Muziekkorps, Helders' Fanfare en Oranje Harmoniekapel, aan de burgerij bij het einde van het ge zamenlijk optreden. 1. Medley, mars Mackler 2. Neptune, ouv. Gadenne 3. Suspinul, wals Ivanovici 4. Beleg v- B. op Zoom Valerius 4a. Strijdzang der Geuzen (1570 5. Ouv. Joyeuse Keler Bela 6. Suite Oriëntal Popijs 7. Death or Glory, marsch. R. B. Hall PUINHOPEN VERDWIJNEN. Wij ontvingen eln aantal klachten van de bewoners van de Westgracht, waar aan de kant van het Helderse Kanaal glweldige steenhopen gelegen zijn. Deze puinmassa's herbergen een aanzienlijk aantal ratten, terwijl zij tevens het ver keer in de weg staan; bovendien is het voor de bewoner? van de Westgracht nu niet bepaald vriendelijk wonen, wan neer men de éanse dag tegen puin mag opkijken. Wij vernemen echter, dat deze kwestie de volle aandacht heeft van het ge meentebestuur en dat men doende is het puin binenkort weg te laten halen. De bewoners kunnen dus gerust zijn en zullen weldra hun uitzicht weer hebben. REDE KOOS VORRINK. Een storende zetfout. In het verslag van de rede van Koos Vorrink is een hinderlijke zetfout ge slopen. Koos Vorrink ziet in de doel stelling van de Ned. Volksbeweging geen gevaar, zoals abusievelijk in het verslag werd gezet, doch wees erop, dat de N. V. B. het volk juist tegen gevaren zoals arbeidsschuwheid en geestelijke en morele verwildering wil mobiliseren. HET HELDERSE AMUSEMENT. Geen speculatie op „uitgaans- ziekte" en lagere gevoelens. Wij worden heden ten dage over stelpt met een golf van cabaretpro gramma's, variétévoorstellingen en dansavonden, waarbij wij deze keer de bioscoopprogramma's uitsluiten. En zij worden druk bezocht. Niet, omdat het gebodene van zo hoge kwa liteit is, doch eerder omdat de reactie op de tijd van onderdrukking, juist op geestelijk gebied èn „Deutschfreund- lich"amusement naar uitgaan en plei- zier vraagt. Dit brengt gevaren met zich. Het publiek vraagt niet naar kwaliteit, doch naar het uitgaan alléén. Boven dien is het practisch niet mogelijk goe de artisten te engageren, zij werken voor de Canadezen in vele gevallen of zijn niet genegen Den Helder, deze uik* hoek der wereld, te bezoeken. Nu wor den de cabaretavonden gegeven door amateurs, en niet altijd amateurs, die Werkelijk kunstenaars zijn! Men bereidt in sommige gevallen zijn avonden onvoldoende voor, ande re keren valt de artist kort vóór de première uit, men vecht tegen talloze moeilijkheden, zoals repetitieruimte, het niet-verkrijgbaar-zijn van nieuwe scetches, kortom, wij weten het. ons amusement wordt niet zomaar „ge pleegd". Toch, er komt nog iets bij, aan de andere kant raken de amateurs enigszins over het paard getild: het publiek vindt het al gauw mooi, men komt om pleizier te maken en of het gebodene nu op een hoog peil of wel eens minder van gehalte is, daar wordt, helaas, niet altijd op gelet. Hiertegen menen wij ons te moeten wapenen. Het is onze overtuiging, dat óók de amateur in staat is iets te brengen, dat op een dragelijk peil BINNENKORT STRAATVERLICHTING. Het ligt in de bedoeling van de Gemeentelijke Gas- en Lichtbe- drijven om zeer binnenkort het cen trum van de stad en de grachten van straatverlichting op bescheiden schaal te voorzien. staat; wij zouden toch zeggen, dat er op politiek gebied, ook plaatselijk, re denen te over zijn om geestigheden te debiteren. Nemen wij als voorbeeld de „Klank en Charme"-avond, die, uitgezonderd één scène, op hoog peil stond, dan moet een dergelijk peil toch ook be reikbaar zijn voor andere amusements combinaties. Over het verslag van de ANOVA- avond is nogal het een en ander te doen geweest, en inderdaad was er critiek, hoewel de beoordeling van het optreden van het duo Bootv. d. San- de niet een juiste afspiegeling vormde van het gebodene en wel wat te sterk gezegd was. Wij begrijpen overigens niet, dat een eerste avond van een nieuw opgerichte vereniging niet op 'n meer serieuze wijze georganiseerd werd. En dat willen wij nu juist zeggen: wij mogen, met het publiek, waarbij wij ook de Casinobezoeker rekenen, die sceptisch tegenover amateurisme staat, verwachten, dat de amateurartis- ten zich ten volle aan hun arbeid ge ven, zich hiertoe inspannen tot het uiterste en niet" vegeteren op de „uit- gaansziekte" en de lagere gevoelens van het publiek. Het amusement in onze stad is niet slecht, behoeft het in elk geval niet te zijn, dat staat