Van gymnasiast tot jachtvlieger Dwars door Europa naar Engeland In Lockheads over de Oceaan 100.000 Joden naar Palestina? Misstanden in interneringskampen Muizenplaag in de Betuwe Sport. Zó zijn Hollandse jongens In het voorjaar van 1942 werden op het gymnasium de jongens formulieren voorgelegd ter aanmelding bij de ar beidsinzet. Ook Kees (we gebruiken op verzoek een andere naam), een Alk- maarse jongen, kreeg zo'n geval op zijn bank gedeponeerd. Hij dacht er echter niet aan het in te vullen, ver scheurde het en gooide de snippers voor de voeten van een N. S. B.-leer ling. De rector stuurde hem hierop vier dagen van school, door toedoen van den N. S. B.-scholier werden het er tien. Hij kwam echter niet meer op school terug. De Duitsers zochten hem. Enige tijd later werd het Kees ln Nederland te warm onder de voeten. De Duitsers zochten hem wegens sabo tage en op 23 Mei '42 ging hij, zo ver telde hij, via Eindhoven de Belgische grens over. De weg door België en Frankrijk legde hij bijna geheel te voet af. Hij leefde van rauwe aardappelen, wortelen, rabarber en wat er zo meer langs de weg groeide. Zelfs heeft hij eens van de honger een rauwe kip ver zwolgen! „Ais je honger hebt, eet je alles" vertelde hij. Hij had zich in stil te al drie maanden lang thuis getraind om rauw voedsel te kunnen verdragen. Het Rhöne-Rijn-kanaal moest hij op ki stille plek 5 maal heen en terug over zwemmen om zijn kleren over te krij gen. Er lag nog een dun ijsvliesje op en het was bitter koud. Zuidelijk van Belfort ging hij de Zwitserse grens over met schoenen zonder zolen en geen broek meer aan zijn lijf en zijn lichaam „een bundeltje botten". Slechte tijd in Zwitserland. In Zwitserland werd hij direct ge ïnterneerd. Hij heeft er ruim een jaar moeten doorbrengen. Het i« zijn slechtste tijd geweest. Hij zat in ver scheidene kampen, ontsnapte zes keer, maar werd steeds weer opgepakt. In de kampen moest zwaar werk verricht worden, o.a. moerassen droogleggen, spoorrails leggen. Eens ging het hele kamp in staking omdat de werktijd tot 14 uur werd verhoogd. Toen er bij het wekken niemand opstond, kwamen de bewakers je uit de bedden ranselen. Kees en een Pool, beiden bijzonder koppig, hielden zich aan de spijlen vast Ze kregen zware straf: twee uur onaf gebroken onder een afwisselend hete en koude douche. Na een ziekte mocht hij koeien hoeden in de bergen en moest ook kaas en boter maken, dat was een tamelijk prettig leven. Ontvlucht. Hoewel eerst van plan door het toen nog onbezette Frankrijk naar Spanje te vluchten, zag hij hiervan af en besloot naar Turkije te gaan, om vandaar naar Engeland te komen. Met een behoorlij ke som geld en een stapel adressen op de Balkan ging hij op stap, vergezeld van twee vrienden. De Italiaanse grens bleek met een hoog ijzeren hek, voor zien van talrijke alarmbelletjes, afge zet te zijn. 's Nachts probeerden ze met hun handen er onder door te graven, maar het bleek onmogelijk door boom wortels en andere gewassen. Toan zijn ze eenvoudig over het hekwerk geklau terd. De alarmbellen maakten een ver- schrikklijk lawaai. Weldra kwam een troep politie op hen af. Ze zagen geen kans meer te ontkomen, dus maakten ze rechtsomkeert en klommen weer te rug. Daar werden ze opnieuw opge pakt en in de gevangenis gestopt. Voor de zevende maal hikte het! Op een goede dag liep htj, alleen, het kamp uit en ging