Een prima spoorverbinding met Alkmaar Stadsnieuws FLINKE STAP IN DE GOEDE RICHTING Predikbeurten. Burgerlijke Stand. Engelse bezorgdheid omtrent Russische strevingen Zondag«ot>erdenhing Mensen met een vóórrangskaart Met een bewonderenswaardige voortvarendheid herstellen de spoorwegen zich, en niet alleen in het overige Nederland, doch nu ook op onze lijn Den HelderAlkmaar. Toch willen wij op één ding wijzen. Er staan momenteel een aantal „rijtuigen" op het stationsemplacement te Den Helder. Dat rijtuigen staat tussen aanhalingstekens, want zij zijn totaal onbruikbaar. Wij werden door den chef uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen, en wat wij zagen, tart elke beschrijving. De grondige wijze, waarop Seys indertijd zijn woord heeft gehouden, bewijst de vandalistische moedwilligheid van de Duitse rovers weer eens overduidelijk. Werkelijk, men mag mopperen over de veewagens, het is toch onnoemelijk veel beter dan te reizen op een houten vloer, terwijl door de ramen zonder ruiten de wind zijn spel speelt. Toch is het ons bekend, dat men zijn best doet voor ons traject rijtuigen voor 2e klas-reizigers te verkrijgen. Voorlopig kunnen wij hoogst tevreden zijn met de dienstregeling, die hier onder volgt. ALWEER UITKNIPPEN! AlkmaarDen Helder alleen op werkdagen ing. 24 Sept. Alkmaar V. 5.23 8.47 12.25 17.20 21.10 Heer-Hugowaard V. 5.37 9.01 12.39 17.34 21.24 Noord-Scharwoude V. 5.47 9.11 12.49 17.44 21.34 Schagen V. 6.02 9.26 13.04 17.59 21.49 Oudesluis V. S S S S S Anna-Paulowna V. 6.20 9.44 13.22 18.17 22.07 Den Helder A. 6.36 10.00 13.38 18.33 22.23 Den HelderAlkmaar. Den Helder V. 7.10 10.35 14.20 19.15 23.00 Anna-Paulowna V. 7.29 10.54 14.39 19.34 Oudesluis V. S S S S Schagen V. 7.47 11.12 14.57 19.52 Noord-Scharwoude V. 8.02 11.27 15.12 20.07 Heer-Hugowaard V. 8.12 11.37 15.22 20.17 Alkmaar A. 8.23 11.48 15.33 20.28 23.50 De busdiensten Alkmaar—Schagen—Den Helder vinden tot nader voortgang. HET ANNEXAT1EVRAAGSTUK. Met de enquête van vandaag sluiten we het opnemen van artikelen over bovengenoemd vraagstuk. We hadden nog enige stukken liggen, die echter geen nieuw licht werpen op het pro bleem. Vandaag krijgen alle lezers en leze ressen gelegenheid hun mening ken baar te maken. U doet toch ook mee? Vul het formulier in op de voorpagina en bezorg het aan ons bureau of stuur het ons spoedig toe. ALGEMENE KENNISGEVING CENTRALE KEUKEN. De kaartverkoop voor de week van 26 September t/m 2 October 1945. zal plaats vinden op Maandagmorgen op de gewone tijd. Gelieve voor gepast geld zorg te dragen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer F. Wal- boom slaagde te Alkmaar voor het staatsexamen voor onderwijzer. ZONDAG Z3 SEPTEMBER 1945 DEN helder Herst. Evang. Lutherse kerk, Weezen- Straat, 10.30 u. dr. J. A. Stellwagen van Utrecht; 3 u. dr. J. A. Stellwagen van Utrecht en J. B. Oosterwelder van Am sterdam. Chr. Geref. Kerk a. d. Steen gracht, vjn. 10 uur en n.m. 5 uur lees- dienst. Oud-Katholieke kerk, 8.30 uur H. Dienst (past. H. J. Verhey). Evan gelisatie Vijzelstraat, Zondag vjn. 7 u. en n.m. 2 u. Samenkomst; n.m. 2.30 uur Zondagschool; Woensdag njn. 7.45 uur Bijbelkring; Donderdag n.m. 7.30 uur Vrouw enkrans; Zaterdag n.m. 7.30 uur Bidstond. Oud Geref. kerk, vjn. 10 uur en n.m. 