Stadsnieuws Wieringen. Naamlijsten krijgsgevangenen en burgergeïnterneerden Anna Paulowna. Prijzen bevrijdingsfeesten De weg ierug naar Jutierstad De Sport van Zondag TEN BATE DER VOLKS GEZONDHEID! Sommige mensen schijnen er de me ning op na te houden, dat er naast hen niemand meer in de wereld woont. Tot dit oordeel komt men tenminste, ais men de manier ziet, waarop bewoners van 1ste Vroonstraat en Vlamingstraat hun vuil „kwijt-raken". Neemt men de moeite de steeg, die zich bevindt tus sen beide straten, ingaande de Spoor straat, te betreden, dan aanschouwt men links en rechts mestvaalten achter en bij de woningen, die niet anders dan een ernstige aanslag kunnen beteke nen op de volksgezondheid. Het is jam mer, dat men van overheidswege nog geen kans gezien heeft deze bergen vuil, samengesteld uit alle denkbare afval, weg te ruimen- Daarnaast is het ergerlijk te beseffen, dat de bewoners hun vuil hier maar neergooien, zonder zich te realiseren, dat zij op deze wijze hun eerste sociale plichten verzaken. Wellicht ziet de Gemeentereiniging kans aan dit euvel een eind te maken. Het zal echter weinig helpen, als de omwonenden zélf niet begrijpen, dat zij hun vuil bij zich moeten houden en dit in elk geval niet zó aan de openbare weg moeten werpen. FOTO-VERKOOP VAN CASINO. Door de komende geldsanering werd men gedwongen de bus, waarin de op brengst zich bevindt van de foto-ver koop van het oude Casino en die be stemd is voor de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis, te openen nog voordat alle foto's verkocht wa ren. De opbrengst bedroeg f 292,32Vt. Maar Er zijn nog foto's, en na de zuive ring van het geld wordt deze verkoop ten bate van het Rode Kruis voortge zet. Men kan dus binnenkort nog foto's verkrijgen tijdens voomteilingen in Casino! TREINENLOOP. Teneinde de aansluiting te verze keren in Heer Hugowaard met de trein naar Hoorn en Enkhuizen ver trekt ingaande Woensdag as. de trein van 1 uur om 12.50 uur. DE GELDSANERING. In de Heldersche Courant van 13 September stond op de voorpagina, derde kolom: „Zaterdag 22 September zonder loon naar huis". Dit i6 een fou tieve inlichting, niet 22 September, maar 29 September gaan wij zonder loon naar Moeder de Vrouw. NAGEKOMEN VOETBALUITSLAGEN Succes—Texel 2—0; Wieringerwaard iOudesluis 5—6. De Wieringerwaar- ders hadden 5 invallers. Overigens was het een sportieve wedstrijd. KORTE BERICHTEN. -De aannemersfirma Dekker en Lont te Hippolytushoef is, naar wij vernemen, ontbonden. De heren oefe nen hun bedrijf in den vervolge elk af zonderlijk uit. Wegens onverwacht vertrek naar het buitenland heeft ds. P. J. Lugt j.1. Zondag zijn afscheidspreek te Hippoly tushoef gehouden. De heer en mevrouw Ruiter, de vader en moeder van het tehuis voor ouden van dagen, het „Noorderlicht" alhier hebben als zodanig om gezond heidsredenen hun ontslag ingediend. Gelukkig is er nog geen datum bepaald voor dit ontslag, zodat naar nieuwe kra' hten kan worden uitgezien. Hoe «waar het verlies voor ons tehuis voor ouden van dagen met dit heengaan is behoeft geen betoog. De oudjes zullen hen '•ode missen. Bij het droog vallen van de eerste gedeelten van de Wieringermeer zijn tevens de werkzaamheden, voor het in cu tuur brengen begonnen. De boerde rij. vroeger bewoond door den landbou wer Mont'ma nabij de Haukes, -is men aan het schoonmaken, om het in te richten a's kamp. Voor de gevallen slachtoffers van 'deze oorlog zal een blijvend monument worden opgericht. Hiervoor