ln de trein naar Genève zit ten. In zijn wagon zat ook nog een juf frouw met een baby. Toen ze de con trole van Genève naderden, greep hij resoluut de baby en de koffer en kwam zo met de sprakeloos verbaasde juffrouw de controle door. Hij kwam toen in Zuid-Frankrijk, dat door de Italianen bezet was. Daar werd Kees met nog twee Fransen gepakt en opgesloten in een dorpspolitiebureautje Ze vingen een gesprek %p van de agen ten over uitlevering aan de Gestapo en moeeten toen handelen: grepen ieder 'n stoel en sloegen woest alles kort en klein. Door het kapotte raam gingen ze er vandoor en lieten de twee bewa ker» bewusteloos op de grond achter Sneeuwstorm ln de Pyreneeën. Zwervend door Zuid-Frankrijk onder verscheidene nationaliteiten kwam hij eindelijk op een donkere avond aan de voet van de Pyreneeën Alleen stond hij daar ln de nacht met de bergbrug- gen voor zich en de sterren boven zich. De tocht over de bergen was het las tigste van alles. In een zware sneeuw storm ls hij vier dagen en vier nach ten doorgelopen met .nergens onderdak. Als voedsel wat brood, spek en vita mine-tabletten. Tegen de slaap nam hij coffeplnetabletten ln, want als Je ln slaap viel, bevroor Je en was je verlo ren. Op de vijfde dag kwam hij uitge put aan de andere kant in Spanje aan. Kees had ln Zwitserland in de kam pen ai Spaans geleerd en kon het met de Spanjaarden dadelijk goed vinden Volgens hem zijn de Zwitsers wel anti- Duits, maar hun gedrag is als van de Moffen. De Spanjaard is officieel fas cist, maar heeft een aangeboren be schaving en ls nooit gemeen. In Barcelina zat hij vier maanden gevangen in een gevangenis met poli tieke gevangenen van de Spaanse bur geroorlog. Hij sprak zo goed Spaans, dat ze hem voor een Catalaan hielden en hem korporaal maakten. Het hele gevangenissysteem ls er militair. Toch kwam hij vrij, kreeg wettige papieren via de Nederlandse regering. Hij woon de daarop ln een hotel en maakte ver schillende mooie reizen door Spanje. Eindelijk b(j de R. A F.i Via Madrid en Lissabon kwam hij tenslotte in Gibraltar terecht en na strenge controle ging het per schip naar Engeland) Het beloofde land! Kees nam daar weldra dienst bij de R. A. F,, waar hij alle moeilijke testen Wanneer alle desbetreffende plannen gereed zijn, zal de afstand tussen New York en Londen in 11 uur kunnen wor den afgelegd. Daartoe ral gebruik ge maakt worden van Lockhead-vliegtul- gen, viermotorige toestellen, die op grote hoogte vliegan, een snelheid be reiken van 550 km. per uur en 42 pas sagiers kunnen vervoeren. Vier Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen heb ben 426 machines van dit type besteld. De aflevering zou begin October aan vangen. EEN NIEtJW PLAN VOOR BRITS-INDIë. De onderkoning van Brits-Indië, Lord Wavell, heeft in ean radiorede voor de Britse Indische Omroep, een nieuw plan bekend gemaakt voor een spoedi ge verwerkelijking der Indische onaf hankelijkheid. Hij verklaarde, dat de Engelse regering besloten had, zo spoe dig mogelijk 'n constitueerend lichaam bijeen te roepen en dat hij gemachtigd was, de voorbereidende maatregelen te treffen voor het bijeenroepen van een uitvoerende raad, die gedragen zou worden door alle leidende Indische partijen. Er zullen spoedig verkiezin gen worden gehouden zowel voor de centrale als voor de provinciale licha- fnen en het beginsel van ministeriele