5 uur Leesdienst. Doopsgezinde Gemeente, n.m. 7 uur ds. Oosterbaan. JULT N ADORP Ned Herv. Gem., n.m. 2 uur de heer B. E roekman, godsdienstonderwijzer te 'Alkmaar. Gebouw „Ster der Hoop", vm 10 uur en n m. 7 uur Samenkomst; n.m. 2 uur Zo-dagschool. V/IERINGFN Oosterland v.m. 10.30 uur de heer v. d> Eerg. vTesterland, n.m. 730 uur de heer v. d. Berg. Anna paulowna Ned. Herv. Gem., 10.30 uur ds. da Zwaan. DE ZEEVAARTSCHOOL 90 LEERLINGEN. Het aantal leerlingen, dat wij ver- meidden in het verslag van de opening van de Zeevaartschool bedraagt niet 60 doch 90, zo deelde de directeur, de heer G. J. Grobben ons mede. HELDERSE JEUGDRAAD ORGANI SEERT GEMEENSCHAPSAVOND Men heeft dikwijls gevraagd wat de Helderse Jeugdraad nu eigenlijk wilde, het bestuur werd op vergaderingen be stormd met talloze vragen: een be groting, waarop een volledig omschre ven programma voor de komende win ter moest staan. Wij kunnen de Helderse jeugd mel den, dat er een eerste Gemeenschaps avond zal worden gehouden op 5 Octo ber a.s. in Casino. Als spreker zal op treden de heer A. Potjewijd, die een onderwerp zal aansnijden, waarvan wij de zekerheid hebben, dat bet belang stelling zal genieten. Ter afwisseling zal er gemusiceerd worden, terwijl de mogelijkheid bestaan zal, vragen over het gesprokene te stellen. Door het torpederen van de 80 cent per jaar contributie op de laatste le denvergadering, moeten de aangeslo ten verenigingen wel bedenken, dat wij deze avond min of meer op de pof moeten geven! Het bestuur van de Jeugdraad heeft echter het plan deze avond gratis aan haar leden aan te bieden. Deze gemeenschapsavond moet sla gen, wij rekenen op de steun en de medewerking van de Helderse jeugd. Wij hebben nu een Jeugdraad, aan de verenigingen en leden de taak er iets goeds van te maken! Intussen, begint alvast de vijfde Oc tober vrij te houden en wekt in eigen kring de leden op deze avond te be zoeken. De zaal moet propvol, afgela den bezet zijn! De jeugd van Nieuwe- diep moet tonen, dat zij er is, onze ouders moetbn jaloers op hun kroost zijn, dat zij zo'n avond kunnen be zoeken, terwijl de ouderen zich met thuis zitten tevreden moeten stellen. Jutterstad is een stad van jeugd, dat zal blijken! BRAND IN HET PEILSTATION BIJ DE WINDWIJZER. Vrijdagmorgen jl. ontstond er brand in de kelder van het peilstation bij de Windwijzer in de Oude Helder. Kortsluiting was de oorzaak. De brand weer. die ogenblikkelijk uitrukte, stuit te op de moeilijkheid, dat de waterlei ding defect werd bevonden, zodat men gedwongen was open water te zoeken, tegen half twaalf was de brand geblust. „JONG EN OUD"-BIJEENKOMST IN DE LUTHERSE KERK. Vorig jaar Juli werd in de Lutherse kerk een Jong-en-oud-bijeenkomst ge houden, waarvoor grote belangstelling bestond. Er werd een kort geestelijk woord gesproken, er was muzikale om lijsting van pittige gemeentezang, er was zang van het kerkkwartet er wa ren orgelsoli en vioolsoli te beluisteren en er was een vertelling van een Am sterdams verteller, J. B. Oosterwelden. Dat deze bijeenkomst zeer in de smaak viel, kan wel daaruit blijken, dat door de velen, die toen aanwezig waren (ondanks de evacuaties), reeds meermalen geïnformeerd werd: wan neer komt er weer zo'n bijeenkomst, waarbij dan steevast de naam