HELDERSCHE COURANT Minister Beel licht de vier gronden van het zuiveringsbesluit toe Moet Nederland Duits grond- gebied eisen of niet? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KDEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ons ambtenarenkorps wordt gezuiverd DE TAAL DER STOKSLAGEN Weerbericht PRINS BERNHARD Pot geen zinkgeM op! Ned. Spoorwegen en geldzuivering Dagelijks bestuur S.D.A.P. Afweer tegen Atoombom WAT ZEGT CU LEZER? je Jaargang No. 548 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 194». VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 Oneervolle en „eervolle" ontslagen In het wekelijkse radiokwartier der regering heeft de minister van binnenlandse zaken, dr. Beel, gister avond de vier gronden van het zui veringsbesluit nader toegelicht. ONTROUW, is hij, zo zei de mi nister, die door woord' of daad zich aan de zijde van den vijand heeft gesteld. Hij, die zich in de strijd tus sen het koninkrijk en zijn vijanden gevoerd, niet onvoorwaardelijk naast de regering heeft gesteld, v.v- door lid te worden of te blijven van de nationaal-socialistische beweging of van daarmede verwante organisaties. Ontrouw tenslotte is ook hij, die tij dens de bezetting een benoeming door den bezetter in diens belang heeft aanvaard. De tweede grond spreekt van een blijk geven van een nationaal-socia listische geestesgesteldheid. Onder deze categorie vallen met name de genen, die zonder tot de nationaal- socialistische beweging toe te treden in daden of woorden van hun in stemming met hare verderfelijke beginselen deden blijken De derde grond van het zuiverings besluit doelt op personen, die zonder in arig opzicht den vijand in feite te hebben gediend' toch door hun hou ding aan de Nederlandse zin voor recht en vrijheid vreemde opvattin gen hebben gepropageerd en daar door de overtuiging hebben geves tigd, dat van hen niet een getrouwe medewerking aan het herstel van het vaderland kan worden verwacht. De laatste grond van het zuive ringsbesluit spreekt van een in ern stige mate te kort schieten in het betrachten van de juiste houding in verband met de bezetting- Hier is sprake van een zo groot te kort aan inzicht of aan karaktereigenschap pen, dat een behandeling op gelijke voet met de ontrouwen gerechtvaar digd is. Voor hen, die onder een dezer vier gronden vallen, is uiteraard geen plaats in ons bestuurlijk bestel. Zij dienen, afgezien nog van strafrech telijke veroordeling, uit het open bare leven te worden uitgesloten en worden dan ook daaruit gebannen. I Ernstige gevolgen. Het ontslag krachtens het zuive ringsbesluit draagt mitsdien een onterend karakter. Het heeft ten gevolge verlies van iedere andere openbare functie, ja zelfs van de bevoegdheid om een natuurlijk Persoon te vertegenwoordigen. Het brengt schorsing mede als bestuur der van rechtspersonen- De aan spraken op eigen pensioen en bij overlijden op weduwe- en weezen- Pensioen gaan als regel teloor. Ernstig, ja zeer ernstig zijn der- ve de gevolgen, aan een ontslag Krachtens het zuiveringsbesluit ver bonden. Opportunistische houding gestraft. tleiaas moeten wij constateren, dat r®*®4 deze categorieën, die den vijand toe k lreetcs bebben gediend of daar- b bereid werden gevonden nog een Uit sroeP niet langer deel kan maken van ons ambtenarencorps, p. Ze =r°ep wordt gevormd door de- Gri ®n' die, in feite door hun houding den Ptreden onvoldoende tegenover door }'"'l inci stelling hebben genomen let volgen van een opportunis tische politiek op een tijdstip en on der omstandigheden waarin dit niet langer geoorloofd was, daar dit in strijd was met ons hoogste