als een paal boven water, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat men amateur is en dus langer zich moet voorberei den dan de beroepsartist. Wij hebben hierboven uiteengezet, wat onze maatstaf zal zijn bij de be oordeling van het Helderse amateur- anfusement, wij voegen hier nog aan toe, dat wij wel degelijk rekening hou den met de moeilijkheden, waarvoor men zich vandaag geplaatst ziet, en wij begrijpen ook, dat een amateur nooit vergeleken mag worden met een pro fessional. Wij stellen echter onze eis sn, opdat ons amusement zijn plaats dient te verstaan in de culturele misschien een te wijds woord in dit verband opbouw van Den Jlelder. De B. COMMISSIE TREEDT AF. Naar wij vernemen is de Commissie ter Vrijlating van Politieke Gevan genen afgetreden. Reden hiervan is het feit, dat men zich unaniem niet verenigen kan met de nieuwe richt lijnen van de regering. TREINVERBINDING ANNA-PAULOWNA—SCHAGEN. De trein AlkmaarSchagen zal met ingang van Maandag 17 September doorgetrokken worden naar Anna- Paulowna. Vertrek van Anna-Paulowna naar Schagen 7.13 uur; vertrek van Schagen naar Anna-Paulowna 17.23 uur. Voor de leerlingen van de U.L.O.- school betekent deze verbinding een be langrijke verbetering, temeer daar zij voor en na de schooltijden onder toe zicht in de school kunnen verblijven. WIELERWEDSTRIJDEN TE WIERINGEN. Op de wielerbaan te Wieringen wor den Zondag weer grote nationale wie lerwedstrijden gehouden, waaraan o.a. deelneemt Ben v. d. Voort, de nieuwe nationale kampioen. Hij zal het in een 60 km koppelwedstrijd met den beken den Jan Bosland opnemen tegen Klink- Arie Vooren (die Zondag het grote criterium van Amsterdam won), Krop man-Kuilman, Groenewegen-Remkes, Beuter-Van Rijn en diverse andere prima koppels. Verder komen er ook weer een groot aantal jonge renners aan de start. De wedstrijden beginnen om twee uur. ROSE MARIE. In Cinema De Haan vond Woensdag en Donderdag jj. de opvoering plaats van de operette-revue Rose Marie. Beide avonden was de zaal geheel gevuld en gezien het applaus viel het gebodene zeer zeker in de smaak van het publiek De opvoering vond plaats door het ge zelschap van René de Vos. MARKTBERICHT. Schagen, 13 Sept. 1945. 5 Veulens 1000-1800; 4 stieren, centrale; 1 0s centrale; 24 geld'ekoeien (vette), cen trale; 24 kalf koeien, tax. 280—675; 15 pinken, 175—350; 3 graskalveren, centrale; 14 nuchtere kalveren, cen trale; 27 schapen (vette) centrale; bokken en geiten, geen aanvoer- 16 biggen, vastgestelde prijzen f 2.25 p. kg; 60 konijnen, f 1 per kg; 35 kip pen, f 0.90 per kg. Voor de centrale werden aange voerd 24 koeien, 4 stieren, 1 os, 3 graskalveren, 14 nuchtere kalveren, 27 schapen. Voor de taxatiemarkt 24 koeien, 15 pinken. Prijzen koeien vanaf f 280f675, pinken f 175— f 350. Hiervan overgenomen voor de provincie Noord-Brabant 14 koeien en 12 pinken, voor de gewone taxatie hier 5 koeien en 3 pinken, rest naar de centrale- Van bokken en geiten geen aanvoer. Wederom hadden wij weer veulens aan de markt. Deze notering is vanaf f 1000 voor hengsten en f 1800 voor mer ries met papieren. Weinig biggen werden aangevoerd, wel was de han del hierin vlug, doch vastgestelde prijzen f 2.25 per kg. Kleine aanvoer van konijnen en kippen, matige handel. Slachtprijzen van kippen en konijnen bekend. Hennen maakten 'n uitzondering, deze zijn weer duur verkocht, zelfs tot f 75 per stuk. Men kon over het geheel wel met- ken, dat de geldsanering is ingetre den, wat de handel en aanvoer betrof- ERNSTIG ONGELUK. Woensdagavond omstreeks 6 uur U het 7-jarig dochtertje van den heer P. Broersma te Hippolytushoef in de Koningstraat tegenover het postkantoor al fietsende in botsing gekomen met een vrachtauto. Zeer ernstig gewond is de kleine overgebracht naar het ziekenhuis in Alkmaar. Het is maar een klein kereltje, de bruin-zwart geroosterde Canadees, zó klein dat z'n Jeep, die toch werkelijk van zeer bescheiden afmeting is, nog groot erbij lijkt. Vreemd is de vraag die hij daar in Leiden tot me richt: „ik moet even naar Hellevoet. Zin om mee te gaan?" Zin De vraag is gesn ant woord waard. Ik schuif naast hem en de jeep danst weg over de ongelijke kinderhoofdjes van de deftigste aller Zuidhollandsche provmifestedem Snel gaat een jeep, maar sneller de gedachten van den man die naar Hel levoet jaagt. Hellevoetvreemde klank! Hoe was het ook weer? O ja, ik