verantwoordelijkheid zal worden inge voerd „Deze nieuwe plannen betekenen dat de Engelse regering voornemens is voort te gaan met haar taak Brits-In dië tot zelfbestuur te brengen op een zo vroeg mogelijk tijdstip," aldus Lord Wavell. President Truman heeft een brief ge richt aan de Britse regering, waarin hij aandringt op toestemming tot onmiddel lijke immigratie van honderdduizend Jo den in Palestina. Naar men zegt, be reikte deze brief de regering eerst, toen de beslissing aangaande de Engelse po litiek ln het Midden-Oosten al was ge nomen De Joodse voorstellen, Inhou dende, dat de wit-boek-politiek zal wor den verlaten en de Immigratie in Pa lestina voor Joden geheel zal worden vrijgegeven, terwijl tevens een Joodse staat ln het leven zal worden geroepen, heeft de Britse regering niet aanvaard. De Engelsen zullen het witboek als uit gangspunt blijven nemen, maar enkele afwijkingen ervan liggen wel in de be doeling. Boven het door de Britten toe gestane aantal van 75.000 Joodse immi granten ln Palestina, zullen voorlopig doorstond en in Mei van dit jaar slaag de voor het eindexamen piloot! Hij vloog toen vnl. Jagers en behaalde ook het brevet voor bommenwerpers. Hij verkreeg twee koninklijke onderschei dingen en werd drie maal door de Ko ningin te Londen ontvangen. Zo is het onopgesmukte verhaal van dezen Hollandsen jongen, die er alles voor over had om mee te helpen aan de bevrijding van zijn vaderland! Zijn leven van de daad zij voor onze jongens tot een voorbeeld. Deze jongen met "n vrij zwakke constitutie, maar inet 'n ijzeren wil, heeft getoond wat er te bereiken is als Je doodzet wat je je hebt .voorgenomen. nog maandelijks ten hoogste 1500 immi granten worden binnengelaten. Evenals vroeger blijft verwerving van land resp. vestiging in de meeste delen van Pa lestina voor Joden verboden, maar er zullen voor de Joden toch Iets gunstiger mogelijkheden worden geschapen. Nauwelijks zijn in verschillende kran ten berichten gepubliceerd over exces sen in verschillende interneringskam pen voor NSB-ers of ons bereiken van andere zijden nieuwe berichten daar over, zo meldt het ANP. Zo hoorden wij, dat in Rotterdam fraudes werden gepleegd met de voedseltoewijzingen. Er was hier sprake van, dat aan de plaat selijke distributledienst een groter aan tal gedetineerden en bewakers was op gegeven dan in werkelijkheid het geval is. Dit teveel aan levensmiddelen ver dween vermoedelijk in de zwarte handel. Uit Delft bereikte ons het be richt, dat gedetineerden in het bezit zou den zijn van scherpe patronen, welke werden geruild voor brood en warme maaltijden. De prijs bedroeg 30 patro nen voor 1 warme maaltijd. Uit Steen- wijk werd gemeld, dat ook daar zeer geslaagde festiviteiten in een interne ringskamp werden gehouden. Men kan wel haast spreken van een epidemisch verschijnsel. Evenals de heer Koos Vorrink dat deed, verzekerde generaal Kruis echter, dat zowel door de regering als door het M.G. alles in het werk wordt gesteld om de ongewenste toestanden, welke hier en daar heersten, zo snel mogelijk de wereld uit te helpen. Zjj kruipen in de bedden. Na de geteisterde gebieden van Nrd.