HELDERSCHE COURANT Verbetering van de financiële positie NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Salaris overheidspersoneel Rusland gaai zijn eigen weg Rusland en de atoombom De Russen willen het geheim weten De gevo'gen van de uithon- gerings methoden van de Duitsers 3.000 Nederlandse kinderen gestorven H.M. de Koningin bezoekt Rotterdam 4 millio*n menstn gecreme«rd De Belqen zijn ons ver vooru<t Weerbericht Ons dure rokertje Twee müücen zwervn^e Puitsers Voor onze 'andbouwers je Jaargang No. 541 MAANDAG 84 SEPTEMBER 1945 VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen l 3.00 In afwachting van het tot stand komen ener definitieve herziening van het Bezoldigingsbesluit heeft de regering zich beraden over de vraag, of er aanlei ding bestaat, om naast de maatregelen, vervat in het K.B. no. f 55, reeds thans bij wijze van overbrugging verder gaande voorzieningen met betrekking tot de financiële, positie van het rijkspersoneel voor te bereiden. De regering beantwoordt deze vraag in beginsel bevestigend in die zin, dat zij, voor zover zulks noodzakelijk mocht blijken, bereid is, een voorlopige ver betering van het salaris- en loonpeil, met name ten behoeve van het lager be zoldigde personeel, in gunstige overweging te nemen. In verband met een en ander heeft de regering besloten, deze aangelegenheid op korte termijn nader te doen onderzoeken door een commissie ad hoe, waarin, naast vertegenwoordi gers van de regering en enkele andere organen, de in het rijksoverleg vertegen woordigde centrale personeelsorganisaties zijn uitgenodigd, zitting te nemen. Het ligt in de bedoeling, dat de beoogde salarisverbeteringen zich ook zullen uitstrekken tot het personeel, werkzaam bij de lagere publieke lichamen. Economisch- pact tussen Rus land en Hongarije, Naai verluidt zou een overeen komst tussen Rusland en de voorlo pige Hongaarse regering omtrent een vijfjarenplan van economische sa menwerking tot stand zijn gekomen. De correspondent van de Sunday-Ti- mes schrijft, dat de regeringen van En geland en de Ver. Staten de verwikke lingen, welke door dit pact zijn ge schapen, in overweging hebben geno men. Hij voegt er aan toe, dat noch Londen noch Washington van te voren op de hoogte was gesteld omtrent deze overeenkomst, waardoor Rusland ge lijkwaardig partner zou worden in een monopolistische staatscontrole en -ex ploitatie van Hongarije's grote InduS- tr'ën„ natuurlijke hulpbronnen, land bouw eo transportwezen. Naar verluidt zou de minister van handel van de Ver. Staten, Henry Wallaee. in de Zaterdag gehouden •rjeenkomst va» 't kabinet gepleit hebben voor mededeling van het ge heim van de atoombom aan Rus land. Door de leger- en vloot-aufo- riteiten zouden hiertegen echter he rwaren zijn ingebracht. Men veron derstelt dat dit verschil van mening "'tstel zou kunnen veroorzaken van de van Trumau verwachte boodschap a#u het Congrer omtrent de atoom bom. TREEDT HIROHITO AF? Naar uit betrouwbare bron door genee France Presse wordt verno- etl, zou de Japanse keize spoedig af reden. Als regent zou prins Sjisjiboe 4lln aangezocht Het sterftecijfer bereikte in de °°fdstad op 25 Maart zijn hoogte PPnt met 511 overledenen in 1 week, ff11 195 tn dezelfde week van 1944. Het caloriëntekort bleek duidelijk dat van de bevrijdingsweek, toen reikt diePtepunt yan 230 werd be" Vo^e slachtoffers kwamen vooral 0( f onder de jongste leeftijdklassen sla v®n de 40 jaar. Het aantal droee Van hon«er en koude be' en l 2351' waarvan 1763 maannen de vrouwen. Op dit ogenblik is zo n8ensterfte nog viermaal «root ais normaal. In kamp bij Batavia. Drieduizend Nederlandse kinderen zouden sedert Mei jJ. zijn gestor ven in een Japans interneringskamp bij Batavia. Dit werd verteld door mevrouw Reyns, die met twee kin deren per vliegtuig te Brisbane ar riveerde, na op 21 September uit dit interneringskamp bevrijd te zijn. Zij vertelde dat vele kinderen moesten helpen bij het delven van graven voor hun kameraadjes. Kinderen van tien jaar moesten hetzelfde werk verrichten als volwassenen. Laaiend enthousiasme. Met laaiend enthousiasme heeft de zwaar gewonde eerste havenstad van ons land Zaterdag de eerste gelegen heid na de bevrijding dankbaar aange grepen om onze vorstin blijk te geven van haar grote genegenheid en onwan kelbare trouw. Op de Coolsingel verdrongen de men sen zich al uren te voren voor het stad huis, om toch maar vooral een goed plaatsje te bemachtigen. Het viel niet mee,-want allengs L.