belang. Welnu. Degenen, die in ernstige mate het inzicht hebben gemist, dat in de geestelijke weerstand tegen de drang van de bezettende macht om ons volk tot een nat ionaal-socialis tisch volk onder Duitse oppermacht te maken, de kracht en de toekomst van ons volk lagen, alsmede zij, die door telkens laveren, schipperen en bakzeil halen gebrek aan beginsel vastheid hebben getoond, hun eigen persoon en positie hebben overschat en de waarde van een principiële po litiek hebben onderschat en daardoor het geestelijk verzet van ons vólk in belangrijke mate hebben ondermijnd, dienen naar het oordeel der regering niet langer deel uit te maken van ons bestuursapparaat, doordat zij, ofschoon te goeder trouw, in ern stige mate hebben gefaald in hun be leid .en als gevolg hiervan niet meer beschikken over het vertrouwen van regering en volk, dat voor een juiste vervulling van het publieke ambt onontbeerlijk is- (Zie vervolg pagina 3). Hel proces Bergen-Belsen „De enige taal, die in Belzen ge hoord werd, was de taal der stoksla gen", zo sprak een getuige en ex-ge vangene van Belzen, „en door deze taal werd het mij duidelijk gemaakt, dat er slechts bedden waren voor de „officieren en onderofficieren" onder de gevangenen zelf. De anderen moes ten op de grond slapen, die nat en on beschrijflijk smerig was. Ik zou de ba rak willen beschrijven als een krank zinnig geworden Babei. Normaal sla pen was onmogelijk, 's Morgens wer den wij om half vier door slagen ge wekt, en daarna werd er appèl ge houden, dat vier uur jhiurde. Het was op het laatst sléchts mogelijk wat soep te bemachtigen, wanneer men iets te ruilen had: anders namen de gevangen opzichters zelf alles". Veel SS-bewa- king had hij niet gezien: wel had hij eens gezien, dat een SS-officier een vrouw doodsloeg, er werd wel regel matig geschoten, meestal zonder reden, maar soms ook met een reden, die de gevangenen pas hoorden, wanneer er doden gevallen waren. Hun taak be stond uit het opruimen van lijken. Hon derden lijken werden dagelijks naar de massagraven gevoerd. Vijf dagm lang heb ik lijken gesleept, zonder dat ik een druppel water te drinken of iets te eten kreeg. Ik vervoerde lijken, die vreemde wonden vertoonden, en ik be greep niet, op welke wijze die toege bracht konden zijn. Een vriend lichtte mij in: gevangenen hadden uit de lij ken stukken gesneden, om die rauw op te eten. Ik heb de volgende dagen in derdaad met eigen ogen een gevangene, die meende niet gezien te wordïn, een stuk uit een lijk zien snijden, om het daarna in de mond te steken" Morgenmiddag zullen de leden van het hof een bezoek brengen aan Bels en. Boven land tot krachtige, aan de kust tot stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Zwaar be wolkt of geheel bedekt- In de namidaag regen. Weinig veran dering in temperatuur. Inspecteur-Gen- Landmacht. der Kon. Bij Kon. besluit is: De luitenant-generaal, Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden eervol ontheven uit zijn functie van bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten- Hij is nu benoemd en aangesteld tot inspecteur-ge neraal der Koninklijke Land macht. Hare Majesteit heeft den luite nant-generaal Z.K.H. Prins Bern hard der Nederlanden dank be tuigd voor de zeer gewichtige en belangrijke diensten, in zijn func tie vap bevelhebber der Neder landse strijdkrachten aan den lande bewezen. Maximum-bedragen vastgesteld Met het oog op de schaarste van zinkgeld, welke wordt veroorzaakt door onverantwoordelijk oppotten, doet het Ministerie van Financiën nogmaals een beroep op het publiek geen pasmunt vast te huoden. Bij verordening dd. 15 Sept. 1945 van den chef