Ooster— weider genoemd werd. Wij kunnen thans met verwijzing naar de advertentie in ons nummer van gisteren melden, dat as. Zondag 23 September om 3 uur in de Luther se kerk weer een dergelijke bijeen komst wordt gehouden. Het geestelijk woord zal worden gesproken door Dr. J. A. Stellwagen van Utrecht, die ook de liturgie leidt; de organiste, mevr. Graaff-Kamp, zal enkele orgelsoli in de dienst uitvoeren, het kwartet zingt en tenslotte zal ook de meestervertel ler, Oosterwelder, een kostelijk ver haal vertellen. Velen zullen hem weer willen horen. Man dient dus vroegtij dig aanwezig te zijn, wil men zeker zijn van een pliaats. De toegang is ge heel vrij en ér zullen programma's aanwezig zijn. Bevallen: J. Bakker-Van Leeu wen, z.; S. d' Hulst-Troch, z.; L. C. Beumer-Louwers, d. Ondertrouwd: P. de Beurs en G. N. van Gennep. Gehuwd: G. Th. van Stenis en J. van Eis; Th. Verburgt en E. A. Hors man. Overleden: J. Taal. m., 6 Jaar; J. M. van Wolferen, m., 40 jaar; C. Jolen, m., 5 jaar (overl. te Alkmaar); Th. A. Oosthuizen, v., 5 jaar. De wijze, waarop de Russen de rege ling van de kwestie der Italiaanse ko loniën opvatten, heeft klaarblijkelijk bezorgdheid verwekt in Britse kringen rond de conferentie te Londen. Men had niet verwacht, dat de Russen er naar zouden streven zich als mandaathou ders te nestelen in de voormalige Ita liaanse koloniën aan de Middellandse Zee of de Rode Zee, of zelfs in beiden. Men weet dat de Britten deze zeeën beschouwen als wegen van vitaal belang in de verbindingen met hun Imperium. Ofschoon zij erkennen, niet de enige be langhebbenden te zijn, zien zij toch on gaarne nieuwe interessen in deze gebie den opkomen. DEMONSTRATIE TEGEN MILITAIRE DICTATUUR IN ARGENTINIË. In Buenos Aires bleef het rustig, na dat naar schatting meer dan een hali millioen mensen een optocht door de straten hadden gehouden, waarbij ge- regiem en een einde van de „militaire demonstreerd werd tegen het huidige dictatuur" in Argentinië werd ver- Imgt, y JULI AN ADORP. EEN NIEUWE VERENIGING OPGERICHT. Door de bewoners van de buurtschap „De Kooy" is kortgeleden een onder linge feestavond in elkaar gezet en deze is naar ons werd verzekerd, goed geslaagd. Als gevolg daarvan, heeft men nu 'n buurtvereniging „De Kooy" opgericht, welke als doel heeft om jaarlijks op de 5e Mei aan De Kooy- bewoners een feest voor jong en oud te geven. In de zaal van het café „Prinses Juliana" was men onder leiding van den heer R. Ruitenberg bijeen. die voorstelde om een permanent bestuur te kiezen. Hiertoe besloot men. Voor zitter werd P. Hendriks, secr. W. Ba- cker, Penn. P. J. Slikker en mej. G. Hendriks, mevr. T. Roobol—Slikker en de heer H. Kok, bestuursleden. Ver der werden twee personen als bode aangesteld, zodat de zaak daar wel zal draaien. Er stond een lange file wachtenden voor één der kruidenierswinkels. De nieuwe bonnen waren uitgekomen. Een dame zag ik, eerst keek ze naar die lange rij wachtenden, toen ging zij naar voren, trad de winkel binnen en werd geholpen. Waarom ging zij ook niet in de rij wachtenden staan? Waarom werd zij dadelijk geholpen? Ze had een vóór rangskaart. Wel gemakkelijk als man zo'n kaart bezit. Er zijn in ons mensenleven ook „mensen-met-een-voorrangskaart". Al lereerst zijn 't de „dames", die in ons gewone mensenleven de voorrang heb ben. Wie „vormen en manieran" kent, wie beschaafd wil heten en niet voor „ongemanierd" wil doorgaan, zal een dame laten voorgaan. Ook de „ouden van dagen" hebben in het mensenleven ean vóórrangskaart. 