Een laatste appèl! De Mikado slechts geestelijk raadgever Er zit schot in... SPORT Wieringen. Wieringerwaard. Maatregelen van MacArthur in Japan De minister van marine bezoekt de Marva's Advertenties VERKIEZING GEMEENTERAAD. Samenstelling kiescollege. De comra. der Kon. benoemde on- dergenoemde personen in deze gemeen te tot leden van het kiescollege voor de samenstelling van de voorlopige gemeenteraad: D. Engel, H. Uijthof, H. Thoma, C. v. Kalsbeek, D. van der Zwaag, J. A. Borgdorff, L. Niemeijer, J. van Zwee- den, L. Geusebroek, F. Bontkes. S. Slikker, Jn. Poel, A. van der Welle. K. Hakvoort, Jb. Smit, L. Wigbout, A. Slagboom, Jb. Mooij, Jn. Baving, S. v. d. Schalie, L. Gangelhof, J. Beeker, J. Lont Cz., A. Buma, N. Tijsen, N. Kaan, H. Wilms, B. Daalder, H. Kat, J. Tijsen Jz., G. Smid, L. Noorden, P. Jongkind, S. Blaauboer, B. Bakker, J. Takes Tzn., P. Dekker Jbz., D. Min nes en M. Kooij Szn. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Pieternella, d. v. D. Breed en van W. P. van Roo. Simone, d. v. O. de Haan en C. M. Snooij. Hendrika Jantina, d. v. A. Landman en G. Noordman. Ondertrouwd: D. Ijzer en P. de Vries. Tj. van der Wal en Maartje Ruijter. C. W. Grevinga en J. van Dijk. Overleden: (te Alkmaar) T. v. Keulen, oud 35 jaar, echtgen. van J. H. Navis. BENOEMD. De heer P. Berkhout, onderwijzer aan de o. l.-school alhier, is met in gang van 1 October benoemd als hoofd der school te Anna Paulowna Oost- deel. NIEUWS UIT URK. Noodraad wordt Ingesteld. Binnenkort zal de noodraad te Urk worden ingesteld. Van de 11 leden zul len er 6 gereformeerden werden be noemd (vertegenwoordigende de A. R. partij); 3 chr. gereform. (vertegen woordigende de staatkundig ger. par- Uj) en 2 hervormden (vertegenwoordi gende de christelijk historische partij). Goed voorbeeld. Voor de stichting 1940—1945 kan de afdeling Urk zeer tevreden zijn en als een goed voorbeeld worden aange merkt. Er werd reeds ruim 21000 bijeen gebracht. Aangezien er nog en kele bedragen te wachten zijn, zal dit bedrag nog hoger worden. Generaal Mac Arthur heeft een bevel uitgevaardigd, volgens hetweik het Ja panse leger en de Japanse vloot geheel ontwapend en alle voorraden aan le vensmiddelen en kledingstukken, die zich nog in het bezit der Japanse strijdkrachten bevinden, voor het verle nen van hulp aan de Japanse burger bevolking gebruikt moeten worden. Het Japanse ministerie van binnen landse zaken wordt aansprakelijk ge steld voor het verdelen van de levens middelen en de kleding en moet hier over een nauwkeurig rapport aan gene raal Mac Arthur uitbrengen. De Amerikaanse bezettingstroepen zullen de Japanse militaire uitrusting gebruiken, indien deze nog bruikbaar is en wat de bezettingstroepen zelf niet nodig hebben, zal gebruikt worden voor oefeningen of aan musea en herden kingsinstellingen gegeven worden. De eerste Amerikaanse strijdkrachten van het Europese oorlogstoneel, die de bezettingstroepen in Japan moeten ver sterken, zijn daar thans aangekomen. De 97de infanterie-divisie arriveerde 't eerst en ging te Yokohama aan land. Officieel werd medegedeeld, dat ook China troepen zal sturen om de Ameri kanen bij hun werk te ondersteunen. Markies Yoshichika Tokoegawa, lid van het Japanse Hoogerhuis, heeft voor gesteld, dat keizer Hirohito zich van alle politieke aangelegenheden zou terug trekken om „de kliek rond den troon" Ook Duryea draalt nu volle kracht en zo is er nu ook weer volop Maïzena fabrikaat Duryea. Wèl nog op de bon, maar er is volop. En wie er tijdig bij is, kan zeker zijn dit oude vermaarde merk te krijgen. De liefhebbers van Duryea Dessert Pudding en Duryea Custard moeten nog even geduld hebben tot de allerbeste ingrediënten daarvoor er weer zijn en Duryea ook deze producten weer ten volle kan garanderen. BET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. HelderAtlas. Bet eerste elftal van Helder, dat Waarschijnlijk de moeilijke klip in de Vo°rwedstrijden van de beker heeft mnzeild, ontvangt Zondag Atlas I. De Atlassera staan momenteel precies ge- Ik in deze competitie van vijf clubs et Heider. Beide wonnen 1 wedstrijd toevallig met hetzelfde doelgemid- delde. nl. 3-1 en 4-2. Be grootste triomf van Atlas zou •nzelf zijn om van Helder te winnen. aar, en dat weten de mannsn van eeris wel, het zal wel bij een wens hl ven. Toch doet Helder er goed aan e vierde klassers niet te onderschat- j®- Soms kunnen het lastige tegen standers zijn. Watervogels gaat naar Texel. Ook n gevaarlijke onderneming, want op gen veld ia Texel altijd een lastige tegenpartij, H. R. C. I is vrij! de morgenuren speelt Helder ii H: R. C. ii. Weer zo'n echt wert .e»ie" kan dat worden. Deze H ®tr'jd vindt dus plaats voor de v. b.