-gon het te druppe len en even later plenste de regen bij stromen neer. Een zelfde gietregen viel er, toen de koninklijke stoot om kwart vóór twee op de Haagse Rijksweg de grens van de gemeente passeerde. Niet temin liet de Landsvrouwe de kap van Haar auto neerslaan, teneinde de geest driftige menigte niet te leur te stellen. H.M. werd verwelkomd door burge meester Oud. Ondanks het slechte weer werd in langzaam tempo naar het stad huis gereden. Langs de gehele weg. die de stoet passeerde, kende de geestdrift geen grenzen. Om precies kwart over drie nam H.M. afscheid ten stadhuize, waar burgemeester Oud Haar had toe gesproken, en ving een rijtoer door de stad aan. Via de Maasbruggen werd naar Rotterdam-Zuid gereden. Ook hier trotseerden de mensen in dichte rijen het slechte weer en weerklonk des niettemin een machtig gejuich overal waar de koninklijke stoet in matig tem po passeerde. URGENTIEPROGRAMMA VOOR HET VERVOER. Voor de tweede helft van September is het volgende urgentieprogramma vastgesteld voor het binnenlands ver voer: Urgentieklasse 1: Aanvoeren van overzee, vaste brandstoffen, vervoer ten behoeve van de geteisterde gebie den, grondstoffen voor de suikerfabrie ken, melk en suikerbieten. Urgentieklasse 2: Vervoer ten behoe ve van de voedselvoorziening, voorzo ver niet vallend onder de eerste ur gentieklasse. Urgentieklasse 3: Alle overig ver voer. Minister Schermerhorn t Zoo spoedig mogelijk verkiezingen In een dezer dagen in een vergadering der Ned. Volksbeweging te Enschede gehouden rede heeft de minister-presi- dent prof. ir. W. Schermerhorn o.m. medegedeeld, dat de regering het hou- den van verkiezingen zoveel mogelijk zal bespoedigen. Voor het onderzoek naar de mogelijkheden der sanering van de verschillende administraties heeft de regering een spocialen funtionnaris be- j noemd. Deze heeft de regering gevraagd, wat zal moeten voorgaan: de sanering j van de distributiestamkaarten, óf de sa- net ing van de verkiezingsadminislratie. De regering heeft daarop beslist, dat de verkiezingsadministrati# prioriteit zal genieten. Slachtoffers die geen misdaad begingen. In het kamp Auswitz werden 4 mil- hoen mensen gecremeerd en in Belsen hebben uitgehongerde mensen het vlees van hun gestorven medegevangenen ge geten, aldus meldt Jan Goderie, de bij zondere correspondent van ANP-Ansta, en hij vervolgt: Ziedaar twee van de ve le gruwelijke bijzonderheden uit de rede van kolonel Backhouse, den aanklager in het proces te Lüneburg. Kolonel Backhouse zeide dat alle siaehtolfers in de kampen verbleven zonder ooit een misdaad begaan te heb ben. Zij moesten dus als krijgsgevange nen worden behandeld of als bewoners van de bezette gebieden. En beide ca- tegoriën hebben volgens de oorlog-wet ten recht op een menswaardige behan deling. De behandeling in Belsen was echter zodanig, dat de dood niet kon uitblijven, en dat hebben deze mannen en vrouwen geweten, aldus riep spreker uit. In Auswitz was de voeding beter, maar de mishandeling nog erger en het allerergste was dat iedereen, die te zwak werd om nog voor Duitsland te kunnen werken, in koelen bloede werd ve-moord in de gaskamers. Aan deze vergassingen is actief deelgenomen door Kramer en den kamparts Klein, en van Irma Grese kan gezegd worden dat er geen wreed heid in Auswitz bedreven is of zij was er schuldig aan. Belsen is de vreselijkste