- Limburg onveilig te hebben gemaakt, hebben de muizenlegioenen thans schijnbaar hun operatieterrein naar de Betuwe verlegd. De weinige kleding, die de Betuwnaar met veel geluk en wijs heid heeft kunnen bemachtigen, is voor de onwelkome knagers niet veilig. Zij kruipen in de bedden, zelfs terwijl de kinderen slapen en maken overigens des riachts een ontzettend kabaal op zolders en in kasten. Muizenvallen ls de Betuwe niet rijk en katten zijn er na de evacua tie zoo goed als niet meer. Spoedige en afdoende hulp dient onverwijld gegeven te worden. BEKERWEDSTRIJDEN ZONDAG 23 SEPTEMBER 1945. OSVDe Spartaan 10; Zeeburgia Blauw Wit 34; RCHHaarlem 33; VelsenDe Kennemers 34; KFCAjax 0—4; DWV—WFC 2—0; StormvogelsAlcm. Victa-ix 1 VSV—ZVV 6—2; AFC—TOG 2—2; HVCDWS 11; Hilversum 't Gooi 52; Always ForwardHollandia 21. ADOQuick 42; DHCLaak kwartier 74; WassenaarHBS 81; EmmaODS 30; DFC—Fluks 122; Hermes DVSFortuna 3—3; FeyenoordCVV 11; SpartaSVV 21; ExcelsiorOvermaas 11. Ondertrouwd: leendert cornelis dienaar en lena hille. Hen Helder, Ooievaarstraat 73. Groningen, Blijhamsterstraat 2. Groningen, 20 Sept. 1945. Huwelijksvoltrekking op Don derdag 4 October te Gro ningen. Ondertrouwd: leny van pel en rinu8 rozemond. Oen Helder, Zuid'straat 62. Enschedé, Parkstraat 19. Huwelijksvoltrekking op na der te bepalen datum. Oen Helder, 25 September '45* dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van deelneming, on dervonden na het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder, maartje tïjsen. Inzonderheid dank aan den heer Van der Berg voor de woorden van troost tot ons gesproken en aan de Begrafe nisvereniging De Laatste Eer voor de nette regeling der teraardebestelling. R. LONT en Kinderen. Polder Waard Nieuwland. Wieringen, September 1945. huwelijk. Werkman, 41 j., vrijgezel, vast werk, groot postuur, wenst kennismaking met een nettte weduwe, liefst van bui ten, één kind geen bezwaar, met enige inboedel. Br. nr. 149 bur. v. blad. DANKBETUIGING. J. KOOL en A. KOOLBRAAF zeggen langs deze weg alle familie, vrienden en kennis sen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstel ling, bij hun 25-jarig huwelijk ondervonden. Wieringen, Sept. 1945. hoge beloning voor degene, die mij m'n gestolen Sphinx rijwiel' kan terugbezorgen. Trommelrem, 3 versnellingsnaaf, ongebiesd. Voorwiel gelast. Gele vooroor, logse voorband en Dunlopp achterband. A. v. d. LAGEMAAT, Koningstraat 33. Benv. juffrouw vraagt ongein, zit- en slaapkamer te huur. Adres: DAHLIASTRAAT 55. De Hervormde Kerkeraad' te Hippolytushoef vraagt EEN ECHTPAAR zonder kinderen aan het hoofd van het rusthuis Noor derlicht, liefst bekend met verpleging. Inwoning, salaris en pensioenregeling. Brieven gaarne aan Ds. VAN BEEK te Hippolytushoef. B.z.a. NET MEISJE, 20 j., voor winkel. Adres: Bureau v. d. blad. B.z.a. Juffrouw met school gaand kind als huishoudster daar waar de vrouw ont breekt. Op goede plaatsing wordt meer gelet dan op t salaris. Br. nr. 147 bur. v. d. blad. Mevr. BIJLSMA, Rembrandt- straat 59, Alkmaar, vraagt een net meisje voor dag en nacht. Gevraagd nette bakkersbediende, volledig bekend met de brood- bakkerij. CRONE, Huygensstraat 17-1# flinke loop- OF pakhuisknecht gevraagd. GO VERS, Weststraat 70. NEDERLANDS-HERVORMD KERKKOOR. Gegadigden voor het ambt van DIRECTEUR van bovengenoemd koor ge lieven hun sollicitaties, met opgave van verlangd salaris, in te zenden aan de Kerke raad, Soembastraat 1. DE KERKERAAD. Voor direct gevraagd metselaar Aanmelden Zuidstraat 49-50. C. BOT, Sperwerstraat 29. Aannemer.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3