van de Staf van het Militair Gezag is het verboden enige handelin gen te verrichten of na te laten, waar door de door den Minister van Finan ciën vastgestelde of vast te stellen be palingen met betrekking tot de zuive- .ring van het geldwezen worden be lemmerd of verhinderd. Niet nakoming van dit verbod kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Tot 2 October oud geld. Om het publiek tegemoet te komen, neman de spoorwegen en de reisbu- reaux, welke spoorkaartjes verkopen, nog tot en met 2 October aanstaande oud geld in ontvangst. De plaatsbewij zen voor 3 tot en met 6 October kun nen op alle werkdagen tot en met 2 October gekocht worden bij de reis- bureaux. Op de stations kan het pu bliek op Zondag 30 September van 9 tot 12 uur en van 13 tot 18 uur even eens voor die dagen kaartjes kopen. Men moet metgepast geld betalen. In geen geval zal bij aanbieding van oud geld nieuw worden teruggegeven, voor ongebruikte plaatsbewijzen wordt na 25 September geen restitutie verleend» Op 20 September vergaderde het par tijbestuur van de S.D.A.P. te Amster dam. Het dagelijks bestuur werd sa mengesteld uit K. Vorrink, A. E. Rib- bius Peletier. K. Woudenberg. M. Rjji- nalda, H. J. Scheps en G. Slotemaker de Bruine. Het vroegere wetenschappelijke bu reau werd omgevormd tot een Stich- ting-Dr. Wiardi Beekman, die ten doel heeft ten behoeve van het Nederland se volk wetenschappelijke bestudering van het socialisme te bevorderen. De Amerikaanse onderstaatssecreta ris van oorlog, Mocloy, heeft aange drongen op de invoering van een mili taire opleiding voor alle Amerikaanse burgers en op het zoeken naar doel treffende afweermiddelen tegen de atoombom. De eerste stap van een mo gelijke nieuwe aanvaller zou zijn, zo meende hij, een vernietigende aanval op de Ver. Staten EEN ENQUêTE ONDER ONZE LEZERS Het vraagstuk van de annexatie is door verschillende van onze lezers belicht. Men heeft het afgewezen op morele en historische gronden, men heeft gepleit voor annexatie op politieke en op rechtsgronden en op het feit, dat Duitsland zoveel van otjze beste landerijen voor jaren onvruchtbaar heeft gemaakt door inundatie. Wij zouden het nu op prijs stellen de mening van zoveel mogelijk lezers en lezeressen te vernemen. Wij willen daaarom een enquête houden onder onze abonné's. De uitslag daarvan zullen we zo spoedig mogelijk bekend maken Hoe meer lezers er aan mee doen, hoe interessanter en waardevoller de uitslag. Op onderstaand formulier kunnen vier lezers hun mening bekend maken. Uit ieder gezin dus een echtpaar plus twee kinderen boven de 18 jaar Het ingevulde formulier kan op ons redactie-bureau in de Koningstraat worden bezorgd. Men behoeft het niet in een enveloppe te sluiten, doch kan het afgeven aan het loket of deponeren in de brievenbus. OnZe abonné's van buiten de= stad kunnen het formulier in een envelop sluiten, het adresseren aan onze redactie en de envelop voorzien van een postzegel van l''s cent. Op onderstaand formulier vuile men ook zijn leeftijd in Wij krijgen caardoor een beeld hoe de jeugd en hoe de ouderen reageren. Wie dat wenst kan onder het formulier nog in het kort zijn standpunt uiteenzetten. Vereist is dit echter niet. Men aorge et voor, dat het ingevulde formulier vóór Donderdag as. op onl kantoor is. Voor'tegen annexatie man'vrouw leeftijd 2*1 Voor/tegen annexatie 3*) Voor'tegen annexatie 4') Voor'tegen annexatie man/vrouw man'vrouw man'vrouw leeftijd leeftijd leeftijd jaar. jaar. jaar. jaar. Naam en adres: Motivering (invulling hiervan is niet vereist). Doorslaan wat men niet wenst.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1