HELDERSCHE COURANT Indonesië een gelijkwaardige rol in bel Koninkrijk INDONESIË Weldra Ontbijtkoek, Beschuit, Biscuits en Gebak in de branding NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE NEDERLANDSE VLAG TE BATAVIA GEHESEN DE NICA WORDT INGESCHAKELD Geallieerden erkennen Soekarno niet Uiteenzetting van Min. Logemann te Londen WEERBERICHT De verklaring van de Koningin De NICA wordt zoo spoedig mogelijk in geschakeld Minister Logemann teruggekeerd Onze vlag gehesen Stalin verlangt vrede De Londense conferentie geëindigd De raad van Ministers van Buitenlandse zaken is gisteravond geëindigd zonder tot een overeen komst te zijn gekomen. Een goed bericht WOENSDAG I OCTOBER IS45. Je Jaargang N». Ï51. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 Terwijl de controverse betreffende de Indonesische regering op Java ver scherpt werd door de publicatie van de verklaring van de Nederlandse regering, verwachtte men te Batavia de aankomst van den Nederlandsen afgezant, dr. Hubertus van Mook, met wat misschien een „vredes-aanbod" aan de Javaanse nationalisten zou kunnen zijn. Sir Philip Christison, geallieerd bevelhebber in Nederlands Oost-Indië, zeide te hopen, dat dr. van Mook in staat zou zijn eyn verklaring af te leggen, welke de Indonesische nationalisten zou tevreden stellen. Terzelfder tijd werd meegedeeld aan Soekarno dat de geallieerde bezettings macht geen „Indonesische republiek" of enigerlei andere regering, gevormd door een partij, zou kunnen erkennen. Dit werd uiteengezet voor Soekarno, Mohammed Hatta, vice-president van de Indonesische republiek en andere leden van het kabinet door een staf officier van schout-bij-nacht Patterson, den oudsten vertegenwoordiger van admiraal Mountbatten te Batavia. Pat terson heeft verklaard, dat Soekarno en zijn collega's hun volledige mede werking hebben aangeboden bij het Pogen om op Java reeht en orde te handhaven. Soekarno moet hebben ge zegd, dat hij zijn volgelingen reeds instructies heeft gegeven om met de geallieerden samen te werken. Het bezettingsleger der geallieerden, dat Batavia is komen „overnemen", is op vreedzame wijze ontvangen en de bur gerlijke aangelegenheden op Java zul len worden behandeld door het Ned.- Indisch burgerlijk bestuur, aldus een Reuter-telegram. Voorts werd er in de verklaring weer de naduk op gelegd, dat de Nederlandse regering Oost-Indië een gelijkwaardige roI in het totaal, het Koninkrijk, wil laten vervullen met volledige vrijheid °m zelf zijn binnenlandse aangelegen- beden te regelen. Min, Logemann heeft op een pers conferentie in Londen een uiteenzetting gegeven met betrekking tot de houding Var> de Nederlandse regering ten aan zien van de toestand op Java. De Ned. regering zou in geen geval onderhande len met dr. Soekarno, het hoofd van de "Z g. Indische nationale regering". Ver der verklaarde min. Logemann, dat Nederland volkomen vertrouwen stelde zijn grote geallieerde bondgenoten, die ongetwijfeld het enige wettige be- wind op Java - de regering van Nederl. Oost-Indië zouden helpen handhaven. Over de Britse houding liet de minister niet uit. Wel zei hij, dat met En geland door zijn regering werd onder handeld. Ook had hij niets toe te voe- Sen aan zijn verklaring aangaande de ederlandse politiek naar aanleiding de mededeling, dat de plaatselijke Brt*«e militaire bevelhebber, generaal Philip Christison, had aangekon- 'gd, dat hij zou trachten de Neder- Zwakke wind, licht tot half be- *1. droog weer, koude ochtend Plaatselijk mist. Overigens nor- a e temperatuur landse vertegenwoordigers te doen plaats nemen aan de conferentietafel met de Indonesische leiders, die bewe ren de regering op Java te vormen. De minister lichtte het Nederlandse standpunt als volgt toe: Soekarno is niet te beschouwen als een representatief Javaansch nationa list maar hij is een demagoog, die zich aan de Japanners had verkocht. Steun zou hij enkel hebben van een deel der jongere generatie, dat door de Japan ners in militaire en half-militaire or ganisaties was gestopt en dat haat tegen alle blanken was bijgebracht. De minister schatte hun aantal op ten hoogste dertigduizend. In de derde plaats herinnerde de minister aan de verklaringen van H. M. de Koningin, afgelegd 1942 en inhoudende, dat Oost en West-Indlë gelijkwaardige delen van het Nederlands Koninkrijk zouden zijn met het gebied in Europa. Deze belofte zou zo spoedig mogelijk ingelost wor den. De Nederlandse regering zond, van Nederland uit, Indonesiërs ook nationalisten naar Indië, die bereid waren gebleken samen te werken met de 'Nederlandse regering ten einde Indonesië zelfbestuur te verzekeren. Nederland wenst slechts te onderhan delen met nationalisten, wier methoden geen verlengstuk vormen van de Ja- paase politiek. Admiraal Patterson beeft verklaard, dat de NJ.C-A. onmiddellijk de be stuursfuncties zal vervullen in alle ge bieden, die geleidelijk aan door de geallieerden bezet zullen worden. De minister van overzeese gebieds delen, prof. J. H. A. Logemann, ls gis teren per vliegtuig uit Londen, waar hij met een vooraanstaande figuur van het ministerie van buitenlandse zaken besprekingen heeft gevoerd in verband met de recente ontwikkelingen met be trekking tot Nederl.