-beker. H. r. C. ii heeft er gespeeld en gewonnen. Won'deT verloor 1 wedstrijd en «Mtoniiï», 1)118 reden Senoeg voor normale voetbal- competitie? epoorj!.81 ln bedoeling van de Ned. laten in860 °°k °p Zondag treinen te «,wnJ.Daarb« zal rekening wor- X>e v- °UUe" met sportvervoer. Wordt daardoor oJ, groot, dat er toch nog een normale voetbal competitie zal komen. Over enige weken zal er door de K. N. V. B. een beslissing worden ge nomen. De Ned. korfbalbond heeft daaren tegen reeds besloten een noodcompe- titie in te richten voor het a.s. seizoen. HET SPORTIEVE TRIO. Drie Helderse jongens hebben ln de afgelopen periode van na de oorlog 2325 afgedragen aan het Ned. Rode Kruis. Het zijn M. L. Heijligenberg, A. K. v. d. Wal en J. C. de Bruyn, die hun lichaam dermate hebben weten te ontwikkelen, dat zij acrobaten ge worden zijn, die zeer zeker het prea- dicaat 1ste klasse waardig zijn. Ruim 2»/« jaar hebben zij dag aan dag ge oefend. Zij zijn constant doorgegaan met de training en nu zijn zij zover dat on ze kop van Noord-Holland vol be wondering over hen 6preekt. In Bree- zand, Anna Paulowna, Wieringer waard, Den Oever, ja overal in de buurt mochten zij 'n enthousiast pu bliekvinden. En dat zij «Portmensen zijn van een hoogstaand gehalte blijkt wel uit het feit, dat zij na ieder op treden geld verzamelen, wat niet ln hun eigen zak verdwijnt, maar prompt wordt afgedragen aan het Ned. Rode Kruis. Onlangs nog boekten zij n be drag van 461 in Schagen. Dat is sport! Daar komt nog bij, dat de jongens alles per fiets doen en dus soms eerst een 30 40 km. achter de rug hebben, alvorens xü optreden. Wij zien met verlangen uit naar het moment, dat wij de drie Morali's, zo heten zij. weer eens in eigen omge ving kunnen aanschouwen, te elimineren en de zaak der democra tie te bevorderen. Tokoegawa stelde tevens voor, dat de keizer alleen maar geestelijk raadgever zon worden. Camilo Osias, minister van opvoeding in de onder Japanse invloed staande re gering op de Philippijnen, werd door de militaire politie van het 8ste Ameri- saanse leger te Yokosoeka gearresteerd. De 97de Amerikaanse divisie, die thans in Japan aangekomen is, heeft aan de oorlogshandelingen in het Ruhr-gebied deelgenomen. Zij komt in de plaats van de 43ste divisie, die reeds sedert lang in de Pacific gediend heeft. De schepen, die de nieuwe troepen brachten, zullen de oude naar de V. S. meenemen. Vóór de winter moet een ieder onder dak zijn. Een laatste appèl I Ondanks de vele, vele hulp, die reeds geboden werd. Ondanks het veie, niet aflatend werk, belangeloos verricht. Het oorlogsru moer is verstomd. Het ratelen der mi trailleurs behoort tot het verleden. Het gieren der bommen wordt niet meer gehoord, het denderen der tanks behoort niet langer tot de geluiden van alle dag. Een hernieuwd appèl De vrijgevigheid van ongetroffen Ne derland, in deze tijd, zal wellicht spreekwoordelijk worden. De resulta ten der spontane acties alom in de lande mogen wij hier noemen. Een hernieuwd appél Want wij voeren een race met de tijd. Vóór de winter invalt, moeten de huizen dicht en weer bewoonbaar zijn. Amsterdam hielp Arnhem. Rot terdam nam den Bosch voor zijn reke ning, actie op actie volgde, héél niet- getroffen Nederland „harkte". Het resultaat der inzamelingen was prachtig. Gij hielpt snel. Toch vragen wij u. nog meer te wil len geven. Wij zijn niet ondankbaar, maar werkelijk, volk van Nederland, de nood is nog steeds zéér, zéér groot. Steunt ons, dan steunt u de oorlogsge troffenen. Snelle hulp is dubbele hulp! Nu méér dan ooit! Want vóór 1 November