werd eT geboren. Eens, jaren gele den. In een kleine kamer ln een smalle straat. Kerkstraat heette het er. Het was er goed ln die jaren. Wat een leven wat een bedrijvigheid! Vaag hoor ik trompetten galmen in m'n onderbewustzijn en ik zie einde loze colonne's soldaten met bultig-ge- pakte ransels voortstappen. Maar dat was lang geleden. Den HaagRotterdam en dan stuiven we de eilanden op. De zon is al weggezakt en de hemel staat in lichterlaaie. Het is windstil en nau welijks beweegt het water onder de bruggen, die we oversuizen. Bekende beelden vlakbij -en verder aan de kim: torens met vertrouwde silhouetten. Bruggen, die ik me nog herinner. En overal wuivend riet in zwart-blauw water. Als we het Voornse Kanaal langs rij den, bekruipt me een vreemde gedach te Ik ben nu vlak bij Hellevoet. Wan neer zag ik het 't laatst? Vijf... zes jaar geleden. Ik heb gehoord dat het z'n portie gehad heeft ln de oorlog. Ik las brieven, van verre en nabije familie, die het leed bezongen dat de oude stad aan het Haringvliet te lij den had. Er zou niet veel meer van over zijn. De vlotbruggen zijn beurtelings opge blazen en in stand gebleven. Sommige hangen in het water. De weg langs 't Kanaal is -een vergiet geworden van de kogelgaten en de jeep danst en steigert er over heen. Veel verkeer is er niet. Een enkele, langzaam-voort- krakende boerenkar passeert. Vreemde tocht. En die eerst met recht vreemd wordt als het silhouet van Hellevoetsluis opduikt boven het groen. Duizend herinneringen warrelen door het hoofd van den man. die hier zijn eerste veertien, levensjaren sleet en het stadje daarna maar twee of drie maal zag. Vlak vóór Hellevoet zien we al dat de zustergemeente van Den Helder in derdaad haar deel gehad heeft. Het „.Vredespaleis" staat er haveloos bij. Zonder ruiten, deuren er uit, geen pannen op de daken. Het visitekaartje van dan bezetter ligt er zichtbaar op en naast. Een grijs-grauw schip, een der onderdelen van de Deutsche Hochseeflotte, ligt halverwege op de kant en is er kennelijk met volle kracht en moedwillig opgevaren. Er is geen mens te zien en we zijn nu al op Hellevoet. We rijden rechtuit, doch komen voor een omheining. Hoe is datik ben de weg kwijt. Kan me niet oriënteren. Het is bitter, als men gedroomd heeft dat men het stadje met gesloten ogen kon uittekenen. Drie meisjes lopen gearmd over de weg. In het voorbijgaan roep ik ze aan: hoe moeten we rijden om ln Hel levoet te komenDe meisjes kij ken elkaar aan, lachen wat verlegen, stoten elka-r aanen dan wijst ef een met breed gebaar de weg. „Daar ja zó..." Terug, langs de wallen. Vlakbij weet ik datgene wat eens Marinewerf heette. Giganteske muren, oudj eeuwen-oud. Verbrokkeld en ver weerd. Het donkert over Hellevoet, maar het is nog wel zó licht, dat met schrik barende zekerheid het besef duidelijk wordt dat hier de oorlog vrijwel het gehele stadje murw geslagen heeft. In de „Brakke" staan wat mensert aan de deuren. Kijken vreemd naar de kleine jeep. De „Brakkesloot" ligt bruinig en vol kroos tussen de wallen beklemd. Hoge oude bomen. Een enkele maal schuimt de avondwind door de krui nen. Twee honden liggen te slapen' midden op de rijweg. Overal groen gras tussen de stenen. En iedere muur en iedere omheining is hopeloos ver veloos en kapot. Net zo kapot als de kerk, die er zonder dakpannen en met de ruiten weggeslagen treurig uit ziet. Vogels vliegen in en uit. Eén zwarte kraai zit peinzend op de toren. Met een ruk houdt de jeep stil. De Canadees stapt uit. Over drie kwartier gaan we terug, zegt hij. Het lijkt n»e veel te kort, zelfs voor Hellevoet. Ik sta alleen. Midden- op Hellevoet. Rechts de brug. Vóór me de kaai. links de Kerkstraat. Vreemd is het hier., is dat Hellevoet wel-... Wat is dit voor een spookstad, zonder be kend contour haast. Enkele dingen ja, daar was altijd de sigarenwin kel van Flik, waar vader z'n tabak kocht, Portoricoik ruikt het nog- Ik zie omhoog. Ja, Goddank.... het is Hellevoet nog- Want uit minstens tien spiegeltje® gluren twintig gezichten op me neer, en waar geen spiegeltjes zijn, y*®* ontwaar ik voor de ruiten of aebte vitrage nog andere gezichten. De Kerkstraat, die met de ja renn smaller is geworden, is een duist®1 gl°p- ]gi Ik loop er in en weet me gevous" door honderd paar ogen. l Anthony van Kamp*»" (Slotartikel volgt).

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2