zal vanaf 18 September worden gecollecteerd. Hoe men denkt het monument te bou wen, kan het publiek zien in de éta- In het vervolg zullen op ons kan toor te Den Helder (Koningstraat) de naamlijsten van krijgsgevangenen en burgergeïnterneerden in het Verre Oosten ter inzage liggen. Der gelijke lijsten kunnen ook worden geraadpleegd op de bureaux van de plaatselijke afdelingen van het Ned. Rode Kruis. lage van de fa. Takes te Hippolytus hoef, waar de tekening, vervaardigd door den heer B. G. Zanstra, is ten toongesteld. POLITIE. Gevonden een zilveren armband. In lichtingen bij de Gemeente Bode, Ko ningstraat, Hippolytushoef, Wieringen. Velen vragen ons naar de uitslagen der wedstrijden, gehouden ter gelegen heid der bevrijdingsfeesten. De uitsla gen der volks- en kinderspelen en ge maskerde bals heeft men op de ter reinen en in de zalen kunnen verne men. Wij geven dus alleen de uitslagen van optocht, gevelversiering en gon delvaart. Optocht. We spraken iemand, die toevallig vele feesten in de omtrek bijwoonde en de optochten daar zag. Er was er geen zo goed als die van hier, vond hij. De jury verklaarde, dat van de ongeveer 100 wagens er zeker 60 voor een prijs in aanmerking kwamen. Rubriek fraai: le pr. no. 68 49 pnt. Ceres; 2e pr. no. 94a 42 pnt. Winter; 3e pr. no. 64 40 pnt. Neptunus; 4e pr. no. 53 39 pnt. Sneeuwwitje; 5e pr. no. 3 38 pnt. Onder Hollands vlag. Rubriek origineel: le pr. no. 22 38 p. Falsificaties; 2e pr. no. 37 35 pnt. Hoe 't was, hoe t werd; 3e pr. no. 76 en 79 34 pnt. Gif en- tegengif; 4e pr. no. 16 34 pnt. Holl. roem; 5e pr. no. tl 29 p. Zuivel. Rubriek Ernst en Luim: le pr. no. 32 47 pnt. Begrafenis Cultuurkamer; 2e pr. no. 58 44 pnt. Overvalwagen; 3e pr. no. 31 42 pnt. Is Hitier dood?; 4e pr. no. 86 39 ptn. V 1; 5e pr. no.15 31 pnt. Kamp Amersfoort. Rubriek Groepen: le pr. no. 26-27 50 pnt. (met gTote lof) Slavenjacht en Bevrijding; 2e pr. no. 4-5-6-7 36 pnt. Boerenbruiloft; 3e pr. no. 8-9-10 35 p. 6e pr. no. 81-82-83 29 pnt. Intocht van Brandweer; 4e pr. no. 35 33 pnt. Sport; onze bevrijders, Jeep, Provoost, Uit tocht moffsnrovers. Gevelversiering Ere-klasse (buiten mededinging) le J. Niewenhuie, Molenvaart; 2e W. v. Oosten, Molenvaart. Anna Paulowna: 1. F. de Haan p.a. wed. Koole, Molenvaart; 2 (na loting) W. Komen, Molenvaart; 3 C. Kuis, Mo lenvaart; 4 R. Rezelman. Molenvaart; 5 J. F. v. d. Berg, Molenvaart. Breezand: 1 F. van Lierop, WUdenes Spaansweg; 2 Wed. J. Petter, Wijd mes Spaan6weg; 3 G. v. Nuland, Burg. Lo- vlnkstr.; 4 Van Wilsum, Wijdenes Spaansweg; 5 J. v. d. Kruk, Zandvaart. Van Ewijcksluis: 1 A. Langereis, Stoomweg; 2 J. Keuris, Binnenhaven; 3 P. Prins, Van Ewijckvaart. Mooiste gevel van de hele gemeente F. de Haan (Wed. Koole), Molenvaart 343. Wat buurtversiering en verlichting betreft, waarover geen officieel oordeel is uitgesproken, stond Breezand zon der twijfel aan de spits. Gondelvaart. Zeilboten: 1 J. Wiegman. Kano's enz.: 1 W. Rezelman; 2 A. Dekker; 3 A. Pennekamp; 4 Gebr. Cornellssen; 5 J. Kos Sz.; 6 Gebr. v. d. Berg. Kind erop tocht. Anna Paulowna. Rubriek origineel: 1 no. 15 Holland bevrijd; 2 no. 16 Pig- gelmee en a'n vrouwtje; 3 no. 11 Jockeys; 4 no. 5 Bokkenwagen. Rubriek fraai: 1 no. 26 Fiets; 2 no. 17 Rode Kruiszuster; 3 no. 16 Karretje; 4 no. 29 Bokkenwagen. Breezand. Rubriek origineel: 1 Hul de aan de grote drie, voor Chocolade en biscuit; 2 Oranje-paartje; 3 Textiel; 4 Bloemenmeisje. Rubriek fraai: Ereprijzen Sprookje Levy Grunwald