-Indië. in de residentie teruggekeerd. Zondag werd de eerste Nederlandse vlag gehesen voor wat vroeger de wo ning van den resident te Batavia was en thans geallieerd hoofdkwartier is. Naast de Nederlandse driekleur wap peren de Britse en Amerikaanse vlag gen, doch de vlaggestok, waaraan de Nederlandse vlag is bevestigd, steekt boven de andere uit. De Nederlanders, dte zulk een schouwspel gedurende drie en een half jaar niet hebben gezien, getroosten zich lange wandelingen om dit te zien. Britse matrozen die geposteerd staan hij de ingang, overtuigen de Indone siërs, dat dit geen grap is en dat er geen misverstand mogelijk i3. Stalins oprecht verlangen naar vrede, dat ten nauwste verbonden is met zijn overtuiging, dat Duitsland en Japan stevig moeten worden aangepakt, is na drukkelijk in het licht gesteld door den Amerikaansen senator Pepper. die mo menteel een reis maakt in Europa en het nabije Oosten. Met de aflevering van ontbijtkoek aan het publiek zal weldra een begin .«maakt Per 12 October zal de eerste koopbon worden aangewezen, worden tn «tiotrihutiA gebracht 4 weken de beschuitbon wordt gelijktijdig een bon biscuits is suiker creamcrackers en „zoutjes" in normale ver- Beschuit zal tegen het einde van October eveneens in distributie worden op een speciale bon voor 70 gram (dit is een normale rol) per voor alle leeftijdsgroepen. Naast de beschuitbon wordt - - bekend gemaakt voor biscuits, toast of wafeltjes. Voor deze beschikbaar gesteld, zodat biscuits, houding kunnen worden disponibel gesteld. Het rantsoen zal 125 gram aedraeen_ Ook dit rantsoen zat voor 4 weken gelden, en zal telkens 2 weken later gevolg worden door een bon voor 75 gram koekjes, gebak en dergelijke. De thans reeds in het Oosten en Noorden van het land naar keuze p rnstbon voor kinderen beschikbaar gestelde kinderbiscu.ts, zal binnenkort ook het Westen des lands op deze wijze verkrijgbaar zijn. door C. VAN ROSSUM. II De overwinning, die Japan in 1904- 1905 op Rusland behaalde, wordt be schouwd als het begin van het ont waken van de Oost-Aziatische landen. Ook in Nederlands-Indië ging deze geest niet onopgemerkt voorbij. Vooral in de eerste wereldoorlog won deze stroming in kracht en daarbij stond Japan op de voorgrond. Profiterende van de moeilijkheden in Europa wist dat land zijn machtspositie geducht te versterken. Het beperkte de strijd, aan de zijde van de geallieerden, tot Oost-Azië en wist de Duitser uit zijn machtsgebied te verdrijven en bij de vrede van Ver- saijles wist dit land de Duitse koloniën als mandaatgebied te verkrijgen. Ook in deze oorlog was de Japanse tactiek hetzelfde. Duitsland heeft niet veel aan zijn bondgenoot gehad. Het ■loet van den Japanner was: „uitschake ling van elke Westerse invloed in Oost- Aziatische aangelegenheden". „Azië voor de Aziaten", was de leuze en daar werd alles aan ondergeschikt gemaakt. De leiding zou nu natuurlijk aan Japan komen, evenals Europa onder Duitse leiding moest komen. 'In Nederland werd en wordt nog niet voldoende begrepen, dat Westerse woorden en benamingen niet- gebruikt kunnen worden voor Oosterse toestan den. Een Russisch bolsjewisme is nog geen Aziatisch bolsjewisme en een Westers communisme zou zich moeilijk kunnen verenigen met het Russisch 'ommunisme, wanneer wij de doel stellingen zien, die hier de communisten verspreiden en die in Rusland niet worden geduld. Wij kunnen toch niet van een demo cratie spreken, waarbij vrijheid van het woord en het recht van vereniging en vergadering niet worden toegelaten. Vrijheid is in Rusland een ander be grip dan in West-Europa. De Russische revolutionnairen verstaan daaronder in de eerste plaats sociale vrijheid en niet politieke vrijheid. Als wij zien dat Rus land naar buiten a'ls nationale eenheid een krachtige buitenlandse politiek voert, dan hebben zij ie diepere zin van het Marxisme beter begrepen dan in het Westen. Volgens het beginsel dat sociale vraagstukken eerst dan goed aangepakt kunnen worden, wanneer de nationale vrijheid gewaarborgd is, wordt in het huidige Rusland volkomen toegepast. Ook in Indonesië werd dat beginsel overgenomen, waaraan het Oosters in stituut te Moskou wel niet vreemd zal zijn, daar hier verscheidene Indonesiërs werden opgeleid en velen van hen in de huidige gebeurtenissen een belang rijke rol spelen. De Partai Kommunist Indonesia is practisch gesproken een nationalistisch streven. Het streven naar zelfstandigheid behoeft de Indische regering niet te dwarsbomen, iets an ders wordt dat, wanneer dat leidt tot rustverstoringen. In 1926 en 1927 werd de regering genoodzaakt tot optreden, '.oen bekend werd; dat een algemene op stand op Sumatra en Java dreigde. Deze opstand werd gesteund door bet buitenland en vooral Moskou bad hier in de hand. De regering verklaarde Jan ook. dat de oorzaak van de communis tische agitatie niet In Indië zelf eezocht moest worden en evenmin haar oor sprong vond in een onder de bevolking heersende ontevredenheid. Het eerste artikel werd opgenomen in ons nr. van Dinsdag 2 October.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1