't Getuigt van een gebrek in onze opvoeding, als wij in een volle tram of treincoupé bij het binnenkomen van een oudere niet op staan en ons plaatsje aanbieden. Ook de mensen van het kapitaal hebben een vóórrangskaart. Zij kun nen de mooiste huizen bewonen, bij een concert of muziekuitvoering de mooi ste, de eerste-rangplaatsen verkrijgen. De bezittende klassen vinden door hun geldelijk vermogen open poorten, die anders met een Lipsslot hermetisch ge sloten waren. Ge kent het bekende ge zegde over het geld, dat stom is. Kapi taal-krachtige mensen hebben 'n vóór rangskaart in vele opzichten. Of 't bil lijk of recht is? Dat is een andere kwestie. Ook mensen van kennis, wetenschap- pel ijken, hebben de vóórrang. Als er ean betrekking vacant is, hebben zij de meeste kans van slagen, die een stapel tje akten bezitten. Nog altijd wordt bij een vacature gevraagd: „Wat hebt u alzo geleerd?" of „Welke diploma's be zit u?" Wie op heden vloeiend Engels spreekt heeft een voorrang bij hen, die deze wereldtaal niet „onder de knie" hebben. De grote Beethovelf kreeg op een Nieuwjaarsdag een kaart van zijn broer, waarop met drukletters stond: „Johan van Beethoven Landbezit ter". De grote meester zond bem een kaartje terug met in hanepoten-letters er op geschreven: „Ludwig van Beet hoven Verstandbezitter". In onze dagen hebben ook oorlogsslachtoffers, getroffenen, een voorrang. Wij lezen in verschillende étalages bij uitgestalde goederen: Alleen voor getroffenen. Niemand zal deze voorrang betwisten. Het zou billijk zijn, als ook zij, die in Duitsland gevangen zaten, bij vacante betrekkingen de voorrang hadden. I* die voorrang er nu ook in het geeste lijke? Het volk van Israël had eeuwen lang zo'n vóórrangskaart. Het was im mers het „uitverkoren" volk. En in Jezus' dagen eigenden de Farizeërs zich geestelijk zo'n kaart toe. Zij hadden de ereplaatsen in de synagoge en gen met verachting neer op de schafA Zo zijn er mensen, die denken aan hemelpoort de voorrang te hebben, om dat ze bij deze of die kerk behoren o omdat zij zoveel goed aan an<LeT® deden. God taxeert andere dan wij ZO" weegschaal houdt er andere gewichten op na, dan wij. Die hier vooraan staan, staan bij Hem misschien achteraan, prediker, bad een vriend, die van ee John Wesley, de beroemde Eng® zeer edele en opofferende levens wan del. was, doch niet van Wesley's Pa tij. Die vriend stierf en Wesley s* cretaris zei tot hem: „Wij zuilen n" in de hemel wel niet terugzien u ook niet?" Wesley antwoordde. denk het niet, want hij zal we dicht bij de troon staan en wU e ver af, dat wij hem niet zullen kun zien!" r de Als Jezus' discipelen twisten 0,^eeBlj vraag wie de voorrang heeft. Jezus een kind van de straat en, „Als gij niet wordt als een kl c]en gij in het koninkrijk der geenszins ingaan." „htizden Hij spreekt tot de eigengercc^ toj„ dit ontstellend woord: „Hoeren lenaren zullen u voorgaan". v00r- Wie de eerste wil zijn (dus die- rang wil hebben) die zij ,>a naar".

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2