schrijft ons: Jaren vol zorg en verdriet! Aarde donker! Zwaar gegrendelde beesten wagens ton met ménselijke uitwerp selen walgelijk vuns verpestende stank krijsende rauwe SS-stemmen meedogenloze kerels zwart ge laarsde poten, die weerlozen lafhartig trappen ze moeren en moorden vuile concentratiekampen! Hoge wal met eprietig gra6 sluit hermetisch Theresienstadt af. Wonderlijke^ geze gende gedachtenassociatie! Een gevan gene teert hek bij de wal. Ik ruik teer zie wal met gras weg rot- kamp! Geen honger, dorst geen ver driet! Onderbewustzijn werkt: Teer dijk Jutterzeedijk! Geteerde vlet ten op de stenen haringnetten alikrukels „Frisse Morgen" kra- bienusse op vuurtje smoken groen blauw Marsdiep met geteerde visbot- ters vislucht geep zilveren haring Tabbie de Gorrel Dorus Janus Kuiper Hoop herleeft in mijn hart teer en groene wal doen dit verleden her leven! Ik wil! Ik wil de weg terug! Ik wil nog zeggen „Goje Janus" als hun bek niet nooit meer brullen kan „Heil Hitier". Weg Hitier! Hup Hup, Janus, Goal! Ik wil een zware, sterke eerlijke poot voelen in de mijne en ik moet de goal maken, niet jullie, ik de bruiloft zullie Sieme Zwaan! Ik op het dek zullie gekielhaald! Met Gods hulp maakte ik goal. De dijk en de zee en de Jutters en al wat mij lief was, sluimerde in mijn onder bewustzijn en als het ontwaakte was ik sterk en blij en vol humor. De weg terug naar Jutterstad Is nu werkelijkheid. Dwars door Europa in autobus ging ik. Goal! Heil Hitier ver stomd! Rot-Moffrika zag ik versplin terd. verguisd en vergruisd, hoera, goal! De Kooy! Een brok in mijn strot Brigadier Horsman drukt mij de hand Verdraaid, Ik grien! Heb nooit gegriend om vloekenden SS-man, dacht alleen: Barst! Ik grien om hartelijke handdruk van Helders brigadier. Geen conventionele hand Duizend Heider ee handen na Horsman heb ik gedrukt, allemaal stevige, eerlijke handen, ze knijpen mijn vingers haast tot moes. Eten kan ik bij twintig tegelijk sla pen overal! Vier spoormannen sleuren mij in het vrachtgoederenbureau, grij pen me bij armen en benen, of ze me als Vloris V zaliger uit elkaar willen trekken ze werpen biscuits over me heen en zeggen: Vreten! Goje Janus, zeg ik goal! Een pracht mensenge slacht sterk eerlijk rond, ijve rig. huiselijk, dat was Den Helder en is 't nu nog! Boeven hebben Helderse huizen ge moerd, Jutters gemoord, ze hebben er getrapt, geschonden, geslagen. Over al wondeplekken, grauw gruis en hoekige steen. Den Helder is veran derd, de dijk ligt helemaal bloot alles kapot Ouwe Helder weg.... alles veranderd zeggen ze tegen me Ik kijk ze aan: Neen, zeg Ik, er is niets veranderd! Den Helder is mooier, schoner en verhevener gewor den, de geest die hier heerst hebben de Moffen niet kunnen moeren. De geest van Den Helder is onverwoestbaar, de Jutters gaan dwars door de hevigste grondzeeën midden door de bran ding Mensen als Jutters vinden hun wedergade niet in Europa. Zij maken de goal! De Oude Helder verwoest? Zal als een Phoenix uit zijn as her rijzen. Helder zal groot en machtig zijn onder '■dé steden van Nederland. Dat verdient het, door de offers, die de Jutterkinderen van de Marine brachten door in de Javazee hun leven te offe ren. Helder, de Marinehaven van Ne derland, als immer. Hup, hup. Helder! Hup, hup! Goal voor Helder en zijn dapperen doelver- dediger, burgemeester Ritmeester. en Zwaan; 1 Sneeuwwitje; 2 vii machine; 3 Vuurtoren; 4 Warentig' Van Ewijcksluis: 1 Bruid^;. Volendam; 3 Hollands Glorie- 4 het strand. 