moeten er - hoe dan ook - voldoende dekens en matrassen zijn, moeten de geschonden huizen met uw gereedschappen zijn gedicht, willen wij ons niet geplaatst zien voor een nieuwe nationale ramp. Lezer, wij weten het, ons verhaal wordt zéér ééntonig. En wat wij vra gen, is gemakkelijker gezegd dan ge daan. Maar weet u, wat er na de 80.000 ton. die reeds geschonken wer den, op dit moment nog altijd dringend nodig is in Nederland? Bedden, keukengerei, kachels, ma trassen, dekens, lakens! Wij overdrijven niet: Hier dreigt *n nationale ramp, zo niet ten spoedigste geholpen wordt. Daarom een laatste appèlin pers, radio en op het witte doek. Nederland, brengt uw offer! Nederland, let op uw saeck..» NEDERLANDS-AUSTRALISCHE BESPREKINGEN. Bevredigend verloop. Woensdag is een vergadering belegd ter bespreken van het vasthouden van Nederlandse schepen te Sydney door minister-president Chifley en den minis ter van bevoorrading en scheepvaart als vertegenwoordigers van 't "Australische gemeenebest eenerzijds en anderzijds den Nederlandsen gezant baron van Aerssen Beyeren van Voshol en de le den van het Nederlands-Indisch bestuur, luitenant-generaal Van Oyen, legercom mandant, en dr. Van Hoogstraten, di recteur van het departement van econ. zaken. Baron van Aerssen verklaarde naderhand, dat de vergadering een be- vredigend verloop had gehad en dat hij hoopte, dat een regeling getroffen zou kunnen worden. Binnenkort Stroop! Dag en nacht werken de Honig's Fa brieken in Koog aan de Zaan; honderd duizenden kilo's zuivere, smakelijke Honig's Stroop zullen de fabriek spoe dig verlaten. Zodra zeer binnenkort de nieuwe stroopbon wordt aangewezen, zal dus iedereen weer de onvolprezen, voedzame Honig's Stroop kunnen ko pen. Helaas is het nog niet mo; ijk, deze stroop te leveren in de zo bekende oranje-groene bekers.... maar dat komt ook weerl U moet dus nu nog een potje cf bus meebrengen. De minister van marine, Z.E. J. M. de Boqy, heeft een officieel bezoek ge bracht aan de marine vrouwcnafdeling in huize „Aruba"' aan de Nieuwe Park- laan te Den Haag. De minister was daar bij vergezeld van den commandant zee macht, schout bij nacht G. W. Stoeve, den luitenant-admiraal J. Th. Furstner en den vice-admiraal J. Termijtelen. De minister werd begeleid door zijn adju dant, den officier van de Marine Stoom vaartdienst der tweede klasse P. Li Koppen. De commandante der M.V.A., de marva-officier der le klasse, N. H. Schokking, ontving het hoge bezoek, waarbij van Engelse zijde aanwezig was een vertegenwoordigster der W.R.N.S. second officier J. Pollitt, die 'n werk zaam aandeel heeft gehad in de opbouw der M.VA Onder leiding van de officier M.V.A. der 4e klasse, mej. G. J. Veèger, had vervolgens een défilé plaats voor den minister, waarna het gezelschap het te huis bezichtigde. Het bezoek werd besloten met een thee. HEROPENING NEDERLAND^ CONSULAAT TE SINGAPORE. ue neer vjgcvcuu, neuenanus con sul te Wellington, zal zich binnenkort generaal, het consulaat aldaar te her- naar Singapore begeven, om, als consul- cpenen. Hij zal waarschijnlijk enige maanden te Singapore blijven. Als con sul te Wellington wordt hij opgevolgd dcor jhr. dr. W. E. van Panhuys, tot dusverre gezantschapsraad op de Neder landse legatie te Canberra. Op de 19e September 1944 werd tijdens een fietsen- razzia teOudesluis (gem. Zijpe) door den overwel diger doodgeschoten onze innig geliefde Zoon en Broer, YBE VLIETSTRA, op de leeftijd van 31 jaar. De tijdelijke teraardebe stelling vond plaats te Heiloo op 22 September 1944. Heden, de 28ste Septem ber, werd zijn stoffelijk overschot opnieuw aan de schoot der aarde toe vertrouwd op de Alg. Begraafplaats te Huisdui nen. Hij ruste in vrede. Namens de familie, Y. VLIETSTRA Sr. Krugerstraat 8. Eerst heden ontvingen wij de droeve tijding, dat op 23 November 1943 als politiek gevangene in het concentratiekamp te Neuengamme is over leden onze lieve Zoon, Broer en Neef, JACOBUS CHRISTIAAN KWINKELENBERG, op de jeugdige leeftijd van 21 jaar. Dat hij ruste in vrede. Uit aller naam, G. A. VAN RIJN. Ballstraat 50.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3