HELDERSCHE COURANT De zuivering der Staten-Generaal NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een beroep op Siaalsnooalrechi Weerbericht Slechts 1 kg. aardappelen minder DE UITBETALING VAN SALARISSEN Zware industrie in ons land De misdadigers van Be'sen en Auswitz De korenoogst vlot binnengekomen Mm. van Schaik prijst het spoorwegpersoneel y Jiargint No. 53*. DINSDAG 18 SEPTEMBER IMS. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen t 3.00 Versohenen is het rapport der Com missie welke bij Kon. Besluit van 2 Augustus JJ. belast is met de zuivering der Staten-Generaal. De Oommissie geeft in haar rapport de samenstelling der oude Kamers en daarnevens de namen van hen, die zijn overleden of bedankt hebben. Zij publi ceert vervolgens de namen der per sonen, die in de gezuiverde Kamers zit ting zullen hebben. De Staten-Generaal zijn thans als Volgt samengesteld: Leden van de Eerste Kamer zijn: Mr. A. Anema, jhr. mr. H. A. M. van 'Asch van Wijck, dr. J. A. A. Barge, H. M J, Biomjous, mr. P. E. Briët, A. C. de Bruyn, dr. P. A. Diepenhorst, dr. D. van Embden, A. N. Fleskens, J. Gelder- man, dr. E. Heldring, P. Hiemstra, mr. F. I. J. Janssen, mr. C. H. J. A. Janssen de Limpens, J. van de Kieft, mr. G. Kolft', mr. S. Kranenburg, mr. G. C. J. D. Kropman, jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich, mr. J. C. A. M. van de Mortel, H. C. Nijkamp, mr. R. Pollema, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, M. A Reinalda, mej. mf. A. E. Ribbius Pelletiee, jhr. mr. B. C. de Savornin bohman, A. J. Schoemak-er, P. Sikkes, mr J. in 't Veld, J. J. Vorrink, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, N. Vijl— brief, dr. R. H. Woltjer, dr. J. de Zwaan. Leden van de Tweede Kamer zijn: Mr, J. Aigera, H. Amelink, W. J. An- driessen, G. Baas Kan., mr. F. J. H. Bachg, M. L. F. Bajetto, dr. L. J. C. Beaufort, dr. S. E. B. Bierema, J. Bora- wer, ir. M. G. E. Bongaerts, H. J. van den Bom, H. J. van Braambroek,, dr. H. Brugmans, H. E. van den Brule, mr. K. Bijisma, mr. L. N. Deckers, mr. G. A. Diepenhorst, mr. L. A. Donker, dr. L. A. Donker, dr. ir. W. J. Droesen, L. F. Duymaer van Twist, mr. T. A. van Dijken. F. E. H. Ebels, R. Effendi, jhr. mr M. van der Goes van Naters, J. Groen Azn., C. van den Heuvel, mr. A. M. Joekes, C. J van Kempen, A. Kievit, mr. L. G. Kortenhorst, Tj_ Krol, J. M. Krijger Jr„ E. Kupers, C. J. van Lien- den, A. J. Loerakker, mr. J. H. van Maarseveen, mr. A. J. J. M. Mes, H. J. W. A. Meijerink, H. Ploeg Jr„ M. J. M. van Poll, H. Posthuma. mr. mr. E. G. M. Rooi vink, mr. A. B. Roosjen, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbroeck, H Ruijter, Th. F. M. Schaepman, mr. J. E H. van Schaik, J. Schilthuis, J. Schouten, P. J. S. Serrarens, H. van Sieen. W. van der Sluis, C. Smeenk, W. Steinmetz, J. E. Stokvis, E. J. M. Stum- Pel, J. G. Suurhoff, mr. J. C. M. Sweens, mr. J. Terpstra, mr. F. G. C. J. M. Teu- huga, H. W. Tilanus, J. Tjalma, mr. P. W H. Truijen, A. E. J. de Vries—Bruins Weitkamp, mr. W. C. Wendelaar, M R- van der Weijden, mr. J. A. de Wilde, J. J. Wijkamp, J. J. W. IJsselrhuiden, A W. IJzerman. C. van der Zaal, P. Zandt, dr. H. J. Zwijnenberg, A. Zijlstra Regelen omtrent de voorlopige Staten-Generaal. Zoals in de regeringsverklaring werd medegedeeld, realiseert de regering zich, dat de methode, welke bij het her stel van de Staten-Generaal op dit ogenblik gevolgd zal moeten worden, "immer volledig in overeenstemming ban zijn met de grondwettelijke en wet telijke voorschriften. Een oplossing zal NAZOMER- Plaatselijke ochtendmist, overdag warm, vrij zonnig, doch kans op on weer in de namiddag, zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. moeten worden gevonden, die de beste vruchten kan afwerpen en geen al te grote politieke spanningen ten gevolge heeft. De regering is er van uitgegaan, dat niet verder van de grondwet dient te worden afgeweken, dan strikt noodzake lijk is. Alleen die afwijkingen, die in net licht van de huidige omstandigheden als strikt onvermijdelijk kunnen worden beschouwd, kunnen mot een beroep op staatsnoodrecht gerechtvaar digd worden. Volgens de in het ontwerp neerge legde structuur zullen de nieuw te vor men Staten-Generaal in de eerste plaats bestaan uit de leden der