1 RUILVERKAVELING. De plaatselijke Commissie voor ruil. verkaveling heeft in overleg met dé Cultuurtechnische Commissie te Utrecht de gelegenheid opengesteld om de voor lopig beraamde kosten der ruilverkave ling te voldoen. Deze kosten zijn bepaald op 7} per ha, dat is het cijfer, waarop indertijd het bedrag werd geraamd. Dit bedrag moet geheel vrijblijvend worden be schouwd. De betaling moet ook als vrij willig worden beschouwd. De gelegen heid blijft bestaan, de verschuldigde ruilverkavelingskosten te voldoen op de in art. 93 der Ruilverkavelingswet 1938 aangegeven wijze. In verband met de inundatie van de Wieringermeer heelt de plaatselijke Commissie bericht ont vangen dat niet gerekend kan worden op werkkrachten vóór het seizoen 1947- 1948, zodat tot die datum de uitvoering der ruilverkaveling zal moeten stag neren, Het was Zondag J.I. weer een volle dige sportdag aan de Sportlaan. De H. A. V. hield clubkampioenschlfPN, maar aangezien er een flinke bries stond, kwam dit de prestaties niet ten goede. Toch werd er vol animo san de nummers gewerkt en het geheel kan als bijzonder geslaagd beschouwd worden. De uitslagen zullen wij morgen publi ceren. Helder 3 en H. R. C. 3 speelden 90 min. een waardeloos partijtje voetbal, waarbij tenslotte 1 min. voor het einde H. R. C. 3 het enige doelpunt scoor de en dus met 10 won. J. V. C. I vist met S—1 van H. R. C. 4 te winnen, wat een goede prestatie is, aangeiien H. R. C. 4 nogal sterk in het veld kwam. Watervogels klopte Schoorl I wet 40 en heeft dus nog een redelijks kans om door te bekeren. Tenslotts Helder ISchagen I. Het was voor M eerst dat beide ploegen elkander ont moetten. De wind was ook hier hinder lijk. Maar toch haden wij ons van deze wedstrijd meer voorgesteld. Wel was Helder technisch weer behoorlijk, maar in de achterhoede klopte het lang niet. Himpers is nog lang niet in oude vorm, maar ook Booy is verre van betrouw baar. Had daartegenover een voorhoede gestaan, die de kansen had benut, dan had het er donker uitgezien voor Helder. Wel kreeg Helder ook enige kansen maar de Helder-voorhoede^ ook nog lang niet zoals het wezen moet Schagen viel ons niet mee. lag over haar spel een zekere mathei Het was duidelijk te zien, dat zij training weinig doet. Haar mio»®^ «wam eerst een kwartier voor het ein los. De midhalf, backs en doelman wari» echter uitstekend en wisten dan voor het grootste gedeelte het succes bewerkstelligen. Het succes bestond, een gelijk spel, 0-0, waarmede b« partijen tevreden kunnen zij"- eT speelde beter, maar Schagen had kansen, al ontstonden die dan ook ve door slecht spel van de ^elder-vc digers. Bij Helder speelde Bedt tsen een goede partij, al blijft zijn P:J' m een zwak punt. Scheidsrechter was heel goed. B.K.C.—HELDER M- Voor de bevrijdingsbeker werd wedstrijd gespeeld. De thu'sclua tijdens de bevrijdingsfeesten waarlijk niet sterke Z-A.P- neö,en 1—1 gelijk spel genoegen rooete hier en afgewacht moest worden van een tijdelijke inzinking zou zijn. echt^ De geel-zwart en hebben 1 wjjzc weer hersteld en op verdun ^lop' de Helder-reserves met 4 tot De harde wind stond van met doel en Helder speelde het 5,eCbtf wind mee. Het leverde ha 0 K c één doelpunt op, terwijl door Dirks éénmaal B^°° die was het de B.K.C.-midden bal steeds verplaatste. by vóór rust ging keeper wat hoge bal aan de lat han* daarj10^ (de lat) niet kon hebben ,toet& brak. De rust werd iets

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2