plaats die ooit op de aardoppervlakte heeft be staan, zo uitte zich een andere getui ge. Er zou een Dante nodig zijn om de atmosfeer te beschrijven die er heerste in de barakken, waar levenden en do den dooreen lagen. De Belgische min. van Econ. Zaken heeft tijdens een persconferentie mede gedeeld. dat de bewoners van België de beschikking zullen krijgen over 100 tex tielpunten per persoon, terwijl nog een groot aantal punten gegeven zal wor den aan gedeporteerden, jonggehuwden, zuigelingen en anderen. Een gezin van 4 personen kan zich met de 400 punten het volgende aanschaffen' een wollen japon, een herencostuum, een jongenscostuum, een wollen meis jesjurk, een overhemd, zes handdoeken, een paar beddelakens. een kinderpya- ma en een herenpyama. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandagavond. Krachtige, Westenwind, aanvanke lijk buiig, koel. Een extraatje, dat zwart betaald wordt. Er zijn, zo op het oog, waarlijk be langrijker vraagstukken dan die van de prijs van ons rokertje, maar toch is ook dat wel van zoveel beteke nis, dat we op deze plaats een, woord van protest willen laten ho- ren aan het adres van onze rege ring, die ons de Engelse sigaret, die deze weck als een extraatje werd verstrekt, laat betalen tegen 6 cent per stuk. Dat riekt naar zwarte han del. 't Is wel geen gulden of f 150, zoals de echte zwarte Pieten durf den te vragen, maar zes cent is voor een arbeider, die niet in zwart doet, toch veel te hoog. Het is niet mogelijk, dat een arbeider van zijn inkomen van pl.m. 30 gulden in de week f 2.40 betaalt voor zijn roker* tje. In vergelijking met de vooroor logse prijs is dit een verhoging van ongeveer 300 pet. en dat bij een salarisverhoging van hoogstens 25 procent. En nu we het toch over die hoge prijzen hebben voor genotsartikelen, mogen we ook nog wel eens wijzen 30 de veel te hoge entreeprijzen, die nog steeds worden geheven voor amusements- en ontspanningsavon den. Uit geen enkel arbeidersinko men kunnen toegangsprijzen van f 2 50, f 3.en hoger betaald wor den. Directeuren van amusements inrichtingen, besturen van vereni gingen, houdt er rekening mede, dat, wanneer ge er prijs op blijft stel len uw gezelschappen voor volle za- '.en te laten optreden, ge dan uw entreeprijzen belangrijk zult moeten verlagen. Nu de regering op zo radicale en doeltreffende wijze de zwarte han del heeft aangenakt en het overtol lige geld uit de circulatie is geno men. zal men met de entreeprijzen, met de priizen voor consumptie- en genotsmiddelen rekening moeten houden met de inkomens van den burgerman, onaat hij niet de dupe wordt van de genomen maatrege len. B. De geallieerde autoriteiten maken zieK ongerust over de ernstige situatie, wel ke is geschapen door het omzwerven van millioenen uit West-Polen gevluch te Duitsers over Duits gebied. Men schat het aantal dier zwervende Duitsers op ruim twee millioen. Het zijn voor het merendeel vrouwen en jonge kinderen. In alle haast zijn houten barakken ge bouwd om hen te herbergen. De Britse autoriteiten zijn minder bezorgd over het probleem van de voedselvoorziening voor deze mensen dan over het mogelijke, zelfs waarschijnlijke gevaar van het uitbreken van ziekte-epidemiën. Serie radio-causeriën van mi nister Mansbolt. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal op Dinsdag 25 September a.s. des avonds te 9 uur voor de radio een rede uitspreken-over De moeilijkheden in de landbouw". Deze rede van minister Mansholt is be doeld als inleiding van 'n nieuwe serie radio-causeriëo in de rubriek ten be hoeve van de landbouw. Het ligt in de bedoeling in deze rubriek, die verzorgd wordt door de afdeling Voorlichting van bet Ministerie van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening, iedere week ap hetzelfde uur een aanverwant onder werp (tuinbouw, zuivel, ed.) door des kundigen te doen behandelen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1