tijdelijke Staten-Generaal, in de overblijvende plaatsen wordt voorzien door benoe ming van ledea door een commissie, waarin zowel de tijdelijke Staten- Generaal als de nationale adviescommis sie zijn vertegenwoordigd. De nationale adviescommissie wordt in de gelegenheid gesteld een aanbeve ling voor elke te vervullen plaat3 in te dienen. De regering streeft er met volle kracht naar de verkiezingen zo spoedig moge lijk te doen houden. Zij vertrouwt, dat in het voorjaar van 1946 de technische en politieke voorwaarden cSartoe ver vuld zullen zijn. Zouden reeds op dit ogenblik hetgeen in sommige kringen wordt gewenst verkiezingen worden gehouden,.dan zou hfit. '/.ertegenwaarlik gend lichaam op een technisch al te on volmaakte basis komen te berusten. Zwaarder weegt echter nog, dat het Ne derlandse volk nog onvoldoende gelegen heid heeft gehad voor staatkundige be zinning. De verschillende staatkundige stromingen hebben zich nog onvoldoen de in politieke partijen geformeerd: de politieke meningen van het Nederlandse volk vonden nog niet haar rustpunt. Tot het tijdstip, waarop normale ver kiezingen gehouden kunnen worden en de. volksvertegenwoordiging wederom de getrouwe weergave kan bieden van de onder de bevolking heersende staatkun dige inzichten, zullen deze voorlopige Staten-Generaal haar plaats innemen. Achterstaat ia de aanvoer wordt ingelopen! De aangekondigde verlaging van het rantsoen aardappelen kaa reeds thans voor een deel ongedaan worden ge maakt. De achterstand in de aanvoer, die oorzaak was van deze maatregel, wordt ingelopen door beperking van de afzet aan den consument. Voor de week van 23 t/m 2® Sept. zullen voor personen van 4 jaar en ouder 2 bonnen elk van 1 kg. en een toesiagbon van l kg voor peraonen van 13 tot 21 jaar worden aangewe zen. Deze wijziging houdt dus in. dat in de periode van 16 t/m 29 september niet 4, zoals vorige week is bekend ge maakt, doch 5 kg. aardappelen wordan verstrekt in plaats van normaal 6 kg- Niettemin blijft het compensatierant soen van 800 gram brood gehandha 'i Het ligt in de bedoeling ook dit jaar enige winteropsiag van aardappelen voor particulieren in de steden moge lijk te maken. HEROPENING DER LEIPSE ACADEMIE. Gisteren was het de hoogtijdag van de feestelijkheden rond het 370-jarig bestaan der Leidse Universiteit. dat culmineerde in de heropening der aca demie, aan welke plechtigheid groter luister werd bijgezet door de aanwezig heid van H M de Koningin en H. K- H. Prinses Juliana. In verband met de geldzui vering Voor het welslagen van de maatre gelen tot zuivering van het geldwezen is het noodzakelijk, dat zo spoedig mo gelijk na 2 October ge weeklonen voor de twee-weekse periode van 24 Sep tember t m 6 October. alsmede de maandsalarissen over September, in nieuw geld worden uitbetaald. Maat regelen worden getroffen om deze be talingen mogelijk te maken. In de gevallen, waarin de maand salarissen over September reeds vóór het bekend worden van de plannen tot geldzuivering zijn overgeschreven op een bankrekening van den werknemer, moet deze overschrijving ongedaan worden gemaakt, waar de werknemer anders de beschikking krijgt over ean geblokkeerd tegoed. De werknemer dient in dit geval aan zijn werkgever een cheque ter hand te stellen tot het bedrag van het hem tegoed geschreven salaris. De werkgever, die zijn geld al dus terug ontvangt, dient vervolgens na afloop van de inleveringsweek in nieuw geld te betalen. Wanneer het bedoelde maandsalaris reeds is gestort op een post-giroreke- ning van den werknemer, moet deze een ongedateerd giro-overschrijvings- biljet tot het bedrag van zijn salaris aan zijn werkgever overhandigen. De werkgever zal. zodra er weer girovec- keer mogelijk is, het formulier moeten da*eren en aa» de postcheque- en gi rodienst moeten zenden om terugstor ting van het te vroeg belaadde salaris te verkrijgen. Inmiddels moet de werkgever zo spoedig mogelijk na 2 October den werknemer in 'nieuw geld betalen. Zo nodig kan de loon- en salarisbe taling na 2 October geschieden per postwissel. Postwissels die met nieuw geld zijn voldaan worden aan den be langhebbende in nieuw geld uitge keerd. Van Ruhrgebied naar de Nieuwe Waterweg. De directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf te Rotterdam, ir. N. Th Koomans, heeft, zo deelt „Het Parool" mede, tijdens de excursie van de haven vereniging Rotterdam meegedeeld, dat thans wordt overwogen om een gedeelte van de Duitse zware metallurgische en chemische industrie naar Nederland over te brengen, waarbij wordt gedacht aan een vestiging aan de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Hoek van Holland. Het plan is een insteekhaven op de Noordelijke oever van de Nieuwe Water weg te graven met een ingang bij Poor tershaven. Komt dit plan tot uitvoe ring. dan zal de spoorlijn Rotterdam Hoek van Holland naar het Noorden moeten worden verlegd. Do korenoogst is vlot binnenge komen. Dit is een succes voor onze landbouwers. Gebrek aan paarden, wagens en arbeidskrachten ten spijt hebben de boeren en hun helpers dit resultaat bereikt door extra hdrd te werken. Thans is de aardappeloogst aan de gang. Door inschakeling van 10904 arbeiders uit de steden is men vol vertrouwen, dat ook de aardappelen alle op tijd uit de grond zullen komen. Proces begonnen. Met de handboeien om en aan elkaar geketend moesten zich de beklaagden in het proces tegen de oorlogsmisdadi gers van Belsen en Auschwitz naar de rechtzaal van Luneburg begeven. Tot hen behoren Josef Kramer, dr. Fritz Klein en de vrouwelijke S.S.-lieden Irma Grese en Hertha Ehlert. Laatst genoemde viel flauw, toen de fotogra fen bezig waren de groep te vereeuwi gen. De beklaagden zijn beschuldigd van een reeks van moorden op Britse, Poolse en Russische onderdanen- Ir. van Schaik, minister van Verkeer en Energie, heeft gistermiddag op een bijeenkomst van het spoorwegpersoneel te Utrecht ter herdenking van het feit, dat een jaar geleden de Nederlandse Spoorwegen staakten, een rede ge houden. Hij zeide o.a.: Ik denk aan de zware dag. waarop een misdadig inbreker ons land bezette en aan de donkere jaren, waarin hij een steeds zwaardere druk op ons leven in al zijn geledingen legde. Ik weet, dat de trouwe vervulling van Uw plicht U in die tijd veel materiële opoffering heeft gekost, maar ik weet ook, wat een zware geestelijke beproe ving het voor U was, te moeten mede werken mei ee«- vijand, die er niet voor terugdeinsde Uw diensten te vor deren bij de uitvoering van zijn meest verfoeilijke misdaden. Uw werk strekte tot heil van het Ne derlandse volk, maar leverde tegelijk een voordeel voor den vijand. Uw taak was het. dat voordeel voor den vijand zo klein mogelijk te maken door Uw hei melijke tegenwerking. Dat was- kieia werk, maar klein werk van grote bete kenis. De tijd van het grote, openlijke verzet was nog niet gekomen. Uw di rectie wist dat en wachtte af, want ze wist wel dat die tijd eens komen zou. Dat bevel kwam op 17 September 1944 en gij hebt het als een man opgevolgd. De staking was een grootse, openbare daad van verzet, zoals er geen tweede geweest is. Die daad heeft de bewondé- ring gewekt van de gehele wereld en de naam van Nederland hoog gehouden. Ik ben er trots op in dit uur van plechtig herdenken U de dank te kun nen overbrengen -voor wat gij deed In de oorlogsjaren, in de stakingstijd en in de maanden na de bevrijding. De gees telijke kracht, die gij in strijd en lijden gewonnen hebt, zai ten goede komen aan ons Nederlands leven. Bewaar die geest van eenheid en offervaardigheid, die de goede vruchten zijn van de zware oorlogstijd. Laat U niet van de wija brengen door de onrust en de ontevre denheid die overal het leven in beroe ring trachten te houden. Doet Uw plicht, ieder op zijn eigen plaats en op zijn eigen wijze met dezelfde toewijding, met hetzelfde vertrouwen in de leiding, waarvan gij al deze jaren blijk hebt ge geven. Ik kan U de verzekering geven, dat gij daarbij op de steun van de Ne derlandse regering zult kunnen reke nen. Het Nederlandse volk vertrouwt op zijn spoorwegmannen. BRITSE KRUISER NAAR BATAVIA. Het Seaccommunique van Zondag meldt, dat de Britse kruiser „Cum- berland", vergezeld door twee fregat ten, op de rede van Batavia ia aange- komen. Japanse marine- en legeroffi cieren gingen aan boord met kaarten, waarop de mijnenvelden op Java en met volledige inlichtingen betredende de krijgsgevangenen en civiele geïnter neerden op Java. Daarna stoomde de kruiser op naar Batavia.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1